در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > گردشگری > کشور ازبکستان > بنای زیبای (گور امیر)
کانال تلگرام کوروش

بنای زیبای (گور امیر)

edificio gura mir11 بنای زیبای (گور امیر)

بنای معروف به گور امیر از آثار ارزشمند کشور ازبکستان می باشد و به خاطر پیوستگی که با قبر تیمور لنگ دارد، معروفترین اثر در گنجینه معماری سمرقند به حساب می آید. این بنا در سال 807 هجری احداث شد. گنبد و بارگاه این بنا با کاشیکاری ایرانی مزین است.
در واقع تاریخچه این بنا بسیار پیچیده تر از آن است که تصور می شده است. قرار بود این مقبره یادبود در وسط مجتمع مدرسه و خانقاهی که تیمور دستور ساخت آن را برای بزرگداشت برادرزاده محبوبش، محمد سلطان، متوفی در سال 1403 داده بود قرار گیرد. تیمور کارهای ساختمانی این بنا را تا زمان مرگش در سال 1405 زیر نظر داشت. در این زمان بنا به صورت یک مقبره خانوادگی درآمد که اکثر سلاطین عمده تیموری در آن دفن شده اند.

edificio gura mir6 بنای زیبای (گور امیر)

تا اواسط قرن پانزدهم میلادی به این بنا اضافه می شد و روی آن کار می کردند. صرفنظر از طرح غیر عادی بنا که ویژگیهای مقابر اولیه را با نمایی مسجد مانند در هم آمیخته بود. این بنا به خاطر گنبد خیاری که روی گردنی مرتفع قرار گرفته و همچنین کیفیت عالی کاشیهای رنگی که بیشتر سطح دیوارهای آن را پوشانده و ارزش طرحهایی که روی مواد دیگر مثل چوب یا مرمر و به آن صورت برجسته مورد استفاده قرار گرفته است، شهرت دارد.

edificio gura mir7 بنای زیبای (گور امیر)

خاندان تیموری به این بنا، به عنوان مقبره خانوادگی، حداکثر توجه را می کردند. به همین دلیل یکی از استادانی (معمار شهیر ایرانی به نام عبد الله بن محمد بن محمود بناء اصفهانی) که روی این بنا کار می کرد پس از طی راهی دراز از اصفهان به سمرقند آورده شده بود.
خالی از لطف نیست اگر در اینجا حکایتی بین تیمور و حافظ را روایات نمائیم: سال 785 هجری وقتی تیمور، فارس را مسخر ساخت (حافظ در قید حیات بود). حافظ را احضار نمود و گفت خواجه شیراز، من به ضرب شمشیر آبدار، هزاران ولایات را ویران کردم تا سمرقند و بخارا را آبادان سازم، تو در این بیت ” اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را *** به خال هندویش بخشم سمرقند و بخارا ” به یک خال هندوی ترک شیرازی سمرقند و بخارای ما را ارزان می‌ بخشی؟ خواجه حافظ خطاب به تیمور گفت: ” ای سلطان عالم، من بخاطر همین بخشندگی ها است که بدین روز فقر افتاده‌ام“.

edificio gura mir بنای زیبای (گور امیر)

edificio gura mir2 بنای زیبای (گور امیر)

edificio gura mir1 بنای زیبای (گور امیر)

edificio gura mir3 بنای زیبای (گور امیر)

 

edificio gura mir81 بنای زیبای (گور امیر)

 

+ عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=92752
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

معرفی کشور ازبکستان

اطلاعات کلی : اسم کشور : ازبکستان پایتخت : تاشکند جمعیت : 26,410,416 تفر (July …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی