تازه های آسمونی
خانه > گردشگری > جهانگردی > آشنایی با کشور کره جنوبی
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • آشنایی با کشور کره جنوبی

  south-korea-country-introduction3

   

  کره جنوبی که با نام رسمی جمهوری کره نیز شناخته می‌شود، کشوری است در بخش جنوبی شبه‌جزیره کره در شرق آسیا. پایتخت آن شهر سئول است. 

  south-korea-country-introduction4

  جغرافیا

  کره جنوبی با ۹۸۴۸۴ کیلومتر مربع وسعت (صد و سومین کشور جهان) در نیمکره شمالی نیمکره شرقی در شرق قاره آسیا در کنار دریای زرد (در مغرب) ژاپن (در مشرق) و چین شرقی (در جنوب) و در همسایگی کشور کره شمالی در شمال واقع شده‌است. کره جنوبی کشوری نیمه کوهستانی بوده و ارتفاعات آن عمدتاً در نواحی مرکزی و شمال شرقی واقع شده‌اند (از جمله کوهای تیسماک). جلگه‌ها در آن وسعت فراوانی داشته و مهم‌ترین رودهای آن عبارت‌اند از: سومجینوکوم هان پوکهان و ناکتونگ. دارای جزیره‌های فراوانی بوده و جنگلها در آن وسعت زیادی دارند. آب و هوای آن گرم و مرطوب و پرباران است. 

  south-korea-country-introduction5

  شهرهای مهم

  پایتخت این کشور شهر سئول (نه میلیون وششصد هزار نفر در سال دو هزار پنج) بوده و پرجمعیت ترین شهرها عبارت‌اند از: پوسان (۳٬۷۰۰٬۰۰۰), دائجو (۱٬۳۰۹٬۰۰۰), اینچئون (۷۹۷٬۰۰۰) و کوانگجو (۶۰۶٬۵۰۰ نفر).

  کرهٔ جنوبی بخش جنوبی [شبه جزیره کره] که تقریباً ۱۱۰۰ کیلومتر طول دارد را اشغال نموده‌است.این شبه جزیرهٔ کوهستانی از غرب در کنار دریای زرد و از شرق در مجاورت دریای ژاپن (دریای شرق) قرار دارد. در جنوب این شبه جزیره، تنگه کره و دریای جنوب چین واقع شده‌اند.کل مساحت کشور، 100/320 کیلومتر مربع می‌باشد. کره جنوبی را می‌توان به ۴ منطقهٔ کلی تقسیم نمود: منطقهٔ شرقی که دارای رشته کوههای مرتفع و ساحل مسطح است، منطقهٔ غربی با ساحل سطح و وسیع که حوزهٔ آبگیر رودخانه‌ها است و دارای تپه‌های دوار می‌باشد، منطقهٔ جنوب غربی با کوه‌ها و دره‌ها و منطقهٔ شمال شرقی که حوزهٔ وسیع رودخانهٔ Nok dong است.

  نوع زمین در کره جنوبی بیشتر کوهستانی است که بیشتر آن قابل کشت نمی‌باشد. زمین‌های پست عمدتاً در غرب و جنوب شرقی این کشور واقع شده‌اند و تقریباً۳۰٪ کل مساحت کشور را تشکیل می‌دهند. تقریباً سه هزار جزیره که بیشتر انها کوچک و غیر مسکون می‌باشند در سواحل غربی و جنوبی این کشور واقع شده‌اند. استان Jeju تقریباً در ۱۰۰ کیلومتری جنوب ساحل کره قرار دارد که بزرگترین جزیرهٔ این کشور می‌باشد و که مساحت آن ۸۴۵/۱کیلومتر مربع است. Jeju همچنین مکان قرار گیری مرتفع‌ترین نقطه کرهٔ جنوبی Hallasa می‌باشد که دارای ارتفاع ۱۹۵۰ متر از سطح دریا است.

  جزایر Liancourt Rocks و vlleungdo شرقی‌ترین و Socotra Rock جنوبی‌ترین جزایر کرهٔ جنوبی می‌باشند.کرهٔ جنوبی دارای ۲۰ پارک ملی و چندین مکان طبیعی ملی مانند Boseon و همچنین پارک اکولوژیکی خلیج Sun cjeon دراستان Jeohha جنوبی می‌باشد. 

  south-korea-country-introduction1

  تاریخ

  در پی جنگ جهانی دوم، سربازان شوروی و آمریکا به ترتیب بخش‌های شمالی و جنوبی کشور را به کنترل خود درآوردند. با وجود به رسمیت شناختن اولیهٔ کرهٔ متحد در اعلامیهٔ قاهره، خصومت فزایندهٔ جنگ سرد، سرانجام به تشکیل دو دولت جداگانه با ایدئولوژی‌های مختص خود منجر شده و تقسیم کره به دو موجودیت سیاسی مجزا را باعث گشت: کره شمالی و کره جنوبی. در شمال، یک پارتیزان ضد ژاپن و فعال سابق کمونیست، کیم ایل سونگ و در جنوب یک رهبر سیاسی دست راستی و تبعیدی، سینگمان ری به عنوان رئیس جمهور به قدرت رسیدند.

  در ۲۵ ژوئن سال ۱۹۵۰ کرهٔ شمالی با هجوم به کرهٔ جنوبی، جنگ کره را آغاز نمود. سرانجام و پس از پیشرفت‌های زیاد از هر دو طرف، جنگ به بن‌بست رسید. صلح موقت سال ۱۹۵۳ که هیچگاه توسط کره جنوبی امضا نشد، شبه جزیره را در امتداد منطقه بی‌طرف در نزدیکی خط سر حدی در حدود عرض جغرافیایی ۳۸ درجه به دو نیم تقسیم کرد. تا کنون هیچ معاهده صلحی امضا نشده و دو کشور از نظر حقوقی هنوز در جنگ هستند. 

  south-korea-country-introduction2

  سیاست

  حکومت این کشور جمهوری است. قوه مقننه از یک مجلس ملی با ۲۳۱ عضو برای یک دوره شش ساله تشکیل گردیده‌است. قانون اساسی موجود در سال ۱۹۴۸ تدوین شده و در سال ۱۹۷۲ اصلاحاتی بر آن افزوده گردیده‌است.

  احزاب مهم ان عبارت‌اند از: حزب جمهوری دموکراتیک (DRP) حزب دموکراتیک جدید و حزب دموکراتیک عدالت.

  کره جنوبی در سال ۱۹۴۵ مستقل شده و روزهای ملی آن ۱ مارس و ۵ اوت است.

  علاوه بر عضویت در سازمان ملل، در سازمانهای زیر نیز عضویت دارد: آدب – آسپاک – سی سی دی – اسکاپ – فائو – گات – یااآ – ایکائو – بانک جهانی – ایفک – ایمکو – ایمف – ایتو – اونکتاد – یونسکو – یوپو – وهو – ومو. 

  south-korea-country-introduction6

  اقتصاد

  کرهٔ جنوبی دومین رشد سریع اقتصادی دنیا در ۴ دههٔ اخیر را دارا می‌باشد. در کره‌ی جنوبی، از سال ۱۹۶۳ و فقط ظرف مدت ۴۰ سال، درآمد سرانه بر حسب قدرت خرید، چیزی نزدیک به ۱۴ برابر افزایش یافت. دست یافتن به نتیجه‌ای مشابه برای بریتانیا بیش از دو سده (بین اواخر سده ی هجدهم و زمان حاضر) و برای ایالات متحد حدود یک و نیم سده (از سده‌ی ۱۸۶۰ تاکنون) زمان برداین پیشرفت قابل توجه که کرهٔ جنوبی را در کمتر از نیم قرن بدل به کشوری پیشرفته و ثروتمند نمود، اغلب معجزهٔ رودخانهٔ هان نامیده می‌شود و در مجامع بین‌المللی صفت “ببر آسیاً را برای این کشور به ارمغان آورده‌است.

  امروزه اقتصاد موفق کرهٔ جنوبی الگویی برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه‌است. کرهٔ جنوبی اکنون دارای اقتصاد توسعه یافتهٔ چندین هزار میلیارد دلاری است و یکی از اعضای OECD می‌باشد و توسط بانک جهانی جزءاقتصادهای با در آمد بالا و از دیدگاه IMF و CIA به عنوان یکی اقتصادهای پیشرفته طبقه بندی شده‌است و در همین راستا سئول، پایتخت این کشور یکی از ده شهر برجستهٔ اقتصاد ی و مالی جهان است. کرهٔ جنوبی علی‌رغم کمبود منابع طبیعی و دارابودن کمترین مساحت در میان کشورهای گروه G ۲۰ به عنوان یکی از اقتصادهای نیرومند دنیا تلقی می‌شود. اقتصاد کرهٔ جنوبی، چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا و سیزدهمین در دنیاست. همانند آلمان غربی و ژاپن، صنعتی سازی سریع از دههٔ ۱۹۶۰ کرهٔ جنوبی را به یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده در جهان تبدیل نمود. این کشور هفتمین شریک بزرگ تجاری آمریکاست. کرهٔ جنوبی دومین میزان ذخایر را درمیان کشورهای توسعه یافته داراست و همچنین ششمین ذخایر ارزهای خارجی را در جهان داراست. با وجود دارا بودن وضعیت توسعه یافته، کرهٔ جنوبی حرکت خودرا به سوی رشد اقتصادی سریع همراه با بالاترین میزان تولید ناخالص ملی، صادرات و تولیدات صنعتی در جهان توسعه یافته را ادامه می‌دهد. در اکتبر سال ۲۰۰۸،IMF پیش بینی کرد که اقتصاد کره جنوبی در سال ۲۰۰۹ از کانادا و در سال ۲۰۱۱ از اسپانیا پیشی خواهد گرفت و سرانهٔ تولید ناخالص این کشور در سال ۲۰۰۹ از نیوزلند، در سال ۲۰۱۲ از ایتالیا و در سال ۲۰۱۳ از اسپانیا بیشتر خواهد شد

  در سال ۱۹۹۶ کرهٔ جنوبی یکی از اعضای OECD پیمانی برای رشد اقتصادی بیشتر گشت. کرهٔ جنوبی همانند بسیاری دیگر از همسایه‌های آسیایی خود، متحمل بحران اقتصادی سال ۱۹۹۷ آسیا شد. اما این کشور قادر گشت که دوباره برخیزد و پس از یک ترمیم سریع به رشد خود به سوی یکی از قدرت‌های عمدهٔ اقتصادی ادامه دهد. 

  south-korea-country-introduction7

  مردم و فرهنگ

  از سال ۱۹۴۵ که دو کره جدا شدند تغییرات فرهنگی ای را تجربه کرده‌اند ولیکن فرهنگی مشترک داشته‌اند. به نظر تاریخی، کره جزوی از همسایهٔ بزرگترش چین بوده‌است. کره هیچ وقت نتوانسته که از این حیث جدا از چین باشد. در برنامه‌های فرهنگی و آموزشی، وزیر فرهنگ کره هم به هنر سنتی و هم به هنر مدرن افراد را تشویق می‌کنند. هنر سنتی تحت تاثیر کنفسیوسی و تائویسم بوده. سفالگری کره نظیر جوسون، بیکجا، بونچونگ و گوریو در عالم زبان زد است. معماری آنان با توجه به این که کره در تاریخش ویرانی و سازندگی زیادی را تجربه کرده‌است، آمیزه زیبایی از ترکیب طبیعت با معماری به وجود آمده‌است. پشت بام کاهگلی و سامانهٔ دوبنده دار (شبیه هلال) و زمینی آن که توسط اوندول فرا گرفته شده و گرما داده شده‌است. کمال هنرشان را می‌توان در ۹ اثر به ثبت رسیده در یونسکو مشاهده کرد.

  اکثریت نژادی این کشور را کره‌ای‌ها تشکیل می‌دهند. ۴۶٫۵٪ ازمردم این کشور بی دیننند ولی مابقی مردم آن اکثراً پیرو آئین‌های بودائی، کنفوسیوسی، چوندوگیو و مسیحی پروتستان و کاتولیک هستند. زبان رسمی ورایج زبان کره‌ای است.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 3٫25 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=59383
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  جاذبه های گردشگری هرات افغانستان

  شهر هرات که یکی از شهرهای مهم افغانستان است به عنوان یکی از باستانی‌ترین شهرهای …

  28 دیدگاه

  1. 안 녕
   من عاشق کره و مردمشونم ، خیلی با فرهنگن
   خیلی دوست دارم برای تحصیل برم کره چون من عاشق رشته ی پزشکی هستم و بیمارستان ها و دانشگاه های اونجا خیلی پیشرفته ان و اگه خدا بخواد همون جا ازدواج کنم و یه زندگی عالی برای خودم بسازم .
   در ضمن این که میگید مردم کره ایرانیا رو خیلی دوس دارن ، یه نشونشون اینه که یه خیابون تو سئول هست به اسم خیابون تهران که تنها خیابونیه که اسمش خارجیه . فعلا اولین قدمی که برای رفتن به کره برداشتم اینه که زبونشون رو یاد گرفتم ، تنها سختی زبون کره ای اینه که واسه هر کلمه ای که میخوان بگن 3 حالت دارن ، یکی به صورت گفتاری و برای کوچیک تر از خودشون ، یکی برای بزرگتر از خودشون و یکی هم برای افراد بزرگ مثل رئیسشون .
   و در پایان امیدوارم هر کی دلش میخواد بره کره هر چی زودتر کاراش جور بشه و بره
   بگین ایشاالله
   안 녕

  2. من خیلی کره رو دوست دارم ولی بعید میدونم که بتونم برمم . ولی ایشااااالااااا که برمممم امیدوارم هرکی دوست داره بتونه بره و تا اونجایی که من میدونم چون با چند تا کره ای حرف زدم اونا با ایرانیااا مشکلی ندارن و کاملا برعکس ژاپنیان . ژاپنیا از ما ایرانیااا متنفرن . ولی دوستان اگه هدفتون فقط یه سفر گردشیه به نظرم وقتتونو بزارین واسه زبان اینگلیسی خیلی بهتره

  3. من عاشق کره هستم و برای تحصیلم میرم کره ولی نمیدونم چطوری زبان کره ای زو یادبگیرم پون واقعا مشکله

  4. اگر کسی می دونه کجا زبان کره ای تدزیس می کنه بگه ممنون می شم

  5. من ارزو دارم وقتی 21ساله شدم برم همه جای کره روبگردم اگه خدابخواد درضضمن بازیگرانشوهم خیلی دوس دارم مخصوصا لی مین هو رو

  6. آنیونگ رفقا من آیدا هستم عشق من کره اس ن بازیگر مورد علاقم کیم سو هی اون من تو لاین با بعضی کره ای ها حرف زدم اونا عالین ایشا لا اگه بشه بورسه به من بدن حتما میرم کره من تمام فیلم های کره ایرو دیدم عاشقشونم توی ایمو یکی از همین کره ای ها بعضی جاهای کره رو نشونم داد بی نظیر بود اسم منم به ره ای می شه چوی مین کی جال کایو رفقااا

  7. من یکشنبه دارم میرم سوان بعدش سئول. امیدوارم همینقدر که میگید جالب و زیبا باشه

  8. من 4 سال دیگه ک لیسانسمو گرفتم ایشاالله قرارهذبرم واسه ی همیشه اونجا زندگی کنم فقط بخاطر ارامشی ک هست و فرهنگی ک دارن

  9. واقعا چرا مردم عاشق کره هستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!منم خیلی عاشقشون هستم ولی دلیلشو نمیدونم!!!!!!

  10. جالب بود تصمیم دارم وقتی18سالم شد برم اونجاروبخاطر این دوس دارم ک هیچ کس بهم کارنداره وازدست ادمای ظلم اینجاراحت میشم

  11. عاشق کره

   من عاشق کره هستم و خیلی میخوام که یک سفری به کره برم.
   بازیگرانشون هم که حرف نداره . فیلماشون هم که خیلی قشنگ

  12. خیلی قشنگ بود ارزومه برم کره جنوبی راستی بازیگر محبوب من هم کره ای اون لی مین هو است خیلی دوستش دارم ارزومه یک بار ببینمش

  13. عالی و فوق العاده. من از مردم و کشور کره لذت میبرم
   میشه راهنمایی کنید کدوم موسسه خوب کره ای آموزش میده

  14. سلام/یکی ازکشورهای موردعلاقه منم کره هستش خیلی دوس دارم برم
   زبونشونوهم کمی بلدم اگه خدابخوادخیلی دوس دارم برم اونجا

  15. با سلام. به نظر من این پیشرفت ها خوبه ولی تا زمانی که کشور کره یا ژاپن تحت اشغال و بی احترامی دولت غاصب آمریکا هستند این پیشرفتها و خیلی بیشتر از اون هم هیچ ارزشی ندارند .میپرسید چرا؟ بخاطر اینکه تمام این پیشرفتها وامکانات در اختیار ویا بهتر بگم در خدمت و نوکری ایالات متحده و هم پیمانانشان است نمونه اش را هم چند وقت پیش دید که یک سرمایه دار امریکایی ونه حتی یک مقام چطور به رییس جمهور کره بی احترامی کرد وبا وجود خشم مردم کره و انعکاس در مطبوعات امریکا عین خیالش هم نبود.به نظر من آدم توی کره ی شمالی با دیکتاتوری زندگی کنه بهتر تا تو کره ی جنوبی بدبخت بی عزت

  16. البته. کره یکی از بهترین های جهان سوم است زنده باد کره و بازیگرانش. موفق باشی

  17. کشور کره واقعا کشور بی نظیری یه.همه چی شون هم عالیه.یکی از کشور های مورد علاقه من کشور کره هست.خیلی دوست دارم که یه مسافرت طولانی به کره برم.یه مطلب مهم و جالب هم این که اونا ایرانی ها رو خیلی دوست دارند.به قول خودمون ما رو سرشون جا داریم.اونا برای ما احترام زیادی قایلند.با این تفاسیر از نظر فرهنگ خیلی خوب می تونیم باهاشون کنار بیایم.

  18. واقعازیبابودراستی من 18ساله بشم میرم کره

  19. عالی بودواقعا کشورزیبایی هست همه چیشون عالیه

  20. lخیلی جالب بود من عاشق کره هستم

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.