خانه > گردشگری > جهانگردی > روسیه ، پهناورترین کشور جهان
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

روسیه ، پهناورترین کشور جهان

روسیه
روسیه

روسیه زادگاه تزار ها و بولشویک ها بزرگ ترین کشور دنیا است.با شنیدن این کلمه ناخودآگاه یاد دنیایی سرد ولی زیبا می افتیم.کلیسا های زیبا و باشکوه و کرملین های مستحکم،مردم جدی و با فرهنگ و تاریخی سرد تر از خود هوای روسیه همه در این کشور جمع شده اند.آسمونی در این مقاله شما را به گردشی مجازی به روسیه می برد تا هرچه بهتر با این کشور آشنا شوید.

میزبانی جام جهانی 2018

روسیه در سال 2018 در شهر های زیر جام جهانی را میزبانی می کند.با کلیک بر روی نام شهر ها اطلاعات بیشتر در مورد آنها در آسمونی کسب کنید.

جغرافیا روسیه

روسیه بزرگ ترین کشور جهان در دو قاره ی اروپا و آسیا قرار دارد.بیشتر جمعیت این کشور در قاره ی اروپا ساکن است.این کشور شامل سیبری ، یکی از سرد ترین بیابان های دنیا و دریاچه ی بایکال،عمیق ترین دریاچه ی آب شیرین جهان،است.این کشور شامل رشته کوه هایی در جنوب شرقی،شرق،شمال شرقی و جنوب غربی است. که عموما مرز های طبیعی این کشور محسوب می شود.بزرگترین قله ی این کشور با حدود 5600 متر ارتفاع کوه البروس نام دارد.بیش از 100 هزار رودخانه با درازای حداقل 7 مایل در روسیه وجود دارد از جمله رود های مهم روسیه می توان از ولگا (volga)، نیپر (Dniper)،وینا (dvina) و لینا (lena) و اُب (ob) نام برد.بعضی زمین های روسیه را جلگه های بدون درخت و پوشیده از چمن را تشکیل می دهند که زمین های مناسب برای سکونت شناخته شده اند.تقریبا 60 درصد روسیه را درخت پوشانده است این منابع روسیه را به یکی از غنی ترین کشور های دنیا در صنعت چوب تبدیل کرده است .هرچند که به علت قطع بی رویه ی درختان تعداد زمین های پر درخت روسیه به سرعت رو به کاهش است.

آب و هوا

آب و هوای روسیه به شدت تحت تاثیر وضعیت جوی قاره قرار دارد.این کشور تابستان های نسبتا گرم و خشک و زمستان های بسیار سرد (حدود 20 درجه زیر صفر) به همراه بارش برف شدید دارد.

تزار نیکولای دوم از خاندان رومانوف و خانواده ی او
تزار نیکولای دوم از خاندان رومانوف و خانواده ی او

تاریخ روسیه

در این پاراگراف آسمونی چکیده ای از تاریخ روسیه را به شما نشان می دهد.

پیدایش

اولین قوم و قبیله ای که در مناطقی که اکنون روسیه می شناسیم سکونت داشتند سکاها بودند که سال ها قبل از میلاد مسیح در این مناطق به صورت سکونت موقت زندگی می کردند.این قبایل کمانداران و جنگاوران قدرتمندی بودند که در چند جنگ ضد ایران در دوران هخامنشیان و بعد ها ضد رومیان شرکت کردند.

بعد از شکست آخرین ملکه ی سکا ها این مناطق دیگر سکونت نداشت یا سکونتی برای آنها در تاریخ ثبت نشده اما  در سده ی چهارم پس از میلاد مسیح تعدادی از وایکینگ های اسلاو در نواحی و اطراف رود نیپر سکونت می گزینند و قبایل مختلفی که با یکدیگر اتحاد ندارند را تشکیل می دهند و خود را نژاد جدید “روس” یا “روساه” می نامند.نماد و پرچم اغلب این قبایل تحت تاثیر دین پاگانیسم یک عقاب بود.این قبایل با یکدیگر جنگ های متعددی را انجام دادند اما هیچ کدام نتوانستند پیروزی ارزشمند بزرگی را به دست بیاورند.بعد ها این قبایل در تمام نواحی اطراف نیپر و بالای دریای خزر و اطراف دریاچه ی بایکال ساکن می شوند.

حمله مغول
حمله مغول

حمله مغول و تشکیل حکومت مرکزی روسیه

در زمان حمله ی مغول ها قبایل روس هم مورد تجاوز چنگیز خان قرار گرفتند.بسیاری از آنها تحت سلطه مغول ها قرار گرفتند و خراج گذار امپراطوری مغول شدند.روس هایی که در مناطق غربی روسیه بودند به علت مرگ چنگیز خان مورد تجاوز مغول ها قرار نگرفتند و با نام مهم ترین شهرشان یعنی کیِو ، روس های کیِوی نام گرفتند.پس از حمله ی مغول ها سرزمین روسیه به سه بخش روس های کیِوی و تاتار ها و مغول ها تقسیم شد. بعد ها شاهزاده اولگ توانست با چند جنگ بزرگ قبایل روس های کیِو را متحد کند و پادشاهی روسیه را تشکیل دهد او پایتخت روسیه را از نوگراد به کیو منتقل کرد.

ایوان مخوف
ایوان مخوف

تزار ها

مدت ها پس از تشکیل پادشاهی روسیه ایوان چهارم از خاندان رومانف تحت تاثیر موج فرهنگی با نام “دوره ی سوم رومیان”به عنوان اولین تزار تاج گذاری کرد.تزار به زبان روسی معنای سزار می دهد.ایوان نخستین قانون های اساسی کشور را پایه گذاری کرد و با توجه به دین اکثریت روس ها دین کشور را ارتودوکس شرقی انتخاب کرد و سیستم اداری کشور را ایالتی انتخاب کرد.سال ها بعد یکی از نوادگان ایوان چهارم یعنی ایوان چهاردهم تاج گذاری کرد و با حمله به تاتار ها و مغول ها و شکست دادن آن ها قبایل روس تحت سلطه ی مغول ها و تاتار ها را آزاد کرد و با این پیروزی مساحت پادشاهی روسیه دو برابر شد و تقریبا مساحت روسیه ی فعلی را پیدا کرد.ایوان چهاردهم معروف به ایوان مخوف نقش مهمی در ترویج دین ارتودوکس شرقی داشت.

بعد ها تزارینا کاترین کبیر با شکست دادن عثمانی ها و پطر کبیر با شکست دادن ایران مناطق جنوبی روسیه امروزی را به امپراتوری روسیه اضافه کردند.

پطر کبیر نقش مهمی در فرهنگ و آداب و رسوم روسیه داشت.او با کنار گذاشتن آداب و رسوم روسیه کهن و ترویج آداب و رسوم اروپا انقلابی بزرگ در فرهنگ روسیه ایجاد کرد.وکاترین کبیر هم با تشویق هنرمندان و نویسندگان و تشکیل موزه ی هرمیتاژ فرهنگ روسیه را از دوران خود فراتر برد.

سال ها بعد ناپلئون بناپارت به روسیه حمله کرد و شکست خورد.این پیروزی به عنوان اولین کشوری که ناپلئون را شکست داد روسیه را قدرتی عظیم در اروپا معرفی کرد.

انقلاب بولشویک و تشکیل اتحاد جماهیر شوروی

در اواخر جنگ جهانی دوم بیشتر جمعیت روس ها را کشاورزانی که زمین نداشتند و بسیار فقیر بودند تشکیل می داد.با شرکت روسیه در جنگ جهانی اول و جنگ با ژاپنی ها و شکست در این جنگ ها اوضاع مردم روسیه از این هم بدتر شده بود.مردم تحت رهبری ولادیمیر لنین ضد نیکلای رومانوف آخرین تزار روسیه شورش کردند و او و خانواده ی او را دستگیر و بعد ها در سیبری اعدام کردند.نیکولای رومانوف با وجود این که بسیار برای رفاه روس ها تلاش کرد اما موفق نبود او از ابتدای سلطنت علاقه ای به تاج گذاری نبود و لیاقت پادشاهی نداشت.و به خانواده ی خود بیشتر از امور سلطنتی اهمیت می داد.سقوط آخرین تزار را پزشک دربار راسپوتین پیشبینی کرده بود.

جنگ ها و سقوط اتحاد جماهیر شوروی

رژیم کمونیستی لنین نام کشور را به اتحاد جماهیر شوروی تغیر داد و با همان رژیم ایالتی به حکومت بر روسیه ادامه داد.این حکومت تاکید قدیمی حکومت برای ترویج دین ارتودوکس شرقی را منتفی کرد و زندگی اشرافی را در روسیه منع کرد و تمام منابع و زمین های روسیه را از آن تمام مردم روسیه می دانست.سال ها بعد روسیه در جنگ جهانی دوم شرکت کرد و در ابتدا در کنار هیتلر به لهستان حمله کرد و بعد ها  با حمله ی ناگهانی هیتلر به روسیه بر ضد  هیتلر حمله ی بدون توقف به سمت برلین را آغاز کرد.پس از جنگ جهانی دوم روسیه و آمریکا وارد رقابتی طولانی در زمینه های گوناگون مخصوصا نظامی و علمی شدند این دوره با پیروزی آمریکا روبرو شد و جنگ سرد نام گرفت.شکست روسیه در جنگ سرد دو نتیجه ی مهم را به دنبال داشت که روسیه دومین ابرقدرت دنیا معرفی شد و زمینه برای فروپاشی نظام بولشویک شوروی آماده شد.جنگ سرد و جنگ جهانی دوم سبب شده بود که تمرکز دولت از روی فراهم کردن رفاه مردم برداشته شود و مردم روسیه دوباره در فقر فرو رفته بودند و رژیم بولشویک را مقصر می دانستند و بعد ها با حمله و شکست در جنگ با افغانستان و با انفجار راکتور های هسته ای چرنوبیل و امواج هسته ای که بیشتر مناطق مسکونی روسیه را دربر گرفت و افت سیستم بهداشتی روسیه انزجار مردم از رژیم بولشویک بیش از پیش شد و بعد ها این رژیم نیز سقوط کرد.

ولادیمیر پوتین
ولادیمیر پوتین

سیاست و سیستم حکومتی روسیه

سیستم حکومتی روسیه سیستم نیمه ریاست جمهوری فدرال است.رییس جمهور در این کشور اداره ی کشور و نظارت بر احزاب چنگانه را بر عهده دارد و قدرت انتخاب نخست وزیر را دارد.نخست وزیر توسط پارلمان باید مورد تایید قرار گیرد.

مردم روسیه
مردم روسیه

مردم

بنا به تحقیقات آسمونی روسیه با حدود 145 میلیون جمعیت در رتبه ی هفتم پر جمعیت ترین کشور های جهان قرار دارد.روسیه کشوری چند ملیتی است.جمعیت روسیه را اقوام گوناگون با ادیان و آداب و رسوم گوناگون تشکیل می دهد.تعداد اقوام روسیه بیش از 160 قوم شمارش شده.

تقریبا 20 درصد جمعین روسیه در 13 شهر قرار دارد.پایتخت روسیه بیش از 10 میلیون جمعین دارد.

با توجه به تنوع اقوام در روسیه نمی توان یک ظاهر کلی برای تمام روس ها در نظر گرفت.اما با توجه به این که 80 درصد جمعیت روسیه را روس ها تشکیل می دهند می توان به طور حدودی گفت که به طور میانگین رنگ پوسته آنها سفید یا سفید رو به برنز است و اغلب مو های بلوند یا قهوه ای تیره یا کمرنگ دارند.

روس ها به کشور و میراث خود افتخار میکنند و اشعار و ترانه های وطن پرستانه ی زیادی در این مورد دارند آن ها همچنین به این که در شرایط سختی که دیگران تحمل آن را ندارند زندگی می کنند و میراث کشور خود افتخار می کنند.

اطلاعات عمومی

پایتخت:مسکو

واحد پول:روبل روسی

جمعیت:حدود 145 میلیون نفر

زبان:روسی

سنت پترزبورگ
سنت پترزبورگ

شهر های مهم:

 • مسکو
 • سنت پیترزبورگ
 • نوگراد
 • روستو
 • لنینگراد
 • یکاترین بورگ
 • و…

تلفن های ضروری:

 • ساعت مسکو: 100
 • آتش نشانی: 101
 • پلیس: 102
 • آمبولانس: 103
 • خدمت گزار: 104
 • راهنمای کلی اطلاعات: 109
 • وضعیت اضطراری عمومی: 112
 • خدمات الکتریکی: 115
 • خدمات پرداخت: 009
 • آداب رسوم مردم روسیه
  آداب رسوم مردم روسیه

آداب و رسوم

رسم ها و عادت ها

اکثر مردم روسیه به خرافات اعتقاد دارند و یا برای آن ها به عادت تبدیل شده است.برای مثال عادت “زدن به تخته”در روسیه رواج دارد و یا آن ها اعتقاد دارند اگر به طور اتفاقی یک شیشه را بشکنند برای آنها شانس می آورد .و یا اگر قبل از سفر در خانه ی خود بمانند سفر آن ها سفر خوبی خواهد بود.بعضی از این خرافات از دین پاگانیسم ریشه می گیرد.

نامگذاری افراد

نام روس ها از سه بخش تشکیل شده است.نام اولی که توسط والدین انتخاب می شود.نام دومی که اشاره به نام پدر است یعنی نام پدر را به همراه پسوند بر فرزندان خود می گذارند.پسوند ها شامل”ویچ (vich)” یا “اُویچ(ovich)”برای فرزندان پسر و” آونا (avna)” ویا “اُونا(ovna)”برای فرزندان دختر هست.برای مثال اگر پدر ایوان نام داشته باشد فرزند یا ایوانویچ است یا ایواناونا. بخش سوم نام مردم روسیه شامل نام خانوادگی می شود.

زبان

تقریبا تمام اقوام روسیه علاوه بر زبان خود به زبان روسی نیز صحبت می کنند.تقریبا 100 زبان در روسیه سخن گفته می شود اما زبان رسمی کل کشور روسی است.

آداب معاشرت و سنت ها

در روسیه عادت نیست که تنها غذا بخورند.اکثر مردم روسیه ترجیح می دهند به میز غریبه ها بپیوندند تا این که تنها غذا بخورند.

باید بسیار مراقب قانون ها باشید.در روسیه بازرسی های ترافیکی و پلیس زیاد هست.همچنین اگر قانونی را بشکنید مردم روسیه جلوی شما را خواهند گرفت.

روس ها بسیار جدی و رک هستند.در آداب و رسوم روسیه نوعی بی ادبی است اگر آن ها نسبت به غریبه ها(چه غریبه های روسی چه خارجی) در برخورد های اولیه احساسات زیاد و گرمی نشان بدهند.همچنین در برخورد های در صحبت های خود یک راست به اصل موضوع رجوع می کنند و مرسوم نیست که در چنین مواقع از جمله هایی مثل “امروز هوا چقدر خوب بود”یا “حال و احوال شما چطوره؟”استفاده کنند.

در روسیه از مردان و بانوان انتظار می رود پایبند به سنت ها باشند.به عنوان مثال یک مرد باید جدی باشد و خرید های یک زن را حساب کند و… از بانوان انتظار می رود که آشپزی کنند و همواره زیبا باشند.پوشش مردم شهر های روسیه را اکثرا برای خانم ها دامن های کوتاه و کت ها خز دار و برای آقایان شلوار های جین و پالتو یا کاپشن ها تشکیل می دهد.در شهر های کوچک و اقوام گوناگون این لباس پوشیدن تغیر می کند.

آداب غذا خوری
آداب غذا خوری

در هنگام رودررویی باید بسیار محکم دست بدهید(مگر این که یک مرد در حال دست دادن با یک زن باشد) و در چشمان یکدیگر نگاه کنید.

وقتی خانم هایی که دوست هستند همدیگر را میبینند سه بار گونه های یکدیگر را می بوسند که از چپ شروع می شود.مرد هایی که دوست هستند اغلب یکدیگر را در آغوش میگیرند و به پشت هم می زنند.

در ملاقات های رسمی نام کامل فرد صدا زده می شود.آشنایان فرد را با نام اول و دوم صدا می کنند.دوستان صمیمی و اعضای خانواده فقط از اسم اول استفاده می کنند.

وقتی به خانه دعوت می شوید

بنا به تحقیقات آسمونی رسم هست که اگر به خانه ی یک روسی برای غذا دعوت شده اید یک کادوی کوچک بدهید.از مردان انتظار می رود که گل بدهند.گل زرد نماد نفرت است از گل های زرد دوری کنید.برای بچه دار شدن فردی که دعوتتان کرده کادو نگیرید تا وقتی که به دنیا بیاید زیرا کادوی زود تر از این موقع بدشگون است.اگر میزبان از کادو امتناع کرد.بگویید یک چیز کوچک است و دوباره اصرار کنید.

زمانی که به خانه روس ها دعوت می شوید بسیار خوب لباس بپوشید زیرا لباس شما نشانه میزان احترام شما برای میزبان است.به موقع به قرار بروید یا اگر تاخیر میکنید بیش از یک ربع نشود.کفش هایتان را بیرون خانه در بیاورید.و گه گاهی به خانم خانه پیشنهاد کمک در کار ها را بدهید.در هنگام غذا خوردن چنگال را با دست چپ و چاقو را با دست راست بگیرید.از محترم ترین و پیر ترین فرد اول از همه پذیرایی می کنند.تا زمانی که میزبان دعوتتان نکرده به خوردن آغاز نکنید.آرنج هایتان را روی میز نگذارید و باید دست هایتان همواره معلوم باشد.مردان باید برای خانم هایی که در اطرافشان هستند نوشیدنی بریزند.اگر مقداری از غذایتان را در ظرف باقی بگذارید نشان میدهید که میزبانی به خوبی انجام شده.استفاده از نان برای غذاهایی مثل سوپ برای جذب آب مودبانه است.هرگز تا وقتی به شما اجازه داده نشده از میز بلند نشوید.

چه در قرار ملاقات های کاری چه غیر آنها همواره از کار حرف نزنید،روس ها به افرادی که تاکیدشان روی کار است اعتماد نمیکنند.

غذاهای روسیه

روس ها همواره بر روی میز های خود نان دارند.مخصوصا نان چاودار که به نان سیاه معروف است نان سیاه نماد سلامتی و ثروت است.

یک غذای سنتی روسی سوپ بورش(borsch) است که از چغندرقند و گوشت و خامه ی شور تهیه می شود.

سوپ بورش
سوپ بورش

یک سوپ سنتی دیگر شی(shchi) است.شی تقریبا از قرن نهم در خوراک های روسیه نقش اساسی داشته شی از کلم گوشت ، قارچ ، آرد و ادویه های متنوع تهیه می شود و معمولا با نان سیاه مصرف می شود.

بیف استراگانو شهرت جهانی پیدا کرده است و انواع مختلفی دارد اما این غذا یک عذای سنتی روسی است.

بیف استراگاناوف
بیف استراگاناوف

کباب شیشلیک مربوط به کشور روسیه است و معمولا با انواع گیاهان سرو می شود.

ماهی نیز در روسیه در بسیاری از اوقات به عنوان پیش غذا سرو می شود.در روضه هایی که خوردن گوشت منع شده مردم روسیه ماهی می خوردند.یک نوع خاصی از کاهی به نام زاکوسکی(zakuski) در روسیه به عنوان پیش غذا با ادویه های متنوعی سرو می شود.

پیراشکی نوعی کلوچه روسی است.این کلوچه با مواد مختلفی مثل گوشت یا سبزیجات یا انواع کرم میتواند پر شود.

روس ها یک نوع پن کیک مخصوص کشور خود را نیز دارند به نام بلینی.معمولا بلینی با خاویار سرو می شود.

روس ها دو نوع دسر مخصوص دارند یک نوع بستنی بسیار محبود در روسیه به نام موروزنو (morozheneo) و نوعی پنیر شیرین که در عید های ایستر سرو می شود به نام پاسکا (paskha)

معماری روسیه
معماری روسیه

معماری

معماری در روسیه سبک خاص خودش را داشته است.معمولا گنبد های پیازی شکل و رنگ های متنوع و متفاوت با سایر نقاط جهان در ساختمان های روسیه استفاده میشده.ساختمان های قدیمی شهری به رنگ های سفید،سرخ ، زرد یا آبی دیده می شدند.در بسیاری از نقاط روسیه ساختمان ها چوبی هستند.

هزینه های زندگی

آسمونی لیتی از هزینه های روزمره در روسیه را در این پاراگراف به شما ارائه می دهد.

 • غذای ارزان یک نفره 500 روبل
 • غذا در رستوران متوسط برای دو نفر 2000 روبل
 • یک بطری آب حدود 30 روبل
 • بلیط یک سفره ی حمل و نقل عمومی 30 روبل
 • کرایه تاکسی 100 روبل و هر کیلومتر 13 روبل
 • هزینه ی آب و برق و به طور متوسط در هر ماه 6500 روبل
 • هزینه اینترنت 60 مگ 400 روبل
 • اجاره آپارتمان هر ماه به طور متوسط 30000 روبل
 • میانگین قیمت آپارتمان 80،000 روبل
 • درآمد یک فرد با اوضاع مالی متوسط حدودا 40000 روبل در ماه

هنر و فرهنگ روسیه
هنر و فرهنگ روسیه

هنر و فرهنگ

روس ها در موسیقی و آواز و رقص بسیار مهارت دارند.بسیاری از خانواده ها فرزندان خود را از کودکی به این کلاس ها می برند.عروسک سازی و سازه های چوبی هم در روسیه بسیار زیبا و هنرمندانه است.رقص باله ی روسی شهرت جهانی دارد و در بسیاری از سالن های روسیه نمایش داده می شود. هنر نقاشی مدرن در موزه های روسیه بسیار پیشرفته در از زمان خود است.نقاشی کلاسیک دیواره های کلیسا های روسیه را در کمتر مکان های دیگر می توان پیدا کرد.موسیقدانان کلاسیک روسیه نیز از شهرت جهانی برخوردارند افرادی مانند سرگی پروکوفیو (sergei prokofiev) یا نیکولای کورساکوف (nikolai korsakov) یا پیتر شایکوفسکی (pyotr tchaikovsky)و….

جشن ها و مراسم روسیه
جشن ها و مراسم روسیه

جشن ها و مراسم

جشن کریسمس

روز زادروز حضرت مسیح در تمام کشور های مسیحی دنیا جشن گرفته می شود و روسیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این جشن 12 روز کریسمس اعلام می شود و طبق قاعده ی تقویم دین اورتودوکسی از 7 ژانویه آغاز می شود.مردم روسیه در این روز های تعطیل به بازدید اقوامشان می روند.روس ها در عصر روز کریسمس طبق سنت ها با پیدا شدن اولین ستاره یک عصرانه با نام سوشولینک (socshelink) میل می کنند.درخت کریسمس هم در روسیه رواج دارد.

جشن ایستر
جشن ایستر

جشن ایستر

جشن ایستر برای روز برخاستن حضرت عیسا از عالم مردگان است.این جشن از کشور بیزانس در زمان مسیحی شدن روسیه وارد این کشور شد و هنوز اجرا می شود.در این جشن مصرف نوشیدنی و نوعی کیک و پنیر رواج دارد. رسم است که در این جشن تخم مرغ رنگ شده به یکدیگر هدیه می دهند.

ایوان کوپالا

در این جشن مردم روسیه تابستان و حاصل خیزی را گرامی می دارند و آواز می خوانند و از روی آتش می پرند.

ماسلنیتزا
ماسلنیتزا

ماسلنیتزا

ماسلنیتزا جشنی باشتانی است که روس ها برای افراد مرده احترام می گذارند.آنان این جشن را در گذر زمان از مراسمی غم انگیز به جشنی شاد تبدیل کردند.در این جشن آنها پیکر یک مجسمه با نام ماسلنیتزا را می سوزانند و می رقصند و اسب سواری می کنند و “بلینی” می خورند.

جشن عروسی

جشن عروسی در روسیه نسبت به سایر نقاط جهان متفاوت است.این جشن شامل چندین رسم دینی و غیر دینی است و بسیار دیدنی است.این جشن بیشتر جنبه ی یک اجرا دارد تا یک جشن و بسیار زیبا و با شکوه است.

کلیسای اورتودوکس
کلیسای اورتودوکس

دین

اکثریت مردم روسیه دین مسیحیت با انشعاب ارتودوکسی دارند.برخی از این مردم دین اجداد اسلاو خود یعنی پاگانیسم را دارند و به خدایان متعدیدی اعتقاد دارند.در این کشور ادیان اسلام و یهودیت هم یافت می شود.

سکوی فضایی در روسیه
سکوی فضایی در روسیه

علم و دانش

در عرصه علم و دانش روسیه پیشرفت زیادی کرده است.در اکثر شهر های این کشور موزه های صنایع علمی وجود دارد.تا اواخر جنگ سرد روسیه در زمینه هوافضا رقابت تنگاتنگی با ناسای امریکا داشت.در کل روسیه کشوری پیشرفته محسوب می شود.موضوع اصلی که روس ها در آن پیشرفت زیادی در دانش کرده اند هوافضا و الکترونیک و صنایع نظامی است.

الماس روسی
الماس روسی

اقتصاد و املاک

روسیه دارای حدود سی درصد منابع و معادن طبیعی دنیا است.این کشور در گروه “بریکس” (گروه شامل برزیل ،روسیه ،هند،چین،آفریقای جنوبی) قرار دارد، یعنی کشور هایی که اقتصاد دنیا را در دست دارند و مرکز جذب سرمایه گذاران خارجی اند.اقتصاد روسیه بیشتر بر پایه منابع طبیعی و صادرات و مالیلت گردش دارد.در دوران اتحاد جماهیر شوروی اقتصاد روسیه بسیار سقوط کرده بود که حتی به رفاه مردم نیز صدمه زده بود.اما اکنون رشد تند و تیزی داشته است.منابع طبیعی روسیه را می توان صنایع پتروشیمی مثل گاز و نفت و پلاستیک و… و صنایع چوبی و منابع سنگ و الماس و آهن و… محصولات کشاورزی و گوشت و ماهی و…. نام برد.با توجه به این که بیشتر ساکنین روسیه در آپارتمان های کوچک زندگی میکنند املاک در روسیه بازار مهمی است. یکی از دیگر منابع درآمدی روسیه فروش تسلیهات نظامی ویا هوایی است.

مکان های دیدنی روسیه
مکان های دیدنی روسیه

گردشگری

یکی از مهم ترین منابع درآمدی روسیه گردشگری است.روسیه مکان های دیدنی بسیاری دارد که از تعدادی از آنها در زیر ذکر می کنیم.

کرملین و میدان سرخ مسکو

این کرملین محل سکونت ارگان های حکومتی روسیه بوده و هست و باید هم زیبا باشد.کرملین نوعی معماری قلعه مخصوص روسیه است.

کلیساهای جامع

روسیه کلیساهای بسیار زیبا و با شکوهی دارد کلیساهایی مثل “منجی بشریت” یا کلیسای سنت سوفیا یا کلیسای سنت باسیل و…..

مکان های طبیعی

دریاچه ی بایکال عمیق ترین دریاچه و بزرگترین منبع آب شیرین دنیا و صحرای سیبری از سرد ترین مکان های جهان و دریاچه های آب گرم و جلگه های بی درخت و رودخانه های بسیار همه در روسیه قرار دارند.

-برای اطلاعات بیشتر 10 جاذبه گردشگری روسیه را در آسمونی بخوانید.

ماتروشکا
ماتروشکا

سوغات روسیه

موارد زیر از جمله سوغات های روسیه محسوب می شوند.

 • اوشانکا (ushanka):کلاه مخصوص زمستان روسیه
 • ماتروشکا (matryoshka):عروسک ها تخم مرغ شکل که درون هر کدام از آن ها عروسک کوچک تری قرار دارد.
 • خوخولما:یک سازه ی سنتی و زینتی روسیه
 • جواهرات و کهربا
 • خاویار
 • عسل
 • سینی های ژوستووو (zhostovo trays)
 • شکلات
 • شال های اورینبرگ (orienburg shawls):شال های نرم و ظریف شهر اورینبرگ
 • اسباب بازی های دیمکووو (dymkovo): اسباب بازی های روسی با ظاهر قدیمی.
 • والنکی (valenki) :نوعی پوتین که اطراف آن را خز یا پشم پوشانده است.
 • شال های پاولوو پوساد (pavlovo posad shawls): شال های رنگین مخصوص شهر پاولوو پوساد.
 • گزل (gzhel): دسته ای از چینی ها با تزیینات سفید و آبی تیره.
 • جواهرات دینی
 • مرمر سبز (malachite)
 • جواهرات تخم مرغی (faberge eggs)
 • جعبه های جواهرات

راه آهن سیبری
راه آهن سیبری

حمل و نقل

در روسیه خط قطار سیبری شرق و غرب روسیه را به یک دیگر متصل میکند.این قطار اتاق های کلاس یک و دو و سه دارند.

روسیه همچنین خطوط هوایی و فرودگاه های متعددی دارند.اکثر شهر های روسیه دارای چند خط مترو هستند.

همچنین:

نکات جال در مورد کشور روسیه را در آسمونی مطالعه کنید.

تور روسیه را در آسمونی مطالعه کنید.

-منبع: اختصاصی از آسمونی.

 

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 3٫29 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=282421
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  خاورمیانه کجاست و خاورمیانه شامل چه کشورهایی می شود؟

  اصطلاح «خاورمیانه» را برای نخستین بار یک مورخ آمریکایی به نام «آلفرد ماهان» به کار …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.