خواص گیشنیز

خواص گشنیز شما را شگفت زده خواهد کرد ، یک هضم كننده عالی، مقوی معده،‌ ضداسپاسم و ضدنفخ

گشنیز گیاه بومی جنوب اروپا و مناطق مدیترانه است كه در بیشتر نقاط ایران می‌روید و از خانواده‌ جعفری است. گشنیز گیاهی علفی، یك‌ساله و به رنگ سبز است كه ارتفاع آن تا 80 سانتیمتر نیز می‌رسد؛ گشنیز و تخم آن در طب قدیم ایران سرد و خشك معرفی شده است. از گشنیز در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی استفاده می‌‌شود و نام علمی گیاه (CORIANDRUM SATIVVM) است. برگ و میوه گشنیز حاوی رایحه خوشبویی است كه مقوی معده،‌ ضداسپاسم، ضدنفخ، ضدمیكروب، ضد قارچ و تقویت كننده قوای جنسی است.  از دیگر خواص گشنیز می‌توان به هضم كننده غذا، ادرار آور، كاهش دهنده پرفشاری خون، آرام‌بخش و كاهش دهنده قند خون، خواب آور و مسكن اشاره كرد. مصرف گشنیز همراه با غذا از ترش كردن معده جلوگیری می‌كند همچنین تشنگی را برطرف می‌كند. یكی از تركیبات مهم رایحه گشنیز لینالول (LINALOOL ) است كه دارای بوی مطبوع بوده و در تهیه عطر و ادكلن از آن استفاده می‌شود.

گشنیز طبیعت سرد وخشک دارد

گشنیز از جمله سبزیجات معطری است که اگر چه به لحاظ ظاهری به شکل جعفری می باشد ولی برگه های آن بسیار لطیف تر از جعفری است . و به همین خا ط بعضی ها آ نرا به صورت خام نیز در سبزی خوردن و یا سالاد مورد استفاده قرار می دهند.

گشنیز این سبزی معطر نه تنها به صورت خام و پخته مصرف می شود ( تخم گشنیز به عنوان طعم دهنده بعضی از غذا ها و بخصوص ترشی ها استفاده می شود )

گشنیز سر شار از ویتامین ها است به ویژه و یتامین A و C می باشد .

خواص درمانی

برگ و تخم گشنیز باعث تقویت معده شده و علاوه بر اینکه به هضم غذا کمک می کند التهاب آن را نیز از میان می برد و همچنین خاصیت بادشکنی و ضد نفخ هم دارد.

برگ گشنیز تسکین دهنده استفراغ و همچنین بر طرف کننده عطش می باشد.

گشنیز خام خواب آور است پس اگر برای خواب شب مشکل دارید ۳۰ گرم از آب گشنیز بگیرید و با کمی شکر شیرین نموده و میل فرمایید ( بی حسی . خواب آلودگی . گیجی و گاهی فراموشی موقت ایجاد می کند .

– منبع :خواص داروهای گیاهی

5/5 ( 1 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید