تازه های آسمونی
خانه > گردشگری > ایرانگردی > بزرگترین خانه خشتی جهان در ایران !
تور اروپا - سرزمین میترا
ثبت نام لاتاری
املاک کوهک

بزرگترین خانه خشتی جهان در ایران !

 1

خانه حاج آقا علی با بیش از ۸۶ اتاق، ده ها تالار و بناهای زیبا با معماری کهن کرمان به عنوان بزرگ ترین خانه خشتی جهان با ۲۵۰ سال قدمت شناخته شده. این بنای زیبا این روزها در آستانه رونق مجدد قرار گرفته.
حاج آقا علی یکی از چهره های متمول و البته خیر استان کرمان بوده که دو قرن گذشته در کرمان زندگی می کرده. وی که با تلاش و سعی خودش ثروتمند شده ده ها بنا در شهر کرمان بنا کرد که هم اکنون هر یک از آن ها به عنوان یکی از بناهای تاریخی و مرکز جذب گردشگری در استان کرمان محسوب می شن که از مهم ترین این بناها میشه به خانه حاج آقا علی در رفسنجان و کاروانسرا و بازار حاج آقا علی در شهر کرمان اشاره کرد.
وی در سال های پایانی زندگیش به یکباره تمام اموالش رو وقف کرد. حجم وقفیات این شخص خیر انقدر زیاد بود که خودش در روزهای آخر عمرش با مشکل امرارمعاش روبرو شده بود. هرچند زندگی شخص حاج آقا علی شیرین و جذاب اما حکایت خانه حاج آقا علی که به آن خانه وقفی نیز گفته میشه نیز خالی از جذابیت نیست.

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=143679
 • تبلیغات اینترنتی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • اینم جالبه !

  موزه و مردابهای زیبای انزلی

  بندر انزلی یکی از بنادر استان گیلان است که جاذبه های گردشگری زیادی را در …

  نظرات

  1. کشورپهناورایران ریشه دراعماق تاریخ داردوبانشیب وفرازهایى که داشته ازآزمونهاى سخت ودشوارسرافرازبیرون آمده وباوجوداقوام وادیان مختلف رمزماندگارى خودراکه همانا وحدت وعلاقمندى به حفظ یکپارچگى کشورباشدحفظ کرده وآثارباستانى و گردشگرى که هرکدام به نوعى یادى ازگذشتگان وقدمت تاریخى این مرزوبوم است باقامتى زخم خورده ازدوران حرفهایى براى گفتن دارندوماراباآنچه که بودیم وآنچه که برسرمان آمده آشنامى کنندبسیارجاى تقدیرداردکه دراین خصوص به نسل حاضروبویژه جوانان که آینده سازان این کشورهستنداگاهى مى دهید.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.