رنگ های موجود در طبیعت

رنگ عنصر جدايي نا پذير طبيعت است. رنگ در گیاهان، حیوانات و تمام عناصر هستی وجود دارد. انسان نیز از دير باز رنگ را در جشن ها و مراسم گوناگون خود به كار مي گيرد و رفته رفته شيوه هاي متعدد بدست آوردن رنگ از طبيعت را مي آموزد.

طبیعت ما را با رنگهای گوناگونش احاطه کرده است. پس از اینکه بشر متوجه این پدیده شگرف و زیبای طبیعت شد سعی کرد که با جدا کردن رنگ از طبیعت وسایل رنگی درست کند و یا اینکه خودش را با این رنگها آرایش دهد.

در سالهای ما قبل تاریخ که بشر از پوست به عنوان پوشش و جلوگیری از نفوذ سرما استفاده می کرد سعی می نمود که آن را ملون کرده و حتی گاهی طرح مشخصی را نیز برای رنگ آمیزی آن انتخاب می نمود.

از دیر باز انسان از مواد مختلف موجود در طبیعت استفاده می کرد. ابتداییترین رنگ برای بشر اولیه سیاه و قرمز بوده است که به دنبال این شناخت انسان از خاک زرد به عنوان رنگ زرد و از خاک سرخ به عنوان رنگ سرخ و از ذغال به عنوان رنگ سیاه استفاده می کرده است.

این رنگهای طبیعی را بشر آن دوره با روش هایی به کار می برد که تا چند صد هزار سال تغییر عمده ای نکرد. محتملاّ سه تا پنج رنگ طبیعی در آن دوران مورد استفاده قرار می گرفتند. این تعداد پس از گذشت صد ها هزار سال به سی عدد رسید و از اواسط قرن نوزدهم میلادی که تجسسات و پیشرفت های بشر در علم شیمی باعث ایجاد هزار ها رنگ مصنوعی گردید که حتی شمارش آن کار ساده ای نمی باشد. و این تغییر و تحولات که فقط در طی یکصد سال صورت گرفت به اندازه ای بیصدا و بی اعتنا گذشت که حتی آگاهی تبدیل درشگه به راه آهن از آن بیشتر و پر سر و صداتر بود.

بهتر است که نگاه مختصری به گذشته رنگهای طبیعی و تاریخ استفاده از آنها بیفکنیم . ما نمیدانیم چه موقع و چه کسی آنها را کشف کرده است. رنگ های استاندارد و اصلی طبیعت یعنی قرمز ، زرد، آبی از اولین روز های کشف شده تاریخ و ماقبل آن وجود داشته اند. قرمز به وسیله ریشه روناس ،حشره قرمز دانه و یک نوع صدف دریایی به نام صدف ارغوان و عصاره درختانی نظیر آلبالو ، شاه توت ، توت قرمز و رنگ آبی توسط گیاه وسمه و نیل و زرد از زعفران ، برگ توت ،اسپرک ، برگ چنار و برگ مو و چوب زرد گرفته میشدند.

چرخه رنگها:

چرخه رنگها بر اساس رنگهای رنگین کمان تنظیم شده است: قرمز – نارنجی – زرد- سبز – آبی – بنفش. با قرار دادن این طیفها در حول یک دایره ترکیب جدید قرمز-بنفش رنگی را نتیجه می‌دهد که در رنگین کمان وجود ندارد، ولی در چرخه رنگها یافت می‌شود. با استفاده از این چرخه رنگ فهمیدن ارتباط بین رنگهای مختلف آسانتر می‌شود.

تمام رنگها از ترکیب سفید، سیاه و رنگهای اصلی ساخته شده‌اند. چرخه رنگ ارتباط بین رنگها را تشریح می‌کند.

رنگهای اصلی (قرمز، زرد و آبی) رنگهای خالص بوده و از ترکیب هیچ رنگ دیگری به دست نمی‌آیند. اگر سه رنگ با هم مخلوط شوند نتیجه کار رنگ خاکستری تیره فام دار (یا به قولی دیگر سیاه یا قهوه‌ای) است.

از ترکیب مساوی دو رنگ اصلی رنگهای ثانویه به دست می‌آید . نارنجی، سبز و بنفش رنگهای ثانویه هستند.

رنگهای قرمز-نارنجی، قرمز-بنفش، زرد-سبز، زرد-نارنجی، آبی-بنفش و آبی-سبز از رنگهای اصلی و ثانویه با هم ترکیب شده و رنگهای مرتبه سوم را تشکیل می‌دهند.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید