تازه های آسمونی
خانه > گردشگری > جهانگردی > آشنایی با کشور مجارستان
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

آشنایی با کشور مجارستان

مساحت  : 93،030 کیلومتر مربع

جمعیت : 9،956،108 نفر

پایتخت : بوداپست

واحد پول : فورینت

پیش‌شماره : 36+

 ﺷﻬﺮﻫﺎی ﻣﻬﻢ: ﭘﭻ، ﻣﻴﺸﻜﻠﺘﺰ، ﺳﮕﺪ، ﺷﻮﭘﺮون  

 ﺗﻮﻟﻴﺪات : ﻛﺸﺎورزی – ﺻﻨﻌﺘﻲ  

ﻫﻤﺴﺎﻳﻪ ﻫﺎ: اﺗﺮﻳﺶ، اﺳﻠﻮاﻛﻲ، روﻣﺎﻧﻲ، ﻛﺮواﺳﻲ، ، اﺳﻠﻮوﻧﻲ و اﻛﺮاﻳﻦ  

hungary-country-introduction3

جمهوری مجارستان کشوری در اروپای مرکزی است. این کشور یکی از 15 مقصد برتر گردشگری در جهان است. اﻳﻦ ﻛﺸﻮر ﻋﻀﻮ ﻛﺎﻣﻞ اﺗﺤﺎدﻳﻪ اروﭘﺎ و اﺗﺤﺎدﻳﻪ ﺷﻨﮕﻦ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ.

پایه‌های کشور امروزی مجارستان را قوم مجار در اواخر قرن نهم میلادی بنا نهادند. البته پیش از آن هم در این سرزمین قوم‌های مختلفی اقامت کرده بودند.

این کشور در فاصله سال‌های 1947 تا 1989 تحت سلطه کمونیسم بود و یکی از کشورهای بلوک شرق. در سال 1989 مجارستان مرزهایش با اتریش را گشود و همین امر سبب شد سقوط بلوک شرق سرعت گیرد. 

hungary-country-introduction4

سیاست در مجارستان

در جمهوری مجارستان رئیس جمهور را مجلس براری دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌کند. با این حال رئیس جمهور بیشتر نقشی تشریفاتی داشته و وظیفه اصلیش تعیین تاریخ انتخابات مجلس است.نخست وزیر را هم مجلس تعیین می‌کند. او مامور تشکیل کابینه است و تنها اوست که می‌تواند کابینه را منحل کند.مجلس ملی مجارستان 386 کرسی دارد که نمایندگان آن برای دوره‌های چهار ساله انتخاب می‌شوند.

 hungary-country-introduction2

اقتصاد در مجارستان

تولید ناخالص داخلی این کشور 2/194 میلیارد دلار است که چهار میلیون و 190 هزار نیروی کار این کشور آن را تولید می‌کنند. نرخ بیکاری در این کشور 1/7درصد و نرخ تورم 8/7 درصد است. 6/8 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

محصولات صادراتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، محصولات کارخانه‌ای، مواد غذایی، مواد اولیه، سوخت و الکتریسیته است که به کشورهای آلمان (5/29 درصد)، ایتالیا (6/5 درصد)، فرانسه (پنج درصد)، اتریش (پنج درصد)، رومانی (2/4درصد) و لهستان (1/4 درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی آن شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، سوخت و الکتریسیته، مواد غذایی و مواد اولیه است که از کشورهای آلمان (1/27 درصد)، روسیه (2/8 درصد)، چین (9/6 درصد)، اتریش (2/6 درصد)، فرانسه (7/4 درصد)، ایتالیا (6/4درصد)، هلند (3/4درصد) و لهستان (3/4 درصد) وارد می‌شود.

 hungary-country-introduction5

مردم مجارستان

جمعیت این کشور 9 میلیون و 956 هزار و 108 نفر است که میانگین سنی آنها 38.9 سال است. رشد جمعیت در این کشور منفی است.امید به زندگی در بدو تولد در این کشور برای زنان 38/77 سال و برای مردان 73/68سال است.

92/3 درصد از جمعیت آن از تبار مجار و 9/1 درصد کولی هستند. زبان رسمی این کشور مجاری است. 4/99 درصد از جمعیت بالای 15 سال این کشور باسوادند.

ارتباطات در مجارستان

در مجارستان رقابت زیادی بین رادیو و تلویزیون دولتی و خصوصی وجود دارد. روزنامه‌های ملی و محلی در این کشور در دست بخش خصوصی است و برخی از آنها را گروه‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی اداره می‌کنند.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1٫00 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=57347
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  شرق آسیا یا آسیایی شرقی کدام مناطق جغرافیایی و فرهنگی است؟

  شرق آسیا شامل برخی کشورها می شود که جغرافیا و فرهنگ خاص خود را دارند. …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.