آسمونی
اطلاعات ورزشی

نصیحت های امه‌ژاكه برای قهرمانی در جام جهانی

جایزه ملی یادگیری الکترونیکی

Aimé Jacquet 1 نصیحت های امه‌ژاكه برای قهرمانی در جام جهانی

نصیحت های امه‌ژاكه برای قهرمانی در جام جهانی/  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

 

به گزارش آسمونی ، تیم ملی فرانسه یک بار در بیست سال قبل قهرمانی جام جهانی را از آن خود کرد؛ آن هم با مقتدرانه ترین نتیجه فینالهای تاریخ جام جهانی( به صورت مشترک با فینالهای 1958 و 1970). اما ببینیم سرمربی آبی‌ها در جام 1998 برای رسیدن به عنوان قهرمانی چه برنامه هایی داشت و چه نصیحت هایی به دیگران می کند. با هم صحبت های امه ژاکه را می خوانیم.

Aimé Jacquet 2 نصیحت های امه‌ژاكه برای قهرمانی در جام جهانی

پلان B فراموش نشود

كلید پیروزی در جام‌جهانی، داشتن سیستمی است كه در هر لحظه بتواند تغییر كند. زین‌الدین زیدان، لورن بلان و مارسل دزایی بازیكنانی بودند كه در تمامی مسابقات این جام، امكان بازی را پیدا نكردند اما من این شرایط را قبلاً پیش‌بینی كرده بودم و تركیب آبی‌ها را در غیاب این ستارگان نیز به بهترین شكل آماده كرده بودم. این شانس بزرگی برای من بود كه تیمی یكدست داشتم. زیرا طی جام‌جهانی با بدشانسی‌های فراوانی روبه‌رو شدیم. هنگامی كه فاتح جام‌جهانی 1998 شدیم، گروهی 22 نفره ـ و نه 11 نفره ـ داشتیم كه همگی در روزهای اوج خود بودند.

 

با بازیكنان رابطه صمیمانه‌ای داشته باشید

به گزارش آسمونی ، مهمترین مسأله در روابط مربی و شاگرد، این نیست كه بازیكنان مربی خود را دوست داشته باشند. بلكه مسأله مهم این است كه مربی باید بازیكنان خود را دوست داشته و برای آنها ارزش قائل شود. رابطه او با بازیكنان باید كاملاً حرفه‌ای باشد و در عین حال رابطه‌ای كاملا انسانی با شاگردان خود برقرار كند به گونه‌ای كه آنان سهم خود را در موفقیت‌ها و پیروزی‌ها با تمام وجود احساس كنند. نخستین ویژگی مهم یك مربی این است كه بداند چگونه به صحبت‌ها و نظریات بازیكنان خود گوش فرا دهد. ضمن آن كه باید بتواند دستورات و پیغام‌های خود را به صورت كاملاً مختصر به دیگران انتقال دهد. آن هم به صورتی كه برای تمامی بازیكنان قابل فهم باشد. رابطه با تك‌تك بازیكنان بسیار مهم است اما مهمتر از آن، تثبیت و تعمیم این روابط در قالب یك تیم خواهد بود.

Aimé Jacquet 3 نصیحت های امه‌ژاكه برای قهرمانی در جام جهانی

ژاکه خود به بهترین شکل ممکن، این نصایح را به کار بست. در روز فینال، مسابقه بدون گل پیش می رفت اما روی کرنر امانوئل پتی و ضربه سر زیدان فرانسه به گل رسید. کمی بعد با کرنر یوری ژورکائف و ضربه سر دیگری از زیدان فرانسه گلزنی کرد. در انتهای مسابقه هم پاس پاتریک وی یرا و ضربه تمام کننده امانوئل پتی نتیجه را (3-0) کرد.

در  این شرایط کسی به کریتسین کارمبئو توجهی نداشت. اما تنها کسی که در انتهای دیدار از او تشکر کرد، امه ژاکه بود. به گزارش آسمونی ، ژاکه تنها کسی بود که به خاطر داشت پرس شدید کارمبئو سبب اشتباه روبرتو کارلوس شد و این مدافع برزیلی یک کرنر به فرانسه هدیه داد. کرنری که اولین گل فرانسه از آن به دست آمد.

منبع: اختصاصی آسمونی

تازه های مرتبط

نگاهی به مسابقات کاراته قهرمانی جهان ( اسپانیا – 2018 )

ده وزن جدید در مسابقات وزنه برداری ، کدام اوزان هستند؟

شهاب نظری فر

نیاز کشتی به مربیان خارجی ؛ واقعیتی که نیم قرن است نفهمیده ایم !

شهاب نظری فر

حرکات ورزشی برای افراد پشت میزنشین + تصاویر

لیلا شاهپوری

24 مهر ماه ؛ روز پارالمپیک

شهاب نظری فر

نقش و جایگاه اسپانسر در ورزش و فوتبال

ندا رحیمی

درج نظر