تازه های آسمونی
خانه > ورزشی > اطلاعات ورزشی > آشنایی با ورزش باله
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • آشنایی با ورزش باله

  ballet(4)

   باله (به فرانسوی: Ballet)‏ نوعی رقص است. حرکات باله نیاز به ورزیده بودن بدن رقصنده در حد بسیار بالایی می‌باشد.

  با وجود اصالت این هنر در فرهنگ‌های ملل مختلف (همانند مثلاً روسیه)، ریشه باله را شاید بتوان در ایتالیا یافت. اما در فرانسه بود که باله فرم و شکل امروزی را به خود گرفت. واژگان و نام حرکت‌ها در رقص باله به زبان فرانسه است.

  ورزش کششی – نرمشی از رشته‌های جذاب و پرطرفدار است که با وجود نو پا بودن در کشورمان از قدمتی حدود 500 سال برخوردار است. این رشته در قرن پانزدهم در ایتالیا ابداع شد و سپس به فرانسه گسترش یافت. این ورزش دارای تکنیک ها و تمرین‌های ویژه‌ای است که با اصطلاحات خاص خود آموزش داده می‌شود. حرکات منظم دست و پا و حرکات آکروباتیک و پانتومیم از ویژگی های این ورزش است. این ورزش در مدارس خاص آن آموزش داده می‌شود و معمولا برای زیباتر شدن و تکنیکی‌تر شدن آن، مربیان از فرهنگ بومی کشورشان بهره می‌گیرند. این ورزش تعادلی – حرکتی که معمولا به صورت گروهی انجام می‌شود نیازمند تمرکز و هماهنگی بسیار است تا حدی که در کشورهای مختلف برای انجام آن موزیک و آهنگ خاصی را به کار می‌برند.

   در سال‌های نخست ابداع این رشته، آن را ورزش اشرافی قلمداد کرده و معمولا در مراسم سران حکومت‌ها انجام می‌شد و برای افزایش جذابیت آن حرکات شمشیربازی و کار با شمشیر نیز به آن افزوده شد. با گسترش و توسعه ورزش کششی – نرمشی در کشورهای مختلف و استفاده از حرکات بومی – سنتی جهت افزایش تکنیک‌های این رشته، سبک‌های گوناگونی برای این ورزش تعریف و راه‌اندازی شد.

   حالت بدن، تنظیم، قدرت، توازن، احساس و انعطاف‌پذیری از مشخصه‌های این رشته است. برای انجام این ورزش کلیه اندام بدن درگیر است و تمرکز مهمترین لازمه انجام تمرینات و تکنیک‌هاست. برای ارتقای سبک‌های این رشته معمولا ترکیبی از حرکات، تکنیک‌ها و تمرینات سنتی و بومی کشورهای مختلف با یکدیگر جابجا یا ادغام و ترکیب می‌شوند.

  ballet(5)

   سبک‌ها

  تنوع و تکثر فنون و تکنیک‌های این ورزش سبب شده سبک‌های مختلفی به وجود آید. پیدایش سبک‌های مختلف، مراحل و درجات این رشته را به وجود آورده است به گونه‌ای که برای تعیین سطح فعالیت هر ورزشکار آزمون‌ها و امتحان‌هایی در نظر گرفته می‌شود.

   انجمن‌ها و سازمان‌های مختلفی که مسئولیت این رشته را در کشورهای خود برعهده دارند با توجه به مراحل آموزش و تکنیک‌های ارائه شده آزمون‌هایی برگزار کرده و به قبول‌شدگان، ضمن اعطای گواهینامه و مجوز مربوطه اجازه انجام تمرینات و تکنیک‌های مراحل بالاتر را صادر می‌کنند. تمامی ورزشکاران و هنرآموزان موظفند پس از گذراندن و فراگیری تمرینات و تکنیک‌های مراحل پایین‌تر و قبولی در آزمون مربوط به آن مرحله، وارد مراحل بالاتر شوند.

