تازه های آسمونی
خانه > گردشگری > جهانگردی > آشنایی با کشور اسپانیا
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت
تبلیغات اینترنتی

آشنایی با کشور اسپانیا

introduction-of-spain-country1

اطلاعات کلی :

اسم کشور : اسپانیا

پایتخت : مادرید

جمعیت : ۴۰,۲۸۰,۷۸۰ (July 2004 est.)

زبان رسمی : اسپانیایی یا کاستیلی (رسمی؛ ۷۰% به عنوان زبان اول) ،‌کاتالان (بیش از ۲۰% به عنوان زبان اول)، باسک (۳%) ،‌گالیسی (۴%).

واحد پول : یورو

جغرافیای اسپانیا :

 کشور اسپانیا با مساحت۵۰۵۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود ۴۲۷۰۰۰۰۰ نفر است.  این کشور عضو اتحادیه اروپا است.

همسایگانش فرانسه و پرتقال است.  .  مردم در این کشور با توریست ها بسیار مهربان هستند. اگر جواب سوالات تان را از مردم به اینگلیسی دریافت نکردید بهتر است به توریست اینفرمیشن( مرکز اطلاعات توریستی) و یا به هتل های بزرگ بروید. 
 

introduction-of-spain-country(5)

تاریخ معاصر اسپانیا :

اسپانیا طی نیمه اول قرن نوزدهم شاهد یک سری مباره میان عناصر لیبرال و سلطنت طلب و آمادگی جمهوریخواهان تندرو از چپ و افسران ارتش از راست برای مداخله بود. در جنگهای کارلیست (۱۸۳۳ تا ۱۸۳۹، ۱۸۴۹ و ۱۸۷۲ تا ۱۸۷۶) طرفداران ملکه ایزابلا دوم (۱۸۳۰ تا ۱۹۰۴) – دختر فردیناند هفتم – به مقابله با ادعاهای عمومی وی دون کارلوس و بازماندگانش پرداختند. ایزابلا در انقلاب ۱۸۶۸ سرنگون شد، به دنبال این انقلاب دوره کوتاه مدتی از پادشاهی لیبرال تحت سلطنت یک پرنس ایتالیایی (۱۸۷۰ تا ۱۸۷۳) و تجربه‌ای کوتاه از نظام جمهوری در ۱۸۷۳ و ۱۸۷۴ روی داد. در دهه‌های پایانی قرن نوزدهم ، با خشونت آنارشیستی، بحران آشوبهای کاگری، فشار برای استقلال محلی، و ضدیت روزافزون با روحانیان وضعیت سیاسی به طور فزاینده‌ای بی ثبات گردید. در نتیجه جنگ اسپانیا و امریکا در ۱۸۹۸ آخرین مستعمرات با اهمیت – کوبا، فیلیپین، گوام و پوئروتوریکو – از دست رفت. پایان امپراتوری اسپانیا جراحت سختی به غرور اسپانیاییها وارد کرد و منجر به تردید در این مورد گردید که آیا سلطنت مشروطه آلفونسو سیزدهم (۱۸۸۶ تا ۱۹۴۱) توانایی ارائه رهبری پویایی را که گمان می‌رفت اسپانیا به آن نیازمند است دارد. اسپانیا در جنگ جهانی اول ، گه در طی آن تنش‌های اجتماعی افزایش یافت،‌بی طرف ماند. سرخوردگی روز افزون نسبت به حکومت پارلمانی و احزاب سیاسی منجر به کودتایی نظامی در ۱۹۲۳ به رهبری ژنرال میگوئل پریمو دو ریورا (۱۸۷۰ تا ۱۹۳۰) از این حمایت دست کشید. با این حال، نیروهای بسیاری در برابر پادشاهی صف کشیدند و خطر بروز جنگ داخلی آلفونسو را وادار به استعفا (۱۹۳۱) کرد. صلح جمهوری جانشین کوتاه مدتی بود . هیج کی از افراطیون سیاسی – چپ و راست – آماده تحمیل بی کفایتی مشهود و فقدان اقتدار جمهوری دوم اسپانیا نبودند. در ۱۹۳۶ ژنرالهای ملی گرای ارتش بر ضد دولت جمهوریخواه تازه انتخاب شده قیام کردند. ملی گرایان به رهبری ژنرال فرانسیسکو فرانکو (۱۸۹۲ تا ۱۹۷۵) و با حمایت آلمان و ایتالیا، در جنگ سخت داخلی اسپانیا با جمهوریخواهان جنگیدند. در ۱۹۳۹ فرانکو پیروز شد و حاکم – کوئدیلیو – دولت نئوفاشیست اسپانیا گردید. آزادیهای سیاسی محدود شد و از ۱۹۴۲ تا ۱۹۶۷ کورتز (پارلمان) مستقمیا انتخاب نگردید. اسپانیا در جنگ جهانی دوم بی طرف ماند، هر چند مدیون آلمان بود. پس از ۱۹۴۵ فرانکو بر ضدیت اسپانیا با کمونیسم تأکید کرد – سیاستی که موجب کسب مقداری پذیرش بین المللی برای رژیم او ازطرف غرب طی جنگ سرد شد. در ۱۹۶۹، فرانکو نوه آلفونسو سیزدهم یعنی خوان کارلوس (متولد ۱۹۳۸) را جانشین خود اعلام کرد. نظام سلطنتی به دنبال مرگ فرانکو (۱۹۷۵) دوباره برقرار شد و پادشا انتقال به دموکراسی را از طریق وضع قانون اساسی جدیدی در ۱۹۷۸ سهولت بخشید. در ۱۹۸۱ خوان کارلوس نقش مهمی در خنثی سازی اقدام ارتش برای کودتا ایفا کرد. در ۱۹۸ اسپانیا به پیمان آتلانتیک شمالی پیوست و دولت سوسیالیستی را انتخاب کرد. از ۱۹۸۶ این کشور از اعضای جامعه اروپا بوده است. اسپانیا علی رغم اعطاء مقداری خودمختاری ناحیه‌ای از ۱۹۷۸ به بعد، همچنان گرفتار مبارزات برای استقلال محلی – برای مثال کاتالونیا – و خشونت جنبش جدایی طلب باسک (ETA) است.

introduction-of-spain-country(3)

اقتصاد اسپانیا :

اسپانیا در سال ۱۹۸۶ به جرگه کشور‌های اتحادیه اروپا پیوسته است. اسپانیا کشوری توسعه یافته است و نهمین قدرت اقتصادی دنیا و پنجمین قدرت اقتصادی اروپا محسوب می‌شود.

بر اساس آمار سال ۲۰۰۶ درآمد ناخالص داخلی اسپانیا در این سال ۰۸۴/۱ تریلیون دلار بوده است. آمار ارائه شده در اکتبر ۲۰۰۶ نیز نشانگر آن است که نرخ بیکاری در این کشور به ۶/۷درصد رسیده در حالیکه نرخ بیکاری در سال‌های آغازین دهه ۱۹۹۰ در این کشور از مرز ۲۰ درصد نیز گذشته است. تورم و اقتصاد زیر زمینی در اسپانیا از نقاط عمده ضعف اقتصاد این کشور محسوب می‌شوند.

introduction-of-spain-country(2)

سیاست اسپانیا :

نظام سیاسی اسپانیا مشروطه سلطنتی از نوع دموکراتیک و پارلمانی است.

این کشور دارای دو پارلمان است که یکی از آن‌ها مجلس قانونگذاری موسوم به مجلس نمایندگان با ۳۵۰ عضو است که نمایندگان آن برای یک دوره چهار ساله با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند.

مجلس دیگر سنا نام دارد و ۲۵۹ نماینده در آن عضویت دارند. از این میان ۲۰۸ نماینده با آرای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند و ۵۱ نفر دیگر نیز توسط قانونگذاران منطقه‌ای انتخاب می‌شوند.هر دوره فعالیت این مجلس نیز چهار سال به طول می‌انجامد.

شاخه اجرایی نیز از شورای وزیران تشکیل شده است که توسط رییس دولت (نامی که معادل آن نخست وزیر است) اداره می‌شود. رییس دولت پس از برگزاری انتخابات عمومی توسط مجلس ملی انتخاب شده و به پادشاه معرفی می‌شود.

اسپانیا از نظر تقسیم بندی سیاسی نیز ار ایالت‌های خودمختار تشکیل شده و پس از سوئیس، آلمان و بلژیک دارای یکی غیر متمرکز ترین سیستم‌های اداری درر اروپا است.

تمامی ایالت‌های در زمینه بهداشتی و نظام آموزشی به صورت خودمختار عمل می‌کنند. ایالات باسک و ناوارا نیز از نظر مالی خودمختار هستند. در برخی از مناطق ایالت کاتالونیا و ایالت باسک، پلیس دولتی جای خود را به پلیس ایالتی خودمختار داده است.

مردم اسپانیا :

 کشور اسپانیا با ۴۰ میلیون نفر، پنجاه و ششمین کشور جهان و پنجمین کشور اتحادیه اروپائی از لحاظ جمعیت به شمار میرود. بر اساس قانون اساسی اسپانیا هیچ مذهبی دین رسمی این کشور نمیباشد ولی آزادی مذهبی تا حدودی که نظم اجتماعی شناخته شده در این قانون را به خطر نیاندازد تضمین گردیده است و این درحالی است که بیش از ۹۶% از مردم آن کاتولیک هستند. مردم این کشور به هیچ وجه نژادپرست نیستند و برخلاف برخی کشورهای اروپایی، با تمام افراد خارجی برخورد بسیار خوبی دارند که این مورد یکی از ویژگیهای زندگی در اسپانیا می باشد.

introduction-of-spain-country
 
introduction-of-spain-country(1)
 
introduction-of-spain-country(4)

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4٫00 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=36764
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  سفر‌های ماجراجویانه و هیجانی

  تا به حال خواسته‌اید که به سفر خود کمی هیجان کنترل شده بدهید؟ رفتن به …

  ۴ دیدگاه

  1. فقططططط اسسپانیاااااااا رو عششششششششقهه…..
   مادرید…….
   پایتخت نماد تاریخ و زیبایی اسپانیا….
   خدای فوتبال دنیا

  2. عاشق اسپانیا

   من عاشقققققققققققققققققققققققققققققققققققققققق اسپانیام مخصوصا پایتختش(مادرید)

  3. عالییییییییییییییییییییییییییییییییییی اسپانیا 😆

  4. عالیییییییییییییییییییییییی
   من که عاشق اسپانیام

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.