تازه های آسمونی
خانه > ورزشی > اطلاعات ورزشی > تاریخچه بازیهای المپیک زمستانی
ثبت نام لاتاری96

تاریخچه بازیهای المپیک زمستانی

winter olympics history تاریخچه بازیهای المپیک زمستانی

بازی‌های المپیک زمستانی در اصل بازی‌های ورزشی روی یخ و برف است که هر چهار سال یکبار در فصل زمستان برگزار می‌شود. این المپیک ورزشی به مانند بازی‌های المپیک تابستانی تحت نظارت کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) اجرا می‌شود.

تاریخچه

زمانی که کمیته‌ی بین‌المللی المپیک (آی‌. اُ. سی.) در سال ۱۸۹۴ تاسیس شد، یکی از ورزش‌های پیشنهادی به آن برای برگزاری در المپیک، ورزش اسکیت‌روی‌یخ بود. اسکیت‌روی‌یخ تا سال ۱۹۰۸ در المپیک جایی نداشت. این ورزش برای اولین بار در المپیک ۱۹۰۸ لندن رسمن به بازیهای المپیک تابستانی پیوست. در المپیک لندن رشته‌ی اسکیت‌روی‌یخ در بخش پاتیناژ نمایشی برگزار شد و اولریش سالشو سوئدی و مادگه سیرز از انگلستان موفق به کسب عنوان قهرمانی در بخش انفرادی شدند.
سه سال بعد شاهزاده‌ی ایتالیایی، اوجنیو برونتا دوسیو، به کمیته‌ی المپیک پیشنهاد کرد تا یک هفته از زمان المپیک تابستانی ۱۹۱۲، که در استکهلم برگزار می‌شد، را به انجام بازیهای زمستانی اختصاص دهد. اما مسئولان برگزاری این بازی‌ها با چنین ایده‌ای مخالفت کردند.
این ایده چهار سال بعد برای المپیک ۱۹۱۶ که در برلین برگزار می‌شد نیز مجدداً پیشنهاد گردید، اما این بار با مخالفت کمی روبرو شد و مسئولین در نظر گرفتند تا یک هفته‌ی زمستانی را به بازیهای تابستانی ۱۹۱۶ اختصاص دهند. ورزشهایی که در این هفته برگزار می‌شدند اسکی سرعت، اسکیت نمایشی (پاتیناژ)، هاکی روی یخ و پرش با اسکی بودند.
المپیک ۱۹۲۰ آنتورپ (بلژیک) اولین المپیکی بود که بعد از جنگ جهانی اول برگزار شد. این المپیک دارای هفته‌ی زمستانی نبود، اما اسکیت‌روی‌یخ و هاکی‌روی‌یخ نیز در آن انجام می‌شد. سال بعد، در کنگره سالانه آی‌. اُ. سی.، مسئولان این کمیته تصمیم براین گرفتند که بازی‌های المپیک ۱۹۲۴ که در شهر شامونی فرانسه برگزار می‌شد، دارای هفته‌ی بین‌المللی بازیهای زمستانی باشد. هفته‌ی ورزشهای زمستانی در بازیهای ۱۹۲۴ برگزار شد که اتفاقن با استقبال خوبی هم همراه بود.
در کنگره‌ی سال ۱۹۲۵، کمیته‌ی بین‌المللی المپیک به این نتیجه رسید که بازیهای زمستانی را بطور جداگانه و تحت‌ المپیکی مجزا و با نام بازی‌های المپیک زمستانی، هر چهار سال یکبار، برگزار کند. المپیک ۱۹۲۴ شامونی توسط کمیته‌ی بین‌المللی المپیک به عنوان اولین المپیک زمستانی شناخته می‌شود.

ایران در بازی‌های المپیک زمستانی 

ایران در بازی‌های المپیک زمستانی ۱۹۹۸ پس از ۲۲ سال غیبت در این دوره که در ناگانو ژاپن برگزار می شد تنها با یک ورزشکار به نام حسن شمشکی در رشته اسکی آلپاین شرکت نمود.
که رتبه 30 را در این بازی ها به خود اختصاص داد.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=52280
loading...
 • تبلیغات اینترنتی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • اینم جالبه !

  پینگ پنگ ، تاریخچه، قوانین و روش بازی

  تنیس روی میز یا پینگ پنگ ورزشی است که روی میز انجام می‌شود و دو یا چهار بازیکن در آن شرکت …

  نظرات

  1. عالی بود ولی بازی های غیر زمستانی بهتره چون تنوع رشته هاش بهتره

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تبلیغات اینترنتی