در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > گردشگری > طبیعت گردی > جاذبه های گردشگری گردنه حیران
پیش بینی فوتبال

جاذبه های گردشگری گردنه حیران

col heiran جاذبه های گردشگری گردنه حیران

گردنه حیران که در مسیر راه ارتباطی آستارا – اردبیل قرار گرفته ‌است . این گردنه که آخرین منطقه حفاظتیاستان گیلان می‌باشد ، از یک طرف مشرف به کوه‌ هایی است که پوشیده از جنگل ‌های انبوه‌ است و از سویی دیگر به دره‌ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می‌کند این رود تعیین کننده مرز ایران و کشور آذربایجان می باشد .

گردنه حیران در بیشتر زمان ها در زیر انبوهی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره‌ها و کوهپایه‌های آن ، پوشیده از گل‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند . با این وجود این گردنه چندان مرتفع نیست و ارتفاع بلندترین نقطهٔ آن از سطح آبهای آزاد تنها حدود ۱۵۰۰ متر است؛ در واقع علت اصلی مه تقریباً دائمی گردنهٔ حیران رطوبت دریای خزر است، نه ارتفاع زیاد این گردنه .

از نظر گردشگری گردنه حیران یکی از مناطق دیدنی و سر سبز ایران به شمار می آید ، سر سبزی گردنه حیران آن را به عنوان ” بهشت ایران ” شناسانده است ، سالانه حدود یک میلیون نفر گردشگر از این منطقه دیدن می کنند . کمتر مسافری با عبور از این مسیر طبیعی زیبا و سرسبز آن را فراموش خواهد کرد . 

در مسیر گذر از این گردنه عسل طبیعی و تمشک ( وحشی ) که در کنار جاده توسط اهالی محلی ( و شاید هم غیر محلی ! ) به فروش می رسد جلب توجه می کند ، یکی دیگر از نکات جالب توجه وجودحیوانات اهلی مانند گاو در گوشه و کنار جاده می باشد که بدون وجود شخصی که آنها را هدایت کند ( در اصطلاح چوپان ) به چرا و علف خواری مشغولند ( به نظر می رسد آنها از روی عادت همیشه گی صبح زود از آغل خود بیرون آمده و عصر ها بعد از یک روز گردش در این گردنه زیبا و چرا با شکمی سیر به آغل های خود بر می گردند ! )

اگر تا کنون از گردنه حیران عبور نکرده اید ، توصیه می کنم برای یک بار هم که شده از این مسیر بسیار زیبای طبیعی و سرسبز که به حق ” بهشت ایران ” نامگذاری شده است دیدن فرمایید ، آن موقع متوجه خواهید شد که چرا گردنه حیران را گردنه حیران نامگذاری کرده اند .

- عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=24020
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

طبیعت گردی، از باداب سورت تا دریاچه چورت

باداب سورت چشمهٔ پلکانی بی نظیر در ایران و کم نظیر در جهان است که …

2 نظرات

  1. وای خدای من چه مکان زیبایی مخصوصا دوست خوبم ایران جان اشاره نمودستاره هاپایینند زمانی مابچه بودیم توروزهای گرم بالای پشت بام ستاره هارومی شماردیم وازدیدنشون لذت می بردیم خیلی عالیه این خاطرات درچنین مکان باصفایی تکراربشه 😉

  2. ولی شباش ترسناکه از بس ستاره ها پاینن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی