ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا ثبت نام لاتاری آمریکا کلیک کنید !

تحصیل در خارج از کشور، پذیرش تحصیلی

Study abroad(7)

تحصیل در خارج از کشور، یکی از مهم ترین مقاطع پیش روی محققان و پژوهشگران ایرانی هست که در واقع از اهمیت بسزایی برخوردار است. این گفتار تلاش می کند تا کلیات اقدام برای پذیرش تحصیلی و هم چنین دریافت بورس تحصیلی را توضیح دهد تا در گفتارهای بعدی، بدانید که درباره چه مسائلی صحبت خواهیم کرد.

موضوع مهم یعنی دریافت ارز دانشجویی و هم چنین تلاش برای تحصیل در دانشگاه‌هایی که اعتبار لازم از نظر معیارهای ارزشیابی وزارت علوم کشورمان را در اختیار دارند، همواره باید مورد توجه دانشجویان و علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور قرار بگیرد. از این پس، مطالبی جامع و کاربردی درباره پذیرش تحصیلی و اقامت دانشجویی در دانشگاه های 4 قاره جهان (آسیا، اروپا، آمریکا و اقیانوسیه) و شیوه‌های اخذ بورس تحصیلی ارائه می‌کنیم تا مخاطبان محترم، راهنمای جامعی در این باره در اختیار داشته باشند. قسمت دوم این راهنما، به مقدماتی درباره پذیرش تحصیلی می پردازد.

Study abroad(1)

مقدمه

سالانه هزاران ایرانی مشتاق بهتحصیل و تحقیق در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خارج از کشور ،جلای وطن می کنند و در یکی از 4 قاره جهان، مشغول به تحصیل می شوند. اکنون، شمار زیادی از متقاضیان ایرانی تحصیل در خارج از کشور را دانشگاه های اروپایی و آمریکایی تشکیل می دهند. سابقه خوب ایرانیان در تحصیل در دانشگاه های غربی به ویژه در آمریکایی شمالی و اروپا، سبب شده تا مراکز علمی در این دو قاره، اپلیکیشن های دانشجویان ایرانی را همواره مورد توجه داشته و در برخی از دانشگاه ها ها مانند استانفورد، پنسیلوانیا، چالمرز سوئد، برکلی و ام آی تی آمریکا، دانشجویان ایرانی، در فهست موفق ترین محققان و پژوهشگران خارجی شاغل به تحصیل به شمار می روند. موفقیت های علمی و دستاوردهای تحقیقاتی جالب توجه دانشجویان ایرانی ظرف 6-5 دهه اخیر، سبب شده تا مراکز علمی غرب، به ایرانیان با استعداد قابل توجهشان، نگاه خاص داشته باشند و پذیرش سالانه هزاران دانشجوی ایرانی در این مراکز ،خود گواه روشنی بر اهمیت دادن به متقاضان ایرانی است.

ناگفته پیداست که استعداد علمی و پشتکار و خلاقیت ایرانیان در حوزه های علمی و تحقیقاتی در چند دهه اخیر به شدت افزایش یافته به گونه ای که اکنون، کشوری که تا پیش از انقلاب اسلامی، توانایی تولید پیش پا افتاده ترین ابزار و تجهیزات صنعتی را در اختیار نداشت، امروزه بیش از 1 درصد تولید علم جهان را در اختیار دارد و در برخی از صنایع همچون پتروشیمی و موشکی و هسته ای، در فهرست 5 یا 10 کشور دارنده تکنولوژی برتر هست، آن هم در شرایطی که بزرگ ترین جنگ قرن بیستم را سپری کرد و بزرگ ترین تحریم اقتصادی بین المللی را به مدت 3 دهه تحمل نمود. استعداد و توانایی ایرانیان در دنیا مثال زدنی هست و یک مثتنوی هفتاد من کاغذ، می توان برای اثبات این مدعا ارائه کرد و پروفسور حسابی و پروفسور سمیعی، مشتی نمونه خروار بود فرزند! شرایط برای تحصیل تحقیق برای ایرانیان در سراسر جهانفراهم هست و این شما هستید که بر اساس توانمندی و قابلیت و علاقمندی های تحقیقاتی و قابلیت تطبیق با محیط و شرایط جدید، می بایست دانشگاه و کشور مورد نظر را انتخاب کنید. انتخاب کشور، رشته و دانشگاه، مسائل مهمی هست که همواره مورد سوال علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور قرار می گیرد آن ها نمی داند که چه گونه باید در فرایند اقدام برای کسب پذیرش تحصیلی ،عمل خوبی داشته باشند تا شانس پذیرش خود را افزایش دهند. یا این که چه طور برای بورسیه های تحصیلی اقدام کنند تا هزینه های مدت اقامت در خارج از کشور را به شدت کاهش بدهند. هم چنین، این که کجا اقامت کنند و در هر کشور ،با چه مسائلی رو به رو هستند و چه منابع اطلاعاتی در اختیار دارند، مساله مهمی هست که باید در نظر داشت. مجموعه مطالبی که از این به بعد در بخش تحصیل و مهاجرت پرتال کجا رو دنبال م یکنیم، تلاشی است رای پاسخ دادن به چنین پرسش هایی.

Study abroad(2)

در روزهای آینده به این موضوع اشاره خواهیم کرد که اقدام برای پذیرش تحصیلی ،چه نکات و سلسله مراحلی دارد. چه گونه با دانشگاه و اساتید مربوطه رایزنی کنید. چه گونه منابع علمی و بورسیه را به دست آورید. چه طور دانشگاه های مورد نظر خود را در کشورهای مختلف پیدا کنید و رشته مربوط به صنعتی که می خواهید بخوانید، با علایق و قابلیت های خود وفق دهید. از گرفتن آ؛یلتس تا ارسال مدارک و انتخاب دانشگاه و پذیرش و بورسیه، آن هم به تفکیک کشورهای مختلف جهان، در این مطالب راهنما ،ارائه خواهد شد. اما شروع کار . . . از کجا شروع کنیم؟ خیلی ها این سوال را می پرسند که برای اقدام جهت اخذ پذیرش تحصیلی و حتی گرفتن بورسیه، از کجا باید آغاز کرد و چه مراحلی را باید طی نمود. این سوال خوبی هست اما پاسخ به آن را باید به طور دقیق تر، به روزهای آینده موکول کنیم. چرا که در قالب سلسله گفتارهای تخصصی، به صورت ریز تر و دقیق تر، به مراجل مربوطه اشاره می کنیم و صدها نکته تکمیلی در کنار این
موارد در اختیارمخاطبان عزیز قرار می دهیم. اما قبل از هر چیز، باید به نکاتی توجه کنیم:

– هدف از ادامه تحصیل چیست؟

پیش از اقدام برای پذیرش تحصیلی و حتی بورس، باید به این پرسش مهم پاسخ بدهید که چرا قصد دارید ادامه تحصیل بدهید. آیا قصد شما برای ادامه تحصیل، مهاجرت هست؟ آیا قصد شما گرفتن اقامت دائم در کشور مقصد هست؟ آیا از پذیرش تحصیلی به عنوان فرصتی برای اشتغال زایی در آن کشو رم یخواهید استفاده کنید؟ آیا قصد شما برای پذیرش ،تنها گرفتن ویزا هست؟ این ها نمونه پرسش هایی هست که برای خیلی ها پیش میاد. پاسخ به هر یک از این پرسش ها، روش و و برنامه خاص خودش را دارد. مثلا اگر قصد گرفتن ویزای شنگن دارید، می توانید به جای اقدام کردن برای پذیرش تحصیلی در کشورهای تاپ اروپایی ،از مجارستان و لهستان و حتی بلاروس، برای گرفتن پذیرش و ویزا اقدام کنید. یا اگر قصد شما از پذیرش، مهاجرت هست، باید به این موضوع توجه کنید که هر کشوری در دنیا، برای مهاجرت، قوانین خاص خود را دارد و همه کشور ها مانند کانادا، استرالیا، نیوزلند و آمریکا، مهاجر پذیر نیستند و برخی مانند سوئد و نروژ و آلمان، پناهنده پذیر هستند و اگر قصد اقامت در آن جا را دارید، باید اول کار حرفه ای برای خود دست و پا کنید. به هرحال، پیش از پذیرش تحصیلی، برنامه خود را حداقل تا 5 سال آینده ترسیم کنید. از ترسیم کردنش هراس نداشته باشید. حتی اگر این برنامه، در نظر اول خیلی رویایی و بلند پروازانه باشد، همین که شما این برنامه را مکتوب و ترسیم کنید، می توان به قسمت های کوچک تقسیمش کرد و برای آن، دنبال راه حل گشت. برای هر مشکلی، راه حلی هست. هر چقدر که بتوانید برنامه را مبتنی بر توان مندی ها و ظرفیت ها تجارب خود بکنید، عملی شدن برنامه با ضریب بیش تری محقق می شود. اگر این برنامه را واقعی تر ترسیم کنید، احتمال رسیدن به هدف تحصیلی بیش تر می شود. بعضی وقت ها، برای رسیدن به قله، باید کمی صبور و خلاق باشید. صبوری یعنی این که خود را به آب و آتش برای اقامت و تحصیل و مهاجرت و این حرف ها نزنید. بعضی وقت ها دو سال صبر کردن برای گرفتن یک پذیرش خوب در کشوری خوب، به جای این که هر کشوری پذیرش داد برای ویزایش اقدام کرد، جواب بهتری دارد. همیشه هدف از برنامه تحصیلی را مشخص کنید و با مشاوران مربوطه و ارانی هایی که قبلا مسیر شما را رفته اند، مشورت کنید. دنیا ،دنیای اطلاعات و ارتباطات هست. پذیرفته نیست از شما که در قرن اینترنت، مسیر خود را با اطلاعات ضعیف و غیر شفاف دنبا دنبال کنید. پس گام اول، پاسخ به این سوال هست که هدف از تحصیل، چیست. کسی که می خواهد کارشناسی ارشد بگیرد و برگردد و در زمینه ای تخصصی مشغول به کار شود، به دنبال ویزای کشور خاص و مهاجرت و مسائل مربوطه اش نیست. یا اگر کسی دنبال مهاجرت و اقامت باشد، دنبال سوپروایزر و رشته خیلی خاص در فلان کشور دنیا نخواهد بود. پس می بینید که هدف گزینی، برنامه های آینده را تقریبا ترسیم می کند.

Study abroad(8)

– کشور مهم تر هست یا رشته؟

برای خیلی ها، رفتن به کشوری که از نظر آن ها خیلی با کلاس و پیشرفته هست، از یک رشته فوق العاده خوب اولویت بیش تری دارد. برای برخی نیز، کشور مقصد در برابر ارزش و کارایی رشته ای که تحصیل می کنند، ارزش چندانی ندارد. مثلا فرد ی که دنبال تحصیل در رشته های مربوط به صنایع گاز و پتروشیمی هست، فرانسه، آمریکا و نروژ و حتی قطر، اولویت بیش تری برای تحصیل دارد تا مجارستان و یونان و اسپانیا که شاید کشورهای ارزان تر و قشنگ تری برای درس و زندگی باشند. یا کسی که مسلط به زبان اسپانیایی یا ایتالیایی هست، انتخاب اول و آخرش، احتمالا اسپانیا و سوئیس خواهد بود و بهترین رشته ها در فنلاند، نمی تواند او را راضی کند. وقتی بین کشور و رشته تحصیلی، اولویت خود را مشخص کنید، کار خیلی راحت تر می شود. انتخاب بین این دو ،در وهلله اول شاید راحت باشد فاما مشورت با بزرگان این کار، شما را به این درک می رساند که انتخاب ساده ای نیست. چون اهداف افراد با یکدیگر متفاوت هست، بالطبع، نظرات مختلف و گزینه های متفاوتی خواهند داشت. باید توجه کنیم که هر اندازه بتوان با فعالان این حوزه مشورت کرد و با آن ها رایزنمی نمود، انتخاب شما برای گزینه نهایی، راحت تر می شود. پس بعد از این که هدف از تحصیل را مشخص کردید ،گام بعدی، انتخاب بین رشته تحصیلی مورد نظر و کشور مقصد هست. در سلسله گفتارهای آینده، در این باره بیش تر خواهیم گفت.

– دانشگاه مهم تر هست یا رشته تحصیلی؟

پس از آن که بین کشور و رشته تحصیلی ،یکی را انتخاب کردید، نوبت مرحله بعد می رسد. برای شما رشته تحصیلی در فلان دانشگاه خاص مهم تر هست، یا تحصیل در فلان دانشگاه خاص در رشته ای خاص وقتی که شما تحصیل در یک رشته خاص مد نظر باشد و خیلی دانشگاه خاصی در کشور مقصد در دستور کار نباشد، انتخاب خیلی سخت نیست. بههر حال معمولا رشتههای دانشگاهی، در دانشگاه های مختلف تدریس می شود و شما می توانید در جاهای مختلف اپلای کنید. اما اگر نظر داشته باشید که حتما برای تحصیل در رشته معماری، به دانشگاه فلورانس ایتالیا بروید یا برای تحصیل در رشته حقوق، سوربن فرانسه را انتخاب کنید، کمی کار سخت می شود. چون شما خود را محدود به جایی خاص کرده اید. برای این کار ،باید وقت و انرژی بیش تری صرف کنید و همواره صبوری را از نظر دور نکنید. انتخاب بین تحصیل در دانشگاه خیلی خوب در رشته های مختلف یا تحصیل در دانشگاهی خاص در هر رشته ای، مساله مهمی هست که دانشجویان باید به آن توجه کنند و تکلیف خود را با آن مشخص کنند. در سلسله مطالب آینده نیز، چند گفتار را به این موضوع اختصاص می دهیم و دانشگاه های خوب برای رشته های خوب را معرفی خواهیم کرد.

– هدف از تحصیل مهاجرت و یافتن شغل و اقامت هست؟

اگر هدف از تحصیل شما مهاجرت هست، باید به این موضوع توجه کنید که هر کشوری در دنیا ،مهاجر پذیر نیست. چرا که کشوری مانند مجارستان یا فنلاند و حتی آفریقای جنوبی و ژاپن و کره جنوبی، مهاجر پذیر نیستند و شما برای اقامت، بایستی 5 سال در این کشور کار کنید و مالیات پرداخت کنید. اما کشوری مانند نیوزلند، کلا مهاجر پذیر تخصصی و عمومی هست و شانس شما برای گرفتن اقامت دائم پس از اتمام تحصیل بالا تر هست. اگر هدف از تحصیل، فقط یافت شغل خاص هست، باید قبل از رفتن با شرکت های کاریابی در کشور مقصد، در ارتباط باشید. فهرست جامعی از مراکز کاریابی موفق را در سلسله مطالب آینده به تفکیک کشور مورد نظر ارائه می کنیم تا انتخاب خیلی سختی نداشته باشید. افرادی که هدف از پذیرش تحصیلی و گرفتن ویزا رو، تنها یافتن شغل می دانند، کار سختی در پیش دارند و باید ریسک های مربوطه را در نظر بگیرند. شاید مجبور باشید چند ماهی بیکار باشید. البته به این موضوع توجه کنید که با ویزای تحصیلی، شما هفته ای چند ساعت بیش تر ، اچازه کار نداشته باشید یا این که کارفرمایی که احیانا پیدا می کنید، درخواست تغییر ویزای تحصیلی شما را از تحصیلی به کاری یکساله به اداره مهاجرت کشور مقصد بدهد. در این زمینه، با مراکز کاریابی بین المللی در وزارت کار کشورمان نیز می توانید رایزنی کنید.

Study abroad(2)

– یادگیری زبان غیر از انگلیسی خوب هست؟

یادگیری زبانی غیر از زبان انگلیسی، بههدف شما بستگی دارد. اگر عاشق فنلاند و اسپانیا و برزیل هستید، قطعا مجبورید تا فنلاندی و اسپانیولی و حتی پرتغلی را یاد بگیرید. یادگیری این زبان ها اصلا سخت و غیر ممکن نیست و شما باید یکسال در تهران یا مراکز استان ها، نسبت به یادگیری این زبان اقدام کنید تا پس از رفتن، با مشکل خاصی مواجه نشوید. یادگیری زبانی مانند روسی یا سوئدی که در دنیا ،مخاطبان زیادی ندارد، تنها بر اساس هدف تحصیلی شما تعیین می شود. بی شک، یادگیری زبان آلمانی و اسپانیولی که صدها میلیون مخاطب در اروپا و آمریکا دارد، از یادگیری زبان روسی یا یونانی که مخاطب کمی دردنیا دارد و زبان صنعت و تجارت هم خیلی محسوب نمی شود، بهتر هست. پس، یادگیری زبان غیر انگلیسی، باید بر اساس نیاز و علایق شما هموار باشد. البته به این مساله هم توجه کنید که شاید شما علاقه ای به زبان هلندی نداشته باشید، اما وقتی در کشور هلند پذیرش دریافت می کنید و به زبان انگلیسی درس می خوانید، به دلیل تشابهات فراوان هلندی با انگلیسی، ناخودآگاه به یادگیری این زبان نیز علاقمند می شوید و به طور غیر مستقیم، این زبان را یاد می گیرید. پس، خیلی دنیا را سخت نگیرید!

– چه مدارکی مورد نیاز هست؟

این سوال خوبی هست. اما برای پاسخ به آن، باید مدتی صبر کنید تا سلسله مطالب روزهای آینده درباره راهنمای کاربردی اقدام برای پذیرش تحصیلی را مطالعه کنید.
اما اگر پاسخ کلی می خواهید باید عرض کنیم که دانشجویان کارشناسی ارشد (MASTER) و دکترا (PhD) ، معمولا علاوه بر رزومه و ترجمه رسمی مدارک تحصیلی دوره های قبلی خود، باید یک انگیزش نامه که (statement of purpose) گفته می شود و حتی پروپزال تحقیقاتی یا (Research proposal) نیز د رکنار (application form) خود قرار دهند تا دانشگاه مقصد، با درک بهتر و شفاف تری نسبت به ارجاع مدارک تحصیلی آن ها به دپارتان مد نظر ان ها اقدام کند. برخی از دانشگاه ها نیز به تناسب رشته و کشور، از دانشجو گواهی ارزی، مدارک تخصصی زبان مانند (GRE/GMAT) را نیز درخواست می کنند. البته همه دانشگاه ها بدون تردید، توصیه نامه(Recommendation letter) از 2 یا 3 استاد نیز درخواست می کنند که باید ضمیمه مدارک خود بکنید .

– در چه صورتی مدرک زبان نیاز نیست؟

به این سوال در آینده پاسخ جامع می دهیم. اما به صورت کلی اگر بخواهیم پاسخ بدهیم، باید به این موضوع توجه کنید که اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های دنیا، از شما مدرک زبان مانند آیلتس یا تافل درخواست می کنند تا سواد زبانی شما را بسنجند. البته استثنائاتی هم دارند مثل این که : ?- در دانشگاههای انگلیسی زبان تحصیل کرده باشید، از ارائه مدرک زبان معاف هستید. این استثنا برای افرادی هست که حداقل یک مقطع تحصیلی را در دانشگاهی که زبان رسمی تدریس در آن جا انگلیسی هست، گذرانده باشند و نامه ای دال بر صحت این ادعا از دانشگاه خود به دانشگاه مقصد ارسال کنند. ?- در دانشگاه هایی که زبان رسمی کشور مانند نیوزلند و استرالیا و کانادا، انگلیسی هست، از ارائه مدرک زبان معاف هستید.

Study abroad(5)

آمریکا یا اروپا؟ مساله این هست؟

خیلی ها نمی دانند اروپا بورند یا امریکا و یا حتی آسیا. همه چیز، به هدف اول شما بر می‌شود. به رشته و دانشگاه مد نظر شما بر می گردد و این که در هر قاره، با چه مسائلی رو به رو هستید. شاید برای شما خنده دار به نظر برسد که برخی که آمریکا را برای تحصیل انتخاب نمی کنند، به دلیل مشکلات ویزای خود و خانواده برای سفر به آن کشور هست. برخی هم، انتخاب اروپا را بخاطر نزدیکی به ایران، در نظر می گیرند. برخی هم آسیا را به اروپا و امریکا ترجیح می دهند و مالزی و هندوستان و حتی چین را، در آسیا گزینه بهتری از اروپا و آمریکا با مسائل خاص خود می پندارند. به هر حال ،این که کدام بهتر است، دقیقا به شرایط شما و علایق شما و اهداف شما مرتبط می باشد و جواب عمومی و به قولی نسخه کلی برای همه نمی توان پیچید. بعدا در این باره بیش تر صحبت خواهیم کرد.

– چه گونه باید بورس تحصیلی گرفت؟

بورس تحصیلی، شیوه های پیچیده ای ندارد و آسان تر از آن چیزی هست که شما فکر می کنید. سالانه هزاران دانشجوی ایرانی با حقوق ماهانه 2 هزار دلار یا 1500 یورو به بالا ، در اروپا و امریکا مشغول به تحصیل می شوند.
این که چطور برای بورسیه اقدام کیند و منابع مربوطه کجاست و چه رشته ایی برای بورسیه بهتر است و فرصت تحقیقاتی ارائه می شود، مسائلی هست که به تفصیل، در گفتار مربوط به بورسیه های تحصیلی در کشورهای مختلف جهان، ارائه خواهیم کرد. اما در کل باید توجه داشت که برخی از دانشگاه ها، مانند آمریکا، وقتی دانشجوی دکترا را پذیرش می دهند، معمولا با بورسیه تحصیلی همراه هست. اما در اروپا، حتما باید برای پوزیشن خاصی که بورسیه به ان تعلق گرفته است، اپلای کنید و به طور عمومی، به همه کمک هزینه تحصیلی تعلق نمی گیرد.

– آیا باید با دانشگاه رایزنی کرد؟

معمولا نیاز به رایزنی با دانشگاه خاص ،خارج از چارچوب رسمی اقدام برای پذیرش و اپلای کردن نیست. مگر این که در رشته و دانشگاه خاصی قصد ادامه تحصیل داشته باشید و صلاح بدانید که پیش از پرداخت هزینه اپلای و ارسال مدارک، با دانشگاه و به قولی با admission office رایزنی کنید. همواره رایزنی با Graduate Department یک اقدام ارزشمند هست و شما را به درک مطلوی در رشته و دانشگاهی که قصد اپلای دارید، می رساند. معمولا به دانشجویان توصیه می شود که با این دفتر همواره در ارتباط باشید و اطلاعات تکمیلی دریافت کنید. خوبی رایزنی با این بخش دانشگاه ها این هست که شما را به مجموعه ای از اساتید در رشته مد نظر شما معرفی می کنند و حتی انجمن های علمی و دانشجویی ایرانیان در دانشگاه خاص را هم معرفی می‌کنند که در افزایش سطح آگاهی و اطلاعات شما بسیار مهم تلقی می شود.
دانشگاههای فنلاند و نروژ، صد درصد رایگان هستند در اروپا و البته در آمریکا نیز، پذیرفته شده گان دوره دکترا، عمولا از پرداخت شهریه معاف و بورسیه تحصیلی دریافت می کنند. البته شانس دانشجویان ارشد برای گرفتن معافیت در پرداخت شهریه در آمریکا نیز وجوددارد اما شانس کم تر می باشد. دانشگاه های آلمان، اتریش و سوئیس، در بسیاری از رشته ها، شهریه ندارند و تنها یک هزینه ترمی چند صد یورویی را از دانشجو دریافت می کنند که نمی توان نام شهریه را بر آن اطلاق کرد. دانشگاه های آسیا، معمولا از دانشجو شهریه م یگیرند اما میزان آن ، بسیار کم تر از دانشگاههای اروپایی و آمریکای شمالی می باشد. مثلا اگر در اوکراین، پزشکی ترمی 3 هزا ردلار باشد، همین در آمریکا و ارپا شاید تا 5 برابر و حتی 10 برابر افزایش یابد. در این باره، فصلی مجزا در روزهای آینده ارائه خواهیم کرد

Study abroad

– کدام دانشگاه ها در آمریکا، جی آرای نیاز ندارند؟

اگر حوصله جی ار آی یا ج یمت را ندارید، برخی از دانشگاه ها در اروپا و آمریکا، نیازی به ارائه این مدرک از دانشجو نیستند. در لسلسه گفتارهای آینده، در این باره بیش تر خواهیم گفت.

– آیلتس باید آکادمیک باشد یا جنرال؟

اکثر دانشگاه ها ،آیلتس آکادمیک از شما درخواست می کنند. اگر نوع جنرال خواسته شد، معمولا دانشگاه طراز بالایی نیست. ولی شما حتی الامکان، آیلتس آکادمیک را به جنرال بیش تر ترجیح بدهید.

– چه گونه محل انتخاب دانشجویی پیدا کنم؟

مساله اقامت و یافتن محل اقامت خوب، برای یک دانشجو بسیار مهم هست. برخی از دانشجویان متاسفانه، در برخی از کشورها مانند سوئیس و نروز، به دلیل گران بودن هزینه های اقامتی، توان زندگی ندارند و عطای تحصیل را به لقایش می بخشند و رهپسار کشو ر می شوند. انتخاب محل اقامت خوب و شیوه ها و منابع مربوطه، در بخشی مجزا ارائه می کنیم.

– برای پذیرش تحصیلی چه نکته هایی ضروری هست؟

برای پذیرش تحصیلی ، از ترجمه رسمی مدارک تحصیلی تا ارتباط با استاد و دانشگاه و انتخاب رشته و دریافت ویزا و رفتن و مسائل بعدی، نکته های ضروری بسیار هست که در روزهای آینده به آن خواهیم پرداخت.

– آیا می توان برای همسر نیز درخواست پذیرش کرد؟

بله. می توانید اما شرایط خاص خودش رادارد که در سلسله گفتارهای بعدی به آن اشاره می کنیم. اما همین قدر بدانید که گرفتن پذیرش تحصیلی و حتی ویزای کشو رمقصد، تضمینی برای گرفتن ویزا برای همسر و همراهان نیست و شرایط خودش را دارد که ارتباط با سفارت کشور مقصد در تهران، راهنکای خوبی می تواند برای این دسته از عزیزان باشد.

Study abroad(6)

– برای دریافت ویزا چه کنیم؟

برای دریافت ویزا، شیوه پیچیده و خاصی نییاز نیست اما یک سری نکات را باید برای افزایش شانس دریافت ویزای دانشجویی رعایت کنید که در روزهای آینده به آن اشاره می کنیم.

