آسمونی همراه شما
عضویت در تلگرام
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > گردشگری > جهانگردی > معرفی کشور زیبای یونان
سامانه متقاضی - بازار ثبت تقاضای رایگان,آگهی رایگان,نیازمندیها

معرفی کشور زیبای یونان

introduction of greece country2 معرفی کشور زیبای یونان

اطلاعات کلی :

اسم کشور : یونان 

پایتخت :  آتن (آتینای)

جمعیت : 1.647.529 نفر (July 2004 est.)

زبان رسمی : یونانی

واحد پول : یورو

جغرافیای یونان :

بیش از 80% یونان کوهستانی است. کوههای پیندوس مهم‏ترین رشته کوه خاک اصلی یونان است و از آلبانی به طرف جنوب و به داخل شبه جزیره پلوپونزوس امتداد دارد. کوههای رودوپ در امتداد مرز بلغارستان قرار دارد. یونان حدود 2000 جزیره دارد که از اینها فقط 154 تا مسکونی است.  رودهای مهم : آلیاکمون، پینیوس، آخلوئوس. بلندترین نقطه : کوه اُلمپس ( المپ )، 2911 متر.آب و هوا : یونان آب و هوایی مدیترانه‏ای با تابستانهای خشک و داغ و زمستان مرطوب و معتدل دارد. در شمال و مناطق کوهستانی هوا سردتر است.

introduction of greece country5 معرفی کشور زیبای یونان

تاریخ معاصر یونان :

در قرن هیجدهم، قدرتهای مختلف اروپایی، به ویژه روسیه، می‏کوشیدند تا در اختلاف خود با ترکان، که از اوایل قرن پانزدهم بر یونان حاکم بودند، از یونانیان استفاده کنند. وقوع انقلاب بر ضد حکومت ترک در 1821 حمایت سراسر اروپا را به خود جلب کرد. رهبران دولت یونان در 1830 نهادهای قانونی دایر کردند، ولی سلطنت پرنسی باواریایی که در 1832 به تخت نشسته بود، با انقلابی در 1862 پایان یافت. یونان تحت سلطنت پرنسی دانمارکی -‏ که در 1863 ژرژ اول لقب یافت -‏ و با زوال قدرت ترکها در 1863، 1881 و 1913 سرزمینهای دیگری به دست آورد. قرن بیستم شاهد بی‏ثباتی بسیار در این کشور بوده است. الئو تریوس ونیزلوس ( 1864 تا 1936 ) از 1910 تا 1935، دوره‏ای از رقابت بین جمهوریخواهان و سلطنت‏طلبان، سیاست یونان را تحت تسلط خود داشت. اقدام رقیب او، کونستانتین اول، در تسخیر آناتولی از ترکیه ( 1921 و 1922 ) با شکست نظامی و تشکیل جمهوری در 1924 پایان یافت. در 1935، نظام سلطنتی دوباره برقرار شد، ولی این پادشاهی به رهبری نظامیِ ژنرال یوانیس متاکساس ( 1871 تا 1941 ) وابسته بود. این شخص با ادعای خطر کمونیسم برای توجیه، عملاً دیکتاتور حکومت بود. اختلاف‏نظر عمیقی در ملت وجود داشت. تهاجم آلمان در 1941 با گروه‏های مقاومت رقیب کمونیست و سلطنت طلب مواجه شد، و سپس جنگ داخلی که بین این گروه‏ها درگرفت از 1945 تا 1949 ادامه یافت. در 1949 با کمک بریتانیا و امریکا، سلطنت‏طلبان پیروز شدند. تداوم بی‏ثباتی در دهه 1960 منجر به کودتای نظامی در 1967 گشت. کونستانتین دوم، که در ابتدا با کودتا مخالفت نکرده بود، در تقاضا برای برکناری هیأت نظامی حاکمه ناموفق ماند و تبعید شد. دیکتاتوری سرهنگها هنگامی که تشویقشان برای کودتای یونانیهای قبرسی، یونان را به آستانه جنگ با ترکیه کشاند در 1974 خاتمه یافت. دولت غیرنظامی بار دیگر سرکار آمد. و در 1975 قانون اساسی جدید جمهوری تصویب شد. یونان، به ویژه از طریق عضویت در جامعه اروپا ( 1981 )، از آن زمان روابط نزدیک‏تری با اروپای غربی برقرار ساخته است. در 1992 مخالفت یونان مانع به رسمیت شناخته‏شدن مقدونیه، یکی از جمهوریهای یوگسلاوی سابق، از سوی جامعه اروپا گردید.

اقتصاد یونان :

توریسم نقش مهمی در اقتصاد یونان دارد. تولید ناخالص داخلی یونان 4/326میلیارد دلار است که 3/76 درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شودنیروی کار این کشور 49/4 میلیون نفر است که بیشتر آنها در بخش خدمات فعالند. نرخ بیکاری در آن 4/8 درصد است و نرخ تورم آن 6/2 درصد.صادرات این کشور شامل اغذیه و اشربه، تولیدات کارخانه‌ای، مواد پتروشیمی، مواد شیمیایی و منسوجات است.

introduction of greece country1 معرفی کشور زیبای یونان

سیاست یونان :

حکومت یونان حکومت دموکرات بر پایه مجلس است. رئیس حکومت در آن رئیس جمهور است. رئیس جمهور با رای اعضای مجلس برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود.

رئیس دولت در یونان نخست وزیر است. هم اوست که رئیس دولت در یونان است و بر کابینه نظارت دارد. نقش رئیس جمهور در اداره یونان کم‌رنگ است و بیشتر اختیارات را نخست‌وزیر دارد.

مردم یونان :

10 میلیون و 706 هزار و 290 نفر در یونان زندگی می‌کنند که 98 درصد از آنها مسیحی ارتودوکس هستند و 3/1درصد از آنها مسلمان.

هفت درصد از جمعیت این کشور را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند که برای کار یا زندگی به آن رفته‌اند.

میانگین سنی مردم آن 2/41سال است. امید به زندگی در بدو تولد برای زنان 06/82سال و برای مردان 85/76سال است.

زبان رسمی این کشور یونانی است و 99 درصد از مردم به آن سخن می‌گویند. زبان‌های انگلیسی و فرانسه نیز به دلیل توریستی بودن این کشور کم و بیش صحبت می‌شود.

همچنین برای دیدن جاذبه های گردشگری یونان می توانید روی لینک زیر کیلیک کنید

introduction of greece country4 معرفی کشور زیبای یونان

introduction of greece country3 معرفی کشور زیبای یونان

introduction of greece country معرفی کشور زیبای یونان

برای دیدن جاذبه های گردشگری یونان روی لینک زیر کلیک کنید

جاذبه های گردشگری یونان

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=99194
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

معبد باتو کیو در مالزی

باتو کیو نام معبدی در 13 کیلومتری شمال شهر کوالالامپور در کشور مالزی است. این معبد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی