پیانو چیست؟

پیانو یکی از سازهای صفحه‌کلیددار و مشهورترین آن‌ها است. صدای پیانو در اثر برخورد چکش‌هایی با سیم‌های آن تولید می‌شود. این چکش‌ها در اثر فشرده‌شدن کلیدها (کلاویه‌ها) به حرکت در می‌آیند. سیم‌های پیانو به صفحه‌ای موسوم به «صفحهٔ صدا» متصل شده‌اند که نقش تقویت‌کنندهٔ صدای آن‌ها را دارد.

پیانو به عنوان مادر سازها و کامل‌ترین ساز نیز شناخته می‌شود؛ علت نسبت دادن این لقب‌ها به این ساز آن است که پیانو قادر است محدودهٔ بسیار گسترده‌ای از اصوات را تولید کند در حالی که سایر سازهای اصیل موسیقی تنها بخشی از این محدودهٔ صدا را تولید می‌کنند. پیانو در شکل فعلی‌اش بیش از هفت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس‌هایی از حدود ۲۰ تا ۵۰۰۰ هرتز می‌باشد، در حالی که در مقام مقایسه ساز ویولن تنها قادر به تولید کمتر از چهار اکتاو و بهترین خواننده‌ها تنها قادر به خواندن کمتر از سه اکتاو صدا هستند.

تاریخچه

پیانو به شکل مدرن را بارتولومئو کریستوفوری در سال ۱۷۰۹ میلادی در شهر پادووای ایتالیا اختراع کرد.[۲][۳] قبل از اختراع پیانو از سازی قدیمی‌تر به نام «هارپسیکورد» (Harpsichord)استفاده می‌شد. تفاوت عمده و مهمی که پیانو با سازهای مشابه قبل از خودش داشت آن بود که در سازهای مشابه قبلی، شدت صدای حاصل از فشرده‌شدن یک کلاویه، مستقل از شدت ضربهٔ واردشده بر کلید پیانو، مقداری ثابت بود، اما در پیانو نوازنده قادر بود با ملایم ضربه‌زدن به کلیدها صدایی نرم‌تر ایجاد کند، یا با ضربات محکم‌تر صدایی درشت‌تر با پیانو تولید کند. همین ویژگی باعث شد که به سرعت پیانو مورد توجه آهنگسازان قرن هجدهم میلادی قرار بگیرد.

نحوه صدا دهی

چکش‌های پیانو به واسطهٔ مجموعه‌ای از اهرم‌های ظریف به کلیدهای پیانو متصل می‌شوند. به مجموعهٔ این اهرم‌ها و چکش‌ها عملگر یا Action پیانو گفته می‌شود. وظیفهٔ این مجوعه افزایش شتاب چکش‌ها در برخورد به سیم‌ها، و کنترل عکس‌العمل بازگشتی آن‌ها پس از برخورد به سیم است. معمولاً سر چکش‌ها توسط لایه‌ای از نمد یا الیاف مشابه طبیعی یا مصنوعی پوشانده می‌شود تا کیفیت صدای پیانو را بهبود ببخشد. کیفیت صدای پیانو متأثر از عوامل دیگری نظیر کیفیت صفحهٔ صدا و غیره نیز می‌باشد.

کلیدهای پیانو

۷ کلید سفید در هر اوکتاو پیانو برای ۷ نت دو ر می فا سل لا سی وجود دارد. علاوه بر این کلیدهای سفید کلیدهای سیاه‌رنگی هم بین بعضی از کلیدهای سفید وجود دارد. بین کلیدهای سفیدرنگ می و فا و نیز بین کلیدهای سفیدرنگ سی و دو کلید سیاه‌رنگ وجود ندارد.

هر کلید سیاه‌رنگ در پیانو در حکم نت دیز برای نت مربوط به کلید سفیدرنگ سمت چپ آن (یعنی آن کلید سیاه در سمت راست آن کلید سفید قرار دارد) و در حکم نت بمول برای نت مربوط به کلید سفیدرنگ سمت راست آن (یعنی آن کلید سیاه در سمت چپ آن کلید سفید قرار دارد) است.

انواع پیانو

 • پیانو دیواری (Vertical – Upright)
 • پیانو اسپینت
 • پیانو کنسول
 • پیانوی بزرگ

البته پیانوهای بسیار زیادی در گذشته رایج بوده‌اند. برای مثال پیانوهای گنجه‌ای، صرافی، میزی، میز منشی، دوطبقه و انواع دیگر. ولی امروزه دیگر آنها رواج ندارند و از پیانوهای پیشرفته تر استفاده می‌شود.

نحوه نت نویسی برای پیانو

نت نویسی پیانو در دو حامل انجام می‌شود. حامل بالا برای دست راست و حامل پایین برای دست چپ. معمولاً حامل بالایی را با کلید سل و حامل پایین را با کلید فای خط چهارم نشان می‌دهند. این دو حامل با نت دوی وسط از هم متمایز می‌گردند. یک نوازنده پیانو باید بتواند همزمان دو خط موسیقی را خوانده و با هر دو دست اجرا نماید.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: عزیزی
  18 اردیبهشت 1394

  سلام
  پیانوی شیمل کیفیت بسیار بالایی داره.من مدل ویلهلم w123 رو دارم و بعد از چهار سال کیفیت صداش حتی بهتر هم شده.حتی استاد من هم به این کیفیت اشاره کرده و خصوصا تاچ و صدای بسیار خوبی داره.حالا چرا پیانوی شما اینطوری شده نمیدونم.پیانوی هایلن یا نوردیسکا ترک خورده ولی شیمل و یاماها رو نشنیدم تا حالا.ممنون

 2. نویسنده دیدگاه: س
  18 خرداد 1392

  سلام

 3. نویسنده دیدگاه: رضا
  18 خرداد 1392

  متاسفانه پیانو شیمل Schimmel خریدم که بعد از چند ماه صفحه صدای آن ( دکه پشت ) ترک خورده تا حالا چند تا تعمیر کار آوردم ولی متاسفانه درست نشده مغازه ای هم که من ازشون شیمل Schimmel خرید کردم به گارانتیش عمل نمیکنه می خواستم بدونم چکار باید بکنم چون صداش خیلی خراب شده به هر کی هم میگم میگه شیمل Schimmel همینطوریه دکه پشتش زود ترک میخوره چون با آب و هوای ایران سازگار نیست . لطفا راهنمایی کنید چکار کنم بد جوری اعصابمو خورد کرده خواهش میکنم

  پاسخ : درست گفتند آقای راد پیانو شیمل Schimme متاسفانه با آب و هوای ایران سازگار نیست و
  بلا استثناء دکه پشتش ترک میخوره و متاسفانه بعد از این اتفاق 70 درصد از صدای پیانو شیمل Schimme از بین میره و قابل تعمییر هم نیست البته میگن اگه یک بطری آب پشتش بزارید دیر تر ترک میخوره ولی دوست من این کار رو کرد و تاثیری نداشت !

 4. نویسنده دیدگاه: rad
  11 خرداد 1392

  متاسفانه پیانو شیمل Schimmel خریدم که بعد از چند ماه صفحه صدای آن ( دکه پشت ) ترک خورده تا حالا چند تا تعمیر کار آوردم ولی متاسفانه درست نشده مغازه ای هم که من ازشون شیمل Schimmel خرید کردم به گارانتیش عمل نمیکنه می خواستم بدونم چکار باید بکنم چون صداش خیلی خراب شده به هر کی هم میگم میگه شیمل Schimmel همینطوریه دکه پشتش زود ترک میخوره چون با آب و هوای ایران سازگار نیست . لطفا راهنمایی کنید چکار کنم بد جوری اعصابمو خورد کرده خواهش میکنم

 5. نویسنده دیدگاه: rebeca
  23 خرداد 1391

  من خیلی به پیانو علاقه دارم…مرسی….

نظر خودتان را ارسال کنید