خطبه های نماز جمعه تهران 4 دی 1394

JANATI

1394/10/05

خطيب جمعه تهران:برخي از داوطلبان مجلس خبرگان حتي نمي توانند يك عبارت عربي را درست بخوانند!

به گزارش آسمونی امام جمعه موقت تهران با بيان اينکه شوراي نگهبان در سال 88 از 40 ميليون راي مردم و حق الناس حراست کرد، گفت: برخي شياطين از صحبت هاي رهبري برداشت هاي سوء کرده و مي گويند حق الناس يعني اينکه همه در انتخابات تاييد صلاحيت شوند.
    به گزارش خبرگزاري فارس، آيت الله جنتي، در خطبه هاي نماز جمعه پايتخت با اشاره به اقدامات نيروي انتظامي در برخورد با مظاهر بي حجابي، اظهار داشت: خداوند به برادران ناجا توفيق عنايت کند که مردانه و قاطعانه مقابل هتک حرمت حجاب و عفاف در جامعه ايستادند و با کساني که حجاب را رعايت نمي کنند و در خودروي شخصي شان با شرايط و وضعيت بسيار بدي نشستند، برخورد مي کنند، با همه وجودم از آنان تقدير و تشکر مي کنم و به آنان خداقوت مي گويم و اميدوارم خداوند کمک شان کند.
    وي يادآور شد: اگر خداوند عذابي بر حکام ديکتاتور برخي کشورهاي منطقه نازل کند، حق شان است، واقعا اين حکام ديکتاتور برخي کشورهاي منطقه بايد بلايي را تحمل کنند، اگر در دنيا هم نشد، در آخرت حتماً خداوند بدترين بلاها را بر اين حکام ديکتاتور منطقه نازل خواهد کرد.
    امام جمعه موقت تهران گفت: متاسفانه هر يک از سرزمين هاي اسلامي براي خودشان سازي مي زنند و همه آنان به يک معنا تسليم قدرت هاي استکباري هستند، با اين وضعيت چه مي شود کرد؟
    وي بيان داشت: به برکت امام بزرگوارمان ما از نظر شيعه و سني در کشور هيچ مسئله اي نداريم و به لطف خداوند همه در رفاه زندگي مي کنند و به آنها خدمت رساني مي شود و اگر خدمات رساني به سني ها در کشور ما بيشتر از شيعيان نباشد قطعا کمتر نيست.
    امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: احساس مي کنيم سني هاي کشورمان برادران ما هستند و ما با هم در اين کشور زندگي مي کنيم و مشکلي نداريم، منهاي مسئله شيعه و سني اختلافات ديگر هم بايد کنار گذاشته شود، نبايد يکپارچگي را از بين ببريم، دسته بندي هاي سياسي نبايد موجب اختلاف شود. در هر مناسبتي بايد با هم و يکصدا باشيم، همه بايد درباره فتنه با هم آن را محکوم کنيم.
    آيت الله جنتي بر همين اساس يادآور شد: با توجه به اينکه در آستانه 9 دي قرار داريم، اين روز مبارک را به همه مردم عزيز ايران تبريک مي گويم. وحدت ملت بزرگ ايران با يک اشاره مقام معظم رهبري در روز 9 دي تجلي يافت و همه ملت به صحنه آمدند و در يک روز آتش فتنه 88 را خاموش کردند.
    امام جمعه موقت تهران ادامه داد: الحمدلله مشکل ناامني نداريم و اختلافات در اين انتخابات اثرگذار نيست به لطف خداوند، انتخابات کاملاآزاد است و هر کسي به هر کانديدايي که دلش بخواهد مي تواند راي دهد، متاسفانه آمار ثبت نامي ها مدام در حال افزايش است، آمار ثبت نام کانديداهاي خبرگان رهبري بالارفته است، آمار ثبت نامي هاي مجلس هم بالارفته و همچنان در حال افزايش است؛ اين موضوع براي بنده بسيار مبهم است، آيا واقعا افرادي که در انتخابات خبرگان رهبري ثبت نام کردند، خودشان را مجتهد مي دانند؟ آيا بين خودشان و خداوند معتقدند که اجتهاد دارند؟
    وي خاطرنشان کرد: برخي از اين کانديداهاي خبرگان رهبري اگر يک عبارت عربي به دست شان بدهيد، نمي توانند آن را درست بخوانند حتي نمي توانند قرآن را هم به درستي بخوانند، اگر يک کتاب عربي به دست اين افراد بدهيد نمي توانند آن را بخوانند. بنابراين چرا در انتخابات ثبت نام و براي ما زحمت درست مي کنند؟
    آيت الله جنتي گفت: اين موضوع درباره کانديداهاي مجلس شوراي اسلامي هم مطرح است، برخي از اين کانديداها واقعا چه انتظاري دارند؟! عده اي مي گويند صلاحيت کانديداها را مردم بايد تعيين کنند. من نمي دانم اين فرهنگ از کجا آمده است؟ مي گويند مردم به هر کسي راي مي دهند يعني صلاحيت آن فرد را قبول کرده اند و به کسي که راي ندادند هم به معناي آن است که صلاحيت آن فرد را قبول نکرده اند.
    امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: اين سخنان به چه معناست؟ اين به معناي آن است که قانون را بايد کنار بگذاريم، شوراي نگهباني نبايد در کار باشد بلکه به اختيار مردم بگذاريم. يعني کاري که در هيچ کجاي دنيا سابقه ندارد. در هر کجاي دنيا تشکيلاتي وجود دارد. در ايران هم اين شوراي نگهبان است که صلاحيت کانديداها را بايد احراز کنند؛ در دنيا هم وقتي انتخاباتي برگزار مي شود مراکزي وجود دارد که نظارت مي کند و صلاحيت افراد را بررسي مي کنند.
    وي همچنين گفت: عده اي توقع دارند شوراي نگهبان همه کانديداها را به طور کامل تائيد صلاحيت کند، چون به گفته آنان اين حق الناس است، مقام معظم رهبري مطلبي را فرمودند و برخي شياطين اين موضوع را مورد سوءاستفاده قرار دادند و مدام گفتند حق الناس است. به اين معنا که هر کسي در انتخابات ثبت نام کرد حق دارد تاييد شود، پس در اين ميان قانون اساسي و قوانين ديگر چه مي شود؟! اين قانوني است که نمايندگان همين ملت نوشتند و در آن آمده که کانديداها بايد التزام عملي به اسلام داشته باشند. يعني بايد نماز بخواند و دروغگو نباشد و شرابخوار نباشد و قاچاقچي نباشد و غاصب حقوق مردم نباشد و رباخوار نباشد و مواردي از اين دست.
    آيت الله جنتي در بخش ديگري از سخنانش متذکر شد: اگر کسي به صلاحيت کانديداها رسيدگي کرد و متوجه شد که کانديدايي به دليل آنکه رعايت اسلام را نمي کند و صلاحيت ندارد، آيا در اين مورد حق الناس از بين رفته است؟! اين فرد حقي ندارد، حق را کسي دارد که شرايط ورود به انتخابات را داشته باشد.
    خطيب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: حق الناس اين است که اجازه ندهند کساني که به ضرر مردم کار مي کنند وارد مجلس شوند. نظارت استصوابي شوراي نگهبان حق الناس است، رهبر معظم انقلاب فرمودند که نظارت استصوابي از مصاديق والاي حق الناس است.
    وي تصريح کرد: بر حسب مسئوليتي که دارم و به خاطر شرايطي که امروز در کشور حاکم است، بايد مطالبي را بگويم. حرف هاي زيادي براي گفتن دارم، يک پژوهشگر ژاپني الاصل که تبعه آمريکاست، به آمريکايي ها مي گويد که «شما بايد ولايت فقيه را بزنيد، اگر مي خواهيد در ايران موفق شويد بايد ولايت فقيه را هدف قرار دهيد».
    آيت الله جنتي گفت: وقتي از او مي پرسند چگونه مي توان ولايت فقيه را زد، مي گويد «در قانون اساسي ايران آنچه موجب قوام و بقاي ولايت فقيه است، شوراي نگهبان است، اگر بتوان اين رکن را از قانون حذف کرد، ولايت فقيه هم در يک رفراندوم از بين مي رود، شوراي نگهبان هم جز با حمله به نظارت استصوابي اين شورا از بين نمي رود»؛ بنابراين کساني که نظارت استصوابي شوراي نگهبان را زير سوال مي برند يا خودشان نمي فهمند يا ديگران گمراه شان مي کنند.
    امام جمعه موقت تهران با بيان اينکه مسائل زيادي درباره انتخابات داريم، تاکيد کرد: کساني که مدام حق الناس را مطرح مي کنند، بايد بدانند در انتخابات سال 88 که 40 ميليون نفر در انتخابات شرکت کردند، چه کسي 40 ميليون راي ملت را حفظ کرد؟ اين 40 ميليون راي مگر حق مردم و حق الناس نبود؟ اين شوراي نگهبان و مقام معظم رهبري بودند که راي 40 ميليون ايراني را حفظ کردند که حق الناس بود، شما مي گفتيد انتخابات را باطل کنيد. يعني حق الناس 40 ميليون نفر را باطل کنيد، هنوز هم در همين خط بازي مي کنيد.
    وي تصريح کرد: کساني که در فتنه سکوت کردند و با عناوين مختلف از فتنه حمايت کردند و هنوز هم گاهي دفاع مي کنند، آنان جزو اين مردم نيستند
    آيت الله اراکي: وحدت بزرگترين نعمتي است که پس از رهبري صالح به يک جامعه اهدا مي شود
    به گزارش خبرگزاري تسنيم، آيت الله محسن اراکي، دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در سخنراني پيش از خطبه هاي نماز جمعه تهران ابراز داشت: هفته پيش رو دو مناسبت بزرگ را در پي دارد. مناسبت اول سالروز ميلاد پيامبر اکرم(ص) و فرزند گرامي ايشان امام صادق(ص) است. مناسبت دوم روز 9 دي و سالروز قيام عمومي ملت ايران براي خاموش کردن آتش فتنه سال 88 است.
    وي افزود: عده اي در آن سال مي خواستند راه را براي تهاجم دشمن به مقدسات ما فراهم کنند که به حمدالله با حمايت ملت بابصيرت ما اين توطئه خنثي گرديد و آتش فتنه خاموش شد. اين دو حادثه بي پيوند با يکديگر نيستند.
    آيت الله اراکي اظهار داشت: ميلاد پيامبر اکرم و امام صادق يادآور نعمت الهي است؛ خداي متعال به ما دستور داده است که نعمت هاي بزرگ او را پاس بداريم و يکديگر را به اين نعمت ها تذکر دهيم و از اين نعمت ها بهره بگيريم. بزرگترين نعمتي که در قرآن کريم به عنوان نعمت تام ياد شده و معرفي شده است نعمت رهبري الهي است که برترين اين نعمت در وجود نبي اکرم جلوه کرده است.
    وي ضمن اشاره به حديث پيامبر اسلام که مي فرمايند خداوندا رحمت خود را شامل خلفاي من بفرما، بيان داشت: پيامبر اسلام مي گويند خلفاي من کساني هستند که علم من و دانش من و حديث من را و مردم را با حديث و تعاليم و سنت من آشنا مي کنند، اين يعني همان فقهاي عادل. بزرگترين نعمت، نعمت رهبري الهي و شايسته و رهبري است که راه را بلد باشد و رهبري که مردم را در مسير خدا فرمانروايي کند. اين نعمت الهي است که مي تواند مردم را يکپارچه و يکدل کند. کشورهاي منطقه را ببينيد و آنها را با ايران مقايسه کنيد، تنها کشوري که مردمش يکپارچه بوده و سني و شيعه اين مردم با هم هستند ايران است. ممکن است اختلاف نظر داشته باشند اما اين غير از نزاع و ستيز و دشمني است همان گونه که در يک خانواده ممکن است اختلاف نظر وجود داشته باشد. به حمدالله جامعه ما جامعه واحدي است و بايد از اين وحدت پاسداري کنيم.
    آيت الله اراکي با اشاره به تدبيرهايي که دشمنان براي از بين بردن اين وحدت به کار مي برند، گفت: يکي از مهم ترين راه هاي نابودي اين وحدت ايجاد فتنه است. اينکه ما مي گوييم فتنه بد است به همين خاطر است. اينکه مردم ما در روز 9 دي برخاستند و يک دست و يک دل گفتند ما از فتنه به دوريم و فتنه را محکوم کرده و چرا چنين کردند؟ چون مردم مي دانستند فتنه بستر پراکندگي ملت ها است. آنها مي خواهند ملت ها را پراکنده کنند تا در آنها نفوذ کنند. دشمنان ملت ها مي خواهند در بين مردم نفوذ کرده تا استقلال را از آنها گرفته و منافع ملي را غارت کنند. وحدت يک ملت دژي مستحکم است که ملت ها را آسيب ناپذير مي کند و هم در برابر چالش هاي داخلي مقاوم مي شود. ملت مقاوم و توانا با صبر راه را براي حل آن مشکلات فراهم مي کند. آنها که مي خواهند اراده و فرهنگ و منافع اقتصادي يک ملتي را غارت کنند اولين کاري که مي توانند بکنند اين است که وحدت اين ملت را بشکنند. براي اين کار بايد فتنه کنند و راه را براي مردم غبارآلود کنند و اگر فضاي ديد مردم غبارآلود شد راه بر مردم پراکنده خواهد شد. وقتي مردم پراکنده شدند مي توانند نفوذ کنند.
    ما در سال 88 با اين مسئله مواجه بوديم که راه را براي مردم غبارآلود و تيره کنند و در نتيجه پراکندگي و ستيزگي و نابودي يک ملت نتيجه آن مي شد. کساني که دست در فتنه داشتند واقعا به اين ملت خيانت کردند.
    وي گفت: حضرت امام حسين(ع) به دشمنان خودشان در روز عاشورا گفتند که اگر دين نداريد و از خدا نمي ترسيد به ارزش هاي قومي خود برگرديد و چنين رفتاري با رفتارهاي قومي شما سازگار نيست. اکنون هم بايد به آنهايي که به فکر فتنه در ايران بودند، گفت که اگر دين نداريد و اگر به قرآن اعتقاد نداريد و اگر به رسول اکرم معتقد نيستيد لااقل به منافع ملي بينديشيد. برخي مي گويند ملي هستند در حالي که بيگانه پرست هستند و سنگ آمريکا را به سينه مي زنند. به آنها بايد گفت حداقل در انديشه منافع ملي باشيد. سياست هايي که رهبر انقلاب اعلام مي کند به نفع ملت هست يا نيست؟ سياست هاي کلان مگر به نفع ملت نيست؟ اگر دين نداريد به نفع ملت فکر کنيد.
    آيت الله اراکي اظهار داشت: آنها در تلاش هستند دين تشيعي، ضد تشيع حقيقي بتراشند و کساني را معرفي کنند که بيشتر از ما سينه مي زنند. شيعه هايي را درست کنند که انگار بيشتر از شيعيان حقيقي دلشان به حال ائمه مي سوزد و به شعائر بيشتر اهميت مي دهند. آنها مي خواهند اينها را به عنوان عامل نفوذي وارد کنند. اينها شيعيان انگليسي هستند. در مقابل يک عده را به نام سني و به نام داعش و جبهه النصره در جوامع سني وارد مي کنند تا نشان دهند که از همه سني ها سني ترند. مي خواهند سني ها را تقسيم کرده و شيعه ها را جدا کنند. آنها مي خواهند عراق و سوريه و اردن و حتي عربستان را چندپاره کنند. بايد مراقب اين توطئه باشيم.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید