تازه های آسمونی
خانه > ورزشی > اطلاعات ورزشی > آشنایی با ورزش تکواندو
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

آشنایی با ورزش تکواندو

 

تکواندو از ورزش های رزمی و سنتی کشور کره است. البته آنچه ما امروزه به عنوان تکواندوی مدرن می شناسیم تحت تاثیر تکنیک های سایر ورزش های رزمی است.

ورزش چشم بادامی ها سال 1955 به خاطر کنار گذاشتن فنون رزمی قدیمی تشکیل شد.

بدون شک هر اسم و جمله ای یک معنی خاصی داره مثل کلمه آماتور که به افراد ناشی و تازه کار میگیم که در فرهنگ لغت انگلیسی همون معنی رو میده یا خیلی چیزهای دیگه اسم تکواندو هم معنی داره:

ت (Tae): به معنی پریدن،لگد و ضربه زدن با پا

کوان (Kwon): به معنای دفاع کردن،مشت زدن و ضربه زدن با دست یا مشت

دو (Do): به معنای هدف،هنر و روش

مانند کلمه آخر جودو،جوجیتسو،هاپکیدو،کاراته دو (نام اسم اصلی کاراته)

 

از مهم ترین هنرهای رزمی که تکواندو تحت تاثیر آن است کاراته ژاپنی ها است. علت این امر این است که از سال ۱۹۱۰ تا پایان جنگ جهانی دوم ژاپنی ها کشور کره را اشغال کرده بودند و در این سال ها ژاپنی ها سعی داشتند فرهنگ کره را از بین ببرند و از جمله از بین بردن و تغییر ورزش های سنتی کره را دنبال می کردند.

به همین علت تکواندو که ورزشی برخاسته از کشور کره است تحت تاثیر کاراته ژاپنی ها، سرعت و حرکات سریع را از این ورزش دریافت می کند اما بعد از جنگ جهانی دوم که کره ای ها مستقل شدند، این ورزش سنتی آنها هم به نوبه خود گسترش یافت و اگرچه به میزان کمی تحت تاثیر سایر هنرهای رزمی قرار گرفت اما به هر حال به نوبه خود دارای یک استیل خاص است که متکی بر ضربات پا با حداکثر قدرت است و بر حفظ فاصله فیزیکی با دشمن و طراحی فنون برای دور کردن مهاجم تاکید دارد، که همین عوامل آن را از سایر هنرهای رزمی جدا می کند.

واژه تکواندو از ۳ بخش تشکیل می شود که شامل <ت> به معنای پریدن، <کوان> به معنای ضربه زدن با پا و دست و خرد کردن اجسام سخت و <دو> به معنای راه و روش است. مهم ترین حقیقی که در مورد این ورزش اهمیت دارد این است که این ورزش نه تنها یک هنر ممتاز و برتر در زمینه دفاع شخصی است بلکه ورزشی بسیار مفید برای ذهن هم به شمار می رود. تمرینات تکواندو باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد ورزشکار می شود و همین مساله باعث می شود تا در مواجهه با رقیب بتواند بر او غلبه کند. درضمن این اعتماد به نفس زیاد به کل زندگی فرد تعمیم پیدا می کند و به افراد قدرت مقابله بهتر با مشکلات را هم می دهد. بد نیست کمی در مورد قوانین این ورزش بدانیم.

 

● قوانین تکواندو

این ورزش در سه دوره ۲ دقیقه ای برگزار می شود که بین هر کدام از این زمان ها ورزشکار به مدت یک دقیقه استراحت می کند. هیات داوران از ۴ نفر تشکیل شده است که ۳ داور در جایگاه مخصوص در کنار زمین می نشینند و یک داور هم در وسط زمین مسابقه را کنترل می کند. یادتان باشد وقتی می خواهید این ورزش را انجام دهید حتما از وسایل ایمنی آن استفاده کنید. وسایل مورد استفاده عبارتند از: محافظ های ساق پا و در خانم ها: محافظ های پستان، محافظ دهان و دندان، محافظ سر در افراد تازه کار محافظ برای لگن هم وجود دارد که تازه کاران آنها را در زیر لباس خود می پوشند.

 

● جیروکی، چاگی

همانطور که قبلا اشاره کردیم در تکواندو از ضربات پا و دست استفاده می شود که این ضربات دارای نام های خاصی هستند. به ضربات مشت در تکواندو ضربات جیروگی می گویند که بسته به اینکه به کجای بدن برخورد کنند، به ۳ نوع تقسیم می شوند. در مبارزه تکواندو از ضربات پا استفاده زیادی می شود در تکواندو به این ضربات چاگی می گویند که خود به انواع مختلفی تقسیم می شود که معروف ترین آنها به نام های دیت چاگی، آپ چاگی، پاکان آن مریان چاگی، یوپ چاگی، دولیو چاگی، آپ دولیو چاگی و موندولیا چاگی معروف هستند که بعضی از آنها را به کرات در گزارش های تلویزیونی شنیده اید.

 

● فلسفه رنگ

بد نیست کمی درمورد فلسفه رنگ های کمربندهای دریافتی در ورزش تکواندو بدانیم. به طور کلی ۶ کمربند در مقاطع گوناگون این ورزش وجود دارد.

 

۱) کمربند سفید: که نشان دهنده بی گناهی است. در این مرحله نو آموزان هیچ چیز در مورد تکواندو نمی دانند.

۲) کمربند زرد: نشان دهنده زمینی است که در آن گیاه جوانه می زند و در اصل تکواندو در نوآموز در حال شکل گرفتن است.

۳) کمربند سبز: نشان دهنده این است که این گیاه جوانه زده رشد می کند یعنی فنون تکواندو در حال پیشرفت است.

۴) کمربند آبی: نشان دهنده این است که گیاه در حال رشد به درخت تبدیل شده است. یعنی فنون تکواندو در ورزشکار به حد مطلوب رسیده است.

۵) کمربند قرمز: نشان دهنده خط است و در این مرحله ورزشکار باید مواظب حریف خود باشد و او را دور نگه دارد.

۶) کمربند سیاه: درست نقطه مقابل سفید است. بنابراین نشان دهنده مهارت کامل در تکواندو است و نشان می دهد که دارنده این مهارت نسبت به تمام ترس ها و بدی ها نفوذناپذیر است. باید این نکته را هم یادآور شویم که هر کدام از این کمربندها خود دارای درجات متفاوتی است که آنها هم هر کدام برای خود فلسفه ای دارند. نکته جالبی که بد نیست درباره این ورزش بدانیم این است که برخلاف اینکه از نظر بعضی از افراد ورزش های رزمی با خشونت همراه هستند اما شاید اگر فلسفه این ورزش را بدانیم به ظرافت نهفته در این ورزش بیشتر توجه کنیم.

 

● تقویت بدن

علاوه بر تمرینات ذهنی، روحی و فلسفه زیبابی که در این ورزش وجود دارد، تکواندو می تواند در ساختن فیزیکی بدن هم کمک کننده باشد. در این ورزش تمام عضلات بدن به کار گرفته می شوند. تمرینات ورزشی این ورزش باعث می شود که چربی های شل در بدن از بین بروند. عضلات در اثر حرکات سریع و تکرار شونده کاملا انعطاف پذیر می شوند و شکل خاصی به خود می گیرند. علاوه بر ساخته شدن عضلات در ناحیه پا، حرکات دست باعث شکل گرفتن عضلات دست ها می شوند و همچنین چرخش های ایجاد شده در بالاتنه باعث خوش فرم شدن عضلات شکمی می شوند.

 

● تکواندو و زنان

یک توصیه خوب برای خانم ها این است که این ورزش بسیار برای بانوان مناسب است زیرا باعث شکل گرفتن و خوش فرم شدن عضلات شکم و زیر شکم، لگن و قسمت داخلی ران ها می شوند، یعنی دقیقا محل هایی که همیشه خانم ها از وجود چربی در این نقاط درعذابند. علاوه بر تمرینات عضلانی، این ورزش در بهبود کارکرد سیستم قلبی عروقی هم بسیار کارآمد است.

