در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > علمی و دانستنی > رشته تحصیلی و دانشگاه > توصیه هایی برای انتخاب رشته کنکور و دبیرستان
کانال تلگرام کوروش

توصیه هایی برای انتخاب رشته کنکور و دبیرستان

select strands توصیه هایی برای انتخاب رشته کنکور و دبیرستان

در این بخش آسمونی در دو بخش در رابطه با انتخاب رشته کنکور و دبیرستان توضیحاتی ارائه شده است. برای انجام یک انتخاب رشته اصولی و صحیح، پارامترها و عوامل مختلفی تاثیر گذار است. با مطالعه این مقاله این موارد مورد بررسی قرار می گیرد. در بخش اول پارامترهای تاثیر گذار در انتخاب رشته دبیرستان و کنکور ارائه شده و در قسمت بعد، مطلبی با عنوان “چگونه در مقطع دبیرستان انتخاب رشته کنیم؟” ارائه شده است.

پارامترهای تاثیر گذار در انتخاب رشته دبیرستان و کنکور

اگر قصد دارید برای دوره دبیرستان یا کنکور انتخاب رشته کنید، پارامترهای زیر می تواند به انتخاب رشته صحیح و اصولی و نهایتا موفقیت در کنکور و تحصیل و زندگی کمک کند.

1- علاقه: رشته ای را انتخاب کنید که به ان علاقه دارید یا حداقل از آن بدتان نمی آید.

2- بازارکار: بسیاری از رشته ها در حال حاضر بازازرکار خوبی ندارند. در مورد بازارکار رشته انتخابی خود تحقیق نمائید.

3- وضعیت ادامه تحصیل: بررسی کید که در رشته موردنظرتان تا چه مقطعی می توانید ادامه تحصیل دهید.

4- نوع کار و ساعات کاری: با انتخاب تعدادی از رشته ها ممکن است در آینده مجبور به شب کاری یا کار در تعطیلات گردید. این موارد را مد نظر داشته باشید.

5- محیط کار: اگر به عنوان مثال از کار در محیط بیمارستان خوشتان نمی آید، انتخاب رشته پرستاری برای شما مناسب نیست. هر رشته ای را که انتخاب می کنید، نوع کار و محیط کاری آینده خود را بررسی نمائید.

چگونه در مقطع دبیرستان انتخاب رشته کنیم؟

یکی از انتخاب های مهم در دوران تحصیل، انتخاب رشته و تعیین رشته در دوران دبیرستان است. انتخاب رشته صحیح و اصولی در این دوران باعث می شود که در ادامه تحصیل به موفقیت های چشمگیر دست پیدا کنیم.

برای انتخاب رشته در دوران دبیرستان باید عوامل مختلفی از جمله علاقه؛ توانایی های خودمان و بازارکار رشته های مختلف در آینده در نظر گرفته شود.

در زمینه علاقه، به صورت کلی می توان گفت که اگر مثلا شما به دروسی همچون ادبیات، عربی و … علاقه دارید رشته علوم انسانی برای شما مناسب است. اگر دروسی مانند فیزیک و ریاضی را دوست دارید باید به رشته ریاضی بروید و اگر به دروسی مانند زیست علاقه مند هستید، رشته تجربی گزینه مناسبی است.

ولی به هر حال در انتخاب رشته، نباید تنها به علاقه اکتفا کرد. ممکن است شما به عربی علاقه داشته باشید ولی توانایی زیادی در ریاضی و فیزیک داشته باشید و در این دو درس نمره بهتری بگیرید. بنابراین شاید انتخاب رشته ریاضی برای شما بهتر باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده، بازارکار رشته های مختلف نیز مهم است. اگر به رشته خاصی علاقه دارید در رابطه با آینده شغلی آن نیز تحقیق کنید. اگر بازارکار یک رشته خاص مناسب نیست داشتن علاقه به آن و یا دارا بودن توانایی در آن که در اولویت های بعدی هستند، توجیه خوبی برای انتخاب آن رشته نیست.

برای یک انتخاب رشته صحیح به خواندن همین مطلب اکتفا نکنید. با مدرس و معلم خود مشورت کنید و از مشاوره افراد با تجربه در این زمینه بهره بگیرید.

همچنین مطلب زیر را ببینید:

معرفی ۱۰ رشته تحصیلی برتر و پردرآمد

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=117643
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

همخانه و هم اتاقی پسر

حتما شما هم تا به حال آگهی های زیادی در مورد پیدا کردن هم خانه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی