در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
صفحه اصلی > گردشگری > جهانگردی > موزه بسیار زیبای آتشفشان
کانال تلگرام کوروش

موزه بسیار زیبای آتشفشان

Untitled 1193 موزه بسیار زیبای آتشفشان

در میان آتشفشان های خاموش منطقه سنت اوله روش (Saint Ours Les Roches) در کشور فرانسه مخروطی عظیم از زمین سر برآورده و به شکلی انتزاعی، آتش فشان خاموشی را تداعی می کند.
مجموعه نامتراکم مرکز آتشفشان اروپا، دارای مساحتی معادل 18200 مترمربع می باشد. ایده ساخت این موزه حاصل خلاقیت “لری ژیکارد استین” در جهت زنده کردن تاریخچه آتشفشان ها در جنوب غربی اروپا و افزایش آمار گردشگران منطقه بوده است. وی طی مسابقه ای طراحی موزه ای همگون با زمینه، در جهت آشنایی و مطالعه بر روی تاریخچه و موجودیت آتش فشان ها را به رقابت گذاشت. معمارانی همچون فاستر، راجرز، ایسوزاکی شرکت کرده بودند اما در نهایت طرح هانس هولاین (Hans Hollein) معمار برجسته اتریشی که بارزترین ویژگی آن ایجاد رابطه ای تنگاتنگ و استادانه میان زمینه و بنا بود برگزیده گردید.
هر چند که بخش اعظمی از موزه آتشفشان (بیش از هفتاد درصد) در زیرزمین طراحی شده است و حرکت به سمت درون زمین از بهترین ایده های هولاین در طراحی مجموعه بوده، اما آنچه بیش از هر چیز دیگر جلب توجه می کند، شاخصه اصلی بنا یعنی فرمی عمودی است که از دو مخروط ناتمام ساخته شده که با هم، هم پوشانی داشته و بلندای آنها در بالاترین ارتفاع به 28 متر می رسد. این مخروط در ظاهر یادآور دهانه آتشفشان های طبیعی بوده و در اصل به عنوان یک بازتابنده، نور طبیعی را به طرف مرکز موزه در تراز پایین هدایت می کند.

 

Untitled 1195 موزه بسیار زیبای آتشفشان

نمای بیرونی این مخروط از سنگی تیره رنگ و آتشفشانی پوشانیده شده ولی برخلاف نمای بیرونی، بخش درونی دارای بافتی درخشان و پر جنب و جوش بوده و از پانل های استیل طلایی رنگی پوشیده شده که نور خورشید را به شدت منعکس کرده و باعث متعادل شدن رنگ تیره سطوح خارجی می شود.

Untitled 1196 موزه بسیار زیبای آتشفشان

پلی که از میان این مخروط بیرون زده، لابی را به فضای نمایشگاه های دوره متصل می کند. در مجاورت این مخروط حفره طبیعی عظیمی وجود دارد که بازدیدکنندگان از طریق سطح شیبدار مدوری که پیرامون آن قرار دارد به سمت پایین حرکت می کنند. این رمپ (سطح شیبدار) مشرف به قطعاتی از گذاره های طبیعی است که از میلیون ها سال پیش در این قسمت از سایت وجود داشته اند و تا عمق 20 متری یعنی مکانی که فضاهای نمایشگاهی و تالار کنفرانس قرار دارند پایین می رود. در میانه رمپ نیز بالکنی تعبیه شده که امکان تماشای گدازه ها را برای عموم ممکن می سازد.
همانطور که در مدارک فنی بنا مشاهده می شود، ساختار فضایی مجموعه شعاعی بوده و بخش های دیگر موزه نظیر نمایشگاه ها، پارکینگ، قسمتهای اداری و آمفی تئاترها حول مرکز، یعنی حجم مخروطی شکل جانمایی شده اند. از این میان می توان به سازه بزرگ گلخانه ای با سقفی مرتفع و شیشه ای اشاره نمود که در زمین فرورفته و به معرفی گیاه های بومی این منطقه نظیر سرخس های پیچان اختصاص یافته است.

Untitled 1197 موزه بسیار زیبای آتشفشان

در نقاط اتصال پروژه با زمین از سنگ های آتشفشانی استفاده شده که این امر باعث برقراری پیوندی قوی میان معماری و زمینه گردیده، چنانچه مرز مشخصی بین ساختمان ها و فضای سبزی که مجموعه را احاطه کرده است وجود ندارد.Untitled 1198 موزه بسیار زیبای آتشفشان

Untitled 1199 موزه بسیار زیبای آتشفشان

Untitled 1200 موزه بسیار زیبای آتشفشان

Untitled 1201 موزه بسیار زیبای آتشفشان

+ عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=130754
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

کشورهای دیدنی در فصل بهار

فصل بهار بهترین زمان برای سفر و بهره بردن از طبیعت زیبای بهاری است، اما …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی