آسمونی
اطلاعات فوتبالی

جنگ فوتبال ; وقتی دو کشور همسایه به خاطر فوتبال ، با یکدیگر نبرد کردند

ثبت نام لاتاری

football war 3 جنگ فوتبال ; وقتی دو کشور همسایه به خاطر فوتبال ، با یکدیگر نبرد کردند

وقتی دو کشور همسایه به خاطر فوتبال، با یکدیگر نبرد کردند

جنگ فوتبال (Football War) /   اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

 

به گزارش آسمونی ، در صبحگاه ۱۴ جولای ۱۹۶۹ کشور السالوادور به هندوراس اعلان جنگ داد. اندکی پس از آغاز نبرد، نیروی هوایی السالوادور اهداف استراتژیک در مناطق مرزی را بمباران کرد و سپس ارتش مکانیزه و پیاده نظام این کشور با گذشتن از مرز، و تصرف یک جاده استراتژیک بین دوکشور، بر استان مرزی «اوکوتپک» تسلط یافتند. یک روز بعد، ارتش السالوادور که بسیار مجهزتر و مدرن‌تر از ارتش هندوراس بود به پیش‌روی ادامه داد و تا غروب آفتاب آن‌ها ده کیلومتر جلوتر از مرز بین‌المللی خاکریز زدند و جبهه‌ای با عرض بسیار زیاد در خاک هندوراس تشکیل دادند. کسی نمی توانست تصور کند که این جنگ، بعدها با عنوان جنگ فوتبال (Football War) شناخته خواهد شد!

 

صعود السالوادور و هندوراس از گروه های 3 و 4

شاید همه چیز در اثر قرعه کشی رقابت های مقدماتی جام جهانی 1970 بود؛ شاید هم تمام اینها بهانه ای بیش نبود. اما هر چه بود، هندوراس در گروه سوم منطقه آمریکای مرکزی و شمالی طی 4 بازی با کستاریکا و جامائیکا صاحب 3 برد و یک مساوی شد و تنها در دیدار آخر خود در خانه کستاریکا از رسیدن به برد بازماند. السالوادور هم در گروه 4 موفق شد سه بازی نخست خود را در برابرسورینام و آنتیل هلند با پیروزی پشت سر بگذارد. باخت(4-1) روز آخر مقابل سورینام – که در خانه السالوادور(6-0) مغلوب شده بود- هیچ تاثیری در صعود السالوادور نداشت و به این ترتیب قرار شد صدرنشینان دو گروه در یک دیدار پلی آف به مصاف هم بروند. دیداری که به هنوعی حالت نیمه نهایی داشت و برنده آن باید در آخرین مسابقه به مصاف تیم منتخب گروههای یک و دو منطقه می رفت. یعنی هائیتی

football war 1 جنگ فوتبال ; وقتی دو کشور همسایه به خاطر فوتبال ، با یکدیگر نبرد کردند

هجوم مردم السالوادور به خاک هندوراس

به گزارش آسمونی ، هندوراس با وسعت 112492 کیلومتر مربع چندبرابر از السالوادور( با وسعت 21041 کیلومتر مربع) بزرگ‌تر است؛ آن قدر بزرگ که علاوه بر ارتباط با دریای کارائیب و اقیانوس اطلاس از سمت شرق، از غرب هم با اقیانوس آرام ارتباط دارد. اما السالوادور از سمت شرق راهی با دریا ندارد و مرزهای آن، مرز مشترک با هندوراس است. با این وجود در دهه شصت اقتصاد السالوادور رشد چشمگیری داشت. این رشد با افزایش قابل توجه جمعیت همراه بود که مردم السالوادور را با مشکل زمین مواجه می‌کرد. در سال ۱۹۶۷ تخمین زده می‌شد که در حدود سیصدهزار السالوادوری با خرید زمین یا تصاحب زمین‌های بی‌صاحب در آن‌سوی مرزهای بین‌المللی، عملا وارد خاک هندوراس شده بودند. این جمعیت یک دهم جمعیت آن زمان السالوادور را تشکیل می دادند و آنها حالا داخل خاک هندوراس بودند!

 

عهدنامه مهاجرت آزاد

دولت‌ها در ابتدا سعی کردند با مذاکره مشکل را حل کنند. به این ترتیب عهدنامه «مهاجرت آزاد» بین دو کشور امضا شد که زندگی شهروندان هریک از دوکشور در خاک دیگری را به رسمیت می‌شمرد. در ژانویه ۱۹۶۹ که مدت معاهده قبلی به پایان رسید، دولت هندوراس از تمدید آن سرباز زد و خواهان رسیدگی به وضعیت مهاجران غیرقانونی در دوسوی مرزها شد.

رسانه‌های هندوراس به شدت از این کار دولت دفاع کردند و علاوه بر ماجرای زمین‌ها به موضوعات دیگری مانند تاثیر منفی حضور السالوادوری‌ها بر بازار کار هندوراس نیز پرداختند. شرایط دو کشور بحرانی می شد و هر کشور، دیگری را عامل بحران درون خاک خود می دانستند.

football war 4 جنگ فوتبال ; وقتی دو کشور همسایه به خاطر فوتبال ، با یکدیگر نبرد کردند

تنش در دیدار پلی آف

در همین شرایط زمان دیدار رفت پلی آف فرا رسید. بازی در روز هشتم ژوئن در «تگوسیگالپا» پایتخت هندوراس برگزار شد و  با وجود تنش‌های بسیار زیاد و درگیری‌های فراوان، سرانجام لئونارد ولس در دقیقه 89 گلزنی کرد و مسابقه با پیروزی یک برصفر تیم ملی هندوراس به پایان رسید. بازی برگشت یک هفته بعد به میزبانی السالوادور برگزار می شد و اگر تیم میزبان با هر نتیجه ای برنده مسابقه می شد، کار به دیدار تکراری می کشید زیرا هنوز تفاضل گل در بازیهای رودررو به عنوان قانون این مناطق برگزیده نشده بود.

 

انتقام در مسابقه برگشت

بازیکنان هندوراس روز 14 ژوئن به «سان سالوادور» پایتخت السالوادور رسیدند. اما هرگز نتوانستند چشم روی هم بگذارند. زیرا تمام شب از پنجره‌های شکسته هتل محل اقامت‌شان سنگ، تخم‌مرغ، گوجه و موش مرده به سویشان پرت می‌شد. شرایط درون میدان هم به نفع السالوادور بود. خوآن رامون مارتینز ملقب به «مون» در دقیقه 27 از روی نقطه پنالتی گل اول را برای میزبان به ثمر رساند. دو سال بعد الور آنخل آسه ودو گل دوم میزبان را به ثمر رساند و در دقیقه 41 مارتینز گل دوم خود و گل سوم تیمش را به ثمر رساند؛ نتیجه ای که تا پایان بازی برقرار ماند.

football war 2 جنگ فوتبال ; وقتی دو کشور همسایه به خاطر فوتبال ، با یکدیگر نبرد کردند

قطع روابط دیپلماتیک دو کشور

از همان فردای مسابقه رفت، خشونت بین مردم و هواداران دو کشور آغاز شده بود. در ابتدا رسانه ها السالوادوری گزارش دادند که تعداد زیادی از مردم و حتی مسوولان السالوادوری ساکن هندوراس، قربانی خشونت هندوراسی ها شده اند؛ در این بین چند تن نیز به قتل رسیدند. بازگشت هزاران السالوادوری به کشور خود، تنش ها را بیشتر کرد و نگرانی ها را افزایش داد. همین مساله سبب شد که هندوراسی ها در بازی برگشت با انتقام بی رحمانه مردم کشور همسایه روبه رو شوند. از قضا در روز ۲۶ ژوئن ۱۹۶۹ بود که هندوراس روابط دیپلماتیک خود را با السالوادور قطع کرد؛ یک روز قبل از مسابقه سوم دو تیم در مکزیک! به این ترتیب کمتر از یک ماه بعد، جنگ دو کشور توسط السالوادوری ها آغاز شد؛ پس از پیشروی های اولیه ارتش این کشور،‌هندوراسی ها تاسیسات نفتی السالوادور در مناطق مرزی را با هواپیماهای خود بمباردمان کردند. از طرف دیگر هواپیماهای السالوادوری نیز حریف هواپیماهای هندوراسی نشدند و بسیاری از آنها سرنگون گشتند.

 

اولتیماتوم OAS

به گزارش آسمونی ، ساعاتی بعد اتحادیه کشورهای قاره آمریکا(OAS) تشکیل جلسه داد و دستور عقب نشینی نیروهای السالوادور از خاک هندوراس را صادر کرد. اما این کشور نپذیرفت و عقب نشینی خود را منوط به این شرط دانست که امنیت شهروندان السالوادور در خاک همسایه تضمین شده و به خانواده های مقتولین السالوادوری نیز غرامت داده شود. روز20 جولای پیمان آتش بس امضا شد. آنچه سبب شد این جنگ با نام« صد ساعته» شناخته شود، مدت زمان آن بود که 4 شبانه روز به طول انجامید. 4 شبانه روز نبردی که حدود دو هزار کشته داد. این نبرد صد ساعته در تاریخ به نام« جنگ فوتبال » معروف شد. همه این ها اولین صعود السالوادور به جام جهانی را( که با برد 3 بر 2 در بازی سوم به دست آمد) تحت الشعاع قرار داد!

منبع: اختصاصی آسمونی

تازه های مرتبط

جدول لوشامپیونه فرانسه – امتیازها ، نتایج و برنامه بازی های 2018 – 2019

شهاب نظری فر

جدول سری آ ایتالیا – امتیازها ، نتایج و برنامه بازی های 2018 – 2019

شهاب نظری فر

جدول بوندسلیگا – امتیازها ، نتایج و برنامه بازی های 2018 – 2019

شهاب نظری فر

جدول لالیگا – امتیازها، نتایج و برنامه بازی های 2018 – 2019

شهاب نظری فر

جدول لیگ برتر انگلیس – امتیازها، نتایج و برنامه بازی های 2018 – 2019

شهاب نظری فر

آشنایی با تیمهای لیگ برتر ؛ پیکان ؛ تیمی نابود شده توسط ستارگان یاغی

شهاب نظری فر

درج نظر