خطبه های نماز جمعه تهران 23 مرداد 1394

friday-prayer-1394-05-23

1394/05/24

امام جمعه موقت تهران با تبیین سیره امام هفتم شیعیان گفت: از برکات وجود حضرت امام صادق (ع) تربیت دستکم 4هزار شاگرد دینی بود.

به گزارش آسمونی به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ‌، ایت الله جنتی در خطبه اول نماز جمعه امروز تهران با اشاره به سالروز شهادت حضرت امام صادق (ع) افزود: ائمه ما وارث انبیاء‌گذشته بوده اندو همه فضایل آنها را به ارث می برند.

وی افزود: حضرت امام صادق (ع ) با 65 سال عمر و 34 سال امامت توانستند زعامت امت را به عهده بگیرند و فرصت خوبی را برای تربیت شاگردان متعدد به دست آوردند.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: حضرت امام صادق ( ع) با وجود کنترل های شدید در دوران امامت خود از فرصت ها به خوبی استفاده کردند و علوم بسیاری را در جامعه ترویج دادند.

وی گفت: ایشان به پدر خود گفتند که من کاری می کنم حتی افرادی که در روستاها زندگی می کنند عالم دینی باشند.

ایت الله جنتی با اشاره به ترویج علوم متعدد در عصر حضرت امام صادق (ع)‌گفت: ایشان به زبان های مختلف صحبت می کردند و 4 هزار شاگرد تربیت کردند که در کتاب تاریخ کوفه نام 3600 نفر از آنها آورده شده است.

امام جمعه موقت تهران گفت: دهها هزار حدیث در مورد احکام و مسائل مختلف از حضرت امام صادق (ع) نقل شده است و هر کدام از شاگردان ایشان خود مجتهدی بوده اند که در جاهای مختلف کرسی تدریس داشته و شاگردان متعددی را تربیت کرده اند.

خطیب جمعه تهران تصریح کرد: حضرت امام صادق (ع) مراقب همه جا بودند و احاطه به چگونگی رفتار با شیعیان خود را داشتند و دستور می دادند که طوری رفتار کنید که تحت تعقیب قرار نگیرید.

وی با اشاره به داستانی از مراجعه پسر زواره به امام صادق(ع) گفت: ایشان در برخورد با این شخص فرمودند به پدرت سلام برسان و بگو انتقاداتی که ما از تو می کنیم در جهت حفظ جان توست.

ایت الله جنتی با اشاره به داستان سوره کهف و حضرت خضر و موسی خاطر نشان کردند: ایشان با اشاره به این داستان به پسر زواره گفتند به پدرت بگو که تو در دریای بزرگ هدایت حرکت می کنی و معیوب ساختن این کشتی از جانب ما برای حفظ آن در مقابله با پادشاه جبار است.

خطیب نمازجمعه تهران در ادامه با اشاره به چند حدیث از حضرت صادق (ع)‌نمازگزاران را به توجه به این احادیت توصیه کرد و افزود: کسی که در معصیتی اطاعت کسی را بکند آن شخص را پرستیده است و دیگر خدا پرست نیست، خیر نیست در وجود کسی که نمی خواهد مال جمع کند ، باید دنبال مال حلالی بود که به واسطه آن آبروی خود را حفظ کند بدهکاری های خود را پرداخت و صله رحم کند.

ایت الله جنتی در ادامه گفت: بهترین ارثی که پدر برای پسر می گذارد ادب است نه مال، چرا که مال در زوال است اما ادب می ماند، اگر دل پاک باشد صورت ظاهر هم حفظ می شود و باید باطن را درست کرد.

وی افزود: کسی که مردم را به خود دعوت کند و برای آنها درس می گوید در حالیکه میان آنها اعلمی وجود داشته باشد، بدعت گذار شمرده می شود.
امام جمعه موقت تهران همچنین با تبریک دو عید میلاد حضرت معصومه و حضرت رضا(ع) گفت: اجلاس ششم مجمع عمومی اهل بیت در شرف انعقاد است و میهمانانی از 130 کشور دراین اجلاس شرکت می کنند.

وی با اشاره به این حدیث گفت: افرادی با اینکه می دانند از آنها افراد اعلم وجود دارد و باز رساله می نویسند و مردم را دور خود جمع می کنند بدعت گذار هستند.

دبیر شورای نگهبان در ادامه با ذکر چند حدیث دیگر گفت: کارهای خیر مرگ ها بد را به تاخیر می اندازد . اگر می خواهید به صورت بد از دنیا نروید کار خیر انجام دهید ، صدقه آتش غضب خدا را خاموش می کند و صله رحم عمر آدم را زیاد می کند و ذکر لا حول و لا قوه الا بالله ، گنجی از گنج های بهشت است.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید