آداب زندگي مثبت

سلامت شيوه فكر كردن شما تمام ابعاد زندگيتان را تحت‌ الشعاع قرار مي‌دهد. اگر سعي كنيد به حس دروني خود توجه كنيد مي‌توانيد با الگوی فكری خود آشنا شويد و پي ببريد چگونه روي برخورد شما با موقعيت‌های دشوار زندگی تاثير مي گذارد.

بسياری از انسان‌‌ها پي برده‌اند وقتي كه به واژه‌هاي درونی خود توجه مي‌كنند، اغلب با افكاري منفي مواجه مي‌شوند. افكاري مانند <من نمي‌توانم> و <اگه نتوانم چي؟> مي‌توانند آثار منفي بر رفتار شما به‌جاي بگذارند.

اين به نوبه خود، تمامي‌ نقاط زندگي شما را تحت تاثير قرار مي‌دهد. وقتي كه تحت فشار هستيم، هورمون‌هاي به‌خصوصي در بدن ما توليد مي‌شوند. اگر به‌ندرت توليد شوند ضرري ندارند اما چنان‌چه به‌طور دايم در بدن جريان داشته باشند ضررهاي زيانباري به بار خواهند آورد. بيماري قلبي در نتيجه توليد مداوم هورمون‌هاي استرس به‌وجود مي‌آيد. رمز زندگي كردن بدون افكار منفي و بدون درنظر گرفتن احساسات لحظه‌اي، شناختن خود است. براي بيشتر افراد گام نهادن به سوي آگاهي مثبت مستلزم برداشتن قدم‌هاي كوتاه در مسيري است كه انتخاب كرده‌اند. نكات زير مي‌ توانند ابزار موثري در رسيدن به زندگي رضايت بخش باشند.

خوب بخوابيد

خواب راحت براي تقويت و حفظ سطح انرژي بدن، سيستم ايمني، شفافيت ذهني و احساسي و به‌طور كلي كيفيت زندگي ما حياتي است. وقتي‌كه حال‌‌تان خوب است عملكرد‌تان نيز بهتر مي‌شود.
اگر دوست داريد بهتر بخوابيد نكات زيربه شما كمك مي‌كنند:

1-  ‌‌فعاليت‌هاي ذهني را در شب كم كنيد.
2-  براي روز بعد‌تان برنامه‌ريزي كنيد.
3-  رايحه‌‌هاي آرامش بخش، نور و موسيقي مي‌توانند بسيار موثر باشند.
4-  اگر مشكل خواب داريد، مكان ديگري را در منزل براي خوابيدن انتخاب كنيد.
5-  به صداي طبيعت گوش دهيد ( امواج، باد، آبشار، رودخانه، غيره )
6-  دارو‌هاي طبيعي مانند هوميوپاتي، گيا‌هان دارويي و برخي از ويتامين‌ها مي‌توانند تاثير مثبت داشته باشند ( كلسيم، ملاتونين، گل ساعتي يا سنبل‌الطيب قبل از خواب.)
7-  تمام چراغ‌ها را خاموش كنيد.

نكته آخر بسيار حايز اهميت است چون به‌هنگام خوابيدن با چراغ روشن، توليد ملاتونين ( هورمون اصلي خواب و ترميم سلول‌ها ) كاهش مي‌يابد.
نگرش خود را مثبت كنيد

به واژه‌‌هاي دروني توجه كنيد. يك يا چند ورق كاغذ را به دو ستون تقسيم كرده و به‌مدت چند روز پياپي در ستون سمت راست، تمامي‌ افكار منفي را كه به ذهن‌‌تان خطور مي‌كنند يادداشت كنيد. هريك از فكر‌ها را به‌صورت مثبت در ستون دوم بازنويسي كنيد و اين كار را در ذهن خود نيز تمرين كنيد تا به‌صورت عادت درآيد. براي مثال: < من نمي‌توانم اين كار را امروز تمام كنم> ! به اين صورت نوشته شود: <من احتمالا تا امشب بيشتر اين كار را تمام مي‌كنم.>

ارتباط برقرار كردن را بياموزيد و از به زبان آوردن چيز‌هايي كه احساس مي‌‌كنيد ممكن است به احساس آزردگي، انزجار، عصبانيت و دلهره، ختم شوند، پرهيز كنيد.

positive-life-etiquette

رمز خودكاوي

دست كسي را بگيريد، كمك كردن به ديگران حس خوبي به ما مي‌دهد.

بُعد معنوي خود‌تان را پيدا كنيد. تحقيقات نشان داده‌اند افرادي كه از طريق تماس داشتن با افراد روشن‌بين با اعتقادات شخصي و به‌خصوص با بُعد معنوي خود آشنا شده‌اند، عمر طولاني‌تر و زندگي بهتري دارند.

