خانه > ورزشی > اطلاعات ورزشی > بازی پینت بال ، تاریخچه و قوانین
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

بازی پینت بال ، تاریخچه و قوانین

تاریخچه پینت بال

اوایل دهه ی 1970 در وزارت کشاورزی امریکا ماشین هایی وجود داشت که عقب آنها پمپی متصل بود که رنگ را به مسافت های دور پرتاب می کرد و با این وسیله ، درخت هایی که باید قطع یا هرس می شدند ،علامت گذاری می کردند.
ایده ی تبدیل این سیستم به صورت یک بازی از آن زمان آغاز شد.تکمیل نشانه روهای قابل حمل و تکنولوژی ساخت آنها تا اوایل دهه ی 1980 طول کشید که در آن زمان نشانه روها از نوع شات گان و پینت بال های مصرفی در آن از رنگ های معمولی بودند.در سال 1981 در امریکای شمالی اولین بازی به طور رسمی با 12 بازیکن مسلح به نشانه روهای بادی با هدف تسخیر پرچم شروع شد و به شکل امروزی پایه گذاری شد.

در حدود پانزده سال است که پینت بال به طور رسمی بازی میشود و 5 سال است که به کمیته بین المللی المپیک معرفی شده است تا در بازی های المپیک به عنوان ورزشی جدید وارد گردد فرم جدید پینت بال در حال بررسی درکمیته بین المللی المپیک تحت نام x-ball می باشد . از پینت بال به عنوان شطرنج زنده در جهان نام برده می شود.

ورزش پینت بال در ایران از سال 1380 بنا نهاده شد. زمین ورزشی ماتریکس مجموعه ی ورزشی انقلاب اولین زمین ایرانی ژینت بال می باشد.این زمین بزرگ ترین زمین سر پوشیده در جهان می باشد .

 

پینت بال در جهان امروز

به ادعای صاحب نظران صنعت پینت بال ، این ورزش اخیراً در جهان به عنوان چهارمین ورزش پُر تحرک محسوب می شود و حتی از اسنو بورد نیز جلو تر زده است .

یک آمار مختصر از ورزش پینت بال این چنین نشان می دهد:

تنها در امریکا شمالی تعداد 1400 زمین پینت بال وجود دارد و تیم های فعال نیز حدود 7600 تیم می باشد . تعداد 325 لیگ مسابقه نیز در امریکای شمالی وجود دارد .

آخرین و مهمترین موضوع آنکه تعداد 175 دانشگاه در جهان مجهز به باشگاه پینت بال می باشند .

 

زمین بازی پینت بال

1- زمین مسابقه باید زمینی صاف و هموار به ابعاد 55×33 متر و در یک منطقه بدون شیب باشد، تا میزان حوادث را کاهش داده و کاملاً به وسیله توری مورد تأیید انجمن محصور گردد تا امنیت مسابقه را تضمین نماید. در زمین بازی حداقل 25 مانع به فاصله حداقل 5/1 متر از خطوط اطراف زمین قرار می‌گیرد.خطوط اطراف زمین بازی باید به گونه‌ای کشیده شود که به وضوح قابل دیدن بوده و حداقل 5/1 متر با تور اطراف زمین فاصله داشته باشد.

2- ایستگاه پرچم حداقل 2 متر عرض داشته و در وسط مرزهای عرضی زمین قرار دارد.

3- هیچ تیمی یا بازیکنی به هیچ وجه حق ایجاد تغییر در زمین بازی را نخواهد داشت.

4- بازیکنان برای شرکت در مسابقه باید کارت شناسایی معتبر و مخصوص انجمن پینت بال ایران را داشته باشند. بازیکنان بایدبتوانند کارت شناسایی خود را در تمام مواقع ازجمله در زمین بازی ارائه دهند. هیچ بازیکنی بدون نشان‌دادن کارت شناسایی پیش از شروع بازی، اجازه شرکت در مسابقه را ندارد.

5- فقط بازیکنانی که کارت شناسایی معتبر  مربوطه و اشخاصی که دارای مجوز رسمی هستند، مجازند وارد منطقه مجاز ورزشکاران شوند.

 

تعداد نفرات و تیمها

مسابقات این رشته ورزشی بصورت تیمی وبه تعداد 5 و7 نفره برگزار می شود درمسابقه های هفت نفره ،حداکثر تا 7 بازیکن و5 نفره حداکثر تا 5 بازیکن به عنوان بازیکن اصلی داخل زمین می گردند . تیمها می توانند درمسابقات تا 8 نفر ذخیره داشته باشند.

 

نحوه بازی

1- زمان بازی 20 دقیقه بوده و تیمی برنده است که موفق شود دراین مدت بدون اصابت گلوله پرچم تیم مقابل رابرداشته ودر داخل زمین خود در جایگاه مخصوص قرار دهد .

(مسابقات M هفت ) باتوجه به سناریوهای پیش بینی شده مسابقات درشکل های مختلف با نامهای cpl و spl  برگزار می گردد که زمان بازی متغیر بوده وچنانچه تیمی به امتیاز 4 دست یابد عملا برنده مسابقات خواهد بود وبازی پایان یافته تلقی می گردد.

2- برای انجام مسابقات حداقل 8 داور ویک سرداور باید حضور داشته باشند.

3- پیراهن داورها مشکی یا راه راه عمودی سفید می باشد .

4- داورها در حین بازی هیچ گونه اطلاعاتی در اختیار تیم ها نمی گذارند ، مگر در موارد مربوط به ایمنی ، اخطارها و لوازم و ملزوممات اخراجها.

5- بازیکنان هرتیم سعی می نماینددر زمان تعیین شده با همکاری وپشتیبانی یکدیگر پرچم تیم حریف را که درزمین مقابل قرار دارد تصاحب کرده وبه زمین خود بیاورند در جای مخصوص قرار دهند ومورد اصابت گلوله قرار نگیرند چنانچه هربازیکن درزمان تعیین شده مورد اصابت گلوله قرار بگیرد ازدور بازی حذف واخراج خواهد شد .

6- برنده مسابقه تیمی است که بتواند در زمان تعیین شده پرچم تیم حریف رااز زمین حریف به زمین خودی آورده ودر جای ویژه قرار دهد .

7- چنانچه در زمان تعیین شده تیمی نتواند پرچم تیم حریف را تصاحب نماید تعداد بازیکنان داخل زمین ملاک برنده بودن می باشد.

 

لوازم و ملزومات بازی

1- نشانه زن یا اسلحه : که بوسیله کپسول هوای فشرده کار می کند ومی تواند گلوله های ژلاتینی راپرتاب نماید .

2- گلوله ژلاتینی : این گلوله ها از مواد ژلاتینی خوراکی رنگی تهیه شده که مواد شیمیایی و سمی ندارد.

3- کلاه و لباس مخصوص

آ  : هر بازیکن می تواند از دو لایه لباس استفاده نماید ،ولی در صورتیکه رسما اعلام شود که دمای هوا زیر 10 درجه سانتی گراد است استفاده از سه لایه لباس نیز بلا مانع خواهد بود .لباس بازیکنان یک تیم می بایست یکسان بوده ونباید مانند لباس داوران سیاه وراه راه سفید داشته باشد.

ب : لباس بازیکنان شامل شلوار و پیراهن ورزشی و بدون هیچگونه پارگی و شکاف بوده و باید کاملاً مطابق سایز آنها باشد. بازیکنان نمی‌توانند  از شلوار یا پیراهن‌های ورزشی که از پارچه‌های جذاب مایعات (نمدی ) یا پارچه‌های لیز تهیه شده، استفاده کنند..

ت : بازیکنان نباید از کفش‌هایی با استوک فلزی استفاده کنند.

ث :بازیکنان می‌توانند از یک جفت دستکش با لایه محافظ استفاده نمایند.

ج : بازیکنان میتوانند  از کلاه یا محافظ سر که بیشتر از 2 سانتیمتر پائین‌تر از شانه‌ها نباشد استفاده کنند.

ح : اگر معلوم شود که بازیکنی در طی بازی از پوشش غیر قانونی استفاده کرده اخراج خواهد شد.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2٫50 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=9917
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  آلکس فرگوسن ، عاقبت پنج دقیقه چرت زدن

    به مناسبت 31 دسامبر؛ سالروز تولد آلکس فرگوسن/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی سر آلکس به …

  12 دیدگاه

  1. امیرمهدی

   به نظر من پینت بال فوق العاده است ودر ایران خوشبختانه پینت بال هست ومیگم عالی بود

  2. عالی ی ی ی ی ی ی بود

  3. عالیه لایک داره

  4. man yeki az bazikonane herfeie paintball dar esfahan hastam…tozihati ke dadit dorost bood ama age kasi bekhad en varzeshro edame bede bayad vasilehaye morede niazesh roo begire…lebasha…zanooband…arengband…mask…marker ke vasayele paintball dakhele iran gir nemiad va bayad ba dollar kharid konid….asleheye paintball az 1 milioon toman hast ta 3 toman…lebasha sete kamelesh hodoode 700 toman …kolan varzeshe geroonie va hanoooz dakhele iran oonghadra ja nayoftade ke poolsaz bashe bishtare bacheha eshghi bazi mikonan

  5. برای راه اندازی باشگاه پینتبال چه اقداماتی را باید انجام داد؟ برای بدست اوردن تجهیزات به کجا میتوان مراجعه کرد و یا اطلاعات گرفت؟

  6. عالی بود به دردم خورد :mrgreen: 😳 8) 😉 💡 😀 😛 ❗ 😯

  7. بسیار جالب وکامل توضیح دادید آیا این بازی هم مثل گلف ورزش پول داراست منظورم اینه که هزینه این بازی زیاد است.

   • --> آسمونی

    خیر، نیازی به تهیه وسایل پینت بال نیست، کافی است به یک باشگاه مراجعه کنید و ساعتی را در آنجا مشغول بازی شوید، و صرفا هزینه حضورتان را پرداخت میکنید

  8. بسیارورزش شاد 😉 ومفرحیه 😀 هیچ اطلاعی ازاین ورزش نداشتم 🙄 ولی بسیارعالی توضیح دادید 😉 دستتون دردنکنه 🙂 ممنونم 😉 🙂

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.