تازه های آسمونی
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • عالم ذر کجاست ؟

  zar World

  بدون تردید باید گفت زندگی با بدن مادری، اولین دوران زندگی هر انسانی نیست. هر کس که در این دنیا زندگی می‌کند، زندگی‌های دیگری نیز داشته و خواهد داشت. آنچه همه بدان معتقدیم، زندگی در جهان آخرت است؛ اما بحث فعلی ما در مورد جهان آخرت نیست. بلکه قصد داریم به عوالم قبل از این دنیا نظر کنیم.

  عالم ذر چیست؟

  همۀ انسان‌ها قبل از ورود به عالم دنیا، حداقل در دو عالم دیگر نیز زندگی کرده‌اند. این دو عالم عبارت‌اند از:

  1- عالم ارواح

  2- عالم ذر

  خصوصیت اصلی عالم ذر یا بهتر بگوییم عوالم ذرّ این است که روح انسان در آن عالم دارای بدنی ذرّه ای بوده است. به همین دلیل هم هست که به عالم ذرّ معروف شده است.

  چه شد که به عالم ذر معتقد شدیم؟

  شاید بتوان گفت که اعتقاد به عالم ذرّ از ویژگی‌های مختص مسلمانان است. دلیل این امر هم وجود آیاتی در قرآن کریم است که دلالت بر وجود عالم ذرّ می‌کند.

  اصلی‌ترین این آیات، آیه ۱۷۲ سوره اعراف است :

  وَ إِذْ اخذ رَبُّکَ مِنْ بَنی‏ آدَمَ مِنْ ظُهُورِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ وَ أَشْهَدَهُمْ عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ أَ لَسْتُ بِرَبِّکُمْ قالُوا بَلى‏ شَهِدْنا أَنْ تَقُولُوا یَوْمَ الْقِیامَهِ إِنَّا کُنَّا عَنْ هذا غافِلینَ.

  و به خاطر بیاور زمانى را که پروردگارت از پشت و صلب فرزندان آدم، ذریه آن‌ها را برگرفت؛ و آن‌ها را گواه بر خویشتن ساخت؛ و فرمود: «آیا من پروردگار شما نیستم؟» گفتند: «آرى، گواهى مى‏دهیم!» چنین کرد مبادا روز رستاخیز بگویید: «ما از این، غافل بودیم؛ و از پیمان فطرى توحید بى‏خبر ماندیم»!

  آیات دیگر :

  آیات ۶۰ و ۶۱ سوره‌یس، آیه ۵۶ سوره نجم، آیه ۱۰۱ سوره اعراف، آیه ۱۵۸ سوره انعام، آیه ۱۱ سوره فصلت، آیه ۳۰ سوره روم، آیه ۷ سوره احزاب و چند آیه دیگر.

  علاوه بر آیات فوق، روایات زیادی در منابع روایی شیعیان و اهل تسنن، وجود دارد که به صراحت بر وجود این عالم، تأکید می‌کنند.

  آیا عالم ذر عقلی است؟

  قبل از پاسخ به این سؤال باید بدانیم که نسبت عقل با گزاره‌های اعتقادی، سه گونه است:

  ۱- برخی گزاره‌ها را ثابت می‌کند.

  ۲- برخی گزاره‌ها را نفی می‌کند؛ یعنی می‌گوید امکان ندارد.

  ۳- نسبت به برخی گزاره‌های ساکت است؛ یعنی هیچ حکمی ندارد. چنین گزاره‌هایی را «فرا عقلی» می نامیم. عقل در مورد این امور، نه می‌گوید «حتماً باید باشد» و نه می‌گوید «قطعاً درست نیست». به تعبیر بهتر، اساساً عقل نمی‌تواند حرفی بزند. این گزاره‌ها، از دایره اثبات عقل خارج‌اند.

  اکنون سؤال این است که حکم عقل در مورد «عالم ذرّ» چیست؟

  باید بگوییم که نسبت عقل با گزاره‌های عالم ذرّ یک نوع نیست، یعنی برخی گزاره‌های آن در محدوده اثبات عقل است و برخی گزاره‌های آن در محدوده اثبات عقل نیست. اگر چه توسط عقل درک می‌شوند.

  توضیح بیشتر اینکه، عقل ممکن است بتواند ثابت کند که عالم ذرّ وجود ندارد. بدین معنی که «اعتقاد به عالم ذرّ» مخالف احکام بدیهی عقلی است. اگر عقل چنین حکمی‌دهد، از اساس بحث عالم ذرّ منتفی می‌شود؛ اما اگر نتواند چنین حکمی‌دهد، سایر گزاره‌های مرتبط با «عالم ذرّ»، دیگر ارتباطی با عقل ندارد؛ یعنی عقل نمی‌تواند با تکیه بر خودش درباره آن‌ها نظر دهد.

  همان طور که گفتیم این حرف بدین معنی نیست که این اعتقادات مخالف عقل هستند بلکه به این معنی است که عقل ساکت است؛ زیرا این‌ها «فرا عقلی» هستند. درست مانند اتفاقاتی که در قیامت خواهد افتاد، عقل نمی‌تواند بگوید که مثلاً جزئیات واقعه محشر چگونه است. نه اینکه این جزئیات مخالف عقل هستند بلکه به این معنا که خارج از محدوده اثبات عقلی (و نه درک عقلانی) هستند.

  نتیجه حرف‌های ما این می‌شود که:

  1- اگر عقل بتواند ثابت کند که اعتقاد داشتن به وجود عالم ذرّ، مخالف احکام عقلی است و مثلاً باعث می‌شود که ۲×۲ بشود ۵، دیگر نمی‌تواند حرفی از این عالم زد.

  2- اگر عقل نتواند مورد الف را نشان دهد، از اینجا به بعد ساکت است. نه می‌تواند بگوید عالم ذرّ هست و نه می‌تواند بگوید نیست.

  چه کسی می‌تواند بگوید عالم ذرّ وجود دارد؟

  تنها کسانی می‌توانند از عالم ذرّ سخن بگویند که از عالم غیب خبر دارند. کسانی که خداوند به آن‌ها علومی مخصوص داده است.

  گفتیم که منشأ اعتقاد به عالم ذرّ هم قرآن است. در این مورد، قرآن کریم ما را از امور غیبی آگاه کرده است.

  جزئیات عالم ذرّ را هم عقل نمی‌تواند بگوید (مثلاً کجا بوده است، کی بوده است و …) و فقط رسولان الهی می‌توانند در مورد آن حرف بزنند.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 2٫00 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=91737
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  غول ها آیا وجود دارند؟ یا زاییدهٔ خیال مردم هستند

  غول ها آیا وجود دارند؟ یا زاییدهٔ خیال مردم هستند؟ آسمونی در این بخش در …

  10 دیدگاه

  1. در فرصتهای دیگه نکاتی رو بدم نمیاد ارسال کنم براتون . جای یکی اینجا خالیه اونی که شاید از طریق آفتاب بهش کمک میشد یا نمیدونم هنوز یه چیزایی میاد تو ذهنمو میره خوب انگاری جا نگرفته شاید فقط یه حسه . در مورد مطلب جن زده
   راستش اگه نباشه که معتقدم هستند خوب و بد هم دارن , بعضی آدما عین جن هستن ” بسم الله الرحمن الرحیم “. با
   رفتار و عقاید و آزار دادن و رنجوندن یا بی اعتنا بودن بهشون بقول حجازی زنده یاد میگفت : گاهی ما تو خیالمون دنبال یک
   بهتر هستیم به محض اینکه تو زندگیمون میاد کاری میکنیم باهاش که خودش شرمنده و گریزان میره , و یا یک نویسنده
   میتونه با قلمش کشتار راه بندازه . کمبود خیلی از این آدمای خوب دل من یکی رو بد جور میلرزونه اما مبادا شما رو رنجونده
   باشم . بهرحال دنیا اونقدا هم که میگن بزرگ نیس میشه گمشده ها رو پیدا کرد اما مثه تلنگرای خدا مبادا کاری کنیم تا
   دوباره گمش کنیم . برای آقا یا خانم ام امیدوارم هرگز اون هشت سال دیگه براتون اتفاق نیفته و برای همه .
   شب خوش مرسی

  2. من نه تنها محلهایی که خانم فاطمه براشون اتفاق افتاده بلکه حرف زدن ها نیز , به رویاهام بسیار معتقدم بیشترش فرای
   زمینه در حالی که خودمو رو تختخواب و می بینم . پس خاص انبیاء نیست به اذن الهیه . آفتاب احتمالا” مونث باید باشن که
   حس مشترکی رو از نوشته اشون در این مطالب یا متافیزیک در درون پیدا کردم , جالبه امشب گفتم آسمونی , آفتاب و مهتاب و ستاره هاش کو ؟ جالب شد یک وجه مشترک دیگه از ایمیلم با آفتاب گرچه تاریخو نگاه کردم گذشته . بهرحال شاید
   باور نداشتن این مطالب که پشت سرهم اومده اونایی قبول کنن که مشاهده عینی یا ذاتی داشته باشند میتونه باشه و
   همون چشم بصیرت کمبود خیلی ها باشه . اتفاقاتی که قرار پیش بیاد در خواب برخی قرار میگیره خوب /بد/تلخ /شیرین .
   گویا مثلث برمودایی که دنبالش بودمو پیدا کردم , حس مشترک , افکار نزدیک بهم حتی اگر روبروی یکدیگر نباشیم چیزی
   که امروزه به علم از راه دور فکری رو خووندن و… مبدل شده . برای شما و بخصوص آفتاب بهترین ها رو آرزو دارم . شاید این دقایق که اینجا هستم رو از بعد از صرف شام حس کرده بودم و اومدم خوشحالم. بقول لهراسبی عزیز حرفای ناگفته
   زیاده ولی چه فایده ….. یا زنده یاد فرهاد : گفتنی ها کم نیس منو تو کم گفتیم . حتما” اگه الان آفتاب بود میگفت حظ کردم … شگفتا..خودمو که نه اما این حالات مسلما” خاص آدماییه که قلب پاک دارن و خیلی حساس و ظریفن گویی با
   تیکی ضربه پذیر .. باید هم نوعی داشته باشن که به شدت و محکم مواظبشون باشن اونم تو این دنیای مارپیچی ….
   شب خوش با رویاهای قشنگ و شیرین ” برای دیابتی ها نه ولی که شیرینی ممنوعه “!!

  3. عالی دستتون درد نکنه

  4. اسرا محمدی

   اینو به فاطمه نوری گفتم

  5. فاطمه نوری

   من از عالم ذر چیز هایی یادم میاد بعضی وقت ها صحنه هایی در زندگی میبینم که فکر می کنم این صحنه هارا قبلا دیدم

   • دوست من این اتفاقی که برای شما می افته برای بسیاری دیگر هم می افته و ربط به وجود عالم ذر نداره. ذهن ما برای بیار سپاری وقایع از نوعی کد گذاری استفاده میکنه در صرت تشابه برخی کدها انسان احساس میکنه این اتفاق مجدد افتاده یا قبلا دیده. البته مکاشفه و اشراق هم هست که معمولا در امور بر تر از اتفاقات روزمره تعلق میگیره. لی کلا ربطی به عالم ذر نداره.

  6. علی علی اوغلو

   به نظر من حتی اگرانسان هزاردنیای ماقبل عالم ذر را شناسائی بکند هیچ چیزی درسرنوشت وزندگی والبته سرانجام او تغییر نمیکند لذا زورزدن وصرف انرژی بیحاصل برای موضوع غیرقابل اثبات کاری عبث است پس بهتر است به دستورات دینی خود پایبند بوده و مناسک مربوطه ر ابجا بیاورد سعادت فقط ازراه دستگیری وخدمت به خلق وپرهیز ازآزار همنوعان وحتی جانداران دیگر وکارو کوشش وشکر پوردگار برای عمریکه داده سلامتی که اهدانموده عقل وفهم وشعوریکه ارزانی داشته حواس وابزار لذت بردن ازلذایذ زندگی مرحمت فرموده بقیه فریب است ونیرگ وبازار است ودکان

  7. حظ کردم از مطلب یادش بخیر یه استادی در این مورد بهم گفت : خدا از هر بنده اش قبل از اومدن به این دنیا سئوال میکنه و تمام جریانات زندگیشو ولو یکماه هم
   باشه تا بیشتر در ئئکی ثانیه و کمتر از نظرش میگذرونه و بعد میگه با این همه دوس داری به این دنیا بیای ؟ اکثرا” میگن بله و…. قصه طولانی میشه بگذریم از
   بچگی تا الان از متافیزیک و ماوراء الطبیعه لذت میبرم و مطالب مختلف و جذابی
   قرار میدی خوب کاریه ادامه بده اما اونکه از این دنیا میره شاید خیلی از این مسائلو یا لمس کنه چون دیگه جسمی مانعش نمیشه و یا اینکه رد کنه , آخه
   دوست من هیچکی از اون دنیا نیومده یا اگه در جسم دیگه ای باشه خوب که
   بازم خوبه و بد که باز بد از آب در میاد . ایام به کام شاد زی که همه چی در گذره ….

   • در عالم امکان هیچ چیز غیر ممکن نیست.

   • آفتاب جان استاد شما بسیار زیبا گفته, تقریبن ۸ سال پیش بعد از یه اتفاق تلخ که فکر میکردم خارج از توان من هست خوابی دیدم, و توضیحش مفصله اما مضمونش این بود که خداوند به من نشون داد که قبل از به دنیا آمدنم زندگی ام رو به من نشون داده و از من پرسیده آیا این زندگی رو میخوای و من گفتم بله. رویای بسیار شفافی بود و در حالی بود که آگاهی از قبل نداشتم. بعد از گذشت ۸ سال با جزییات اون خواب رو به خاطر دارم

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.