ماه محرم 98 – 2019 چه روزی است؟ تاریخ شروع و پایان

ماه محرم و طلوع هلال آن یادآور مصیبت بزرگ سید الشهداء علیه السلام است. در این ماه دوستداران اهل بیت علیهم السلام مراسم های عزاداری برگزار می کنند.

شروع یا روز اول (یکم) ماه محرم سال 1441 قمری برابر با روز 10 شهریور 1398 خورشیدی و مصادف با 2 سپتامبر 2019 میلادی میباشد.

پایان یا روز آخر (بیست و نهم) ماه محرم سال 1441 قمری برابر با روز 10 مهر 1398 خورشیدی و مصادف با 1 اکتبر 2019 میلادی میباشد.

Muharram in 2019 will start on Tuesday, the 1th of September and will continue for 30 days until Monday, the 1th of October

 

همچنین دهه اول محرم از تاریخ یکشنبه 10 شهریور 98 تا تاریخ سه شنبه 19 شهریور 98 می باشد.

 

ماه مُحَرّم یا محرم‌الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و از جملهٔ ماه‌های حرام است. به‌همان‌گونه که پیش از ظهور اسلام، در دوران جاهلیت، جنگ و خونریزی در این ماه‌ها ممنوع بود، اسلام نیز همان را تأیید کرد.

در دوم ماه محرم الحرام سال 61 هجری كاروان حضرت امام حسین (علیه السلام) وارد كربلا شد و سپاهیان دشمن كه هر روز بر تعدادشان افزوده می‌شد در روزهای تاسوعا و عاشورا كه روز نهم و دهم محرم می‌باشد او و یارانش را به شهادت رساندند.

امام هشتم شیعیان امام رضا(علیه السلام) در خصوص این ماه فرمود: در جاهلیت هم حرمت این ماه نگاه داشته می‌شد و در آن نمی‌جنگیدند ولی در این ماه، خون‌های ما را ریختند و حرمت ما را شكستند و فرزندان و زنان ما را اسیر كردند و خیمه‌ها را آتش زدند و غارت كردند و حرمت پیامبر را دربارة ذریه‌اش رعایت نكردند.

ماه محرم و طلوع هلال آن یادآور مصیبت بزرگ سید الشهداء علیه السلام است. ماه اندوه و حزن و ماه عزاداری دوستان اهل بیت علیهم السلام.

در این ماه و خصوصا در ده روز آغازین آن هر کدام از شیعیان بلکه هر مسلمانی وظیفه دارد تا حزن و اندوه خویش را در عزای فرزند رسول خدا صلی الله علیه وآله ابراز نماید گریستن درعزای امام حسین علیه السلام، سیاه پوشیدن، شرکت در مجالس عزا، برپاکردن مجالس عزا ویا کمکهای مادی ومعنوی در بهتر برگزارشدن این مجالس، راه انداختن دسته جات عزاداری و هر عملی که مصداق اقامه عزا برای سیدالشهداء علیه السلام باشد در تقرب انسان به خدای متعال نقش بسیار مهمی دارد.

 • برای آشنایی با رخدادهای مهم ماه محرم بر روی لینک زیر کلیک کنید :

ماه محرم

3.8/5 ( 8 نظر )


منبع : سالنامه آسمونی

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: بیاد ظهر عاشورا
  16 خرداد 1396

  ممنون.ازاین که تاریخ دقیق رو اعلام کردید

  • نویسنده دیدگاه: سعید زنگنه
   19 خرداد 1396

   زنده باشید

  • نویسنده دیدگاه: Ailin76
   28 شهریور 1397

   توی تقویم بود?

 2. نویسنده دیدگاه: سعید
  22 مهر 1395

  ماه محرم تسلیت باد

 3. نویسنده دیدگاه: محسن اززابل
  10 مهر 1395

  فرا رسيدن ماه محرم پيشاپيش برعزا داران حسيني تسليت باد

نظر خودتان را ارسال کنید