تازه های آسمونی
خانه > گردشگری > جهانگردی > قدیمی ترین کشور جهان کجاست؟
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • قدیمی ترین کشور جهان کجاست؟

  old1

  در سطح دنیا کشوهایی وجود دارند که از قدمت و گذشته بسیار دوری برخوردار هستند. این کشورها در سطح جهانی بسیار مهم و قابل توجه هستند و به عنوان یکی از مهم ترین و باارزش ترین جنبه های جذب گردشگر به حساب می آیند. اما به راستی قدیمی ترین و کهن ترین کشور دنیا کجاست؟ سایت آسمونی در این مقاله مطالب بسیار خواندنی در همین مورد عنوان می کند. همچنان آسمونی را همراهی کنید

  قدیمی‌ترین کشور دنیا کجاست؟

  چهاردهمین تندیس از مشاهیر ایران – تندیس امیرکبیر که در موزه مشاهیر برج میلاد قرار دارند، توسط مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس جمهور رونمایی شد.

  معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران را کشوری با هویت حداقل هفت هزار ساله دانست و تصریح کرد: براساس آثاری که از برخی محوطه‌های تاریخی بدست آورده‌ایم،‌ هویت ایران تا ۱۱ هزار سال هم پیش رفته است.

  وی با اشاره به سفرش به استان خرم‌آباد گفت: با توجه به کاوش‌هایی که برخی از باستان‌شناسان در محوطه‌های لرستان انجام دادند، به این نتیجه رسیدیم که هویت این استان تا ۴۰ هزار سال قبل کشانده شده است. در واقع تاریخ نشان می‌دهد ایران قدیمی‌ترین کشور دنیاست که قدمت آن به ۳۹۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد.

  او در ادامه با اشاره به ثبت ۱۷ اثر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو گفت: براساس قوانین یونسکو، سالانه دو اثر توسط هر کشور می‌تواند در فهرست میراث جهانی به ثبت برسد، اما وضعیت محوطه‌های تاریخی ایران به گونه‌ای است که اگر امکان داشت هر کشور ۲۰ اثر را در فهرست یونسکو به ثبت برساند، ایران سالانه این آمادگی را داشت تا ۲۰ پرونده را به یونسکو بفرستد.

  وی ایران را یک کشورموزه دانست و گفت: در طول ۸۴ سال گذشته از زمانی که نخستین قانون حفظ بناها به تصویب رسید، موفق شده‌ایم سه درصد از آثارمان را در یونسکو به ثبت برسانیم،‌ بنابراین هنوز کار زیادی برای معرفی و ثبت آن‌ها در یونسکو داریم.

  او نمونه این ادعا را شهر سوخته دانست و گفت: از ۱۵۰ هکتار این محوطه جهانی که متعلق به عصر مفرغ است، تاکنون فقط پنج درصد کاوش شده که در این محدوده کم نیز آثار زیادی به دست آمده است. برای ۹۵ درصد باقی‌مانده، ۹۰ تا ۱۴۰ سال زمان نیاز داریم تا بتوانیم شهر سوخته را به طور کامل کاوش کنیم.

  معاون رئیس جمهور امیرکبیر را یکی از ارزشمندترین شخصیت‌های ایران دانست و گفت: زمانی که امیرکبیر اصلاحات را در ایران آغاز کرد، یک شخصیت ژاپنی نیز در کشورش این کار را شروع کرد. متأسفانه امیرکبیر سه سال پس از آن کشته شد و اصلاحات در ایران خفه، اما ژاپن توانست دوره اصلاحات را بگذراند در حالی که برای ایران یک سکته تاریخی رخ داد.

  سلطانی‌فر اضافه کرد: هرچند در سال‌های بعد افرادی چون مدرس برای توسعه کشور قدم‌های بزرگی برداشتند با این وجود نباید این سکته تاریخی را فراموش کنیم.

  او در ادامه همچنین با اشاره به منابع انسانی ایران اظهار کرد: کشورمان در میان ۵۷ کشور اسلامی از نظر منابع انسانی سرآمد است. این آمار در کل دنیا عدد ۱۵ را متعلق به ایران کرده است.

  کهن ترین شهر جهان در ایرانold2

  شوش، قلب تاریخی ایران است؛ پایتخت نخستین تمدن ایران زمین در 7 هزار سال پیش که تا قرن ها پس از آن هم جایگاه مهم خود را از دست نداد و هنوز هم مسکونی باقی ماندها ست؛ شهری که بی شک یکی از دیدنی ترین و غنی ترین ذخایر تاریخی این سرزمین زیبا است.

  گرچه در سال های بسیار دور، باستان شناسان فرانسوی، گنجینه های باستانی شوش را با خود به موزه «لوور» بردند و برای همیشه حسرت به دل مردم ایران نشاندند؛ با این حال هنوز هم می توان شکوه باستانی این شهر را در جای جای آن تماشا کرد؛ از تپه آکروپُل تا زیگورات چغازنبیل و از آرامگاه دانیال نبی تا کاخ آپادانای داریوش. به گفته برخی پژوهشگران، شوش، قدیمی ترین شهر جهان است و هم چنان تمدن عظیم ایرانیان را بر تن دارد.

  با این حال، تحقیقات باستان شناسی نشان می دهد که شکل گیری شوش به عنوان یک شهر پیشرفته در جهان باستان، مربوط به حدود پنج هزار سال پیش است. این شهر، پایتخت یکی از بزرگ ترین تمدن های دوره باستان، یعنی تمدن عیلامی بود که مهم ترین یادگارشان، زیگورات 3300 ساله چغازنبیل است.

  در دوره هخامنشیان نیز شوش یکی از پایتخت های سیاسی و اداری این سلسله بود و حتی در دوره اشکانیان و ساسانیان نیز همچنان از مهم ترین شهرهای ایران به شمار می رفت و در دوره اسلامی اهمیت خود را در جنوب غرب ایران حفظ کرد؛ چنان که هنوز هم رودخانه کرخه را محلی ها مانند پیشینیان خود، پاس می دارند.

  این رودخانه خروشان که از رشته کوه زاگرس سرچشمه می گیرد، در حوالی غرب شوش به آرامش می رسد تا به دشت خوزستان برسد و سیرابش  کند. شاید جالب باشد بدانید که مورخان یونانی، همچون گزنفون و هرودوت هم این رودخانه را از گواراترین آب های ایران می دانستند. حتی بازتاب تقدس آب کرخه را می توان در کتیبه یافت شده در کاخ آپادانا، از آن اردشیر هخامنشی سراغ گرفت.

  بیست شهر قدیمی دنیا که باید ببینیدold3دمشق، سوریه

  این شهر در سال ۴۳۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  اورشلیم، رژیم صهیونیستی

   این شهر در سال ۲۸۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  آتن، یونان

   این شهر در سال ۱۴۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  حلب، سوریه

   این شهر در سال ۴۳۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  تب، یونان

  این شهر در سال ۱۴۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  بنارس، هند

  این شهر در سال ۱۰۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  تایر، لبنان

  این شهر در سال ۲۷۵۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  شوش، ایران

  این شهر در سال ۴۲۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  صیدا، لبنان

  این شهر در سال ۴۰۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  پلوودیو، بلغارستان

  این شهر در سال ۴۰۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  لارناکا، قبرس

  این شهر در سال ۱۴۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  کرکوک، عراق

  این شهر در سال ۲۲۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  اریحا، کرانه باختری رود اردن٬ فلسطین

  این شهر در سال ۹۰۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  غازی عینتاب، ترکیه

  این شهر در سال ۳۶۵۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  فیوم، مصر

  این شهر در سال ۴۰۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  بابلوس، لبنان

  این شهر در سال ۵۰۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  بیروت، لبنان

  این شهر در سال ۳۰۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  بلخ، افغانستان

  این شهر در سال ۱۵۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  اربیل، عراق

  این شهر در سال ۲۳۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  کادیس، اسپانیا

  این شهر در سال ۱۱۰۰ پیش از میلاد مسیح بوجود آمده است

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 3٫20 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=202285
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  آشنایی با کشور عمان

  پادشاهی عمان کشوری است که باستان‌شناسان قدمت آن را بیش از ۱۴ هزار سال تخمین …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.