توصيه های مهم غذايي

 هفت نکته خوب خوردن

خوب خوردن عمر را طولانی می کند و یک رژیم غذایی سالم با ترکیبی از فعالیت های ورزشی و فیزیکی منظم- نکشیدن سیگار، می توان 80 درصد بیماریهای قلبی و عروقی را کاهش دهد و حدود 70 درصد برخی از سرطانها را پیشگیری نماید. و همچنین یک رعایت رژیم غذایی سلامت خطر پیشگیری بیماریهای دیابت و فشار خون بالا- سکته های مغزی را نیز کاهش می دهد.

 1.  مراقب وزن خود باشید ( حفظ وزن سلامت و مطلوب)

 2.  چربی های بد کمتر مصرف شود بیشتر از چربی های نوع خوب مصرف شود.

 3.  کمتر هیدراتهای کربن تصفیه شده مصرف نمائید و بیشتر ازگروه غلات کامل مصرف گردد.

 4.  مصرف پروتئین های سالم را انتخاب نمائید.

 5.  سبزی و میوه را بیشتر مصرف نمائید.

 6.  در مصرف الکل اعتدال را رعایت کنید.

 7.  یک مولتی ویتامین خوب شما را بیمه می کند.

 8. چرا صبحانه خوردن مهم است

  در طول شب بدن نیا به انرژی دارد. حتی در حالی که در خواب هستیم و بویژه مغز نیاز به گربوهیدرات (بشکل گلوکز) کربوهیدرات (گلوکز) از وعده های اصلی و میان وعده ها تامین می گردد. و بصورت گلیکوژن در عضلات و کبد ذخیره می گردند. در طول شب گلیکوژن ذخیره شده به گلوکز شکسته می شود مورد استفاده بدن برای تامین انرژی قرار می گیرد. و ما نیاز داریم که با خوردن صبحانه گلیکوژن مصرف شده را دوباره جایگزین نمائیم و انرژی لازم و کافی برای فعالیتهای صبحگاهی را فراهم نمائیم.

  دلیل دیگر استفاده از صبحانه جهت شروع و افزایش متابولیسم (سوخت سازی بدن) می باشد. بعد از مصرف هر غذا افزایش در میزان جذب اکسیژنبخاصر غذای مصرفی برای عمل هضم و جذب و متابولیسم صورت می گیردو با تولید گرمای بدن همراه است اثر گرمازایی غذای مصرفی گویند. در طول شب در حالیکه خواب هستیم متابولیسم بدن شما کند می گردد. خوردن غذا بعد ازبیدار شدن متابولیسم را شروع به افزایش و تقویت می نماید و متابولیسم بده طی روز و بیداری دوباره شروع به زیاد شدن می نماید.

  تحقیقات نشان داده است که کسانی که صبحانه مصرف نمی کنند و حذف این وعدهغذایی را دارند ممکن است وعده ناسالمی از غذاهای پر چرب را انتخاب نمایند و این بویژه در بچه های مدرسه ای که خانه را بدون مصرف صبحانه ترک می نمایند. یک معده خالی بعد از تعطیل شدن مدرسه، دانش آموز را به طرف خرید شیرسنی و چیپس و شکلات  تنقلات پر چرب می کشاند.

  عدم مصرف صبحانه در طی روز باعث افت سطح قند خون بدن می گردد و در طی روز فرد را دچار سردرد می کند و فرد بخاطر آشفتگی در سطح قند خون روز خوبی نداشته و از راندمان کاری (فیزیکی- فکری) مطلوبی برخوردار نمی گرددو در طی نهار تا شام حریص تر به غذا شده و غذای بیشتری را مصرف می نماید.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید