تازه های آسمونی
خانه > ورزشی > اطلاعات ورزشی > معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ تونس ; عقاب های کارتاژ در پی شگفتی
 • باغ تالار گلهای زندگی
 • آآبی پیک - دانلود فایل لایه باز
 • مشاورین املاک کوهک
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • loading...

  معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ تونس ; عقاب های کارتاژ در پی شگفتی

  Tunisia national football team 3 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ تونس ; عقاب های کارتاژ در پی شگفتی

  معرفی تیمهای حاضر در جام جهانی روسیه /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

  عقاب های کارتاژ در پی شگفتی

   

  تونس در یک نگاه

  لقب: نسور قرطاج( عقاب های کارتاژ)
  بالاترین سازمان فوتبالی: Tunisian Football Federation( فدراسیون فوتبال تونس)
  بهترین عنوان در رنکینگ فیفا: ۱۴( آوریل و می ۲۰۱۸)
  بدترین عنوان در رنکینگ فیفا: ۶۵( جولای ۲۰۱۰)
  تعداد حضور در جام جهانی: ۵
  بهترین پیروزی: تونس(۸-۱) چین تایپه( ۱۸ آگوست ۱۹۶۰ در رم؛ ایتالیا) تونس(۷-۰) توگو( ۷ ژانویه ۲۰۰۰ در تونس)؛ تونس(۷-۰) مالاوی( ۲۶ مارچ ۲۰۰۵ در تونس)؛ تونس(۸-۱) جیبوتی(۱۲ ژوئن ۲۰۱۵؛ رادس؛ تونس)
  بدترین شکست: تونس(۱-۱۰) مجارستان( ۲۴ جولای ۱۹۶۰ در بوداپست؛ مجارستان)
  استادیوم ملی: استاد المپیک د رادس
  علامت اختصاری در فیفا: TUN
  سرمربی: نبیل معلول

  Tunisia national football team 6 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ تونس ; عقاب های کارتاژ در پی شگفتی

  آغاز کار منتخب تونس

  به گزارش آسمونی ، روز ۱۱ مارچ ۱۹۲۸ را می توان روز تولد تیم ملی تونس دانست. سالها قبل از استقلال تونس در ۲۰ مارچ ۱۹۵۶، منتخبی از بازیکنان تونس مقابل تیم ب فرانسه به میدان رفتند و با نتیجه (۸-۲) شکست خوردند. بعدها این مسابقات دوستانه ادامه پیدا کرد. از جمله در ۲۳ مارچ ۱۹۳۰ و ۲۶ مارچ ۱۹۳۳. دیدارهایی که با دو شکست(۵-۰) و (۶-۱) تیم منتخب تونس به پایان رسید. سالها گذشت و در ۱۹۳۹ تیم منتخب به برتری(۴-۱) دست یافت. این اولین برد تیمی بود که هنوز به شکل رسمی شکل نگرفته بود. در این سالها نفراتی چون گوستاوو دوکوسو، گائتانو چیارنزا، آزوپاردی، لاربی بن حسن، رشید سهیل، علالیا دوک و دارا حضور داشتند.

  Tunisia national football team 5 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ تونس ; عقاب های کارتاژ در پی شگفتی
  لوگوی فدراسیون

  اولین حضور در المپیک

  سرانجام پس از استقلال، تیم ملی تونس در روز ۲۵ ژوئن ۱۹۵۷ در اولین دیدار رسمی خود، مقابل الجزایر به میدان رفت و (۲-۱) به پیروزی دست یافت. سه سال بعد تیم ملی تونس راهی رقابت های المپیک رم شدند. به گزارش آسمونی ، راه زیادی برای پیشرفت این تیم تازه کار وجود داشت و عقاب های کارتاژ در روز ۲۶ آگوست هر چند گل اول بازی با لهستان را در دقیقه ۳ توسط براهیم کریت وارد دروازه حریف کردند اما در ادامه ۶ گل خوردند که ۵ تای آن را ارنست پول به ثمر رساند. کریت در باخت(۲-۱) از آرژانتین هم گل اول بازی را به ثمر رساند و آن گاه تونس با باخت(۳-۱) از دانمارک قعرنشین گروه خود شد.

   

  اسیر شیر یا خط !

  در اواخر همان سال و در ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰، تونس اولین بازی خود را در انتخابی جام جهانی ۱۹۶۲ مقابل مراکش انجام داد و (۲-۱) شکست خورد. اما در روز ۱۳ نوامبر، در مسابقه برگشت، تونس(۲-۱) پیروز شد تا سرنوشت تیم صعود کننده به دور بعد به بازی پلی آف در پالرمو ایتالیا کشیده شود. این مسابقه هم (۱-۱) شد تا مراکش به لطف شیر یا خط تونس را از گردونه رقابت ها حذف کرده و راهی پلی آف بین قاره ای شود. چهار سال بعد هم تونس مثل سایر کشورهای افریقایی رقابت های مقدماتی جام جهانی را تحریم کرد و یک بار دیگر شانس حضور در جام جهانی را از دست داد.

  Tunisia national football team 7 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ تونس ; عقاب های کارتاژ در پی شگفتی
  وهیب خضری هافبک تونسی لیون فرانسه

  نخستین جشن صعود به جام جهانی

  تونس پس از دو ناکامی دیگر در انتخابی جام جهانی، در رقابت های مقدماتی ۱۹۷۸، بالاخره به رویای خود دست یافت. تیم پس از دو تساوی(۱-۱) با مراکش، در ضربات پنالتی(۴-۲) این تیم را شکست داد و پیش روی هواداران خود جشن گرفت. در ادامه نوبت به برد(۲-۰) و تساوی(۱-۱) با الجزایر رسید و ان گاه بعد از یک باخت(۱-۰) از گینه، برد (۳-۱) در خانه کار را به دور پایانی کشاند. جایی که تونس در گروهی سه تیمه با مصر و نیجریه مسابقه داد و در روز پایانی با برد(۴-۱) از مصر و کسب ۲ برد، یک مساوی و یک باخت، صعود به جام جهانی را جشن گرفت.

   

  اولین و آخرین برد در جام جهانی

  در جام جهانی ۱۹۷۸ کسی کمترین باختی برای تونس قائل نبود. هرچند این تیم به همراه ایران نخستین حضور خود را در جام جهانی تجربه می کرد اما ایران به واسطه درخشش در بازیهای المپیک و بازیهای تدارکاتی فراوان، بیشتر مورد توجه بود. وقتی تونس در روز ۲ ژوئن ۱۹۷۸ مقابل مکزیک قرار گرفت و با گل وازکوئز آیالا در ثانیه های پایانی نیمه اول، از حریف خود عقب افتاد، به نظر می رسید که پیش بینی ها صحیح بوده است. اما علی کعبی(۵۵)، نجیب غمیض(۷۹) و مختاز ضعیب( ۸۷) با گلهای خود دست به کاری بزرگ زدند و تونس(۳-۱) پیروز شد. بردی که قرار بود آخرین برد این تیم در جام جهانی باشد!

  Tunisia national football team 2 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ تونس ; عقاب های کارتاژ در پی شگفتی
  لباس اول تیم ملی تونس

  آخرین حماسه های تونس

  اما حماسه تونس تمام نشد. در روز ۶ ژوئن این تیم مقابل لهستان تیم سوم دوره قبل مسابقات ایستاد. به گزارش آسمونی ، مجید شتالی سرمربی این تیم قبل از بازی به د- اسداللهی کارشناس ایرانی گفت: اشتباه ایران در بازی با هلند را تکرار نمی کنیم و به دفاع روی نمی آوریم. تونسی ها با حملات خود حتی تیر دروازه لهستان را به لرزه درآوردند اما سرانجام(۱-۰) باختند. آنها در روز ۱۰ ژوئن با آلمان مدافع عنوان قهرمانی نیز(۰-۰) کردند و سرافرازانه به کشور خود بازگشتند. مقدر بود که آنها نیز مثل ایران تا سال ۱۹۹۸ در حسرت جام جهانی باقی بمانند.

   

  ۵ دوره غیبت در جام ملت های افریقا

  تا اواسط دهه ۹۰، تونس از جمع مدعیان فوتبال افریقا خارج شد و حتی بعد از حذف از مرحله گروهی مسابقات ۱۹۸۲ لیبی، در ۵ دوره جواز حضور به دور نهایی مسابقات را نیز کسب نکرد. به این ترتیب افتخارات این تیم تا دهه ۹۰ در جام ملتهای افریقا به یک عنوان سومی در سال ۱۹۶۲، یک نایب قهرمانی در سال ۱۹۶۵( به میزبانی تونس) و یک عنوان چهارمی در مسابقات ۱۹۷۸ محدود می شد. از سال ۱۹۹۴ تیم به جمع بزرگان افریقا بازگشت و از آن زمان تا امروز در تمامی ادوار رقابت های ملتهای افریقا حضور داشته اشت.

  Tunisia national football team 1 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ تونس ; عقاب های کارتاژ در پی شگفتی
  لباس دوم تیم ملی تونس

  ۴۰ سال حسرت برد در جام جهانی

  به گزارش آسمونی ، تونسی ها در مسابقات ۱۹۹۶ نایب قهرمان افریقا شدند و دو سال بعد درجام جهانی فرانسه نیز حضور یافتند. اما دیگر خبری از حماسه ۲۰ سال قبل نبود. در مصاف با انگلیس، کلمبیا و رومانی، دو شکست در دو بازی نخست در انتظار عقاب ها بود و یک تساوی(۱-۱) در بازی تشریفاتی با رومانی پس از قطعی شدن حذف تونس از مسابقات. تونس در جام های جهانی ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ نیز حضور داشت اما در نتایج این تیم تغییری حاصل نشد. در جام جهانی ۲۰۰۲ این تیم در گروهی که ژاپن، روسیه و بلژیک حضور داشتند تنها یک تساوی با بلژیک کسب کرد و در جام جهانی ۲۰۰۶ هم در گروه تیمهای اسپانیا، اوکراین و عربستان به همان یک امتیاز بازی با عربستان قناعت کرد. باید منتظر ماند و دید طلسم ۴۰ سال پیروز نشدن در مسابقات سرانجام شکسته خواهد شد؟

   

  ۵ بازی دوستانه بعد از صعود به جام جهانی

  نگاهی به لیست بازیکنان تونس نشان می دهد که به جز چند لژیونر در فوتبال فرانسه، کمتر بازیکن تونسی توانسته پا فراتر از قاره افریقا بگذارد. با این حال همین نفرات بهترین رنکینگ تاریخ فوتبال تونس را برای این تیم به ارمغان آورده اند.

  دروازه بانان: ایمن المثلوثی (البتین عربستان) معز بن شریفیه (اسپرانس) فرخ بن مصطفی (الشباب عربستان) معز حسن (چاتروکس)

  مدافعان: حمدی نقاز (زمالک) دایلان بارون (حمن) رامی بدوی (اتیوله) یوهان بن الوان (لسترسیتی) سام بن یوسف (کاسیم پاشا) یاسین مریاه (اسفاکسین) بلال محسنی (دندی یونایتد) خلیل چمان (اسپرانس) عسام حدادی (دیژون) علی ملعول (الاهلی مصر)

  هافبک ها: الیاس سخیری (مون پلیه) محمد بن آمور (الاهلی عربستان) گالین چالاپلی (اسپیرانس) کریم لریبی (چزنا) فرینسی ساسی (النصر عربستان) احمد خلیل (آفریکان) ادین کائوی (ترویس) محمد لریبی (تورس(

  مهاجمان: فخرالدین بن یوسف (الاتفاق) آنیس بدری (اسپیرانس) باسم سرافی (نیس) احمد آکاچی (الاتحاد) وهبی خضری (رن) نعیم سلیتی (دیژون) صابر خلیه (آفریکان)

  تونس پس از صعود به جام جهانی دیدار با ایران، کستاریکا، پرتغال، ترکیه و اسپانیا را در برنامه مسابقات تدارکاتی خود قرار داد. برنامه ای فشرده و مفید برای درخشش در جام جهانی!

  Tunisia national football team 4 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ تونس ; عقاب های کارتاژ در پی شگفتی
  سرمربی تیم نبیل معلول

  برنامه بازیهای گروه هفتم

  به گزارش آسمونی ، گروه هفتم جام جهانی را می توان یکی از آسان ترین گروههای جام جهانی دانست. دو تیم بلژیک و انگلیس سالی فوق العاده را پشت سر گذاشته اند و تونس و پاناما از نظر سوابق و تجربه نمی توانند حریفان خطرناکی برای این دو تیم باشند. به خصوص پاناما که صعود این تیم به جام جهانی خود یک حماسه بزرگ برای فوتبال این کشور محسوب می شود. برنامه بازیهای تیمها را با هم مرور می کنیم:

  بلژیک – پاناما(۲۸ خرداد ۱۳۹۷؛ ورزشگاه المپیک فیشت، سوچی؛ ساعت ۱۹:۳۰)
  تونس- انگلیس(۲۸ خرداد ۱۳۹۷؛ ورزشگاه ولگوگراد آرنا، ولگوگراد؛ ساعت ۲۲:۳۰)
  بلژیک- تونس(۲ تیر ۱۳۹۷؛ ورزشگاه اوتکریتیه آرنا، مسکو؛ ساعت ۱۶:۳۰)
  انگلیس- پاناما(۳ تیر ۱۳۹۷؛ ورزشگاه نیژنی نووگورود، نیژنی نووگورود؛ ساعت ۱۶:۳۰)
  انگلیس- بلژیک(۷ تیر ۱۳۹۷؛ ورزشگاه کالینینگراد، کالینینگراد؛ ساعت ۲۲:۳۰)
  پاناما- تونس(۷ تیر ۱۳۹۷؛ ورزشگاه موردوویا آرنا، سارانسک؛ ساعت ۲۲:۳۰)

   

  سایر پست های معرفی تیم های جام جهانی ۲۰۱۸

   

  منبع: اختصاصی آسمونی

  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • طراحی سایت
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  برت تراتمان ، دروازه بانی که با گردن شکسته قهرمان شد ; ماندگارترین نام آلمانی در فوتبال انگلیسی

  دروازه بانی که با گردن شکسته قهرمان شد /   اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی ماندگارترین نام …

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.