آشنایی با ورزش تنیس

 

تنیس ورزشی راکتی است که بین دو نفر (تنیس تک‌نفره) یا بین دو تیم دونفره (دوبل) انجام می‌شود.

هر بازیکن راکتی دارد که دارای صفحه‌ای از شبکه توری است. بازیکن با این راکت، توپی لاستیکی با پوشش نمدی را به زمین حریف پرتاب می‌کند. بازیکن یا تیمی که زودتر امتیاز نهائی را به دست آورد برنده‌است.

این ورزش ابتدا در بریتانیا و بیشتر میان اشرافزادگان رایج بود و سپس به سایر کشورهای انگلیسی‌زبان رفت و اکنون در همه کشورها انجام می‌شود.

تنیس از ورزش‌های المپیک است. در برخی از کشورها به آن تنیس میدانی می‌گویند تا از ورزش دیگری به نام تنیس شاهی که در سالن و در زمینی با ابعاد متفاوت بازی می‌شود و همچنین تنیس روی میز (که در برخی کشورها با نام پینگ پنگ) متمایز گردد.

ورزش تنیس طی قرون 12 و 13 میلادی ابتدا در کشور فرانسه ابداع شد. اما ارائه جدی این ورزش در سال ۱۸۷۲  بود که توسط هاری جم این ورزش در شهر لمینگتن انگلستان به مردم معرفی شد.

در سال ۱۸۷۷، اولین بار در دنیا مسابقات تنیس با مقررات و قوانین بخصوصی در زمین‌های تنیس باشگاه تنیس و کریکت ال انگلند ویمبلدون برگزار شد، محلی که بعدها به بزرگ‌ترین مکان برگزاری مسابقات تنیس دنیا تبدیل شد.

 

ورزش تنیس در ایران:

ظهور ورزش تنیس در ایران به بعد از جنگ جهانی دوم بازمی گردد. پیش از این در فاصله سال‌های 1315 تا ۱۳۱۸ باشگاه بوستان ورزش با چندین زمین تنیس در نزدیکی ورزشگاه شهید شیرودی فعلی به مدیریت شکوهی گشایش یافت.

ورزشگاه شهید شیرودی (امجدیه سابق) نیز همزمان با ورزشگاه بوستان ورزش با یک زمین تنیس در محل کنونی افتتاح و نخستین مسابقات قهرمانی تنیس کشور در سال ۱۳۱۸ در همین ورزشگاه برگزار شد.

ورزش تنیس بخاطر حضور اتباع انگلیسی در آبادان رونق خاصی داشت و اولین مسابقه تنیس بین تیم‌های آبادان و تهران به سال‌های ۱۳۱۷-۱۳۲۰ برمی‌گردد. پس از جنگ جهانی دوم مسابقات قهرمانی تنیس کشور تا سال ۱۳۲۲ جریان داشت که برادران نعمانی (هانری و ژوزف) در صدر بازیکنان قرار داشتند.

از سال 1322 تا ۱۳۳۲مقام قهرمانی تنیس کشور در اختیار ژرژ آفتاندلیان قرار داشت. اولین سالی که ایران در جام دیویس شرکت کرد سال ۱۹۵۹ بود.

 

مهم‌ترین مسابقات این رشته ورزشی 4 گرند اسلم‌ است که هر سال برگزار می‌شود:

  • تنیس آزاد آمریکا
  • تنیس آزاد استرالیا
  • تنیس آزاد فرانسه
  • تنیس قهرمانی ویمبلدون

 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید