تازه های آسمونی
خانه > گردشگری > اخبار گردشگری > ۲۲ اثر سه استان کشور در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید
 • آآبی پیک - دانلود فایل لایه باز
 • مشاورین املاک کوهک
 • ۲۲ اثر سه استان کشور در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید

  asare tarikhi 22 اثر سه استان کشور در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید

  به گزارش آسمونی ، ۲۲ اثر از سه استان خراسان جنوبی ، قزوین و مازندران در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسیدند.

  رئیس گروه میراث طبیعی دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: از این تعداد ۱۰ اثر از استان خراسان جنوبی ، پنج اثر از استان قزوین و هفت اثر از استان مازندران هستند. این آثار شامل پدیده های زمین‌ شناسی مربوط به دوره‌ های کرتاسه و کواترنری همچون غارها ، دریاچه‌ ها و درختان کهنسال با قدمت ۲۰۰ تا ۶۰۰ سال است.

  علی قمی اویلی دریاچه ارواح در روستای ملاکلاه نوشهر ، غار دانیال ، سرزمین سیاه طبس ، مجموعه درختان سرخدار ارم و درختان کهنسال نارون را از شاخص ترین آثار ثبت شده در فهرست اخیر میراث طبیعی برشمرد.

  به گفته وی سرزمین سیاه نام منطقه ای در ۱۲۰ کیلومتری جنوب طبس و در شمالی ترین بخش پناهگاه حیات وحش نایبند با ۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت است. این پدیده زمین شناسی حاصل آخرین فعالیت های آتشفشانی در دوره کواترنر (جوانترین دوره زمین‌شناسی) است که از حدود دو میلیون سال قبل شروع شده است.

  قمی اویلی قدمت دریاچه ارواح واقع در روستای ملا کلاه نوشهر را مربوط به دوره کرتاسه میانی تا کواترنری برشمرد و افزود: این دریاچه در وسعت ۳۰۰ در ۷۰۰ متر با پوشش جنگلی در اطراف آن و درختان خشک شده در داخل آن منظره جالبی ایجاد کرده اند.

  این مسئول مجموعه درختان کهنسال سرخدار روستای ارم از توابع شهرستان نکا با ۲۸۰ تا ۴۳۰ سال قدمت را از دیگر آثار با ارزش طبیعی استان ذکر کرد و گفت: این درختان از گونه های ممنوع القطع هستند و ثبت و مستند نگاری آنها با توجه به اینکه وانسته اند با اقلیم منطقه سازگاری پیدا کنند ، برای حفظ ذخایر ژنتیکی کشور ارزشمند است.

  منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • طراحی 
سایت
 • ویزای کانادا
 • اینم جالبه !

  مسافر بوگندویی که باعث فرود اضطراری هواپیمایی هلند شد!

  به گزارش آسمونی:تصور کنید تحمل بوی بد در کابین هواپیما با وجود فشار هوا و …

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.