در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
صفحه اصلی > گردشگری > آداب و رسوم > آداب و رسوم و زندگی سرخپوستان
کانال تلگرام کوروش

آداب و رسوم و زندگی سرخپوستان

indian life4 آداب و رسوم و زندگی سرخپوستان
آسمونی : سرخ پوستان قبایل متعدد از مردمان بومی قاره امریکا هستند که تعدادی از انها در آمریکای شمالی و ایلات متحد امریکا زندگی میکردند و اکنون تعدادشان بسیار کمتر است .سرخ پوستان از لحاظ خصوصیات ظاهری کمی مانند اسکیمو ها هستند که آنها هم با دیدن زندگی مدرن و جذب شدن در آن کم کم تعدادشان کاستی میگیرد و در جوامع دیگر حل میشوند و به رنگ فرهنگ های دیگر در میایند .

مهاجرین اولیه امریکا جنگهای خونینی با سرخپوستان داشتند و برای پاک سازی و تصاحب مناطق مسکونی قبایل سرخپوست عده بیشماری از آنان توسط امریکایی ها نابود شدند . آنها آنان را در جنگ ها کشتند و در بعضی مواقع با آلوده کردن آنان به بیماریهای اروپا که بخاطر دوری و اینکه این بیماری ها بومی امریکا نبودند و سرخپوستان در برابرش مقاومت کسب نکرده بودند نابود کردند . سرخپوستان که مردمی قبیله ای بودند با روش ابتدایی برای گذران زندگی و نیاز غذایی به شکار میپرداختند و نقش آنها در تخریب محیط پایین بود و به محیط و زمین احترام میگذاشتند و زندگی خود را مرهون آن میدانستند .

indian life3 آداب و رسوم و زندگی سرخپوستان

سرخپوستان با ورود سفید پوستان زندگی خود را که هزاران سال با آن شیوه زندگی کرده بودند در خطر میدیدند و عقیده داشتند که با پیدا شدن سفید پوستان و شکار بی رویه، شکار از منطقه زندگی آنان محو میشود. سرخپوستان استفاده بهینه از شکار میکردند و هر قسمتی از آن در زندگی آنها جایی داشت . زمین و طبیعت در باور سرخپوستان مقدس بود زیرا که وابستگی و زندگی خود را به آن میدانستند و آن در دعا ها و اوراد آنها جای داشت .

امروز قبایلی از بازمانده های انساب پیشین آنان که آن بلا ها جان بدر بردند هنوز در امریکا وجود دارند و در خود امریکا و هاوایی زندگی میکنند . در امریکای جنوبی هم قبایل دیگری از آنها وجود هستند. 

indian life آداب و رسوم و زندگی سرخپوستان

1- ساخت سر نیزه های نوک تیز توسط سرخپوستان کهن برای شکار :

در میان استخوانهای حیوانات عظیم الجثه ی عصر یخبندان سنگهای نوک تیزساخت دست انسان که با مهارت بسیار تراشیده شده اند به دست آمده است.
این سر نیزه های نوک تیزبر روی دسته های چوبی یا استخوانی نصب می شدند و مانند چاقو یا نیزه به کار رفتند.
از دیگر ابزار شکار این مردمان می توان به نیزه پرتاب کن یا منجنیق کوچک و انواع دام و تله برای شکار حیوانات کوچک اشاره کرد.

indian life2 آداب و رسوم و زندگی سرخپوستان

2- روش شکار سرخپوستان کهن :

روش شکار آنها و نسلهای بعدی آنان در خلال عصر یخبندان تغییر اندکی کرده است.
اردوهای شکار و شکارگاه هایی که در خلال قرنهای متمادی یافت شده اند این مطلب را نشان می دهند.

indian life1 آداب و رسوم و زندگی سرخپوستان

3- تغذیه گیاهی سرخپوستان کهن :

تغذیه آنها بیشترازانواع سیب زمینی وحشی- تخمه ها و دانه های خوردنی- ساقه ها- برگها- میوه ها مانند توت فرنگی- گیاهانی مانند گردو و فندق وانواع ریشه های خوراکی بوده است:
در باتلاقی در کشور شیلی باقیمانده گیاهان فوق یافت شده است که حاکی از نوع تغذیه گیاهی سرخپوستان کهن می باشد. 

4- زندگی جمعی :

زندگی سرخپوستان کهن معمولا در قالب گروهای کوچک 10- 20 نفری بوده است و پارهای اوقات تعداد زیادی ازهمین گروه ها گرد هم جمع می شدند.

indian life5 آداب و رسوم و زندگی سرخپوستان

5- مهارت در بافتن و دوختن :

سرخپوستان کهن علاوه بر شکار در ساختن و بافتن انواع زنبیل های مارپیچی و حلقه ای مهارت دا شتند. آنها برای بافتن و دوختن تن پوش از جمله کفش و پای افزار از سوزن استفاده می کردند.

6- نقاشی یا آئین :

بعضی از آنها نیز درون غارها تصویر حیوانات را بر دیوارها می کشیدند و علاماتی رسم می کردند.این مردمان از گیاهان وهم انگیز ( مخدر) نیز استفاده می کردند.

+ عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=72107
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

آداب اسلامی عید نوروز

عید نوروز مانند مناسبت های دیگر آداب و رسوم خاص خود را دارد، اما علاوه …

% دیدگاه، نظر شما چیست؟

  1. زمین پاک سرخ پوست است سرخ پوستان بومی به کارکشاورزی وفروش پوست گرگ وبوفالو اشتغال دارند بازدن چادر دردشتها وواقع وکشاورزی دررفاه واسایش زندگی می کنند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی