تازه های آسمونی
خانه > گردشگری > جهانگردی > جاهایی که قبل از نابودی باید ببینید
تور اروپا - سرزمین میترا
ثبت نام لاتاری
املاک کوهک

جاهایی که قبل از نابودی باید ببینید

  اخبار مرتب با لحنی که نگران کننده به نظر می رسد می گوید زمین در حال گرم شدن است. صفحه روزنامه ها پر است از خبرهای نگران کننده در مورد آلودگی آب ها، تغییرات آب و هوایی، تخریب زیست – محیطی و مطالبی از این دست. اما کمتر کسی در مورد اینکه این همه اتفاقات و تغییرات ناگوار در مورد تغییرات اکوسیستمی که در اطراف ما اتفاق می افتد، روی آثار تاریخی، مناطق توریستی، پدیده های طبیعی که عمر بعضی از آنها به چند ده هزار سال می رسد، چه تا ثیری می گذارد صحبت می کند دنیای اطراف ما در حال تغییر است. این تغییر شامل فرسایش هم می شود.  فرسایش بنای بی نظیری مانند تاج محل یا پدیده طبیعی مانند جزیره مرجانی در استرالیا. متاسفانه نابودی بعضی از آنها ناگزیر است و کاری از دست ما برنمی آید. اما این فرصت را داریم که تا قبل از بین رفتن، آنها را از نزدیک ببینیم.

1

جزیره لاپاگوس
 هرساله میزان توریست ها ۱۲ درصد افزایش پیدا می کند. هتل ها، رستوران ها و ماشین ها بیشتر، آن را از زیبایی طبیعی یک جزیره دست نخورده دور می کنند. کارگران، برای به دست آوردن غذاهای متنوع تر حیوانات را به جزیره قاچاق می کنند و کشتی ها موش ها را وارد جزیره می کنند. همه  اینها کمک می کنند به تخریب سریع تر طبیعت جزیره.جزایر گالاپاگوس ؛گروه-جزیره ای آتشفشانی در اقیانوس آرام، در ۹۲۶ کیلومتری غرب اکوادور است.

2
جزیره مالدیو
 مالدیو کوچک ترین کشور دنیاست. ۸۰ درصد از ۱۲۰۰ جزیره آن بیشتر از یک متر از سطح دریا ارتفاع ندارند. کمتر از ۱۰۰ سال دیگر این جزیره غیر قابل سکونت خواهد شد. این مساله در سال ۲۰۰۸ بسیار جدی شد و رییس جمهور و دولت این کشور شروع کردند به خریدن زمین هایی در کشورهای دیگر مانند هند تا در زمانی که آب بالا می آید بتوانند شهروندان شان را به آنجا منتقل کنند.

3

دیواره بزرگ مرجانی
 بالا آمدن دمای اقیانوس، آلودگی اقیانوس، اسیدسازی اقیانوس و طوفان ها به صورت مستمر دیوار مرجانی را تخریب می کنند و باعث سفید شدن مرجان ها می شوند. تخمین زده می شود که ۶۰درصد دیواره های مرجانی دنیا تا سال ۲۰۳۰ از بین خواهند رفت. به این ترتیب هشت هزار سال خلقت طبیعی در کمتر از مدت زمان عمر ما از بین خواهند رفت. دیواره بزرگ مرجانی به مجموعه عظیمی از صخره های مرجانی گفته می شود که در شرق کشور استرالیا و در اقیانوس آرام قرار گرفته اند.

4
ونیز
ونیز همیشه غرق در آب بوده، اما بالا آمدن سطح دریا وضعیت آن را غمناک تر می کند. سطح سیلاب ها هرساله افزایش پیدا می کنند و این نگرانی وجود دارد که چقدر دیگر ونیز می تواند بالای آب باشد.گردشگری یکی از نگرانی های مهم در مورد این شهر است. تنها در سال ۲۰۰۷، ۲۱ میلیون نفر از ونیز بازدید کردند، یعنی حدودا ۴۰ برابر جمعیت آن.

5

دریای مرده بحرالمیت
در چهار دهه گذشته، دریاچه نمکی یک سوم کوچک تر شده است. نزدیک ترین رستوران ها به این دریاچه در چهاردهه گذشته حدود یک مایل از دریاچه دورتر شده است. رود اردن تنها دیدنی های جهان از هر پنج قاره – تغذیه این دریاچه است و به دلیل ساختن سدهای متعدد وکنترل کردن آب ورودی آن توسط سدها در سال های گذشته، میزان آب ورودی آن کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل دریای مرده احتمالا تا ۵۰سال آینده از بین خواهد رفت.

6
کوهستان آلپ
کوهستان آلپ اروپا در ارتفاع کمتری از کوهستان راکی قرار دارد و یخچال های طبیعی و مکان های اسکی آن در معرض خطر بیشتری از جانب پدیده گرمایش زمین قرار دارند. میانگین دمای زمین حدود دو درجه از قرن نوزدهم بیشتر شده و با این وضعیت یخچال های طبیعی این کوهستان ممکن است تا سال ۲۰۵۰ از بین بروند. رشته کوه های آلپ یکی از عظیم ترین رشته کوه های اروپاست که از هشت کشور اروپایی می گذرد.

7
ماداگاسکار
 اگر هیچ کاری برای نجات چهارمین جزیره بزرگ دنیا انجام نشود، جنگل های آن تا ۳۵ سال آینده و همین طور به دنبال آن گونه های منحصر به فرد آن مانند میمون های لمور که ماداگاسکار به خاطر آن معروف است. اکوسیستم جنگل های این جزیره به خاطر ورود انسان ها، کارکردن کشاورزها و شکار غیرقانونی در حال از بین رفتن است. ماداگاسکار کشوری جزیره ای است واقع در اقیانوس هند، در کنار سواحل جنوب شرقی آفریقا. پایتخت آن شهر آنتاناناریوو است.

8

 

حوضه کنگو
 بیش از دو سوم جنگل ها، و گیاهان و حیات وحش منحصر به فرد آن در حوضه کنگو تا سال ۲۰۴۰ از بین خواهند رفت؛ مگر اینکه تلاش های موثر بیشتری برای حفاظت از آن انجام شود. هرسال ۱۰میلیون هکتار از جنگل های آن  بر اثر استخراج معدن، ورود غیرقانونی، کشاورزی، دامداری و جنگ های چریکی از بین می رود.
حوزه کنگو یکی از بی نظیرترین مناطق سرسبز و جنگل های دنیا را به واسطه جلگه های حاصلخیزش دارد. این منطقه به دلیل نزدیکی به خط استوا آب و هوایی گرم و شرجی دارد و یکی از بهترین مناطق برای رویش جنگل های گرمسیری است.

9
پارک ملی یخچالی
حدود ۱۰۰ سال پیش، ۱۵۰ یخچال سنگی در سراسر پارک ملی یخچالی وجود داشت، اما اکنون تنها ۲۷ تا از آنها باقی مانده و تا سال ۲۰۳۰ همه آنها از بین خواهند رفت اگر زودتر از بین نروند به علت نبود آب سرد و زمانی که تمام یخچال ها آب شوند ممکن است اکوسیستم این پارک به طرز غمباری عوض شود.

10
تاج محل
جمعیت زیاد گردشگران و آلودگی هوا سنگ های سفید تاج محل را کم کم از بین می برند. با توجه به اینکه این بنا در قرن هفدهم ساخته شده، ممکن است به زودی بازدید آن برای عموم به دلیل آسیب های جدی که دیده است محدود شود تاج محل از پرآوازه ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگره و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده است و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به شمار آید. این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی تبارش،به نام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱ میلادی در سفری جنگی به هنگام وضع حمل فوت کرد.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=144136
 • تبلیغات اینترنتی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  پاییزی ترین مقاصد گردشگری اروپا

  سفر به اروپا در فصل پاییز به معنای شلوغی کم تر، خطوط کوتاه تر، آب …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.