خانه > ورزشی > اطلاعات ورزشی > معرفی تیم فوتبال پرسپولیس
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

معرفی تیم فوتبال پرسپولیس

Introduction-to-Persepolis3

باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران یک باشگاه فوتبال ایرانی است که در سال ۱۳۴۲ در شهر تهران، پایتخت ایران بنیادگذاری شده و از باشگاه‌های زیر مجموعه باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس تهران است.
پرسپولیس در جام خلیج فارس بازی می‌کند و پس از سال ۱۳۴۷، در تمامی ادوار برگزارشده در بالاترین سطح لیگ فوتبال ایران حضور داشته‌است. این باشگاه پرافتخارترین و پرهوادارترین باشگاه فوتبال در ایران است و شهرآورد این تیم با استقلال، مهمترین بازی باشگاهی در ایران است.همچنین طبق گزارش کنفدراسیون فوتبال آسیا، پرسپولیس به عنوان پرهوادارترین تیم فوتبال آسیا شناخته شده است و پس از آن دالیان چین و الهلال عربستان در رتبه‌های بعدی قرار دارند. شبکه ورزشی “ای‌اس‌پی‌ان” نیز در گزارشی از باشگاه‌های پرهوادار آسیا، این باشگاه را بالاتر از دیگر باشگاه‌های آسیایی، پرهوادارترین باشگاه فوتبال آسیا معرفی کرد.
پرسپولیس از آغاز تاریخ خود، ۹ بار در بالاترین دسته لیگ فوتبال ایران به قهرمانی رسیده یک جام منطقه‌ای، ۲ جام تخت جمشید، ۴ جام آزادگان و ۲ جام خلیج فارس و از این جهت رکورددار است. ۵ بار قهرمانی در جام حذفی ایران و یک قهرمانی در جام برندگان جام آسیا از دیگر قهرمانی‌های مهم پرسپولیس‌اند.
فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال این باشگاه را در رده چهارم برترین باشگاه‌های فوتبال آسیا در قرن بیستم اعلام کرده‌است. همچنین طبق رده‌بندی برترین تیم‌های باشگاهی جهان در سال ۲۰۱۲ میلادی، تیم فوتبال پرسپولیس تهران با ۷۵ امتیاز و کسب رتبه ۲۹۵ جهان، سومین تیم ایرانی و در بین تیم‌های قاره آسیا در مکان سی و سوم قرار گرفت. طبق آخرین رده‌بندی برترین تیم‌های باشگاهی جهان در اوت ۲۰۱۳ میلادی که توسط فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال صورت گرفت، تیم فوتبال پرسپولیس با کسب ۱۴۳۲٫۰۶ امتیاز و کسب رتبه ۴۴۱ جهان، پنجمین تیم ایرانی بوده و در بین تیم‌های قاره آسیا در مکان چهل و یکم قرار دارد.باشگاه پرسپولیس اولین وتنها باشگاه ایرانی‌ست که هواپیمای اختصاصی دارد.

ورزشگاه آزادی ورزشگاه خانگی پرسپولیس پیش از انقلاب

پرسپولیس پیش از ساخته شدن ورزشگاه آزادی، بازی‌های خود را در ورزشگاه امجدیه برگزار می‌کرد و در آغاز بنیادگذاری ورزشگاهی مجهز به استخر، زمین ژیمناستیک و بولینگ در مجموعه بولینگ عبده در اختیار داشت. این مجموعه در امرداد سال ۱۳۵۷ دچار آتش‌سوزی شد.
عبده در شهرک اکباتان زمینی را خریداری کرد و در آن یک ورزشگاه فوتبال با نام «آپادانا» بر پا کرد. پرسپولیس به دلیل کمبود امکانات برای هوادارانش و همکاری نکردن دیگر باشگاه‌ها، تنها یک بازی در ورزشگاه آپادانا انجام داد و پس از آن، از آپادانا به عنوان زمین تمرین بهره گرفت. همچنین به دلیل نبود پشتیبانی دیگر باشگاه‌های فوتبال ایران از حرفه‌ای شدن باشگاه پرسپولیس، عبده در سال ۱۳۵۲ ورزشگاه آپادانا را به ارزش ۲۰۰٬۰۰۰ تومان به باشگاه راه‌آهن فروخت. ورزشگاه آپادانا امروز ورزشگاه راه‌آهن نامیده می‌شود و در همسایگی ورزشگاه شهید دستگردی جای دارد. پس از انقلاب، در سال ۱۳۵۹ بنیاد مستضعفان و جانبازان دارایی‌های این باشگاه را به سود خود مصادره کرد.

Introduction-to-Persepolis2

پس از انقلاب

باشگاه پرسپولیس ورزشگاه اختصاصی ندارد و برای بازی‌های خانگی خود ورزشگاه آزادی تهران را اجاره می‌کند تیم ملی فوتبال ایران و استقلال تهران نیز در این ورزشگاه به میدان می‌روند.در پی بازسازی چمن ورزشگاه آزادی در فصل ۸۲-۸۱، پرسپولیس بازی‌های خانگی خود را در ورزشگاه تختی برگزار کرد
در روزهای پایانی سال ۱۳۸۴، وبگاه رسمی باشگاه خبرهایی دربارهٔ این که پرسپولیس «ورزشگاه شهر قدس» را خریده‌است، منتشر کرد؛اما این ماجرا به علت مشکلات مالی و حقوقی باشگاه پایان یافت و به ثمر نرسید.

ورزشگاه درفشی‌فر

پیش از انقلاب، زمین‌های تمرین پرسپولیس ورزشگاه آپادانا و بولینگ عبده بود. وقتی بولینگ عبده مصادره شد پرسپولیس در تپه‌های داوودیه تمرین می‌کرد.
در سالیان اخیر، تمرینات تیم اصلی بیشتر در ورزشگاه کارگران انجام می‌شد. در شهریور ۱۳۸۷، پس از انتقال باشگاه راه‌آهن به شهرری، پرسپولیس ورزشگاه راه‌آهن را به ارزش ۱۵۰ میلیون تومان برای یک سال اجاره کرد و پس از ۳۵ سال به ورزشگاه خانگی دیرین خود در شهرک اکباتان بازگشت. هم‌اکنون تیم اصلی پرسپولیس در ورزشگاه شهید درفشی‌فر تمرین می‌کند. تیم‌های پایه نیز در ورزشگاه امام رضا تمرین و بازی می‌کنند. در تیر ماه ۱۳۹۲ آکادمی باشگاه پرسپولیس نیز در ورزشگاه امام رضا راه‌اندازی شد.

Introduction-to-Persepolis1

افتخارات باشگاه پرسپولیس 

باشگاه فوتبال پرسپولیس پرافتخارترین باشگاه فوتبال در رقابت‎های باشگاهی ایران است. پرسپولیس با ۹ بار قهرمانی در بالاترین دسته لیگ فوتبال ایران، پرافتخارترین باشگاه در تاریخ این لیگ است.

ملی – کشوری

لیگ سطح اول کشوری : جام منطقه‌ای – لیگ تخت جمشید – لیگ قدس – لیگ آزادگان – لیگ برتر

قهرمانی : ۸۷-۸۶، ۸۱-۸۰، *۷۹-۷۸، ۷۸-۷۷، ۷۶-۷۵، ۷۵-۷۴، ۱۳۵۴، ۱۳۵۲، ۱۳۵۰

نایب قهرمانی : ۸۰-۷۹, ۷۳-۷۲, ۷۲-۷۱, ۶۹-۶۸, ۱۳۵۶، ۱۳۵۵، ۱۳۵۳

جام حذفی

قهرمانی :۱۳۸۹،۱۳۹۰، ۱۳۷۸، ۱۳۷۰، و ۱۳۶۶
نایب قهرمانی : ۱۳۹۲، ۱۳۸۵، ۱۳۴۸

جام شهید اسپندی

قهرمانی : ۱۳۵۹
 قهرمانی دوگانه : لیگ و جام حذفی

استانی

جام باشگاه‌های تهران

قهرمانی : ۱۳۶۹، ۱۳۶۸، ۱۳۶۷، ۱۳۶۶، ۱۳۶۵، ۱۳۶۱
نایب قهرمانی : ۱۳۶۰، ۱۳۶۲، ۱۳۷۰

جام حذفی تهران

قهرمانی : ۱۳۶۲، ۱۳۶۶
نایب قهرمانی: ۱۳۶۰

سوپرجام تهران

نایب قهرمانی: ۱۳۷۱

قاره‌ای – آسیایی

جام برندگان جام باشگاههای آسیا

قهرمانی: ۹۱-۱۹۹۰

نایب قهرمانی: ۹۳-۱۹۹۲

جام باشگاه‌های آسیا- لیگ قهرمانان آسیا

سوم: ۰۱-۲۰۰۰، ۲۰۰۰-۱۹۹۹، ۹۷-۱۹۹۶

چهارم: ۹۸-۱۹۹۷

غیررسمی

قهرمانی: ۱۳۴۷،قهرمانی: ۱۳۶۰،قهرمانی: ۱۳۷۴،قهرمانی: ۱۳۹۰

جایزه‌ها

باشگاه برتر ماه آسیا- فوریه ۱۹۹۹
تیم سال فوتبال ایران – ۱۳۸۷-۱۳۸۶

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=50911
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  یک طرفه ترین دیدار در طول یک دهه

  دیدارهای خاطره انگیز جام جهانی/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی 5-0 یا 8-0؛ چه فرقی می کند؟! یک …

  3 دیدگاه

  1. تنها نماینده ی ایران در بینه 10تیمه برتره قرنه بیستمه آسیا استقلال بود خواهشا اطلاعاته غلط در جامعه پخش نکنید پرسپولیس اصلا در این رده بندی حضور نداشت!! فقط یکبارم در بهترین تیمهای قرنه بیستو یک و نه بیت بلکه بیستو یک!! بعد از استقلالو سپاهانو ذوباهن تیمه چهارمه ایران و در آسیا 28تم شد!!

  2. قهرمانی جام ولایت یادتون رفت، نوشته شما از رده بندی تیمهای آسیایی در قرن بیستم با ادعای بهترین تیم ایران کاملا تناقض داره چون پرسپولیس در رده پنجم ایران قرار گرفته و بهترین نیست. همچنین تاریخ تاسیس این باشگاه سال 1346 میباشد که قبل از آن بولینگ عبده که جزء ورزش حساب نمیشود در سال 1342 دایر شده بود و نمیتواند پیشینه یک تیم ورزشی باشد.

   • --> آسمونی

    لطفا اطلاعات کامل در این خصوص رو از طریق بخش تماس با ما ارسال کنید تا پس از بررسی مطلب بازبینی شود، ممنون از شما دوست عزیز

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.