تازه های آسمونی
خانه > فناوری > سخت افزار و شبکه > مرکز کنترل شبکه NOC
 • آآبی پیک - دانلود فایل لایه باز
 • مشاورین املاک کوهک
 • مرکز کنترل شبکه NOC

  Network Operations Center مرکز کنترل شبکه NOC

  مرکز کنترل شبکه NOC که در محاوره فنی به آن ناک گفته می شود، محلی است که مانیتورینگ و مدیریت شبکه های کامپیوتری در آن انجام می گردد. اگر می خواهید در مورد مرکز کنترل شبکه NOC بیشتر بدانید این بخش را دنبال نمایید چرا که آسمونی در این مقاله به معرفی مرکز کنترل شبکه NOC می پردازد.

  مرکز کنترل شبکه NOC چیست؟

  تاریخچه مرکز کنترل شبکه NOC

  قدیمی ترین مدل ناک حدود سال ۱۹۶۰ میلادی پیاده سازی شد. در آن زمان محلی به نام مرکز کنترل شبکه (به انگلیسی: Network Control Center) در سال ۱۹۶۲ توسط شرکت ای تی اند تی در نیویورک بازگشایی شد که با استفاده از صفحه نمایش های ویژه، وضعیت سوئیچ ها و مسیرهای مخابراتی مهم این شرکت را نمایش می داد. این محل در سال ١٩٧٧ با ناک امروزی که در شهر بدمینستر راه اندازی شده بود جایگزین گردید.

  هدف مرکز کنترل شبکه NOC

  ناک توسط سازمان های کسب‌وکار، عام المنفعه، دانشگاه ها و سازمان های دولتی برای مشاهده محیط های شبکه ای پیچیده که نیاز به حداکثر دسترسی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. پرسنل ناک مسئول مانیتورینگ یک یا چند شبکه در شرایط معینی هستند که ممکن است برای دوری از افت سرویس نیازمند توجه خاصی باشند. سازمان ها ممکن است بیشتر از یک ناک داشته باشند، هم به منظور مدیریت شبکه های مختلف و هم به منظور افزونگی در شرایطی که یکی از سایت ها خارج از دسترس باشد. علاوه بر نظارت بر شبکه های داخلی و خارجی از زیرساخت های مرتبط، ناک ها می توانند با نظارت بر شبکه های اجتماعی، رهبری جریان های مخرب را به دست بگیرند.

  وظایف مرکز کنترل شبکه NOC

  ناک ها مشکلات را تحلیل، شناسایی و عیب زدایی می کنند و با تکنسین ها و ناک های دیگر سایت ها ارتباط برقرار می کنند و مشکلات را با وضوح پیگیری می کنند، ناک ها به سرعت مشکلات را در صف انجام قرار می دهند. برای شرایط سخت تری که قابل پیش بینی نیست، مانند قطع شدن برق یا بریده شدن کابل فیبر نوری، روش کار ناک ها در این مواقع تماس فوری با تکنسین ها و برطرف کردن مشکل است.

  وظایف اصلی پرسنل ناک شامل موارد زیر است:

  •   نظارت بر شبکه (Network Monitoring)
  • واکنش به رویداد (Incident response)
  • مدیریت ارتباطات (Communications management)
  • گزارش مشکلات (Reporting problems)

  ناک ها اغلب مسائل را در یک سلسله مراتبی تنظیم می کنند، بنابراین اگر مشکلی در یک زمان تعریف شده حل و فصل نشد، در سطح بعدی برای سرعت بخشیدن به برطرف کردن مشکل اطلاع رسانی می کند. ناک ها گاهی اوقات چندین لایه پرسنل دارند، که بر اساس تجربه ها و مهارت های تکنسین ها تعریف می شوند. تکنسین جدید تازه استخدام می‌تواند ردیف ۱ در نظر گرفته شود، در حالیکه تکنسینی با چندین سال سابقه در ردیف ۳ یا ردیف ۴ در نظر گرفته شود. به این ترتیب بعضی از مشکلات در داخل ناک برطرف می گردند قبل از اینکه تکنسین سایت یا مدیر شبکه درگیر آن شوند.

  پرسنل ناک ممکن است وظایف دیگری را هم انجام دهند؛ شبکه ای با تجهیزات موجود در فضای باز (مانند ایستگاه های BTS شبکه موبایل) ممکن است نیاز به شماره تلفن اختصاص داده شده به این تجهیزات برای مواقع ضروری داشته باشد؛ اغلب به این تماس ها تنها توسط بخشی از کارکنان که بی وقفه در این کسب و کار حضور دارند و به عنوان ناک شناخته می شوند، پاسخ داده می شود.

  محیط های مرکز کنترل شبکه NOC

  کامپیوتر یکی از محیط های مرکز کنترل شبکه NOC

  محیط کامپیوتر می‌تواند به اندازه یک تا ملیونها سرور باشد.

  مخابرات یکی از محیط های مرکز کنترل شبکه NOC

  در محیط های مخابراتی، ناک مسئول نظارت بر قطعی برق، آلارم خط ارتباطی (مانند خطاهای بیتی، خطاهای فریم، خطاهای کدینگ خط و پایین آمدن مدارها) و دیگر مشکلات عملکردی که ممکن است روی شبکه تاثیر بگذارند، است.

  ماهواره یکی از محیط های مرکز کنترل شبکه NOC

  محیط شبکه ای ماهواره مقدار زیادی صدا و تصویر علاوه بر اطلاعات هوشمند، نظارتی و اکتشافی را پردازش می کند. شرکت نمونه ای که این شکل از ناک را شامل می‌شود شرکت Aritel واقع در Herndon, Virginia است که ارائه دهنده پهنای باند ماهواره ای تجاری به وزارت دفاع ایالات متحده آمریکاست.

  طراحی یکی از محیط های مرکز کنترل شبکه NOC

  ناک ها غالبا از چند ردیف میز که روی آنها به سمت دیوار ویدئویی (Video Wall) که به طور معمول جزییات آلارم های بسیار مهم، حوادث جاری و عملکرد شبکه به طور کلی را نمایش می دهند، تشکیل شده اند؛ گوشه این دیوار در بعضی مواقع برای نمایش اخبار یا وضعیت آب و هوا به منظور مطلع نگه داشتن تکنسین های ناک از اتفاقات در حال جاری ای که ممکن است روی شبکه یا سیستمی که مسئول آن هستند تاثیر بگذارد، استفاده می شود.

  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • طراحی 
سایت
 • ویزای کانادا
 • اینم جالبه !

  پردازنده Threadripper 2990WX ای ام دی رکورد شکست

  به گزارش آسمونی، وب سایت Video Cardz و Hardware Luxx ، کاربر Alva Jonathan aka …

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.