– آیا نیاز هست از طریق موسسات اعزام دانشجو اقدام کرد؟

موسسات رسمی و مجو زدار اعزام دانشجو، بر اساس قوانین وزارت علوم اقدام می کنند و شرایط و روش های خاص خود را دارند که شمار زیادی از مشتاقان تحصیل در خارج نیز، از طریق این موسسات اعزام می شوند. اگر درباره پذیرش اطلاعاتی ندارید و حوصله دنبال کردن آن را هم ندارید، توصیه ما به شما استفاده از خدمات موسات مجوز دار می باشد. اما اگر قصد دارید د راین باره صاحب اطلاعات بشوید،

– ویزای تحصیلی چه گونه تمدید می‌شود؟

ویزای دانشجویی معمولا 3 ماهه تا 9 ماهه برای دانشجو در زمان ورود صادر می شود که بنا به درخواست دانشجو و دانشگاهف سال به سال تمدید می شود. هر کشوری، قوانین خاص خود را دارد.

– ارز دانشجویی قبل از رفتن تعلق می گیرد؟

به کلیه دانشجویانی که شرایط اعلامی در سایت نشا را دارند، ارز دانشجویی تعلق می گیرد و کلیات آن را در گفتار قبلی (شمار اول) ارائه کردیم.

– برای فوق لیسانس اقدام کنم یا دکترا؟

فوق لیسانس یا دکترا؟ پرسش مهمی است. بعضی ها فکر می کنند تحصیل در مقطع بالاتر سخت هست و بهتر هست دوباره یک گرایش مربوط به رشته خود را در کشور و دانشگاه مقصد بگذرانند. اما همیشه این راه، راه خوبی نیست. بعضی وقت ها، عدم تناسب لیسانس و فوق لیسانس متقاضی، سبب می شود تا در مقطع دکترا پذیرفته نشود و دانشگاهاز او می خواهد تا اگر خیلی علاقمند به تحصیل در دوره بالاتر هست، یک دوره پایین تر را قبل از ادامه تحصیل بگذراند. در این باره در سلسله مطالب آینده بیش تر خواهیم گفت و شنید. چرا گه
برای همه متقاضیان، نمی توان حکمی واحد ارائه کرد.

– منبع: موسسه ملک پور، سایت کجارو

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: سارا
  10 خرداد 1395

  سلام من دانشجوی مدیریت جهانگردی در مقطع کارشناسی هستم مدرک زبان هم ندارم ولی اقدام به گرفتن مدرک کرده ام می خواهم بدانم که کدام کشور ها رایگان در این رشته دانشجو می پذیرند

 2. نویسنده دیدگاه: sajad
  15 دی 1394

  سلام. خوب و مفید بود. بهره بردیم.
  من مدرک کارشناسی ارشد فیزیک دارم و پشتکارم و پتانسیلم برای ادامه تحصیل زیاده.
  ولی متاسفانه مدرک زبان ندارم، ولی خیلی مشتاق هستم ک در دانشگاههای خارج از کشور ادامه تحصیل بدم.
  من میدونم ک یادگیری زبان برای ادامه تحصیل خیلی مفیده.
  ولی با این شرایط آیا میتونم برای دوره دکترا در یکی از دانشگاههای خارجی ادامه تحصیل بدم؟؟؟؟؟؟؟
  یا کدوم دانشگاهها بدون مدرک زبان پذیرش میکنن؟؟؟؟؟؟؟

  • نویسنده دیدگاه: شیما شکری
   16 دی 1394

   با سلام و سپاس از شما
   بله شما میتونید به کشور مورد علاقتان برای تحصیل بروید ، و یک مدت کوتاه به کالج بروید وزبان آن کشور را یاد بگیرید. و بعد شروع به تحصیل در آن دانشگاه کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید