خانه > گردشگری > جهانگردی > آشنایی با کشور افغانستان
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • آشنایی با کشور افغانستان

  Introduction-to-Afghanistan5

   افغانستان یکی از همسایگان شرقی ایران است که سالیان متمادی است جنگ‌های مختلف در آن جریان دارد. مساحت افغانستان ۶۵۲ هزار و ۲۲۵ کیلومتر مربع است.افغانستان با کشورهای ایران از غرب، ترکمنستان از شمال، ازبکستان از شمال، تاجیکستان از شمال، چین از شرق، کشمیر از جنوب شرقی و پاکستان از جنوب هم‌ مرز است.

  تابستان‌های افغانستان گرم و زمستان‌هایش سرد است. یکی از مهمترین مشخصه‌های جغرافیایی افغانستان کوهستانی بودن آن است. یکی از دلایلی که جنگ‌های افغان‌ها اغلب طولانی است همین کوهستانی بودن افغانستان است.

  افغانستان به آب‌های آزاد دسترسی ندارد و به دلیل نداشتن سیستم‌ مناسب برای بازیافت زباله‌ها و تصفیه، اغلب منابع آب آن آلوده است.

  از تاریخ ۱۷۴۷ میلادی که پس از مرگ نادرشاه افشار احمدخان سدوزایی خود را حاکم افغانستان کرد، تا زمان استقلال افغانستان در سال ۱۹۱۹ میلادی، این کشور به زیر سلطه دو امپراطوری آن دوران، بریتانیا و روسیه در آمده بود.

  در سال ۱۹۷۸ میلادی در کشور افغانستان کودتا شد و دولت کمونیست بر سر کار آمد. در سال ۱۹۹۲ یک نیروی خودجوش و چریکی به نام مجاهدین در این کشور شکل گرفت که رژیم کمونیستی ۱۵ ساله را شکست داد.

  آن‌گونه که در دانشنامه اینترنتی ویکی پدیا آمده است، مجاهدین موفق به تشکیل دولت ملی نشدند و جای آنها را  طالبان گرفت. طالبان نتوانستند بقایای مجاهدین را که بر علیه آنها مقاومت می‌کردند به طور کامل سرکوب کند. رژیم طالبان با حمله ائتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا از هم پاشید.

  از سال ۲۰۰۱ میلادی بعد از کنفرانس بن (Bonn) در اثر توافق گروه‌های افغان دولت موقت افغانستان به رهبری حامد کرزی روی کار آمد. حکومت در ۷ دسامبر ۲۰۰۴ میلادی به ریاست جمهوری حامد کرزی شکل گرفت و در ۱۹ دسامبر سال ۲۰۰۵ نیز انتخاب مجلس قانون‌گذاری آن را تکمیل کرد.
  Introduction-to-Afghanistan4

   سیاست در افغانستان

   افغانستان عضو سازمان ملل و اکو است.حکومت درکشور افغانستان جمهوری اسلامی است. این کشور دو مجلس دارد: مجلس نمایندگان با ۲۴۹ عضو و مجلس سنا با ۱۰۲ عضو. سن قانونی درکشور افغانستان ۱۸  سالگی است.نظام قضایی افغانستان تلفیقی از قوانین شهروندی و دینی است. هم‌اکنون احزاب زیادی در این کشور در حال فعالیت هستند.

   

  اقتصاد در افغانستان:

   اقتصاد افغانستان در حال نوسازی خود پس از سال‌ها جنگ و درگیری است. با این حال پس از فروپاشی طالبان در سال ۲۰۰۱ رو‌ به رشد نهاده است. ۵۳ درصد از مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند و به دلیل همین وضعیت نامناسب اقتصادی و فقر است که بخش زیادی از مردم آن به کشورهای همسایه از جمله ایران و برخی کشورهای آمریکایی و اروپایی مهاجرت کرده‌اند.حدود ۸۱ درصد مردم افغانستان در بخش کشاورزی،۱۱ درصد در صنعت (اغلب بافندگی) و ۹ درصد در بخش خدمات مشغول به کارند.

  واحد پول افغانستان، افغانی نام دارد که از سال۲۰۰۰ به بعد ارزش‌ها به نسبت دلار رو به بهبودی دارد.

  صنایع زیادی در افغانستان موجود نیست. با این حال صنعت قالی‌بافی، فرش‌های دستی، گلیم و نمد در این کشور به طور خودجوش وجود دارد. افغانستان سالانه حدود دو و نیم میلیون متر مربع فرش صادر می کند.

   

  مردم افغانستان

   مردم افغانستان به یکی از زبان‌های دری (فارسی) ۵۰ درصد، پشتو ۳۵ درصد، ازبکی، ترکمنی، پشه‌یی، نورستانی و بلوچی سخن می‌گویند. بر اساس قانون اساسی افغانستان، زبان‌های دری و پشتو زبان‌های رسمی دولت افغانستان است.

  زبان غالب در کابل پایتخت و بیشتر شهرهای شمال، مرکز و شمال غرب افغانستان دری است. زبان غالب در شهرهای قندهار و جلال آباد و بیشتر شهرهای جنوب شرق افغانستان پشتو است. زبان غالب در شهرهای شبرغان و میمنه، ازبکی است.

   

  نژادهای مختلف در افغانستان:

   گروه‌های نژادی افغانستان عبارتند از: تاجیک، پشتون، هزاره، ازبک، ترکمن، اویماق، بلوچ، پشه‌یی، نورستانی، اسماری (گجر)، قزلباش‌ها و…. تاجیکها بیشتر در نیمه شمالی کشور ودر تمام کشور پراکنده‌اند و هزاره‌ها درمناطق مرکزی کشور زندگی می‌کنند، همچنین پشتون‌ها در نیمه جنوبی کشور زندگی می‌کنند.

  قوم بلوچ در جنوب باختری، قوم‌های ازبک و ترکمن در شمال، و اقوام نورستانی و پشه‌یی در مناطق مرکزی و شرقی کشور به سر می‌برند.

   

  تعدادی از اماکن تاریخی افغانستان:
  Introduction-to-Afghanistan7

  پل تاریخی مالان یکی از آثار باستانی افغانستان:

   پل مالان یکی از بناهای تاریخی هرات و از پلهای زیبا و تاریخی افغانستان است که بر روی رودخانه هریرود در منطقه مالان ساخته شده است.
  این پل در مسیر جاده قدیمی هرات – قندهار واقع شده و در گذشته های دور، کاروان هایی که از هرات به مقصد سیستان، قندهار و هند سفر می کردند، از این پل عبور می کردند.

  Introduction-to-Afghanistan3

   تخت رستم یکی از آثار باستانی افغانستان:

   تخت رستم, که در ایبک مرکز ولایت سمنگان قرار دارد, یادگاری است قریب به ۲۵۰۰ سال پیش که اینک تنهای تنها در اسارت حوضچه هایی که در آن زمان حفرشده بوده است در اطراف این تخت زیبا, تا از نفوذ دشمنان در امان باشد, قرار دارد.

  Introduction-to-Afghanistan6

   تنگه خیبر یکی از آثار باستانی افغانستان:

   تنگه خیبر یا گردنه خیبر دره و گذرگاهی معروف در رشته کوه هندوکش است که در مرز میان افغانستان و پاکستان قرار دارد. این گردنه که قرنها راه داد و ستد و هجوم از آسیای مرکزی بوده اینک حلقه عمدهٔ ارتباطى بین پیشاور پاکستان و کابل افغانستان می‌باشد. این گردنه ارتفاعش از ۱۰۷۰ متر تجاوز نمی‌کند.
  Introduction-to-Afghanistan2

   منار جام یکی از آثار باستانی افغانستان:

   کارشناسان عرصهء باستان شناسی در یونسکو منار جام را یکی از سازه های خارق العادهء معماری و کهنسال ترین برج آجری باقیمانده در جهان میدانند.غیر از این گفته شده است که منار جام سنت معماری کهن و سبک هنری قدیم در منطقه را در آخرین حد کمال و زیبایی آن نمایندگی میکند .منار جام یکی از تماشایی ترین ابنیه های تاریخی افغانستان است و گفته می شود که پس از قطب منار در دهلی بلند ترین منارآجری جهان است.

  Introduction-to-Afghanistan1

   فرهنگ افغانستان

   جشن نوروز در افغانستان :

   نوروز یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است. زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است. نوروز در افغانستان نیز همچون ایران آغاز سال نو محسوب می‌شود. این جشن طبق سنت‌ها برای مدت دو هفته برگزار می‌شود و مردم از چند روز قبل (حداقل قبل از چهارشنبه سوری) برای آغاز این جشن آماده می‌شوند.

   

  جشن گل سرخ در افغانستان:

    جشن گل سرخ (میله گل سرخ) یک جشن خاص است که در مزار شریف در ۴۰ روز اول سال و به مناسبت روییدن گل‌های سرخ اجرا می‌شود و در طول این ۴۰ روز مردم از همه جا برای حضور در این جشن به مزار شریف می‌آیند. این مراسم به طور همزمان با مراسم جهنده علی (یا ژنده علی) انجام می‌شود. این مراسم با برافراشتن یک علم (که ترکیب رنگ آن به درفش کاویانی شباهت دارد و به آن ژنده سخی می‌گویند) در حرم منسوب به امام علی و در اولین روز سال اجرا می‌شود. جشن گل سرخ برای چهل روز در دشت‌های لاله و حرم ادامه می‌یابد.

   

  جشن دهقان در افغانستان:

   یکی دیگر از جشن‌های نوروزی در افغانستان «جشن دهقان» است که در روز اول سال اجرا می‌شود کشاورزان به شهرها می‌آیند و تولیدات خود را به نمایش می‌گذارند. در سال‌های اخیر این مراسم تنها در کابل و برخی شهرهای بزرگ اجرا می‌شود و حتی شخصیت‌های بلند پایه حکومتی نیز در تماشای آن شرکت دارند.

   

  مراسم سَمَنَک در افغانستان :

    زن‌ها در طول شب یک مراسم خاص برای سَمَنَک (سمنو) می‌گیرند و از اواخر عصر تا صبح روز بعد مشغول پختن آن هستند و شعری به این مضمون را تکرار می‌کنند:«سمنک در جوش، ما کفچه زنیم، دیگران در خواب، ما دفچه زنیم!»

   

  هفت میوه:

   در افغانستان به جای هفت سین مردم به آماده کردن هفت میوه می‌پردازند. هفت میوه چیزی شبیه به سالاد میوه است که از هفت نوع میوه خشک مختلف تشکیل شده. این هفت میوه عبارتند از: کشمش، سنجد، پسته، فندق، قیسی (زردآلوی خشک) و چهارمغز (گردو) یا آلو.

   

  سیزده بدر در افغانستان:

    مردم هرات علاوه بر چهارشنبه اول سال در روز سیزده فروردین نیز به گردش در طبیعت می‌پردازند.

   

  جشن استقلال افغانستان:

   این جشن هر ساله در ۲۸ اسد (۲۸ مرداد) در سالروز استقلال افغانستان تجلیل می‌‌شود. این مراسم با اجرای رقص و پایکوبی همراه است. افغانستان در سال ۱۹۱۹ میلادی (۱۲۹۸ خورشیدی) در زمان حکومت امان‌الله خان، استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 3٫00 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=44528
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  دیدنی های شهر کلن آلمان

  این شهر کهنسال رودخانه راین، یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری و فرهنگی در غرب آلمان …

  12 دیدگاه

  1. سلام من یک افغانی هستم????

  2. دوستان عزیز ایرانی یا افغان و ….. اگر مسلمانیم ( چه شیعه و چه سنی) قطعاً به مصلح آخرالزمان اعتقاد و وعده ی الهی ایمان داریم اینکه مصلح متولد شده یا خواهد شد بماند ولی قطعاً در زمان موعود ظهور خواهد کرد پس مهم اینه که چه جامعه ایی تحویل مصلح دهیم آیا این عزیز رسول الله از ما خواهدپرسید از کدام قوم و نژاد و سرزمینی هستید یا اینکه برای اسلام ، انسانیت و عدل و داد و برقراری قسط چه کردید ؟؟؟؟ شما را به خدا از این حماقت های جاهلی دست بردارید حب وطن و قوم گرایی تا حدی که ایجاد وحدت شود خوبه ولی وقتی که افراط و تفریط باشد باید احساس خطر کرد …

  3. افغانی آزاد

   برای ما آزاد بودن مهم است نه افغانی بودن یا ایرانی بودن و غیره اینها فقط نشانه است که خودمان را بشناسیم بین همدیگه که مال کجا هستیم حالا ایران مال افغانستان بوده یا افغانستان مال ایران چه فرقی میکنه چه خواجه علی چه علی خواجه فقط ما افغانیها مثل ایرانیها مغرور و وطن پرست نیستیم بخاطر دینمان کشور را رها میکنیم ولی ایرانیها بخاطر کشورشان دین را رها میکنند که قضاوت با خودتان

  4. درسته که افغانستان جز ایران بوده اما این دلیل نمیشه که بگیم افغانستان کشور نیست اگه این طوریه پس هیچ کشوری کشور نیست چون قبلا همه کشور ها یکی بوده یا اینکه دیگه نمیشه گفت که حدیث پیامبر(ص)
   که فرمودند اگر علم در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست می یابند فقط مختص ایرانیان است چون اون زمان ایران و افغانستان وچند کشور دیگه یکی بودند…
   حالا کدومش درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!! ❗

   منتظر جوابم 😉

   • خانم زهرا ، منظور من اینه که افغانستان و خیلی های دیگه دوباره ایران خواهند شد ، در باره ی آن حدیث هم خودتان جواب خودتان را دادید ، ایشان گفتند : مردانی از پارس به علم دست خواهند یافت ، نگفتند عراقی یا افغانی یا ترکمنی یاترک و… گفتند پارس که مختص ایرانیان است.پارس خودش یه نژاده خانم.ما همه اکثرا پارسی هستیم. 😉

   • عااااااااااااااآاااااااااااااااااااااااااااااااآاااااااآاااااااااااااااآااااااااااااااااااااآااااااآااااااااااااالللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللیییییییییییییییییییییییی

  5. خیلی ممنون ولی افغانستان کشور نیست و نبوده و نخواهد بود ، همیشه جزو ایران بوده و به امید خدا به ایران بازخواهد گشت.

   • شما دعا کنین ایران از اینی که حالا هست کوچیک تر نشه بزرگتر پیش کش 😉 🙄 🙄

    • اگه ایرانیها وقتی از یونان شکست خوردن ناامید میشدن ، هیچوقت آتن فتح نمیشد یا اگه تو همین جنگ 8 ساله بدون امید میرفتن ایران تا الان از پا در اومده بود . آمریکا تنها دشمن ایرانه که فهمیده ایران رو نمیشه این طوری در آورد، راهش اینه که امید و وطن پرستی رو از اونا بگیره که میشه مثل تو. 🙁

   • اینکه ماایران میگویم بهتر است به شهنامه فردوسی رجوع کنیم وببینیم که ایران فردوسی چند فی صدش درخاک خراسان یا افغانستان امروزی است کابلستان سمنگان پنجهیر تخار ستان هر ی یاهرات سگستان سیستان پروان غزنی گردیز زابل گندهارا بدخش همه اینها درایران کنونی است یادرافغانستان کنونی بنامعلوم است ایران امروزی جزا ازایران کهن یاافغانستان امروزی بوده نه افغانستان جزازایران کنونی بلخ باستان پایتخت باستانی ایران قدیم کیانیان اسپه ها یفتلیان یونان وباختر ووو بوده پس چطورمیشود افغانستان راجز ایران دانست

   • من یه ایرانی و ایرانی تبار هستم اما به نظرم کشور و وطن هرکس یک تقدس و احترام شخصی براش داره که باید بهش احترام گذاشت. به ایران برگرده یا برنگرده مهم نیست، مهم اینه که مردم طعم آسایش و آرامش رو بچشند. که الحمد لله نه در ایران نه در افغانستان الان اینطور نیست. ان شاء الله در هر دو کشور و دیگر کشورهای دنیا این مهم انجام بگیرد.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.