آسمونی همراه شما
عضویت در تلگرام
صفحه اصلی > گردشگری > ایرانگردی > آشنایی با جنگل حرا در سواحل جنوبی ایران
سامانه متقاضی - بازار ثبت تقاضای رایگان,آگهی رایگان,نیازمندیها

آشنایی با جنگل حرا در سواحل جنوبی ایران

mangrove forest5 آشنایی با جنگل حرا در سواحل جنوبی ایران

 آسمونی : در اطراف بندر پل، جزیره ی هرمز، بندر خمیر و جزیره ی قشم پوشش گیاهی از درختان سر سبز حرا وجود دارد. این پوشش باعث ایجاد زیستگاه پرندگان و حیوانات خاصی هم شده و به یکی از جاذبه های توریستی استان هرمزگان تبدیل شده است.

سواحل جنوبی ایران، مناطقی خشک و دارای آبی شور هستند. به طور طبیعی پوشش های گیاهی عادی قابلیت رشد کردن در آبهای شور را ندارد و نکته ی جالب در مورد درختچه حرا هم همینه، اینکه این درخچه ها از منابع آب نمک دار تغذیه میشوند.

mangrove forest6 آشنایی با جنگل حرا در سواحل جنوبی ایران

این درختان از نوع مانگرو هستند به این معنی که بافت، ساقه، تنه و ریشه ی این درخت ها توانایی این روا دارد که آب شور دریا را تصفیه کند، مواد مورد نیاز را جذب و بقیه مواد را دفع کند. پوست حرا برای درمان باسیل هانزن که موجب جذام میشود مفید هست. شیره درون آوندها برای جلوگیری و درمان بیماری خشکی موثره و در صنعت از تانن موجود در حرا برای درست کردن جوهر مازو استفاده می کنند.

حرا در سواحل و مرداب های ساحلی مصر، عربستان و سواحل جنوب ایران دیده شده. درختان حرا در ایران در ۸ منطقه حفاظت شده رشد می کنند.

mangrove forest4 آشنایی با جنگل حرا در سواحل جنوبی ایران

حرا از تیره شاه پسند هست. به این گیاهان در بلوچستان تمر، در عربستان شوره یا شوری و در بعضی نقاط دیگر تول گفته میشود. از اونجا که این جنگل بر روی آب شور دریا روییده، دونه اش به روی درخت مادر رشد میکند و پس از رشد، نهال از درخت جدا می شود، داخل مرداب می افتد و در کناره ی مرداب و مکان مناسب به رشد خودش ادامه میدهد.

این درختان در قسمت های کم عمق و روی تپه های جزیره مانند وجود دارند. عمق آب در این مناطق از ۱٫۵ متر بیشتر نمی شود. این جنگل در هنگام بالا آمدن آب دریا به حالت شناور تبدیل میشود و با پایین رفتن دریا ریشه ای این جنگل هم برای ساعت هایی نمایان میشود.

mangrove forest3 آشنایی با جنگل حرا در سواحل جنوبی ایران

برگ این گیاهان بیضی شکل هست و قاعده ی باریکی دارند. رویه ی برگها سبز و براق هستند و پشت برگها سفید یا خاکستریه. برگ درخت حرا طولی در حدود ۵ سانتی متر دارد.

میوه ی حرا، به شکل بادام است. حرا گل کوچک ۴ گلبرگی به رنگ زرد روشن دارد و این گل عطری شیرین و خنک دارد.

پوشش گیاهی حرا در جنوب ایران آخرین مجموعه انبوه و وسیع این درختان در جنوب غربی آسیا محسوب میشود. جنگل های حرای عسلویه بوشهر به عنوان ذخیره بیوسفری ساحلی آب های جنوب به حساب می آید و یکی از مناطق حساس ساحلی کشوره که اکوسیستم مخصوص به خود را دارد، زیستگاه گیاهان شور پسند محل زندگی جاندارن کف زی و پرندگان مهاجر اقیانوس و همچنین بانک ژنی سودمندی برای نسل حاضر و آینده ست.

mangrove forest2 آشنایی با جنگل حرا در سواحل جنوبی ایران

در جنگل های حرا آبزیان، پرندگان و دوزیستان متنوعی وجود دارند،

پرندگانی مثل: مرغ ماهی خوار، حواصیل، لک لک و …

جاندارن دریای مثل: خرچنگ، مار دریایی، شیلو و… . همچنین این منطقه محل گذراندن دوره تخم ریزی ۸۰ درصد از آبزیان خلیج فارس هست.

mangrove forest1 آشنایی با جنگل حرا در سواحل جنوبی ایران

از راه خشکی راهی به این جنگل ها نیست، و باید برای دیدن این منطقه از راه آبی استفاده کرد. باید با قایق رانان که گذر گاه های جنگل را بهتر میشناسند همراه شد.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=82344
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

جاذبه های گردشگری کردستان

استان کردستان به لحاظ تاریخ و قدمت طولانی و جغرافیای خاص خود از مکان‌های تاریخی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی