تازه های آسمونی
خانه > گردشگری > جهانگردی > معرفی کشور زیبای یونان
تور اروپا - سرزمین میترا
ثبت نام لاتاری
املاک کوهک

معرفی کشور زیبای یونان

introduction-of-greece-country(2)

اطلاعات کلی :

اسم کشور : یونان 

پایتخت :  آتن (آتینای)

جمعیت : ۱.۶۴۷.۵۲۹ نفر (July 2004 est.)

زبان رسمی : یونانی

واحد پول : یورو

جغرافیای یونان :

بیش از ۸۰% یونان کوهستانی است. کوههای پیندوس مهم‏ترین رشته کوه خاک اصلی یونان است و از آلبانی به طرف جنوب و به داخل شبه جزیره پلوپونزوس امتداد دارد. کوههای رودوپ در امتداد مرز بلغارستان قرار دارد. یونان حدود ۲۰۰۰ جزیره دارد که از اینها فقط ۱۵۴ تا مسکونی است.  رودهای مهم : آلیاکمون، پینیوس، آخلوئوس. بلندترین نقطه : کوه اُلمپس ( المپ )، ۲۹۱۱ متر.آب و هوا : یونان آب و هوایی مدیترانه‏ای با تابستانهای خشک و داغ و زمستان مرطوب و معتدل دارد. در شمال و مناطق کوهستانی هوا سردتر است.

introduction-of-greece-country(5)

تاریخ معاصر یونان :

در قرن هیجدهم، قدرتهای مختلف اروپایی، به ویژه روسیه، می‏کوشیدند تا در اختلاف خود با ترکان، که از اوایل قرن پانزدهم بر یونان حاکم بودند، از یونانیان استفاده کنند. وقوع انقلاب بر ضد حکومت ترک در ۱۸۲۱ حمایت سراسر اروپا را به خود جلب کرد. رهبران دولت یونان در ۱۸۳۰ نهادهای قانونی دایر کردند، ولی سلطنت پرنسی باواریایی که در ۱۸۳۲ به تخت نشسته بود، با انقلابی در ۱۸۶۲ پایان یافت. یونان تحت سلطنت پرنسی دانمارکی -‏ که در ۱۸۶۳ ژرژ اول لقب یافت -‏ و با زوال قدرت ترکها در ۱۸۶۳، ۱۸۸۱ و ۱۹۱۳ سرزمینهای دیگری به دست آورد. قرن بیستم شاهد بی‏ثباتی بسیار در این کشور بوده است. الئو تریوس ونیزلوس ( ۱۸۶۴ تا ۱۹۳۶ ) از ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۵، دوره‏ای از رقابت بین جمهوریخواهان و سلطنت‏طلبان، سیاست یونان را تحت تسلط خود داشت. اقدام رقیب او، کونستانتین اول، در تسخیر آناتولی از ترکیه ( ۱۹۲۱ و ۱۹۲۲ ) با شکست نظامی و تشکیل جمهوری در ۱۹۲۴ پایان یافت. در ۱۹۳۵، نظام سلطنتی دوباره برقرار شد، ولی این پادشاهی به رهبری نظامیِ ژنرال یوانیس متاکساس ( ۱۸۷۱ تا ۱۹۴۱ ) وابسته بود. این شخص با ادعای خطر کمونیسم برای توجیه، عملاً دیکتاتور حکومت بود. اختلاف‏نظر عمیقی در ملت وجود داشت. تهاجم آلمان در ۱۹۴۱ با گروه‏های مقاومت رقیب کمونیست و سلطنت طلب مواجه شد، و سپس جنگ داخلی که بین این گروه‏ها درگرفت از ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ ادامه یافت. در ۱۹۴۹ با کمک بریتانیا و امریکا، سلطنت‏طلبان پیروز شدند. تداوم بی‏ثباتی در دهه ۱۹۶۰ منجر به کودتای نظامی در ۱۹۶۷ گشت. کونستانتین دوم، که در ابتدا با کودتا مخالفت نکرده بود، در تقاضا برای برکناری هیأت نظامی حاکمه ناموفق ماند و تبعید شد. دیکتاتوری سرهنگها هنگامی که تشویقشان برای کودتای یونانیهای قبرسی، یونان را به آستانه جنگ با ترکیه کشاند در ۱۹۷۴ خاتمه یافت. دولت غیرنظامی بار دیگر سرکار آمد. و در ۱۹۷۵ قانون اساسی جدید جمهوری تصویب شد. یونان، به ویژه از طریق عضویت در جامعه اروپا ( ۱۹۸۱ )، از آن زمان روابط نزدیک‏تری با اروپای غربی برقرار ساخته است. در ۱۹۹۲ مخالفت یونان مانع به رسمیت شناخته‏شدن مقدونیه، یکی از جمهوریهای یوگسلاوی سابق، از سوی جامعه اروپا گردید.

اقتصاد یونان :

توریسم نقش مهمی در اقتصاد یونان دارد. تولید ناخالص داخلی یونان ۴/۳۲۶میلیارد دلار است که ۳/۷۶ درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شودنیروی کار این کشور ۴۹/۴ میلیون نفر است که بیشتر آنها در بخش خدمات فعالند. نرخ بیکاری در آن ۴/۸ درصد است و نرخ تورم آن ۶/۲ درصد.صادرات این کشور شامل اغذیه و اشربه، تولیدات کارخانه‌ای، مواد پتروشیمی، مواد شیمیایی و منسوجات است.

introduction-of-greece-country(1)

سیاست یونان :

حکومت یونان حکومت دموکرات بر پایه مجلس است. رئیس حکومت در آن رئیس جمهور است. رئیس جمهور با رای اعضای مجلس برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود.

رئیس دولت در یونان نخست وزیر است. هم اوست که رئیس دولت در یونان است و بر کابینه نظارت دارد. نقش رئیس جمهور در اداره یونان کم‌رنگ است و بیشتر اختیارات را نخست‌وزیر دارد.

مردم یونان :

۱۰ میلیون و ۷۰۶ هزار و ۲۹۰ نفر در یونان زندگی می‌کنند که ۹۸ درصد از آنها مسیحی ارتودوکس هستند و ۳/۱درصد از آنها مسلمان.

هفت درصد از جمعیت این کشور را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند که برای کار یا زندگی به آن رفته‌اند.

میانگین سنی مردم آن ۲/۴۱سال است. امید به زندگی در بدو تولد برای زنان ۰۶/۸۲سال و برای مردان ۸۵/۷۶سال است.

زبان رسمی این کشور یونانی است و ۹۹ درصد از مردم به آن سخن می‌گویند. زبان‌های انگلیسی و فرانسه نیز به دلیل توریستی بودن این کشور کم و بیش صحبت می‌شود.

همچنین برای دیدن جاذبه های گردشگری یونان می توانید روی لینک زیر کیلیک کنید

introduction-of-greece-country(4)

introduction-of-greece-country(3)

06-17-HAL3-GREEK-FEST-JH Members of the Senior Dancers perform at the Greek Fest on Sunday. The warm weather on the weekend brought out record numbers to the annual festival of Greek culture and food. (Jeff Harper/Metro)

برای دیدن جاذبه های گردشگری یونان روی لینک زیر کلیک کنید

جاذبه های گردشگری یونان

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=99194
 • کانال تلگرام آسمونی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • تبلیغات اینترنتی
 • اینم جالبه !

  پاییزی ترین مقاصد گردشگری اروپا

  سفر به اروپا در فصل پاییز به معنای شلوغی کم تر، خطوط کوتاه تر، آب …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.