آسمونی
جهانگردی

آشنایی با کشور فرانسه

ثبت نام لاتاری

جمهوری فرانسه یکی از اعضای مؤسس اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است. همچنین عضو گروه G۸ و از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و دارای حق وتو است.

France intro 1 آشنایی با کشور فرانسه

فرانسه بزرگترین کشور منطقه اروپای غربی است و با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد و کانال مانش آن را به انگلیس وصل می‌کند.

این کشور چهار منطقه تحت حاکمیت در گوشه و کنار دنیا دارد. این چهار منطقه بازمانده‌هایی از مناطقی است که فرانسه پیش از جنگ‌های جهانی تحت سلطه داشت.

در هر دو جنگ جهانی اول و دوم فرانسه بخش زیادی از ثروت و قدرتش را از دست داد. با این حال امروز فرانسه ششمین کشور صنعتی دنیاست و سالانه 79 میلیون گردشگر خارجی به آن وارد می‌شوند که البته این آمار شامل تجاری که بیش از یک شبانه‌روز در فرانسه می‌مانند هم می‌شود.

 • نام رسمی کشور: جمهوری فرانسه
 • پایتخت: پاریس
 • زبان رسمی: فرانسوی،با اقلیت های برتون و باسک
 • نوع حکومت: جمهوری
 • مذهب: کاتولیک رومی(74%) ، اسلام سنی (%4)
 • واحد پول: یورو
 • شعار ملی: آزادی،برابری،برادری
 • عضویت: سازمان ملل متحد،جامعه اروپا،پیمان آتلانتیک شمالی،اتحادیه اروپای غربی،گروه هفت،سازمان همکاری اقتصادی و توسعه،کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، شورای اروپا

France intro 2 آشنایی با کشور فرانسه

موقعیت جغرافیایی کشور فرانسه

مساحت : 843674 کیلومتر مربع

وسیع ترین کشور اروپای باختری است ( نزدیک یک پنجم مساحت اتحادیه اروپا) و منطقه دریایی وسیعی را در اختیار دارد ( منطقه اقتصادی که در ١١ میلیون متر مربع گسترده شده است). سطح فرانسه شبیه به یک شش ضلعی است.

فرانسه اروپایی به ٢٢ ناحیه تقسیم شده است و ٩٦ دپارتمان دارد که به نظم الفبایی شماره گذاری شده اند (آخرین ارقام پلاکهای اتومبیلها).

به این تعداد دپارتمانهای ماورای دریاها DOM شامل گوادلوپ، مارتینیک، گویان و لارئونیون می شوند و چهار سرزمین ماورای دریاها TOM شامل پلی نزی فرانسوی، کالدونیای نو، والیس و فوتونا، زمینهای جنوبی و قطب جنوب فرانسوی و مناطق کلکتیوی دارای جایگاه خاص یعنی مایوت و سن پی یر و میکلون افزوده می شوند.

کشورهای هم مرز با فرانسه

بلژیک، لوگامبورگ، آلمان، سوییس، ایتالیا، اسپانیا، موناکو و آندورا، بریتانیا از طریق تونل

 

ارتفاعات فرانسه

وضعیت جغرافیایی فرانسه یکی از متنوع ترین وضعیت در اروپا است : دشتها، کوهستانهای قدیمی، سلسله جبال کوههای مرتفع، جلگه ها، ساحلهای اقیانوسی و مدیترانه یی.

دشتها : دو سوم مساحت کل

رشته کوههای اصلی: آلپ که قله آن مون بلان بلند ترین قله اروپای باختری ٤٨٠٧ متر ارتفاع دارد) پیرنه، ژورا، آردن، رشته کوه مرکزی وله وژ.

ساحلهای مرزی : سواحل مرزی فرانسه را به چهار دریا متصل می کنند (دریای شمال، دریای مانش، اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه).

فرانسه دارای ٥٥٠٠ کیلومتر ساحل مرزی است.

وضعیت  آب و هوای کشور فرانسه

فرانسه از آب و هوایی معتدل و چهار فصل برخوردار است که بر حسب نواحی کمی متفاوتند:

برتانی و نورماندی : آب و هوای اقیانوسی مرطوب ( زمستان ملایم ٧ درجه و تابستان خنک ١٦ درجه)

اکیتن : آب و هوای اقیانوسی و مدیترانه یی ( زمستان ٥ درجه و تابستان ٢٢ درجه با بارانهای فراوان در بهار)

شرق و شمال غرب : آب و هوای نیمه قاره یی زمستان سرد و برفی: ١ درجه و تابستان گرم و توفانی : ٢٠ درجه)

جنوب : آب و هوای مدیترانه یی ( زمستان ملایم ٦ درجه و تابستان گرم: ٢٠درجه)

ویژگی آب و هوا در مناطق کوهستانی زمستان طولانی و برفی و تابستانی گرم و توفانی با تفاوتهای بزرگ بسته به دامنه ها و عوامل ریز آب و هوایی است.

France intro 3 آشنایی با کشور فرانسه

پراکندگی جمعیت در فرانسه

جمعیت : 63587700 نفر

امید طول عمر: 77 سال

فرانسه اروپایی و ماورا دریاها  63587700 میلیون نفر جمعیت داشته است. از این میان ٤ میلیون خارجی بوده اند که ٥/١ میلیون نفر توابع کشورهای اتحادیه اروپا بوده اند. جمعیت فرانسه ١٦ درصد جمعیت اتحادیه اروپا است.

تراکم جمعیت : ١٠٧ نفر در کیلومتر مربع

کشور فرانسه دارای ٥٢ منطقه شهری با بیش از ١٥٠٠٠٠نفر جمعیت است که ٣٠ میلیون نفر را در خود جای داده است.

پرجمعیت ترین شهر ها عبارتند از:

پاریس ٨/١٠ میلیون

لیون ٦/١ میلیون

مارسی و اکس آن پرووانس ١/١ میلیون

لیل ١/١ میلیون

تولوز ٩/٠ میلیون

فرانسه ٢٦ میلیون نفر فعال (نزدیک به نیمی از جمعیت کل) دارد. در این مقوله، حدود ٥/١٩ میلیون حقوق بگیر و ٤/٢ میلیون نفر متقاضی شغل یا ده درصد جمعیت فعال را می توان محاسبه نمود. نرخ فعالیت به ٦٢ درصد برای آقایان و ٤٨ درصد برای خانمها می رسد.

صنایع و معادن موجود در فرانسه

صنایع: از جمله مهمترین صنایع کشور می‌‌توان به صنایع فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ‌افزار اشاره نمود.گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهمترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌‌دهند.

سرانه زمین مزروعی برای هر نفر بالغ بر۳۲/۰هکتار است. تولید سالیانه گوشت گاو ۴۰۰/۱ هزار تن، گوشت خوک ۵۰۰/۱ هزار تن، گوشت گوسفند۹۰۰/۱۵۴ تن و ۸۰۶ هزار تن صید ماهی است. تولید سالیانه نیروی الکتریسیته نیز معادل ۱/۲۴۱ میلیارد کیلووات ساعت است.

معادن: مهمترین معادن کشور نیز آهن، بوکسیت، پتاس، زغال سنگ، نیکل، نمک، نفت، گازطبیعی، سولفور، موادخام ساختمانی، روی و سرب، فسفات، پیریت و اورانیوم می‌‌باشد.ذخایر زیرزمینی نفت فرانسه نیز بر۵۰میلیون بشکه بالغ می‌‌گردد.

اقامت در فرانسه

این کشور از لحاظ صنعت هتل داری دارای موقعیت بسیار ممتازی است.این هتل ها دارای تمامی امکنات تفریحی و اقامتی اند مانند اتاق های پاک از سیگار. از جمله هتل های مهم این کشور میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرکار پاریس آرک دی تریمف اتویل
 • جالس
 • هتل اینترنشنال پاریس
 • بلی ساینت-جرماین

 

تازه های مرتبط

10 مقصد برتر توریستی در آسیا

نیما طباطبایی

توکیو پایتخت ژاپن ، میزبان المپیک 2020

طاهره رضایی

جاذبه های توریستی بحرین

طاهره رضایی

آشنایی با کشور استونی

طاهره رضایی

دیجیتالی ترین کشور جهان

طاهره رضایی

آشنایی با کشور کرواسی

آسمونی

7 نظر

ناشناس 2018/10/13 at 21:15

خوب بود

پاسخ
ناشناس 2013/11/29 at 11:21

ععععععععععععععععععععععععععععععععععععاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییلببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووودددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددد

پاسخ
ابففغ 2013/11/29 at 11:20

خوب بود

پاسخ
آریانا 2013/09/27 at 14:56

ممنون موفق باشی 😛 😛

پاسخ
ریحانه 2013/08/26 at 22:52

من که دیوونه ی این کشورم!

درضمن آهای آسمونی!وظیفت بود این مطلب رو بزاری لازم به تشکر نیس!چون تو پارتی باز ساحل هستی!

پاسخ
--> آسمونی 2013/08/27 at 09:22

ریحانه خانم، هر کسی که از زحمات سایت تشکر کنه، ما هم میبایست سپاسگزار باشیم، همه بازدیدکنندگان برای ما محترم هستند

پاسخ
مبینا 2014/08/20 at 23:02

بانظرت موافقم

پاسخ

درج نظر