تبلیغات

شرکت های دانش بنیان + شرایط تاسیس

knowledge company شرکت های دانش بنیان + شرایط تاسیس

شركت دانش ­بنيان به شركتي گفته مي­شود كه از %1 تا %100 سهام آن متعلق به يك دانشگاه يا واحد پژوهشي و یا از 51 تا 100 درصد آن متعلق به اعضای هیات علمی دانشگاه­ها يا واحدهای پژوهشي باشد. در صورتي كه سهام دانشگاه كمتر از %50 باشد شركت دانش ­بنيان خصوصي است و در غير اينصورت شركت دانش بنيان دولتي است.


اهداف شركت­هاي دانش­ بنيان :

1- جذب و تبدیل ایده‌ها به محصول و مشاغل پایدار.

2- هم‌افزایی علم و ثروت (تجاری‌سازی علم و دانش).

3- تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و تحقیقاتی.

4- توانمندسازی دانش‌آموختگان به منظور ورود به فضای کسب‌وکار.

5- حمایت، هدایت و سمت‌دهی در جهت نوآوری‌ها و تولید فناوری‌های برتر.

6- ایجاد زمینه برای به‌کارگیری هرچه بیشتر توانمندی‌های دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی در جامعه.

7- ترغیب متخصصین، نوآوران، مخترعان، اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی برای فعالیت‌های بیشتر در رفع نیازهای جامعه برای ترویج فرهنگ تجاری‌سازی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی.

8- تشویق بنگاه‌های اقتصادی و دستگاه‌های اجرایی به بهره‌گیری از یافته‌های پژوهشی و فناوری‌های شکل‌یافته در مراکز پژوهشی.

9- ارتقای فرهنگ عمومی کارآفرینی.

knowledge company2 شرکت های دانش بنیان + شرایط تاسیس

چگونگي ايجاد شركت­هاي دانش­ بنيان :

دانشگاه­ ها و واحدهاي پژوهشي پس از تصويب امكان تاسيس شركت­هاي دانش­ بنيان در آيين­نامه­ ی مالي و معاملاتي خود در هيات امنا، مي­ توانند شروع به تشكيل شركت­ هاي دانش­ بنيان نمایند. هر شركت دانش­ بنيان به پيشنهاد تعدادي از اعضا­ی هيات علمي و تصويب دانشگاه يا واحد پژوهشي تاسيس خواهد شد و يا توسط دانشگاه و واحد پژوهشي به اعضا­ی هيات علمي پيشنهاد مي­ شود. دانشگاه­ ها و واحدهاي پژوهشي به صورت­ هاي زير مي­ توانند در شركت­ هاي دانش­ بنيان سهامدار باشند:

* به جهت اعتبار دانشگاه يا واحد پژوهشي، بخشي از سهام شركت دانش­ بنيان به نام دانشگاه يا واحد پژوهشي مي­ شود. (حداقل 5 درصد)

* به دليل استفاده از مورد يا موارد مشخصي از يافته­ هاي پژوهشي دانشگاه یا واحد پژوهشي در شركت،‌ بخشي از سهام شركت با توافق سهامداران (دانشگاه يا واحد پژوهشي و ديگر سهامداران حقيقي يا حقوقي) به نام دانشگاه يا واحد پژوهشي مي­ شود. (در هر مورد استفاده، بنا بر ارزش موضوع استفاده شده، سهام مربوطه مي­ تواند از 1 تا 100 درصد باشد.)

* به علت سرمايه­ گذاري مستقيم دانشگاه، بخشي از سهام شركت دانش­ بنيان به نام دانشگاه است. (درصد، متناسب با ميزان سرمايه­ گذاري است.)

* به جهت خدمات ديگري كه دانشگاه به شركت دانش­ بنيان ارایه مي­ دهد، بخشي از سهام به نام دانشگاه مي­ شود. (متناسب با ميزان خدمات)پ

* اگر شركت دانش­ بنيان دولتي باشد، بدون نياز به ارایه­ ی هيچ خدماتي، حداقل50 درصد سهام به نام دانشگاه يا واحد پژوهشي است.

* هر دانشگاه در سال نخست می­ تواند يک شرکت مادر تخصصی راه­ اندازی کند.

* ايجاد اين شرکت­ ها با همکاری شهرداری­ ها يا مشارکت دانشگاه­ های منطقه در اولويت می­ باشد.

knowledge company1 شرکت های دانش بنیان + شرایط تاسیس

تبصره1: شركت دانش­ بنيان بصورت شركتي و مستقل از تشكيلات دانشگاه اداره مي­ شود و دانشگاه به ميزان سهامي كه در شركت دانش­ بنيان دارد، در مديريت آن تاثير­گذار بوده و در سود و ضرر آن شريك است.

تبصره 2: سازمان­ هاي حقوقي (خصوصي يا دولتي) خارج از دانشگاه، متناسب با ميزان سرمايه­ گذاري خود، مي­ توانند سهامدار شركت دانش­ بنيان باشند. (شكل­ گيري شركت­ هاي دانش­ بنيان با مشاركت صنايع دولتي يا خصوصي و دستگاه­ ها و سازمان­ هاي اجرایي در موفقيت آنها تاثير دارد.) در صورتی که بيش از50 درصد سهام اين­گونه شرکت­ ها دولتی باشد، بايد به تصويب هيات وزيران برسد.

تبصره 3: رييس و معاونين دانشگاه و واحد پژوهشي در زمان تصدي مسووليت، مي­ توانند سهامدار شركت­هاي دانش­ بنيان شوند؛ و ليكن هيات مديره و مدير عاملی اين­گونه شرکت­ ها را تا زمان تصدی مسووليت نمی­ توانند داشته باشند.

تبصره 4: در شركت­ هاي دانش­ بنيان خصوصي، اعضا­ی هيات علمي دانشگاه­ ها و واحدهاي پژوهشي، متناسب با ميزان وقت­گذاري و نوع فعاليت در شركت (علاوه بر انجام وظايف دانش بنيان) يا متناسب با ميزان مشاركت در مالكيت فكري موضوعي كه در شركت استفاده مي­ شود و يا متناسب با ميزان سرمايه­ گذاري واقعي (نه اسمي) كه در شركت دارند، سهامدار مي­ شوند.

تبصره 5: در شركت­ هاي دانش­ بنيان خصوصي، افراد حقيقي داخل يا خارج از دانشگاه يا واحد پژوهشي (غير از اعضا­ی هيات علمي) مي­ توانند به دلايل خاص و يا شرايطي كه دانشگاه يا واحد پژوهشي تعيين مي­ كند، صاحب بخشي از سهام شوند.

تبصره 6: برای ایجاد شرکت­ های دانش­ بنیان که اعضای هیات علمی، صد در صد مالکیت را دارند، نیازی به تصویب دانشگاه نیست و احراز عضویت علمی متقاضیان تاسیس شرکت کافی است.

 

برای مشاهده ایده های کارآفرینی با سرمایه کم ، بر روی لینک زیر کلیک کنید :

ایده های کارآفرینی با سرمایه کم

 

 

نظر شما چیست؟