آسمونی
سیاستمداران

زندگینامه غلامحسین محسنی اژه ای

جایزه ملی یادگیری الکترونیکی

46b483de6e884f3fe561cbe8d410ada8 زندگینامه غلامحسین محسنی اژه ای

غلامحسین محسنی اژه ای یکی از روحانیون ایرانی است که در دستگاه قضا فعالیت می کند. اگر می خواهید با غلامحسین محسنی اژه ای بیشتر آشنا شوید این مقاله آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای را برای شما عزیزان منتشر می کنیم.

غلامحسین محسنی اژه ای (متولد ۱۳۳۵ در اژیه) سیاست‌مدار، روحانی و قاضی ایرانی است. وی سمت‌هایی چون دادستان دادگاه ویژه روحانیت، وزیر اطلاعات در دولت نهم و دادستان کل کشور را در اختیار داشته و هم اکنون معاون اول قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران و از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

زندگینامه غلامحسین محسنی اژه ای

وی در سال ۱۳۳۵ در اژیه (از توابع اصفهان) بدنیا آمد. وی پس از پایان سطح عالی در مدرسه حقانی، چند سال در درس خارج در حوزهٔ علمیه قم شرکت کرد. محسنی اژه ای علاوه بر تحصیلات حوزوی دارای مدرک دکترای حقوق بین‌الملل خصوصی نیز است.

2877dd26785bbba2ce780da92b08960e زندگینامه غلامحسین محسنی اژه ای

تحریم غلامحسین محسنی اژه ای توسط اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله غلامحسین محسنی اژه‌ای را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد.

غلامحسین محسنی اژه ای و موارد نقض حقوق بشر

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، غلامحسین محسنی اژه ای در زمان تصدی وزارت اطلاعات، پس از انتخابات سال ۱۳۸۸، مأموران اطلاعاتی تحت امر او مسئول بازداشت، شکنجه و گرفتن اعترافات اجباری از صدها فعال، روزنامه‌نگار، مخالف و سیاستمداران اصلاح طلب بودند

. محسنی اژه‌ای، همچنین در جریان ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰ اوین. در فروردین ۱۳۹۳ سخنگوی دستگاه قضایی بود و علاوه بر تکذیب وقایع رخ داده در زندان اوین و حمایت از مأموران زندان، زندانیان و خانواده‌ها را تهدید کرد که به دلیل اطلاع‌رسانی دربارهٔ این رخداد برای آنها پرونده سازی خواهد شد و مورد تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.

3768cbec077995b6f8289edc71c8ecf6 زندگینامه غلامحسین محسنی اژه ای

وقایع مهم در دوران تصدی غلامحسین محسنی اژه ای

قضاوت غلامحسین محسنی اژه ای در دادگاه غلامحسین کرباسچی

او در سال ۱۳۷۷ قاضی دادگاه محاکمه غلامحسین کرباسچی بود. مباحثات میان او و کرباسچی در جلسات علنی دادگاه که از صداوسیما پخش می‌گردید، بازخورد زیادی داشت.

درگیری غلامحسین محسنی اژه ای با عیسی سحرخیز

وی در کسوت رئیس دادگاه ویژه روحانیت، در جلسه هفتگی هیئت نظارت بر مطبوعات با عیسی سحرخیز نماینده مدیران مطبوعات در این هیئت گلاویز شده، اقدام به پرتاب قندان به سوی او و سپس گاز گرفتن شانهٔ چپ او نمود. تاکنون به شکایت سحرخیز از او رسیدگی نشده است.

نقش غلامحسین محسنی اژه ای در قتل‌های زنجیره‌ای

اکبر گنجی پس از نوشتن کتاب‌های «تاریک‌خانه اشباح» و «عالی‌جناب سرخ‌پوش و عالی‌جنابان خاکستری» از وی به عنوان یکی از افراد دخیل در قتل پیروز دوانی و قتل‌های زنجیره‌ای یاد کرد.

bf6c494dba58bb9007394467bf48e5d0 زندگینامه غلامحسین محسنی اژه ای

غلامحسین محسنی اژه ای در وزارت اطلاعات و برکناری

غلامحسین محسنی اژه‌ای در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۸۴ با رئیس جمهور وقت ایران، محمود احمدی‌نژاد، برای تصدی وزارت اطلاعات از مجلس رأی اعتماد گرفت و در روز ۳ مرداد ۱۳۸۸ از سمت خود برکنار شد.

اقدام غلامحسین محسنی اژه ای به محدودیت استفاده از اینترنت

اژه ای در شهریورماه سال ۱۳۹۳ در نامه ای به دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستار اعمال محدودیتهای بیشتر روی اینترنت نظیر فیلترینگ وایبر، واتس آپ، تانگو و سایر شبکه‌های اجتماعی شد. این اقدام وی واکنشهای بسیاری در آحاد جامعه ایران داشت.

در ۳ مردادماه ۱۳۸۸ چند روز پس از درگیری لفظی اژه‌ای و چند وزیر دیگر با محمود احمدی‌نژاد در جلسه هیئت دولت و خروج اعتراض آن‌ها از جلسه دولت بر سر تعلل احمدی‌نژاد از پذیرش برکناری اسفندیار رحیم مشایی و همچنین مخالفت وزیر اطلاعات با پخش اعترافات بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات در تلویزیون احمدی‌نژاد اژه‌ای را از کار برکنار کرد. ۲۱۰

نماینده مجلس در نامه‌ای که در صحن علنی مجلس هشتم ایران قرائت شد از او تقدیر کردند و مجید علوی معاون وزیر اطلاعات حکم سرپرستی وزارتخانه را قبول نکرد و احمدی‌نژاد خود سرپرستی این وزارتخانه را برعهده گرفت. برخی نمایندگان مجلس، این اقدام احمدی‌نژاد را عجولانه، نسنجیده و بدون برنامه معرفی کردند.

2a73dfc6636a0097d886860736208a0c زندگینامه غلامحسین محسنی اژه ای

مسوولیت‌های غلامحسین محسنی اژه ای

  • مسئول گزینش وزارت اطلاعات در سال‌های ۱۳۶۳ و ۱۳۶۴
  • نمایندهٔ قوهٔ قضاییه در وزارت اطلاعات از نیمهٔ دوم سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۷
  • دادستان ویژه روحانیت تهران از سال ۱۳۷۴ لغایت ۱۳۷۶
  • دادستان کل ویژه روحانیت از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۴
  • مسئول مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱
  • وزیر اطلاعات از ۲۳ مرداد ۱۳۸۴ تا برکناری در ۳ مرداد ۱۳۸۸
  • دادستان کل کشور از سال ۱۳۸۸ لغایت ۱۳۹۳

 

تازه های مرتبط

زندگینامه سردار محمدحسین جلالی

ندا رحیمی

بیوگرافی پاتریس لومومبا، رهبر آزادیخواه کنگو

نیما طباطبایی

زندگینامه سردار غلامرضا جلالی

زندگینامه جمال خاشقجی + ماجرای ناپدید شدن او

لیلا شاهپوری

بیوگرافی امیر ناظمی ، رئیس جدید سازمان فناوری اطلاعات

لیلا شاهپوری

تصاویر شناسنامه و مشخصاتی از امام خمینی (ره)

ندا رحیمی

درج نظر