   مراحل

  مراحل این رشته شامل پیش مقدماتی، مقدماتی و مراحل یک تا 8 می‌باشد.

  پس از گذراندن تمرینات هر مرحله، ورزشکاران در حضور مربیان تکنیک‌ها و حرکات خواسته شده را اجرا می‌کنند و مربیان در صورت تایید آن، گواهی موفقیت در آن مرحله را به ورزشکار اعطا می‌کنند. آزمون و امتحانات نهایی هر مرحله برای کلیه ورزشکاران برگزار می‌شود و در صورت عدم قبولی ورزشکار، وی موظف است ضمن استمرار و تداوم تمرینات با افزایش مهارت خود پس از گذراندن آزمون و اخذ گواهی آن مرحله در تمرینات مرحله بعد حاضر شود.

   رده‌های سنی

  در فهرست درجه‌بندی حرفه‌ای این ورزش برای کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان تمرینات و تکنیک‌های خاصی در نظر گرفته شده است. ورزشکاران رده‌های سنی باید شرایط لازم برای حضور در هر مرحله را داشته باشند. چنانچه ورزشکاری نتواند در آزمون نهایی مرحله قبول شود، بنا به تشخیص مربی تمرینات بیشتر و مناسب‌تری برای او در نظر گرفته می‌شود تا بتواند به مرحله بالاتر برود.

  ballet(2)

   متد اصلی

  از مهمترین و معروف‌ترین سبک‌های این رشته می‌توان به سبک‌های ایتالیایی، فرانسوی، روسی و دانمارکی اشاره کرد. متد RAD که انجمن بین‌المللی این رشته آن را ترویج می‌کند برگرفته از سبک انگلیسی آن است. این متد، معروف‌ترین و اصلی‌ترین بین روش‌های مختلف این رشته است.

  مهمترین جنبه متد RAD توجه به جزئیات در حین یادگیری است و پیشرفت به کندی صورت می‌گیرد.

  با این‌که میزان سختی تمرینات در مراحل بالاتر، بیشتر می‌شود. نکته مهم این است که ورزشکاران در هر مرحله باید تمرینات را کامل و دقیق انجام دهند و فنون را به طور اصولی انجام دهند تا برای انجام تمرینات مراحلی بالاتر مشکلی نداشته باشند.

   مزایای ورزش کششی – نرمشی

  – این رشته، ورزش لذت‌بخش و شادی‌آفرین است و مهمترین لازمه آن تمرکز و نظم است. به علاوه به دلیل انجام تمرینات گروهی، حس تعامل و مشارکت را در افراد تقویت می‌کند.

  – این ورزش، نیازمند اتحاد و هماهنگی است. هنگام انجام تمرین، هماهنگی و یکنواختی اندام‌ها و قسمت‌های مختلف بدن ضروری است.

  – تمرینات این رشته باعث تقویت و افزایش قدرت ماهیچه‌ها می‌شود.

  – حفظ تعادل از مهمترین دستاوردهای این رشته ورزشی است که علاوه بر آن ظرافت و تناسب اندام را نیز به دنبال دارد.

  – تمرینات این رشته به دلیل تمرکز و هماهنگی اعضا، آرامش و تقویت ذهن را به همراه دارد و موجب کاهش استرس و فشارهای عصبی می‌شود.

  – با توجه به این‌که تمرینات این رشته، ماهیچه‌هایی را به کار می‌گیرد که در سایر ورزش‌ها کمتر به کار گرفته می‌شوند، انعطاف‌پذیری اندام بدن و تقویت مفاصل از مزایای این ورزش است.

  – برای درمان بیماری‌های مفصلی، استخوانی وستون فقرات، استمرار و تداوم انجام تمرینات این رشته مفید و موثر است.

  ballet

   مزیت بهداشتی و…

  – با توجه به هیجان‌انگیز بودن تمرینات این رشته، ارتقای مهارت‌های زندگی و تقویت سلامت روانی و فیزیکی ورزشکاران از نتایج مثبت این ورزش است.

  افزایش اعتماد به نفس: ممکن است تمرینات اولیه باعث ناراحتی یا انبساط خاطر ورزشکار شود اما استمرار و دقت در انجام صحیح تمرینات باعث افزایش اعتماد به نفس و تقویت روحیه ورزشکار می‌شود.

  افزایش روحیه تعامل و ارتباط با دیگران: ورزشکاران با دیدن نحوه کار و تمرین دیگر هم رشته‌ای خود، نورون‌های آینه‌ای آنها فعال می‌شود. این نورون‌ها باعث می‌شود ورزشکار، رفتار دیگران را درک کرده و تقلید مهارت‌های دیگر را سریع‌تر بیاموزد.

  توجه و تمرکز: ورزشکار باید درباره موقعیت خود نسبت به دیگران، نسبت به محل تمرین و چگونگی حرکات و تمریناتش آگاهی داشته و فاصله استاندارد و اصولی را رعایت کند. لذا رعایت این قواعد توجه و تمرکز ورزشکار را می‌طلبد که زمینه پیشرفت و موفقیت او را فراهم می‌کند.

   آموزش کودکان

  با توجه به هماهنگ، موزون و ریتم‌دار بودن تمرینات این رشته، کودکان نسبت به انجام آن سخت‌گیر نیستند و به راحتی به انجام آن ترغیب می‌شوند.

  افزایش قدرت، تناسب اندام و انعطاف‌پذیری از مزایای انجام این ورزش است که برای کودکان به ارمغان می‌آورد.

   این ورزش با توجه به این‌که به دقت و تمرکز نیاز دارد در تقویت ذهن و افزایش انگیزه کودکان به ویژه آنهایی که دارای عارضه بیش‌فعالی یا پراکندگی حواس هستند بسیار موثر است. با انجام تمرینات این رشته کودکان ضمن یادگیری جهت‌های چهارگانه، چگونگی منظم و هماهنگ راه رفتن و دنبال کردن هدف را می‌آموزند.

   کودکان چهار سال به بالا می‌توانند تمرینات این رشته را شروع کنند. تمرینات این رشته کمک موثری برای رشد بدن است و با انجام آن کودکان به رعایت نظم و هدف‌گذاری تشویق و ترغیب می‌شوند. تمرینات این رشته باعث افزایش اعتماد به نفس، نظم، وقار، متانت و مهارت ورزشکاران می‌شود.

  ballet(3)

   مزایای ورزش کششی نرمشی برای کودکان

  – عادت به پذیرش دستورالعمل‌ها و انجام آن

  – درک و رعایت نظم وانضباط حین انجام کار

  – آموختن همکاری، تعادل و کنترل بدن

  این رشته شباهت‌هایی با ورزش و تمرینات ژیمناستیک دارد. بدن عضلانی پاها و انگشتان راست و کشیده از تشابهات ظاهری ورزشکاران این دو رشته است.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 3٫20 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=30193
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  دیدارهای خاطره انگیز ; تیمی که در ثانیه 55 بازی، 10 نفره شد !

  دیدارهای خاطره انگیز/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی تیمی که در ثانیه 55 بازی، 10 نفره شد ! …

  75 دیدگاه

  1. سلام ببخشید میخواستم بدونم اصلا کلاس باله تو ایران هستش که دقیقا با همون قوانین باله اموزش بدن؟؟؟

  2. سلام من 18ساله ام و 67کیلو هم وزن دارم.تو این شهرستان که زندگی میکنم نه کلاس ژیمناستیک هست و نه کلاس باله اما خیلی علاقه دارم یاد بگیرم.dvd هایی هم که آسمونی تو این سایت خطاب به چندتا از دوستان گفته رو نتونستم پیدا کنم.میشه راهنماییم کنین اصلا برای سن من امکان یادگیری باله وجود داره؟یا الکی امیدوارم؟

  3. سلام من4و5 ساله که باله میرم و خیلی خوبه
   13 سالم است
   و اینو میدونم که باله قد رو نه کوتاه میکنه نه خیلی بلند

  4. سلام
   توی ایران کلاس رقص و باله نیست
   هرکسی که میخواهد بر میتونه بره ژیمناستیک چون بعضی از حرکت های ژیمناستیک وباله بهم ربط دارن بعضی ها هم که میگن قدرو کوتاه میکنه دوروغه من خودم ۳ ساله دارم ژیمناستیک میرم تاثیرش خیلی خوبه

   • سلام لاله جون
    یعنی چی ک تو ایران کلاس باله نیست
    خیلی هم زیاد است
    چون من 5 ساله دارم بالا میرم و13 سالم است
    و2 تا دوست های دیگرم هم هستند که میروند و حتی معلم اونا ارمنیه
    و معلم من ایرانی اما هر 3 ماه یک بار به ایتالیا میرون و 1 تا دو ماه اونجا می مونه و چیز های جدید آموزش می بیند
    اگر علاقه دارید بروید و حتما مربی خوبی پیدا کنید

  5. سلام
   توی کل شهر های ایران هیچ کلاس باله و رقص نیست . توی دبی هست

  6. پارادیس

   سلام
   من شهرستانم اینجا هم کلاس نداره میخوام تو خونه خودم یاد بگیرم
   با تمریناتش اشنا نیستم یعنی نمیدونم از کجا باید شروع کنم
   ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  7. سلام یه سوالی داشتم خدمتتون من85کیلو هستم و خیلی علاقه دازم به باله بنظزتون امکانش هست باله برم؟ لطفا راهنمایی کنید.

  8. سلام مرسی از مطالب مفیدتون,من 29 سالمه و علاقمند به رقص باله هستم .الان میتونم باله رو یاد بگیرم و اگر جای رو سراغ دارید میشه معرفی کنید .خیلی ممنون میشم اگر جوابم رو بدید.متشکرم

  9. شقئخههفَ

   فاغثفهماتن

  10. ما با این کار ها میتونیم بدنی خرم داشته باشیم

  11. سلام خسته نباشید
   شما جایی رو میشناسین برای اموزش رقص باله

  12. میخواستم بدونم باله تو کاهش وزنم تاثیر داره

   • آره عزیزم یکی از وظیفه هاش همینه وهمه بالرین ها لاغر خوش اندام ودارای ماهیچه های قوی هستتند

  13. باسلام و عرض احترام
   لطفا اگر کلاس باله در محدوده شریعتی معلم میشناسید راهنمایی کنید من دخترم 7 سالش می خوام یک کلاس رقص باله خوب در این محدوده بزارم

  14. این دی وی دی ها به زبان نگلیسی هستند؟؟

  15. سلام.تو یه سایت نوشته بود!شاید باله در کوتاه شدن قد تاثیر نداشته باشه ولی موثر هم نیست.من نفهمیدم حالا تاثیر در افزایش قد داره یانه؟شاید یکم بی ربط باشه ولی نسبت به ورزش یوگا کدوم بیشتر در افزایش قد موثره؟من خیلی رقص باله رو دوس دارم.ولی افزایش قد هم دوس دارم‌خو. .
   لطفا جوااب بدین.ممنون.

   • ---> آسمونی

    باعث افرایش قد می شود

   • سلام. من یک مدت باله میرفتم. تا ترم اخر رفتم.
    شنیده بودم اگر باله رو ول کنیم قد کوتاه میشه و انداممون بد میشه.
    ولی من تغییری حس نکردم
    ._.

  16. ببخشید من می خوام برم کلاس باله می خواستم بدونم باله هم مثل ژیمیناستیک قد رو می سوزونه یانه.من11سالمه.

  17. سلام من ۴۱ ساله هستم علاقه زیادی به باله دارم میتونم یاد بگیرم؟

  18. سلام می خواستم بدونم از کجا می تونم کفش باله پیشربته را خریداری کنم

   • سلام عزیزم کفش پوینت رو از منیریه میتونی تهیه کنی
    اما باید باله کار حرفه ای باشی که به خودت اسیب نزنی حتما با مربیت مشورت کن من خودم مربیم البته

   • آخه تو رو به چه این کار

  19. سلام شمع کلاسی رپ برای اموزش تو تهران حوالی منطقه۱و۴ یراغ دارین

  20. سلام من 13 سالمه و از نظر تپلی همه جام خوبه ولی یکم شیکم دارم
   تو این سن میشه باله رو شروع کزد؟؟؟؟
   یا اگه دی وی دی بگیرم ممکن نیست چون مربی ندارم حرکتو اشتباه برمو بدنم اسیب ببینه؟؟؟
   لطفا جواب بدین

  21. سلام
   من 21 سالمه و قدم 180 سانته دوست ندارم قدم بلندتر بشه ایا باله باعث افزایش قد من میشه؟ در ضمن درسته که میگن باله برای افراد بلند قد قشنگ نیست؟

   • ه اتفاقا برعکس شما که قدتون بلنده قشنگ رقصه باله زیباییش رو نشون میده توی بدنتون

  22. سلام . می خواستم بدونم آیا باله روی قد هم تاثیر داره .دختر من 3 ساله اسم نویسی کردم برای باله .لطفا جواب من را بدبد ممنون میشم .الان 94 ساتت قد داره

   • --> آسمونی

    بعضی مطالعات نشان می دهد که بچه های ورزشکار اندکی بلند قدتر از سایر بچه ها هستند. بر اساس این مطالعات ذهنیت اثر سودمند ورزش بر افزایش قد، حتی به میزان اندک، قوت گرفته است.

  23. پسر من 6 ساله هست .و خجالتی.باله میتونه بهش کمک کنه که اعتماد به نفس بگیره

  24. سلام.من چهارده سالمه.حدود چند ماهه که علاقه ی شدیدی به باله پیدا کردم.میخواستم بدونم خیلی سخته برای سن من که تازه شروع کنم؟

  25. راستی پا در کفش چجوری قرار میگیره؟؟؟ یعنی پا به صورت کامل خم میشه؟؟؟؟

  26. سلام
   من از خدمت شما یه سوال داشتم اگر بتونید من و راهنمایی کنید ممنون میشم. من دنبال پروژه ای درباره تمرینات باله و حرکات موزون هستم اگر براتون مقدور هست منو راهنمایی کنید.

  27. سلام من18سالمه وزنمم 45 دوست دارم رقص باله رو حرفه ای یاد بگیرم…قدمم165
   استعداد چاقی ام ندارم چون شرایط مدلینگ شدنم65کیلوعه…میخواستم بدونم جز دی وی دی مربی خوب واسه آموزش باله تو تهران نداریم؟؟؟

  28. سلام من برای کلاس پسرم دوم ابتدایی که مختلط هستند مربی باله میخوام .دوستان اگه مربی خوب میشناسید معرفی کنید ممنون میشم 7 شاگرد هست 3 تا پسر بقیه دختر .

  29. سلام من خودم باله کار میکنم و هر جلسه که می گذره انعطاف پذیری بیشتر بدنم رو احساس میکنم واقعا رقص جالبیه حتما دنبالش کنین.من پیش مربی خوبم خانم ندا صابری اموزش می بینم. تینا 13 ساله از استان گیلان

  30. سلام.من 19 سالمه و دلم میخواد قدم کمی بلندتر بشه و پاهام کشیده تر باشه. باله میتونه تاثیری داشته باشه ؟ با سن من ؟ چقد باید ادامه بدم ؟
   ممنون میشم پاسخ بدین

   • --> آسمونی

    به طور کل ورزش های کششی در کنار هم میتونه مفید میتونه باشه
    خانم ها تا 25 سالگی امکان رشد قد را دارند

  31. سلام من 22 سالمه اگر باله کار کنم روی استخوانهایم اثر بدی داره درضمن من تا حالا ژیمناستیک هم کار نکردم برای سن من امیدی به یاد گیری هست. ممنون میشم اگه جواب بدید.

  32. من وزنم زیاده و ۱۷ سالمه می‌تونم از الان رقص بله یاد بگیرم؟

  33. سلام من سمیرا هستم می خواستم بپرسم دی وی دی شما چه سبکی هست؟وخواهش کنم دی وی دی آموزش باله را چطور می توانم تهیه نمایم .

   • --> آسمونی

    معروفترین و پرفروشترین مجموعه آمازون می باشد، 3 دی وی دی آموزش + تمرین ، با کیفیت بالا
    جهت اطلاعات بیشتر و خرید با شماره 44157714-021 تماس بگیرید

  34. با سلام و درود برشما عزیزان.
   منم یکی از طرفداران رقص باله هستم. ولی با کلاس رفتن خیلی مشکل دارم شهرستان ما این کلاس ها رو نداره. میتونم برای تهیه دی وی دی های تمرینات رقص از شما کمک بگیرم؟
   لطف میکنید…

   • --> آسمونی

    بله از طریق بخش تماس با ما، شماره تلفن خود را ارسال کنید، تا هماهنگی جهت ارسال دی وی دی باله صورت بگیرد

  35. سلام.
   در سن بالا میشه این ورزش رو یاد گرفت؟
   من 29 سالمه و میخوام لاغر بشم. البته اضافه وزن چندانی ندارم. یه کم چربی شکم دارم.
   شهرستان هم زندگی میکنم.
   اگه جوابتون مثبته ، از روی دی وی دی های آموزشی میتونم این کار رو بکنم؟

  36. به نظر من باله یک ورزش خوبه که هم ورزش وهم سرگرمیه. ممنونم از اطلاعات خوبتون. صبا

  37. سلام
   میخواستم بدونم آیا باله رو به پسر ها هم آموزش میدن؟ و اگر جایی هست کجا ؟
   ممنون میشم راهنماییم کنید.

  38. ملیکا حافظی

   به نظر من باله مفید و در بعضی مواقع مضر هم هست

  39. بنظرمن باله برای بدن مفید اس اما ظرر هایی هم دارد

  40. سلام خسته نباشین.دختر من 6 سالشه و کمی توپوله میخواستم بدونم باله میتونه بهش کمک کنه؟و اینکه اگه این ورزش رو شروع کنه و بعد از مدتی خسته بشه و نتونه ادامه بده رو اندامش تاثیر میذاره؟

   • --> آسمونی

    هر ورزشی با استمرار خوبه، اگر نتونن ادامه بدن مشکلی پیش نمی یاد، اما این به منزله کنار گذاشتن کامل ورزش و فعالیت بدنی نباشه

  41. باسلام به اسمونی عزیز سمیراهستم دخترم 10ساله س به تازگی مربی خصوصی باله براش گرفتم ازلحاظ جثه تپلیه (نه خیلی) :ایا این ورزش کمکش میکنه؟واین ورزش رو هفته ای چندساعت انجام بده بهتره؟ممنون میشم جوابمو بدین. 😛 🙄 +

   • --> آسمونی

    سلام سمیرای عزیز
    با توجه به حرکت زیاد در تمام بدن، بله کاملاً میتونه مفید باشه، و برای کودکتون هم جذاب خواهد بود

  42. من خودم خیلی باله دوست دارم .
   واقعا دلم میخواد این ورزشرو دنبال کنم.
   فقط یه سوال >>>تا چند سالهگی میشه یاد گرفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   ای کاش جوابم رو بدین.
   مرسیییییییییییییییییییی 😉

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.