تازه های آسمونی
خانه > ورزشی > اطلاعات ورزشی > ورزش سافت بال چیست؟
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

ورزش سافت بال چیست؟

  sport-is-softball

 

 تاریخچه رشته سافت بال

 پس از پیدایش بیس بال و گسترش آن در سطح حرفه ای خانمها نیز به این رشته علاقمند شدندو شروع به این بازی کردند اما با توجه به سنگینی این رشته برای آنان، سعی در آسانتر نمودن آن و ابداعات گوناگون جهت سبکتر نمودن بیس بال نمودند که در نتیجه سافت بال امروزی که ریشه گرفته شده از بیس بال می باشد پدید آمد که دارای چند وجه تمایز با بیس بال می باشد. ورزش سافت بال از سال 1376 در ایران راه اندازی شد و با کمک ژاپنیهای مقیم تهران توانستیم با علوم فنی این رشته آشنا شویم در حال حاضر 4 تیم بانوان کشور در این زمینه فعالیت دارندو استانهای تهران- خراسان- بوشهر و کرج فعالیت چشمگیری دارندو با تلاش فدراسیون در خصوص ورود لوازم مقرر است که در تابستان 84 لوازم این رشته به ایران ارسال شود.

1- زمین بازی سافت بال چه در قسمت محوطه زمین داخلی infild و چه در قسمت محوطه زمین بیرونی out fild از بیس بال کوچکتر است.
2- توپ سافت بال از توپ بیس بال بزرگتر است.
3- چوب bat سافت بال نازکتر و سبکتر است.
4- تعداد بازیکنان داخل زمین از بیس بال بیشتر است و……

 

سافت بال و تفاوت آن با بیس بال

سافت بال یک ورزش تیمی برای آقایان و خانمها می باشد که با توپ و چوب بازی میشود .
توپ توسط بازیکنی به نام پیچر برای بازیکنی از تیم حریفبه نام بتر انداخته می شود تا او با چوب یا بت توپ را بزند و بازی آغاز شود . علت نامگذاری سافت بال توپ آن است که نسبت به توپ بیس بال بزرگتر و نرمتر است . بطوری که از بیس بال به عنوان هارد بال نا م برده شده.بازیکنی که توپ را با چوب می زند بایدبه ترتیب بیس یا ایستگاه موجود در زاویه زمین مربعی شکل را بدوند تا به محلی که از آنجا بازی را آغاز کرده برسد و بتواند یک امتیاز برای تیمش کسب کند . بازی سافت بال در موارد زیادی با بیس بال تفاوت دارد که به عمده ترین آنها می پردازیم.

الف) در سافت بال توپی که توسط بتر پرتاب می شود باید به صورت آندر آرام باشد در صورتی که در بیس بال به صورت اور آرام پرتاب می شود.
ب) توپ سافت بال نسبت به بیس بال بزرگتر سنگین تر وغیر متراکم تر است .
پ) در قوانین تفاوت هایی وجود دارد.
ج) بازیسافت بال در زمین کوچکتری برگزار می شود.
د) تعداد اینینگ های بازی در سافت بال و در بیس بال می باشد.
سافت بال در کشورهایی چون آمریکا.استرالیا.انگلستان .ژاپن و کانادا از محبوبیت بسیاری بر خوردار است. بطوری که طبق آماربیش از 56 میلیون آمریکایی در سال حداقل یکبار سافت بال بازی می کنند .و در تمام رده ها برای آقایان و خانمها می باشد . سازمان اصلی سافت بال با نام فدراسیون بین المللی سافت بال می باشد ، در ایران نیز زیر نظر فدراسیون بیس بال و هیئتهای بیس بال شهرستان ها می باشد.

 

تاریخچه سافت بال در جهان

اولین بار سافت بال در شیکاگو و در سال 1887 توسط جورج هانکوک ابداع شد ، اولین دوره بازیهای سافت بال برای آتشنشان در سال 1895 برگزار شد که به نامه ای کیتن بال ، دیاموند بال ، موش بال لیگ سازمان یافته سافت بال آمریکا در سال 1897 شروع شد ، قوانین اصلی در سال 1933 زمانی که انجمن آماتورهای سافت بال شکل گرفت تنظیم شد و بعد از جنگ جهانی سربازهای کانادایی این ورزش را به اروپا معرفی کردند هم اکنون 240 هزار تیم سازمان یافته و 40 هزار داور معتبر در asa انجمن سافت بال د رحال فعالیت هستند.
فست پیچ : این بازی به صورت خیلی دفاعی انجام میشود و نوع پرتاب پیچر نسبت به 2 نوع دیگر سافت بال متفاوت است .
پیچر توپ را سریعتر پرت میکند و زدن توپ نیز برای بتر سخت تر است به همین منظور نسبتا به بازی اسلوپیچ تعداد استرایک اوتها در بازی بیشتر می شود و تعداد امتیازهای کسب شده نیز کمتر است . بیشتر بازی توسط پیچر انجام میشود و تیمی که پیچر خوبی داشته باشد احتمال برنده شدنش بیشتر است تعداد بازیکنان د راین بازی 9 نفر هستند بیس دزدی و بانت در این نوع بازی طبق تعریف قانون مانعی ندارد.
اسلو پیچ : در نوع اسلوپیچ تعداد بازیکنان 10 نفر است در این بازی بترها تسلط بیشتری دارند ، زدن توپها بعلت آهسته بودن پرتاب پیچر ساده تر است . تعدا استرایک اوتها نسبت به فست پیچ کمتر و تعداد امتیازهای کسب شده بیشتر است و اکثراً توپهاهوایی زده میشود و در اسلوپیچ پیچر نقش دفاع کننده دارد.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 3٫00 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=55785
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  یک طرفه ترین دیدار در طول یک دهه

  دیدارهای خاطره انگیز جام جهانی/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی 5-0 یا 8-0؛ چه فرقی می کند؟! یک …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.