تازه های آسمونی
خانه > گردشگری > جهانگردی > آشنایی با کشور کرواسی
تور اروپا - سرزمین میترا
ثبت نام لاتاری
املاک کوهک

آشنایی با کشور کرواسی

introduction-to-croatia1

تاریخ کشور کرواسی

در سال ۱۹۱۸ کرواتها، صربها و اسلوونی‌ها، پادشاهی جنوبی (یوگسلاوی اول) را تشکیل دادند. در جنگ دوم جهانی، مارشال تیتو رئیس جمهور یوگسلاوی سابق با فاشیست‌های ایتالیایی تحت امر موسولینی و نازیسم هیتلری مبارزه‌ای سخت را برای نجات یوگسلاوی دوم آغاز کرد. با مرگ تیتو در سال ۱۹۸۰ به تدریج پایه‌های جمهوری‌های مستقل فدرال بر اساس قانون اساسی ۱۹۷۶ ریخته شد. در سال ۱۹۹۱ انتخابات آزاد برگزار شد و بدنبال آن اسلوونی ومقدونیه بدون جنگ و کرواسی و بوسنی و هرزه‌گوین با درگیری خونین از یوگسلاوی سابق جداشدند. در تاریخ اجتماعی گروهی از کرواتها معتقدند اصالتاً ایرانی هستند و انجمن تحقیق پیرامون هویت کرواتها در این ارتباط فعالیت دارد و کتابهایی نیز منتشر گردیده است.

حکومت و جامعه در کرواسی

روابط بین‌المللی خوبی باکشورها و سازمان‌های بین‌المللی دارند و بر منافع ملی وکاری به خصوص پس از جنگ و مشکلات اقتصادی ناشی از آن تاکید دارند. کرواتها از هم نژادهای خود در کشور بوسنی هرزگووین حمایت جدی دارند. روابط خوب کرواتها و مسلمانان در عرصه‌های فرهنگی سیاسی قابل تحسین است.

دامنه تحولات و ارزش‌های اجتماعی کاملاً آزاد و تمام دین‌ها و مسلک‌ها را در بر می‌گیرد. جمعیت از ۰۰۰/۷۰۰/۴ نفر ( صد وهفتمین کشور جهان) در سال ۱۹۹۱ به ۴۲۸۲۲۱۶ نفر در سال ۲۰۰۰ رسیده و علت تقلیل جمعیت وجود جنگ و مهاجرت به کشورهای اطرف بوده است. بر اساس آمار ۲۸/۱ درصد تولد و ۰۱/۱ درصد مرگ و میر درکرواسی وجود دارد . گروه‌های قومی مهم عبارتند از : کروات ۶۳/۸۹ درصد، صرب ۵۴/۴ درصد، مسلمان ۹/۰ درصد(۳۸۵۳۹نفر)، آلبانیایی ۳۴/۰ درصد، بوسنیایی ۴۷/۰ درصد وغیره.

ساختار جمعیت بر اساس اعتقادات دینی بدین قراراست : بر اساس سرشماری سال ۱۹۹۱ جمعیت در جمهوری کرواسی ، ۶/۷۵% از مردم دارای مذهب کاتولیک رومی، ۱/۱۱درصد مسیحی ارتدوکس ، ۲/۱ درصد پیرو اسلام ، ۴/۰ درصد مسیحی پروتستان و ۹/۰ درصد پیرو مذاهب دیگر یا دارای مذهب مشخصی نیستند (۹/۳ درصد خود را بدون مذهب اعلام داشتند).

introduction-to-croatia6

جغرافیای کرواسی

کشور کرواسی تقریباً به شکل نعل اسب از شمال همسایه کشور مجارستان و اتریش، از غرب همسایه اسلوونیا، از سمت شرق و جنوب با کشورهای صربستان و بوسنی هرزگوین و آلبانی هم ‌مرز می‌باشد. دریای آدریاتیک بیشترین مرز غربی کشور کرواسی را تشکیل می‌دهد. مساحت کشور کرواسی ۵۶۵۳۸ کیلومتر مربع (صد و چهارمین کشور جهان) و جمعیت آن ۴۲۸۲۲۱۶ نفر است (۲۰۰۰م). پایتخت این جمهوری، زاگرب و جمعیت آن حدود یک میلیون نفر تخمین زده‌ می‌شود.

کرواسی منطقه‌ای است جنگلی و کوهستانی و دارای آب و هوای دلپذیر بهاری. دمای هوا از ۵ درجه سانتیگراد زیر صفر در فصل زمستان تا ۲۴ درجه در تابستان در نوسان است. در شمال رودخانه‌های «ساوا» و «دراوا» و مرز غربی آن را دریای آدریاتیک مشروب می‌سازد.

این کشور دارای آب و هوای مدیترانه‌ای با تابستانی گرم و زمستانی سرد است. طبیعت آن در شمال هموار و جنگلی و در جنوب کوهستانی با ارتفاعات بلند می‌باشد. مرز آبی جمعاً ۵۷۹۰ کیلومتر که از این میزان ۱۷۷۸ کیلومتر مرز ساحلی و ۴۰۱۲ کیلومتر مرز جزیره‌ای دارد. پراکندگی جمعیت ۱/۵۷ درصد شهری و ۹/۴۲ درصد روستایی است.

introduction-to-croatia4

وضعیت فرهنگی کشور کرواسی

اصول سیاست فرهنگی کشور کرواسی به گونه‌ای طراحی شده که قدرت سازماندهی تحت اختیار یک نفر یا یک گروه خاص نباشد. ایدئولوژی سیاست فرهنگی کرواسی را می‌توان برپایه پلورالیزم، خصوصی‌سازی مالکیت، همگون‌سازی خلاقیت‌های فرهنگی و از بین بردن مرکز گرایی استوار دانست. مسئولیت حفظ وارتقای خلاقیت فرهنگی و اجرای اصول آن به طور رسمی به وزارت فرهنگ تفویض شده‌است و شاخص‌های زیر در اولویت قراردارند :

۱- حفظ میراث فرهنگی

۲- نوسازی هویت فرهنگی ملی در قالب فستیوال، چاپ و نشر کتاب بزبان خارجی

۳- جلب گردشگر و ارتقاء صنعت گردشگری فرهنگی

۴- مدرنیز‌ه‌‌‌سازی ابزارهای فرهنگی

۵- تشویق به برقراری هماهنگی و همکاری با مقامات دولتی.

همچنین نهاد دیگری بنام « شورای ملی » متشکل از شورای حمایت از کالاهای فرهنگی کرواسی، شورای موزه‌ها، شورای آرشیوها، شورای کتابخانه‌ها، شورای امور تحقیقی، شورای رادیو و تلویزیون به سازماندهی و توسعه برنامه‌های فرهنگی می‌پردازند.

نهادهای فرهنگی دیگری نیز تحت نظارت دولت فعالیت می‌نمایند که می‌توان از انستیتو اطلاع رسانی فرهنگی کرواسی، ‌مرکز اطلاع رسانی فرهنگی ( تهیه و چاپ کتاب‌های عمومی – تخصصی فرهنگی اطلاع رسانی) و شورای امور مهاجرت نام برد.

برخی نهادهای غیر دولتی نظیر ملیت و هویت فرهنگی کرواسی و تحقیق در میراث فرهنگی و کمک به موسسات فرهنگی فعال کرواسی ) و انجمن هنرمندان کرواسی ( حمایت از حقوق اجتماعی و معنوی هنرمندان) در زمینه‌های مختلف فرهنگی کرواسی فعالیت‌دارند.

توسعه فرهنگی کرواسی موضوعی است که طی ده ‌سال گذشته توجّه روزافزونی به آن شده‌است به حدی که کلیه متخصّصین ، اساتید دانشگاه‌ها و وزارتخانه‌های ذیربط گردهم آمدند و پس از بحث و بررسی‌های طولانی توسط دولت تحت عنوان استراتژی توسعه فرهنگی کرواسی در قرن ۲۱ تدوین ودر حال اجرا می‌باشد.

روابط بین‌المللی فرهنگی در حال حاضر بعهده بخش فرهنگ بین الملل وزارت فرهنگ کرواسی نهاده شده‌‌است. اجرای فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی با هماهنگی و همکاری نهادهای داخلی کشور صورت می‌پذیرد. از نظر سطح مناسبات فرهنگی، به ترتیب اولویت در میان کشورهای اروپایی،‌کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، انگلیس، اسلونی، لهستان و مجارستان و دیگر کشورها نظیر آمریکا،‌ چین ،‌اسراییل ، ژاپن، استرالیا، برزیل ، آرژانتین، کانادا و ایران را می‌توان نام برد.

برقراری روابط فرهنگی بین‌الملل با سازمان یونسکو، « آیکوم » و « یونی‌آم » مورد توجه مسئولین قرار داشته بطوری که یونسکو در زمان جنگ داخلی کرواسی نقش مهمی را در حفظ وحراست از آثار باستانی شهر دوبرونیک ایفاء نمود وپس از پایان جنگ نسبت به بازسازی آن نقش فعالی داشت.

سینمای کرواسی

در زمینه سینما دو نوع نشریه وجود دارد، یکی مجلات تئوریک با تیراژ کم و دیگری مجلات عامه پسند. کرواسی دارای ۱۴۷ سینما می‌باشد، بخشی بر اثر جنگ ویران گردیده‌است. شهر زاگرب حدود ۱۲ سینمای فعال دارد.

انجمن فیلمسازان کشور حدود ۲۴۰ عضو دارد. مرکز فیلم زاگرب باسابقه طولانی به تولید فیلم‌های میهنی و ضد بیگانه مبادرت می‌ورزد.

تئاتر در کرواسی

کرواسی ۲۹ سالن تئاتر دارد،‌برنامه تئاتر عروسکی بین‌المللی است. سابقه تئاتر ملی کرواسی به ژوئن سال۱۹۴۰ باز می‌گردد. در ساختمان آن سه گروه هنری نمایشی : اپرا، ‌درام وباله فعالیت می‌کنند. طبق قانون تئاتر‌های کرواسی به انواع ملی، استانی، شهری و خصوصی تقسیم می‌شود. مدارس حرفه‌ای تئاتر در زاگرب و سایر شهرها فعال هستند.

introduction-to-croatia7

موسیقی کرواسی

۷۵ مرکز موسیقی در کرواسی در ابعاد کلاسیک،‌مدرن، سنتی و بین‌المللی فعالیت دارند .فستیوال شبهای موسیقی اوسور،‌ ایسترا،‌ زاگرب ، چاکروتس و پولا بین‌المللی هستند.

امروزه در کرواسی تعداد ۳۷ هنرستان موسیقی و ۵ مدرسه موسیقی حین تحصیل وجود دارد، در آموزش بزرگسالان واحدهای موسیقی وجود دارد و از مقطع ابتدایی تا پایان راهنمایی دروس موسیقی را آموزش می‌دهند. فرهنگستان موسیقی کشور نیز هماهنگ با دانشگاه زاگرب فعالیت می‌کند.

انجمن موسیقی کشور ارکسترهای سمفونی کشور را اداره می‌نماید.

introduction-to-croatia2

کتاب و کتابخانه در کرواسی

مهمترین مراسم ادبی، نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب زاگرب و مدیترانه (شهراسپیلیت) هستند. از میان موسسات انتشاراتی مهم، می‌توان از : اداره فرهنگ و ادبیات کرواسی ،‌ آکادمی علوم و هنر، موسسه « شکولسکا کنیگا » نامبرد. کتابخانه ملی و دانشگاهی، بزرگترین کتابخانه مدرن کرواسی با گنجایش بیش از ۲ میلیون کتاب در محل جدید شهر زاگرب در سال ۱۹۹۵ افتتاح گردید.

در سال ۱۹۹۶ کرواسی از ۲۶۴ کتابخانه عمومی برخوردار بود که از این تعداد ۲۴ کتابخانه ویژه بزرگسالان و دانشگاهیان کشور بود. کتابخانه‌های عمومی کرواسی از ۱۳۲ بخش ویژه کودکان و ۷۹ اتاق بازی برخوردار می‌باشند.

در سال ۱۹۹۶ انجمن ناشران و فروشندگان کتاب کرواسی تاسیس یافت.

اعضای انجمن مذکور درصدد بهبود وضعیت راکد بازار کتاب، برطرف نمودن مشکلات پیش‌روی فروشندگان کتاب ونمایشگاه‌های کتاب وتدوین لوایح می‌باشند. وزارت فرهنگ کرواسی در خلق آثار از ناشرین حمایت می‌کند.

introduction-to-croatia5

موزه های کرواسی

در کرواسی بالغ بر ۱۵۱ موزه نمایشگاه و گالری وجود دارد. عمده‌ترین موزه‌های کرواسی عبارتند از : موزه باستان‌شناسی زاگرب و اسپلیت، ‌نمایشگاه دائمی هنرهای مذهبی در زادار،‌گالری مدرن زاگرب، ‌موزه‌ میمارا و موزه‌های منطقه‌ای استان‌ها.

مراکز گردشگری و تفریحی

بطور کلی از شهرهای ساحلی دریای آدریاتیک از جمله شهرهای دوبرونیک ، پولا، اسپیلیت، بورچ ، اماگ، و زاگرب پایتخت کرواسی می‌توان نام برد و آبگرم معدنی واراژدین، استوبیچکه و کراپینسکا جزءٍ مراکز درمانی کرواسی است. همچنین در شهر زاگرب می‌توان از کلیساها بویژه کاتدرال و مارکو، موزه‌ها، گالری‌ها و پارک‌های ماکسیمیر، مدودگراد، بتونیچی، ریبنیاک، مقبره سرباز گمنام، مرکز اسلامی زاگرب، قبرستان میروگو، نمایشگاه بین‌المللی زاگرب،‌باغ وحش، کتابخانه ملی و دانشگاهی زاگرب،‌ پارک « پلیتویچکا یزرا » تحت حمایت یونسکو (حدود ۱۱۰ کیلومتری جاده زاگرب به اسپیلیت ) نام برد.

introduction-to-croatia3

مراکز باستانی کرواسی

شهر قدیمی دوبرونیک (شهرزیبا) در جنوب کرواسی و در کنار دریای آدریاتیک تحت نظارت یونسکو قراردارد. از دیگر مراکز قابل ذکرمی‌توان کلیسای جامع زاگرب (کاتدرال ) وبخش قدیمی شهر زاگرب وقلعه‌های تراکوشچان، واراژدین، موزه‌های باستان شناسی زاگرب،‌زادارو پولا در شهر اسپیلیت، موزه مخصوص آثارویا دبودهای باستانی را نام برد.

سیستم و نظام آموزشی کرواسی

سیستم آموزشی در کرواسی شامل :

آموزشی قبل از مدرسه،‌ آموزش ابتدایی، متوسطه و بالاتر از دیپلم است. دوره آموزشی قبل از مدرسه شامل کودکان سنین ۱ تا ۶ ساله، رایگان است.

مدارس ابتدایی برای کلیه کودکان اجباری و رایگان است، در این مدارس افراد ۶ تا ۱۵ ساله تحصیل می‌کنند و دوره‌ آن ۸ سال است.

آموزش متوسطه نیز رایگان است. دوره تحصیل بین ۲ تا ۵ سال متفاوت می‌باشد.

در دوره عالی، تعداد ۸۴ آکادمی و دانشکده مشغول فعالیت می‌باشند، از آن جمله : دانشگاه زاگرب، رییکا،‌ اسپلیت، اوسیک، آکادمی علوم و هنر کرواسی ودیپلماتیک را می‌توان نام برد.

در کرواسی بخشی از هزینه‌های دانشجویان برای کتب درسی ، غذا و مسکن توسط دولت پرداخت می‌شود. بر طبق قانون تحصیلات عالی، موسسات خصوصی مجاز هستند در همه سطوح به فعالیت بپردازند اگر چه بخش اعظم مالکیت آن به دولت تعلق دارد. تحصیل برای شهروندان کرواتی مجانی ا‌ست.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4٫33 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=46940
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • تبلیغات اینترنتی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  مساجد چهارگانه بزرگ جهان

  آیا مساجد چهارگانه بزرگ جهان را می شناسید؟ آیا می دانید چه مساجدی جزو مساجد …

  نظرات

  1. من پارسال به این کشور با توری که از لحظه آخر رزرو کردم سفر کردم خیلی خوب بود

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.