 

● آسیب های تکواندو

حالا می رسیم به قسمت ناخوشایند ورزش تکواندو، یعنی آسیب های ایجاد شده شایع در این ورزش. شاید برایتان جالب باشد که بگوییم بیشتر آسیب های ورزش تکواندو در حین مسابقات ایجاد می شوند نه در هنگام تمرینات. شایع ترین این آسیب ها شامل پارگی یا له شدگی در اعضای مختلف بدن است. به دنبال آن پیچ خوردگی به خصوص در ناحیه مچ پا، آسیب های زانو و شکستگی ها به ترتیب شایع اند. یعنی ناشایع ترین این آسیب ها شکستگی اندام ها مثل ساق پا، دست ها و انگشتان است. دیده شده است که این آسیب ها در ورزشکاران وزن ۶۵ تا ۷۵ کیلوگرم بیشتر ایجاد می شود. بد نیست در اینجا اشاره ای به آسیب دیدگی یکی از قهرمانان بزرگ کشورمان در ورزش تکواندو در بازی های آسیایی داشته باشیم.

هادی ساعی که به علت آسیب دیدگی در پای چپ و شکستگی در ناحیه انگشتان پای راست بعد از بازی اول خود در مقابل حریف اردنی باز هم به مقابله با سایر حریفان رفت و با وجود این آسیب ها بازهم موفق به کسب مدال برنز شد. در حال حاضر پا و دست ایشان در آتل است. ما به نوبه خود از زحمات این قهرمان محبوب قدردانی می کنیم ولی هادی ساعی، باید بیشتر مواظب دست ها و پاهای طلایی خودت باشی. اگرچه ما مهارت چندانی در ورزش نداریم اما به عنوان دوستداران تو خواهشمندیم در صورت آسیب دیدگی به مقابله با حریفان دیگر نروی. به هر حال از شما و از تمام تکواندوکارانی که باعث کسب مدال برای کشورمان شدند متشکریم. امیدواریم این ورزشکار عزیز، هر چه زودتر بهبودی کامل حاصل کنند. به هر حال اگر خواستید تکواندو را شروع کنید این بار به آن از دید فلسفی هم نگاه کنید و آن گاه ببینید چه لذتی از آن می برید! بد نیست به فلسفه اساسی ورزش تکواندو که باعث می شود در ورزشکاران واقعی این رشته امید به زندگی تقویت شود اشاره ای داشته باشیم:

▪ تمایل داشتن به انجام دادن کارهای باارزش حتی اگر انجام آنها بسیار سخت باشد.

▪ مهربان بودن با افراد ضعیف و سخت بودن در برابر قوی تر ها.

▪ راضی بودن به مال و مقام مادی موجود و برعکس دنبال پیشرفت در معنویات و مهارت ها تا بی نهایت.

▪ همیشه کاری را که شروع می شود باید به پایان رسانید، چه این کار بزرگ باشد چه کوچک.

▪ به جای حرف های خوب زدن، اعمال نیک انجام دهید و در عمل آن را نشان دهید.

▪ همیشه شخصیت خود را همان که هستید، حفظ کنید حتی اگر موفقیت شما تغییر کند.

▪ بدون توجه به نژاد، مذهب و ایدئولوژی هر فردی، برای افراد آموزگار باشید.

▪ سعی کنید یک آموزگار جاودان باشید به طوری که در جوانی با تمرینات بدنی، در پیری با حرف هایتان و بعد از مرگ با خصایص اخلاقی تان به دیگران آموزش دهید.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4٫18 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=13158
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  یک طرفه ترین دیدار در طول یک دهه

  دیدارهای خاطره انگیز جام جهانی/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی 5-0 یا 8-0؛ چه فرقی می کند؟! یک …

  63 دیدگاه

  1. سلام بنده تازه میخوام ثبت نام کنم البته وقتم کمه ولی چون به اعتماد به نفسم کمک میکنه میخوام برم دنبال این رشته ورزشی

  2. من علاقه شدیدی به این ورزش دارم و خیلی علااقه به پیشرفت در سطح بالا و ملی هستم ۱۵ سالمه فقط میخواستم بدونم بین ۸۰ تا ۸۵ وزنمه میخواستم ببینم میتونم زود با کمک این ورزش لاغرشم و به هدفم برسم؟

  3. سلام 15 سالمه علاقه زیادی به تکواندو دارم و هدف خیل خیلی قوی به مقام قهرمانی تیم ملی… فقط یه مشکلی دارم اینکه ۱۷۰قدمه و بین ۸۰ تا ۸۵ وزنمه ایا میتونم به سرعت با کمک این ورزش لاغرشم و ایا وزنم در اول راه مشکلی ایجاد میکنه؟ ممنون میشم اگه میدونید حدود لاغر شدنم رو هم بگید مرسی

  4. سلام من 11سالمه که افتخار به کمربند ابی را دارم تکواندو ورزشی نیست که ادم بایدفکر کند که چجور شروع کند من با یه ثبت نام کردن در باشگاه ورزشی مفتخر به این کمربند را پیدا کردم

  5. سلام، ممنون بابت مطالبتون
   من 20ساله هستم میتونم تکواندو رو شروع کنم؟
   بطور تقریبی چقدر طول میکشه که بتونم دان 1رو بگیرم؟

   • سلام در پاسخ به سوال شما باید بگویم بله میتوانید و اگر پیشرفتتان در این ورزش در حد قابل قبولی باشد شاید در حدود 3-4 سال بتوانید به کمربند مشکی دان 1 برسید

   • سلام
    شما اگه پیشرفتت خوب باشه میتونی در عرض ۱سال و ۴یا ۵ماه دان یک رو بگیری البته با پشتکار و تمرین خوب

  6. با سلام و عرض خسته نباشید
   من علاقه وافری به تکواندو دارم ولی نمیدونم باید از کجا شروع کرد جوری که اخر به راهیابی به تیم ملی و باشگاهی ختم بشه. در کلاسهای اموزشی اموزشی ثبت نام کنم یا از جای دیگه ؟تشکر بابت پاسخگویی

  7. سارا رمضانی

   سلام من ۲٠ سالمه ایا میتونم الان شروع کنم یا ریره.خواهشا ج برین

  8. سلام و ممنون از مطالب عالیتون من ۱۷ سالمه و قبلا هم ی مدت کمی تکواندو کار میکردم ولی ب خاطر ی سری مشکلاتم نتونستم ادامه بدم و الان خیلی شوق و ذوق دلرم و خیلی دلم میخواد ک باز ادامع بدم و از نو شروع کتم میخواستم بدونم الان ک ۱۷ سالمه و بخوام این ورزشو شروع کنم ب نظرتون اشکال نداره و میتونم من موفق بشم؟؟؟تورو خدا لطفا جواب بدید

  9. سلام. من کمبرند دان 3 دارم. مطالب مفیدی بود ممنون

  10. [email protected]

   من به تکواندو علاقه دارم ومیخواهم این ورزش را شروع کنم الان هم 14 سالمه آیا مشکلی نداره که از 14 سالگی این ورزش را شروع کنم؟

  11. قهرمان آینده

   سلام خدمت همگی من با خوندن این مطالب بیشتر از قبل به این ورزش علاقه مند شدم امید وارم روزی برسه که برم تیم ملی و برای کشورم وخانوادم افتخار کسب کنم ممنونم

  12. سلام من کمر بند قرمز هستم مطالبتون خیلی عمیق بود ……. ممنون.

  13. خیلی ممنون ،با مطالب خوبتون بیشتر به این ورزش علاقمند شدم.مرسی

  14. عالــــــــــــــــــــــــــــــــــــی

  15. من خودم کمر بند ابیم بهمن ازمون قرمز دارم این مطالب بهم کمک کرد

  16. عالی بود یه چیزایی یاد گرفتم

  17. ممنون من خودم هم تکواندو کار هستم و بهره ی زیادی بردم

  18. very goooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooood
   😉

  19. عالی بود من دوست داشتم

  20. فرناز/ بندر عباس 14

   عاااااااااااااااااااالییییییی /خیلیییییییی خوب بود تنکیوووووووووو

  21. عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووودددددددددددددددددددددددد

  22. سلام من دان دو هستم مطالبتون رو خوندم عالی بودن

  23. عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

  24. خیلی هم خوب نبود
   لطفا بیشتر مطالب تکواندو بزارید.

  25. من خیلی خیلی عاشق تکواندو هستم من چند ساله که تکواندو می رم

  26. slm mr30 az matalebe khobeton
   man 16 salame taze mikam tekvando ro shoro konam be nazare shoma dir niiiiist????????

  27. سلام ممنونم از مطالبتون .
   من 14 سالمه و میخوام باشگاه برم . به نظر شما از چه سنی برای یاد گرفتن تکواندو مناسب است ؟

  28. سلام من جند سالی هس تکواندو کار میکنم سر تمرینات تیم آسیب دیدم من به دنبال یه سری نرمش هایی هستم برا تقویت کمر اگه داری برام بذار به منم سر بزن مرسی.

  29. خیلی عالی بود. من به این رشته خیلی علاقه دارم و دوستش دارم. من 19 سالمه. و میتونم به دنبال این ورزش برم یا نه؟ ممنون میشم اگه کمکم کنین

   • --> آسمونی

    میتونید شروع کنید، داخل باشگاه ثبت نام کنید
    ما هم چند سری دی وی دی آموزش ورزش تکواندو رو داریم

   • سلام دوست عزیز
    در هر ورزشی برای حرفه ای شدن باید از دوران کودکی و سن کم شروع کرد ولی نباید امید خودتونو از دست بدین اگه واقعا علاقه داشته باشین میتونین به سرعت پیشرفت کنین
    موفق باشین

  30. الهام زهره وندی

   با سلام
   خیلی جالب بود
   من خودم خیلی دوست دارم این ورزش رو یاد بگیرم
   میخواستم بدونم که در سنین بالا تر هم امکانش هست
   آخه من الان سی سالمه 🙂

  31. بسیار عالی بود خیلی استفاده کردم اخه من خودم برنده مدال طلا کشوری بودم البته سال های گذشته

  32. خوب بود من استفاده کردم

  33. سلام ممنون از مطالب خوبتون، من از فردی شنیدم ورزش های رزمی مانند تکواندو برای دختر ها خوب نیست ، ممکن است در آینده نتوانند بچه دار شوند؟ آیا این سخن درست است ؟؟

  34. سلام من خیلی دوست دارم برم کلاس تکواندو أما از آسیب های آن میترسم ، اگر مبارزه های دو به دو را شرکت نکنم باز هم آسیبی هست؟؟ ممنون میشم راهنمایی ام کنید؟!

   • --> آسمونی

    در کل هر ورزشی خطرات خود را دارد، در تکواندو هم شما باید مراقبت لازم را انجام دهید

   • خیر خطری نیست شما میتوانید در پومسه یا همان فرم های استاندارد تکواندو شرکت کنید.

  35. salam mtaleb jalebi bood mamnoon

  36. سلام.. من ٢٣سالمه وخیلى دلم میخواد تکواندو یادبگیرم
   امامیترسم به خاطراینکه من تقریبا کل صورتم ازبینیم،لبام،گونه هام

  37. من برای مطلب روزنامه دیواریم می خواستم و عالی بود

  38. نیما پلنگ

   😀 من الان 14 سالمه از 8سالگی میرک تکوانادو و خیلی هم دوسش دارم :mrgreen:

  39. خوبه عالی بود من کمربنده مشکی هستم و این نوشته هارو خوندم.ممنون. 🙂 😆 😉 😮 😮

  40. سیّدمهدی اکبری

   سلام.من سیّد مهدی اکبری هستم دان 1تکواندو.سایت خیلی جالبی داری.به وبلاگ من هم سربزن مطالب جالبی دارم.انشاالله که درزندگی ورشته ی ورزشی تکواندو موفّق وپیروز باشی.

   • --> آسمونی

    ممنون عزیز ، خوشحالیم که شما رو در آسمونی میبینیم

   • معصومه رحمتی

    سلام دوست عزیز من 21سالمه تازه دارم میرم باشگاه ممنون میشم بااستفاده از تجربیاتت کمکم کنی که موفق شم

  41. از چه سنی می توان تکواندو شروع کرد برای بانوان

  42. باران خوشگله

   1 بودید فداتووووووووووووووون

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.