تازه های آسمونی
خانه > گردشگری > جهانگردی > معرفی کشور عراق
ثبت نام لاتاری96

معرفی کشور عراق

iraq1 معرفی کشور عراق

اطلاعات کلی کشور عراق:

اسم کشور: عراق

پایتخت: بغداد

جمعیت: 25,374,691 نفر (July 2004 est.)

زبان رسمی: عربی (رسمی ؛‌80%) ، کردی (19%)

واحد پول: دینار جدید عراق

جغرافیای کشور عراق:

آبگیرهای رودهای دجله و فرات بیشترین زمین قابل کاشت و اکثر جمعیت را در بر دارد . بیابان جنوب غربی تقریباً نصف مساحت عراق را پوشانده است . رودهای مهم : دجله ، فرات . بلندترین نقطه : قله‌ی رواندوز ، 3658 متر . آب و هوا‌ : تابستانهای با دمای بیش از 40 درجه‌ی سانتیگراد خشک و بسیار گرم است . بیشتر بارندگی – از 100 میلی متر در

بیابان تا 1000 میلی متر در کوه ها – در زمستان است

iraq4 معرفی کشور عراق

تاریخ معاصر کشور عراق:

در قرن شانزدهم ، عراق جذب امپراتوری ترکی عثمانی شد . در جنگ جهانی اول بریتانیا این منطقه را اشغال کرد ، ولی وقتی عراق به سرزمینی تحت قیمومت بریتانیا مبدل شد و عملاً به صورت مستعمره در آمد (1920) ، و طبعاً ملی گرایان عراقی دلسرد شدند . در 1921 ملک فیصل بن حسین پادشاه شد و در 1932 عراق به استقلال کامل رسید . به دنبال قدرت رسیدن افسران طرفدار آلمان طی کودتایی در 1941 ، بریتانیا تا 1945 عراق را به اشغال خود در آورد . در 1958 ، خاندان سلطنتی و نخست وزیر در کودتای « افسران آزاد» به قتل رسیدند . وجود اختلافات در میان رهبران منجر به کودتایی دیگر در 1963 و حکومت وحشت بر ضد چپ گرایان شد . در 1968 افسران بعثی (ملی گرایان پان عربی) کودتای دیگری را به راه انداختند . این رژیم که از تحقیر اعراب در جنگ 1967 و پتیبانی امریکا از اسرائیل به خشم آمده بود ، به شوروی روی آورد . در 1980 ، صدام حسین در واکنش به خطر صدور انقلاب اسلامی ، به جمهوری اسلامی به پیروزی سریعی ‏آغاز شد به جنگی پر خرج ، موسوم به جنگ اول خلیج فارس ( 1980 تا 1988 ) ، مبدل گشت که تلفات بسیاری داشت و عملاً منجر به ورشکستگی کشور شد . صدام حسین با حمله به کشور نفت خیز و ثروتمند کویت (2 اوت 1990) کوشید ثروت اقتصادی عراق را باز گرداند . جامعه‌ی بین الملل در محکومیت این حمله تقریباً همرأی بود و تحریم های سازمان ملل بر ضد عراق به اجرا گذاشته شد . از امریکا و بریتانیا و بیش از 20 کشور دیگر (از جمله مصر و سوریه) نیرو به خلیج فارس اعزام شد تا از حمله‌ی عراق به عربستان سعودی جلوگیری شود .

iraq8 معرفی کشور عراق

به دنبال عدم واکنش صدام حسین به تقاضاهای مکرر سازمان ملل مبتنی بر عقب نشینی از کویت ، جنگ دوم خلیج فارس ، با بمباران هوایی بغداد در 16 ژانویه‌ی 1991 به دست امریکا و بریتانیا ، آغاز گشت ، در 24 فوریه ، نیروهای ائتلافی به منظور آزاد سازی کویت وارد خاک کویت و عراق شدند . نیروهای ائتلافی ارتش عراق را که متحمل تلفات سنگینی شده بود کاملاً شکست دادند . عراق تمامی قطعنامه های سازمان ملل مربوط به کویت را پذیرفت و پس از نبردی که فقط 100 ساعت دوام آورد با آتش بس موافقت کرد . صدام حسین طی ماه های مارس و آوریل – در حالی که جنوب عراق در اشغال نیروهای ائتلافی بود – به سرکوبی شورشهای شیعیان جنوب و کردهای شمال کشور پرداخت . کوششهای بین المللی برای تغذیه و حفاظت بیش از 1.000.000 آواره‌ی کُرد و شیعه ، که بسیاری از آنان به ایران و ترکیه فرار کردند ، به مورد اجرا گذاشته شد . به رغم اجبار قبول بازرسی سازمان ملل متحد از تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی و توان هسته ای کشور ، صدام حسین همچنان از قبول تقاضای سازمان ملل در مورد خلع سلاح و به رسمیت شناختن مرز کویت سر باز زد . در سال 2002 میلادی به بهانه داشتن تسلیحات هسته ای ایالات متحده به عراق حمله نمود و رژیم بعث سرنگون گردید و دولت جدید به روی کار آمد.

اقتصاد کشور عراق:

یک سوم نیروی کار در بخش کشاورزی اشتغال دارد . در زمینهای آبیاری شده‌ی آبگیرهای دجله و فرات غلات و میوه برای مصرف داخلی و خرما برای صادرات تولید می شود . عراق به ذخایر سرشار نفتش وابسته است ، ولی به خاطر تحریم بین المللی (1990) صادرات متوقف شد . اقتصاد عراق در جنگ اول خلیج فارس بر ضد ایران به سختی صدمه دید ، و در جنگ دوم خلیج فارس ویران گشت.

iraq2 معرفی کشور عراق

سیاست کشور عراق:

بنابر شاخص شکنندگی کشورها، عراق در سال ۲۰۱۰ هفتمین کشور بی‌ثبات از لحاظ سیاسی بوده است. تمرکز قدرت در دست نخست‌وزیر نوری المالکی و افزایش فشار روی اپوزیسیون باعث بروز نگرانی‌هایی پیرامون آینده‌ی حقوق سیاسی در این کشور شد. با این وجود این کشور در سال ۲۰۱۳ پیشرفت کرده و به رتبه‌ی ۱۱ام رسید. در مرداد ۱۳۹۳ مالکی از قدرت کناره گرفت. او در ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ اعلام کرد که کنار می‌ایستد تا حیدر العبادی که چند روز قبل توسط رئیس‌جمهور فواد معصوم نامزد شده بود قدرت را در دست گیرد. تا آن زمان مالکی به قدرت تکیه زده بود و از دادگاه فدرال خواسته بود تا نامزدی رئیس‌جمهور را وتو کند زیرا خلاف قانون اساسی است.

از زمان تشکیل منطقه‌ی پرواز ممنوع بعد از جنگ خلیج کردها برای خود منطقه‌ی خودمختار به وجود آوردند. این مساله تا به حال باعث بروز تنش‌هایی با ترکیه شده است.

مردم کشور عراق:

عراق کشوری است با قومیت‌های گوناگون و ساکنان آن را عرب، کرد،لر ترکمن، آشوری، کلدانی، مندایی و صابئین و غیره تشکیل می‌دهند. کردها در نواحی شمال و شمال شرقی عراق که به کردستان عراق مشهور است زندگی می‌کنند و از لحاظ فرهنگی. زبانی و طرز پوشش با عرب‌ها متفاوتند و لرها در شرق کشور در استان های واسط،دیاله،میسان سکونت دارند .

iraq3 معرفی کشور عراق

iraq5 معرفی کشور عراق

iraq معرفی کشور عراق

iraq6 معرفی کشور عراق

 

حرم کاظمین در عراق:

iraq7 معرفی کشور عراقهمچنین می تونید برای آشنایی با حرم امام هفتم شیعیان موسای کاظم و امام نهم امام محمد تقی معروف به «امام محمد جواد» مطلب زیر را بخونید:

 

آشنایی با حرم کاظمین در عراق

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=106228
loading...
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • کانال تلگرام آسمونی
 • تبلیغات اینترنتی
 • اینم جالبه !

  کشور سنگاپور

  سنگاپور در سال ۱۹۶۵ مستقل شد و تا پیش از این تاریخ، مستعمره‌ی بریتانیا بود. …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تبلیغات اینترنتی