به ديگران فرصت دهيد تا دوست‌تان بدارند. توانايي عشق ورزيدن دوطرفه والاترين خصلت انساني به شمار مي‌آيد. ارتباط ما انسان‌ها به‌طور كلي با اين نياز بسيار حياتي قطع شده است و علايم اين خلاء نيز احساسات حاكي از ترس (افسردگي، تنهايي، عذاب وجدان و خشم) است. بخنديد و در مسايل روزمره نيز نكته‌اي خنده‌دار پيدا كنيد. خنديدن عامل موثري در تقويت حالات رواني است. اگر غمگين هستيد كتاب‌هاي طنز بخوانيد، فيلم كمدي ببينيد يا هرچند وقت يك بار از خود‌تان مسخره بازي در بياوريد! گاهي اوقات به خود‌تان فرصت دهيد تا بتوانيد دنيا را از ديد يك كودك ببينيد.

توجه داشته باشيد كه رسانه‌‌هاي خبري اغلب اطلاعاتي را منتشر مي‌‌كنند كه به احساس ترس، افكار و احساسات منفي ختم مي‌شود. وقت گرانبهاي‌تان را صرف انجام كار‌هاي مثبتي مانند مطالعه يك كتاب مثبت، قدم زدن در طبيعت يا انجام كار‌هاي خير كنيد.

خود‌تان را از <بار احساسي> كه شما را از روشن‌بيني واقعي جدا مي‌سازد، آزاد كنيد. هر آنچه لازم داريد در اعماق وجود‌تان همين حالا نيز وجود دارد پس بنابراين قدرت خود‌تان را با پيروي كردن كوركورانه از ديگران، از دست ندهيد. در عوض به خوبي‌‌هايي كه هم اكنون نيز در قلب‌‌تان لانه كرده‌اند، اعتماد كنيد. تنها با رجوع كردن به قلب‌‌تان مي‌توانيد به‌صورت شفاف ببينيد.

تصميم بگيريد روز مثبتي داشته باشيد

منتقد دروني ما همان صداي واژه‌هاي دروني است كه ما با خود مي‌‌گوييم و از خود ايراد مي‌گيريم؛ حس آزاردهنده يا صداي دروني كه موجب مي‌‌شود از خودمان و ديگران انتقاد كنيم. وقتي كه مي‌آموزيم با طبل خواسته‌‌ها و نياز‌هاي ديگران رژه برويم، به انتقاد كردن از خودمان عادت مي‌‌كنيم و نيز ياد مي‌گيريم زماني كه آنها طبق خواسته‌‌هاي ما عمل نكنند و نياز‌هاي ما را برطرف نسازند از آنها انتقاد كنيم. منتقد دروني به‌هنگام قضاوت خودمان و ديگران صدايش را بلند مي‌كند. صدايي كه آماده انتقاد و سرزنش كردن است. صداي اسارت ما در نفس‌‌هايمان و در نياز‌هاي ديگران. گاه منتقد دروني، به ما احساس خودناباوري مي‌‌دهد و گاه به ما اجازه مي‌‌دهد تا درباره ديگران احساسات منفي و قضاوت كننده‌اي داشته باشيم.

زماني كه به منتقد دروني گوش مي‌‌دهيم در واقع به جنبه‌‌هاي منفي كه ما را از خودِ برتر و نيز از ديگران دور مي‌سازد گوش مي‌دهيم.

جاده زندگي

خودِ برتر ما از آنجايي مي‌‌آيد كه در آن خودباوري و عشق به خود وجود داشته باشد. زماني كه بتوانيم خودمان را از صميم قلب دوست داشته باشيم و بپذيريم، قادر خواهيم بود آنهايي را كه در دنياي ما نقش دارند، به‌عنوان شريكان راه خودسازي‌مان ببينيم. عشق جاده‌اي است كه ما را به بذر خلاقيت و مكاني كه بتوانيم در آن رشد كرده و بياموزيم تا ديگران را در شادي خود سهيم كنيم، نزديك‌تر مي‌كند. ما همگي در سفر انسانيت هم سفر هستيم و بزرگترين چالش ما در مسير راه موفقيت شخصي و نيز شغلي اين است كه نسبت به انسانيت خود، عشق‌ورزي و تقسيم با ديگران كه ما را در مسير زندگي با يك‌ديگر خواهر و برادر مي‌كند، وفادار بمانيم. يك روز از هر هفته را براي خاموش كردن صداي منتقد دروني خود اختصاص دهيد تا خود را از صفات منفي و قضاوت‌هاي خود آفريده ر‌ها سازيد. به‌مدت 24 ساعت تمام قضاوت‌ها و نگرش‌‌هاي منفي را از وجود‌تان حذف كنيد. تنها روي جنبه‌‌هاي خوب زندگي خود و افرادي كه به‌طور روزانه با آنها در ارتباط هستيد تمركز كنيد. به منتقد دروني‌‌تان يك روز مرخصي دهيد و با اين كار يك روز كامل را با خودِ برتر، ارزشمندتر و كامل‌ترتان صرف كنيد

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید