تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > علوم > کاربرد ماده شیمیایی بوراکس
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

کاربرد ماده شیمیایی بوراکس

the-use-of-chemical-borax(1)

آسمونی : بوراکس – سدیم بورات،سدیم تترا بورات یا دی سدیم تترا بورات – ترکیب بورونی مهم بوریک اسید ̨ ترکیبی معدنی و یک نمک بوریک اسید است.

کوتاه از بوراکس:

بوراکس پودری ̨ سفید رنگ و متشکل از کریستالهای نرم بیرنگ است که به راحتی در آب حل میشود. این ترکیب دارای کاربردهای گوناگون وسیعی بوده و ماده متشکله بسیاری شوینده ها̨ مواد آرایشی و لعابها میباشد. بوراکس همچنین در بیوشیمی برای ساختن محلولهای بافری ̨ به عنوان ماده ی تاخیر اندازآتش ̨ ترکیب ضد قارچ برای فایبرگلاسها̨ به عنوان فلاکس در متالوژی ̨ حفاظهای جاذب نوترون برای منابع رادیواکتیو ̨ ماده ی شالوده در پخت و پز و به عنوان ماده اولیه برای ترکیبات بورون دیگر به کار میرود.

در استخراج صنعتی معدن طلا “روش بوراکس” گاهی اوقات به عنوان جایگزین بجای جیوه سمی در پروسه ی استخراج طلا به کار میرود.

منبع اصطلاح بوراکس :

اصطلاح بوراکس به تعدادی مواد معدنی مربوط و وابسته یا ترکیبات شیمیایی که در محتوی آب کریستاله متفاوت اند داده میشود ولی معمولا به دکاهیدرات(ده هیدراته)ها اطلاق میشود .بوراکس تجاری معمولا بصورت جزئی دهیدراته است.

واژه ی بوراکس از (بورق) عربی به معنای سفید ̨ چیزی که در اصل از واژه ی پهلوی (بورک) گرفته شده که ممکن است پتاسیم نیترات یا فلاکس دیگری باشد که اکنون به نام بوره شناخته میشود.نام دیگر بوراکس نتکار(بوره طبیعی) که یک واژه ی سانسکریتیست میباشد .

بوراکس برای اولین بار در بسترهای خشک دریاچه در تبت کشف شد و از مسیر ابریشم وارد کشور عربستان شد.

کشف بوراکس :

بوراکس نخستین بار در اواخر قرن 19 میلادی زمانی که کمپانی” بوراکس ساحل اقیانوس آرام “متعلق به فرانسیس مارون اسمیث (فرانسیس بوراکس اسمیت -سلطان بوراکس-) شروع به داد و ستد و عمومی کردن کاربردهای وسیع و گوناگون بوراکس در زیر نام تجاری: (20 Mule Team Borax) کرد, نام گذاری شده بود. این نامگذاری برای روشی بود که توسط آن بوراکس بشکل اصلی خود به خارج از کالیفرنیا و صحراهای ناوادا در مقادیر زیاد به منظور ارزان کردن و در دسترس عموم گذاشتن آن انتقال داده میشد.

کاربردها :

محصولات خانگی :

بوراکس اکنون در محصولات متنوع لباسشویی و تمیز کننده خانگی ̨شامل تقویت کننده ترکیبات لباسشویی با برند “20 Mule Team borax” و مایع دستشویی تقویت شده بوراکسو بکار میرود.

بر خلاف نامش “بوراتیم” سفید کننده ی لباسشویی دارای بوراکس یا دیگر ترکیبات بورون نمیباشد. بوراکس همچنین در برخی فرمولهای سفید کننده ی دندان وجود دارد. همچنین یک جزء فعال در مورچه کشها میباشد.

1- بافر

سدیم بورات در آزمایشگاههای شیمیایی و بیوشیمیایی برای ساختن بافرها به کار میروند.برای مثال : به منظور ژل الکتروفورز DNA , مانند بافر TBE یا بافر جدیدتر SB یا BBS( محلول نمکی بورات) در روشهای پوششی به کار میرود.

بافرهای بورات (معمولا در PH=8) همچنین به عنوان محلول تعادل در واکنشهای پیوندی متقاطع با پایه ی دی متیل پیملی مدیت( DMP) به کار میروند.
بوراکس به عنوان یک منبع از بورات برای استفاده از خاصیت هم کمپلکس کنندگی کبالت با دیگر عوامل در آب برای تشکیل کمپلکسهای یونی با مواد گوناگون به کار میرود. بورات و یک بستر مناسب پلیمر برای رنگ سنجی متفاوت هموگلوبین غیرگلیکوسیلات از هموگلوبین گلیکوسیلاتی به کار میروند.چیزی که شاخصی از قند خون بالای طولانی مدت در انواع بیماریهای دیابتی است.

2-به عنوان یک عامل نرم کننده آب

بوراکس به تنهایی قرابت نزدیکی با کاتیونهای سختی آب ندارد.گرچه به منظور فوق استفاده میشده است.

تعادل شیمیایی آن برای نرم کردن آب در زیر آمده است:

Ca2+ (aq) + Na2B4O7 (aq) → CaB4O7 (s)↓ + 2 Na+ (aq)
Mg2+ (aq) + Na2B4O7 (aq) → MgB4O7 (s)↓ + 2 Na+ (aq)
یونهای سدیم ایجاد شده منجر به سختی آب نمیشوند.این روش برای از بین بردن سختی موقت و دائمی آب به کار میروند.

3- فلاکس 

مخلوطی از بوراکس و آمونیوم کلرید به عنوان فلاکس در جوشکاری آهن و فولاد به کار میرود که نقطه ذوب اکسید آهن ناخواسته را پایین میآورد و اجازه میدهد تا به صورت مذاب خارج شود. بوراکس همچنین به صورت مخلوط با آب به عنوان گداز(گداز) در لحیم کاری فلزات جواهرات مانند طلا و نقره به کار میرود.به لحیم ذوب شده اجازه میدهد تا بصورت هموار و صاف در درز جریان یابد.

بوراکس همچنین یک فلاکس خوب برای “پیش – حلبی پوشاندن ” تنگستن با روی است که به جهت نرم و لحیم پذیر کردن تنگستن انجام میشود. 

the-use-of-chemical-borax

استخراج معادن در اندازه کوچک:

بوراکس جایگزین جیوه به عنوان روش ترجیهی برای استخراج طلا در تسهیلات معدنی در معدن کاری انداره های کوچک است.

روش به نام روش بوراکس نامیده میشود و در فیلیپین استفاده میشود.

یک پلیمر لاستیک مانند گاهی به اسم flubber, gluep,or glurch میتواند توسط پیوند متقاطع پلی وینیل استات با بوراکس ساخته شود. ساختن چسبهای بر پایه ی پلی وینیل استات مانند چسب Elmer’s Glue و بوراکس یک آزمایش ابتدایی معمول آموزشی است.

افزودنی خوراکی :

بوراکس با شماره E285 به عنوان یک افزودنی غذایی در برخی کشورها استفاده میشود ولی در آمریکا قدغن شده است.در نتیجه غذاهای مشخص مانند خاویار که برای فروش در آمریکا تولید میشوند دارای سطوح بالاتر نمک برای کمک به نگهداری آنها میباشند.

استفاده ی بوراکس به عنوان در صنایع غذایی به منظور ایجاد یک بافت لاستیک مانند به غذاست یا به عنوان نگهدارنده میباشد. در پخت و پز شرقی به طور عمده برای برای خصوصیات قوام دادنی آن میباشد.

در آسیا بوراکس به برخی غذاهای چینی اضافه میشده است . در اندونزی یک افزودنی غیر مجاز معمول به غذاهایی مانند ماکارونی و برنج بخارپز میباشد. هیئت رییسه حمایت از خریداران در کشورها در باره ی خطر ابتلا به سرطان کبد با استفاده زیاد از این ترکیب پس از یک دوره ی 5-10 ساله هشدار داد.

دیگر مصارف :

1- جرء ترکیبی در لعابهای مینایی

2- جزء ترکیبی شیشه و سفال و سرامیک

3- بوراکس میتواند به عنوان افزاینده در روکشهای سرامیک و لعابها به کار رود برای بهبود مقاومت در برابر آب و ایجاد پوشش سازگار با محیط زیست

4- تاخیر انداز آتش

5- ترکیب ضد قارچ برای عایق کردن فایبر گلاس و سلولز

6- محلول 10% برای پشم محافظ در برابر بید

7- ماده اصلی برای سدیم پربورات مونوهیدرات که در مواد شوینده به کار میرود و نیز برای بوریک اسید و دیگر بوراتها

8- جزء چسبناک کننده در چسبهای بر پایه کازئین, نشاسته و دکسترین

9- مسمومیت زدایی فلوراید

10- مرهمی برای برفک در سم اسبها

11- استفاده در جوهر روان نویسها با حل کردن لاک مخصوص در بوراکس گرم شده

12- ماده تیمار پوست مار

13- ماده تیمار برای تخم ماهی قزل آلا برای استفاده در ورزش ماهی گیری قزل آلا

14- بافر در استخرهای شنا برای کنترل PH

15- جاذب نوترون مورد استفاده در رآکتورهای هسته ای و حوضچه های سوخت کم زور و برای کنترل فعالیت و خاموش کردن یک واکنش زنجیره ای هسته ای

16-به عنوان کود میکرونوترینت برای بهبود حاصلخیزی خاکهای بدون بورون

17-برای رنگ دادن به آتش با یک ته رنگ سبز

18- به طور سنتی برای پوشاندن گوشتهای خشک شده مانند گوشت ران برای محافظت از آنها از باد کردن در طول ذخیره سازی بیشتر استفاده می شود.

19- در برخی مکملهای ویتامین تجاری وجود دارد.

20-سد کردن سوراخهای مانع رادیاتور ماشین و موتور

21- ترکیبی مهم در لعاب

22-استفاده شده توسط آهنگران مدرن در روش آهنگری کوره و چکش

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3٫00 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=64367
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  بیوتکنولوژی چیست؟

  بیوتکنولوژی موضوع جدیدی است که این روزها در سراسر جهان در حال گسترش است. اگر …

  15 دیدگاه

  1. باسلام
   لطفا بفرمائید میتوان در فرآیند ضدعفونی خانه از گال بهره جست.ممنون میشم بفرمائید خیلی برام مهمه

  2. نعیم رحیمی

   این ماده رو ایرانیان به طور خالص تهیه می کردند و اروپاییان بعدا از ایرانیان یاد گرفتند (اصفهان) و به اروپا منتقل کردند!

   بوراکس که امروزه در کشورهاى اروپا و امریکا از منابع مختلف معدنى استخراج و براى مصارف پزشکى و صنعتى بکار مى‏رود، و سالى در حدود پنجاه تن نیز بایران وارد مى‏شود، در ایران قدیم نه تنها بطور خالص تهیه و بمصرف مى‏رسیده، بلکه یک منبع مهم صادرات ایران باروپا بوده است، زیرا تا اواخر قرن هیجدهم، دانشمندان اروپا راه تهیه آن را نمى‏دانستند.
   بوفون (noffuB) طبیعى‏دان معروف فرانسوى در اواخر قرن هیجدهم کتاب تاریخ طبیعى خود را در شش مجلد تألیف کرده و در جلد دوم صفحه 257 راجع ببوراکس چنین مى‏نویسد:
   «بوراکس ملحى است که از آسیا براى ما مى‏آید و مسافرینى که اخیرا از آن قاره آمده‏اند تعریف مى‏کنند که این ملخ در بعضى از ولایات ایران و مغولستان و هندوستان یافت شده و از آن نقاط، مخصوصا از ایران باروپا فرستاده مى‏شود»
   باید دانست که کلمه بوراکس از بورق عربى گرفته شده و این کلمه نیز از بوره فارسى اقتباس گردیده است. جالب اینجا است که با وجود شیمى‏دان بزرگى مانند لاووازیه و طبیعى‏دان معروفى نظیر بوفون و معدنشناس ماهرى مثل بمار (eramoB) در کشور فرانسه، معهذا اروپائیان تا اواخر قرن هیجدهم میلادى از تهیه بوراکس عاجز بوده و براى پى بردن بجزئیات استخراج و تهیه و تخلیص این ملح یک نفر را بایران فرستادند؛ آن شخص در اصفهان بسال 1764 با متخصصین فن ملاقات کرد و تمام ریزه‏کاریهاى مربوطه را فراگرفت و مشاهدات و تحقیقات خود را براى بمار معدنشناس فرانسوى نوشت و بمار متن این نامه را که حاوى چگونگى استخراج و تصفیه بوراکس است در کتاب معدنشناسى خود درج کرد، و بوفون عین آن را از آن کتاب اقتباس و در کتاب تاریخ طبیعى خود نقل نموده است و ما اصل آن کتاب را در دست داریم. به‏طورى‏که از مطالعه آن معلوم مى‏شود عمل تبلور تدریجى و اعمالى شبیه بآنرا که براى تهیه و تخلیص املاح بکار مى‏رود، اروپائیان از ایرانیان فراگرفته‏ا

  3. با سلام ایا از پودر بوراکس میتوان در کاشت ناخن استفاده کرد

  4. باسلام.
   یک سوال.من می خواستم که خمیر اسلایم درست کنم ولی نتونستم پودر بوراکس پیدا کنم.آیا می تونم از مواد شوینده استفاده کنم؟اگر میشه چه ماده شوینده ای؟

  5. سلام کسی در مورد ترکیب بوراکس و گوآرگام اطلاعاتی داره؟ من برای پروژم میخواستم از این دو ماده کنار هم استفاده کنم تا خاصیت ژل کنندگی رو به وجود بیارم. نسبت این دو ماده برای ترکیب با همدیگه رو میخواستم تا بیشترین خاصیت ژل کنندگی رو داشته باشم

  6. محمد مقامی

   باسلام
   باسپاس فراوان بابت وبسایت خوبتون،
   میخواستم به کسانی که دنبال بوراکس هستند اطلاع بدم که هرکسی بوراکس میخواد به هر اندازه بامن تماس بگیرن، 09372137031مقامی

  7. سلام می خواستم بدونم که آیا بوراکس میتونه برای رفع بوی فاضلاب موثر باشه؟

  8. با سلام هر مقدار بوراکس نیلز داشتین با من تماس بگیرید ۰۹۳۸۴۵۲۸۷۸۳

  9. سلام میتونین بگین که بوراکس رو میتونم از کجا تهیه کنم؟

  10. حسين غفارپور

   با سلام
   با تشکر از شما بابت مقاله خوب ولی چند نکته:
   ذکر منبع هر مطلب علمی قطعا الزامی است.
   لزومی ندارد با هر کپی کردن مطلب آدرس سایت شما هم کپی شود. قطعا برای کاربر یک نوع سد نامطلوب تلقی می شود و باعث عدم رشد کاربران سایت خواهد شد.

   • سعید زنگنه

    با سلام و تشکر از نظر شما
    این مورد به خاطر کپی بسیار زیاد مطالب توسط بازدیدکنندگان بدون ذکر منبع می باشد که این رویه گاهی باعث افت رتبه سایت می شود.

  11. با سلام.اطلاعات در مورد بوراکس بسیار مفید بود.لطفا منابع و مقالات اصلی این اطلاعات رو میخواستم. با تشکر

  12. حمزه زاده

   ممنون از اطلاعات خوب شما
   این سایتم اطلاعات خوبی در اختیار می ذاره
   http://nano.mehreganchem.com

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.