تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > علوم > ربات های انسان نما
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

ربات های انسان نما

humanoid-robot

آسمونی : رباتهای انسان نما، یکی از جذاب ترین و در عین حال پیشرفته ترین شاخه ربات سازی است که طی سالهای اخیر، ذهن دانشمندان را به سمت خود جلب نموده و کشورهای پیشرفته، سرمایه گذاریهای زیادی را در این زمینه انجام داده و انجام می دهند .روبات انسان نماhumanoids همان طور که از اسمش پیداست به روبات خودکاری گفته می شود که ظاهری شبیه انسان داشته باشد. یعنی دارای سر، دو بازو و دو پا باشد. البته ممکن است برخی از آنها دارای صورت، چشم و دهان، انگشتان و سایر اعضای مشابه انسان نیز باشند. این روبات دارای سنسورها و الگوریتم‌های پیچیده ای است که باعث می شود روبات بتواند غیر از تقلید ظاهری از انسان، توانائی هایی مثل دیدن، شنیدن، یادگیری از محیط و همچنین دیگر توانایی های ذهنی انسان را نیز تقلید کند.

 ویژگی این روبات ها

یکی از ویژگی های مهم روبات انسان نما راه رفتن روی دو پا است. حفظ تعادل روبات روی دو پا، کار سختی است که باعث می شود تا کنترل روبات نسبت به روباتی که روی دو چرخ حرکت می کند، بسیار مشکل شود. از طرفی، حرکت بر روی دوپا قابلیت های زیادی نظیر بالا رفتن از پله ها و حرکت در محیط هایی که مخصوص آدمی ساخته شده اند را به روبات می‌دهد که در روبات‌های دیگر، مثلا روبات های چرخدار، وجود ندارد. ‌

اهمیت روبات های انسان نما

به نظر می رسد که جامعه آینده، یعنی 20-30 سال دیگر، تاثیر زیادی از چنین روبات‌هایی بپذیرد و نقش مهمی در بخش های مختلف جامعه به این روبات ها داده شود.

از طرف دیگر ساختن روباتی که شبیه به انسان باشد، برای محققین بسیار جالب بوده و به علت این که برای ساختن یک روبات انسان نما مجبور به استفاده از علوم مختلفی نظیر مکانیک، الکترونیک، برنامه نویسی هوشمند، ارتباط انسان و ماشین، زبان شناسی و غیره است چنین مساله ای ذاتا یک مساله سخت به شمار می رود و تلاش زیادی برای حل کردن آن نیز انجام می شود.

humanoid-robot(1)

شروع تحقیقات در این زمینه 

تحقیقات در این زمینه هم در صنعت و هم در دانشگاه‌ها انجام می شود. ژاپنی‌ها در دهه 70 میلادی اولین روبات های انسان نما را ساختند که می توانست به زبان ژاپنی مکالمه کند و برخی حالت های چهره انسان را تقلید کند. در دهه 80 اولین روبات هایی که روی دو پا راه می رفتند، معرفی شدند و در اواخر دهه 90 شرکت هوندا با معرفی روبات های دوپای خود انقلابی در زمینه روبات های انسان نما به وجود آورد که باعث شد در ده سال گذشته این رشته از تحقیقات به سرعت در تمامی جهان گسترش یاید.
با پیشرفت صنایع مختلفی همچون ساخت موتورهای کوچک و قوی و در عین حال کم مصرف، ساخت پردازنده های قوی و کوچک، باتری‌های با دوام، سنسورهای کوچک و حساس، و به وجود آمدن شبیه سازی های کامپیوتری، بسیاری از جنبه‌های مشکل ساخت روبات انسان نما برطرف شده و اکنون می‌توان با کمتر از 1000 دلار روبات آماده ای خرید که قادر به راه رفتن روی دو پا باشد.

ساخت روبات های انسان نما

به تازگی ربات هایی ساخته شدند که از لحاظ طراحی و چهره شبیه به انسان هستند این ربات ها در موزه ملی علم و خلاقیت در ژاپن رونمایی شدند.

این رباتها قادرند که اخبار را بخوانند . همچنین این ربات ها میتوانند با صدای بلند و به چند زبان مختلف صحبت کنند. حتی کسانی که از این موزه بازدید کردند میتوانند با این ربات ها صحبت کنند.

این ربات ها حتی نام مشخص هم دارند مثلا Kodomodroid و Otonaroid که Otonaroid یک ربات بزرگ سال است و Kodomodroid یک ربات کودک است.

این ربات ها شبیه به انسان هستند مخصوصا چهره آنها و از لحاظ ظاهری به طوری که وقتی در مقابل آنها می ایستید چهره آنها خیلی طبیعی است. برای ساختن این ربات ها جزئیات زیادی به کار رفته است مثلا از خمیر مخصوص برای قالب و طرح آنها استفاده شده است و همچنین از سیلیکون برای طبیعی جلوه دادن صورت ربات ها استفاده شده است تا شبیه به پوست صورت انسان باشد.

ربات Otonaroid قادر است که حرکات جزئی هم داشته باشد و چشم ها و دست هایش را حرکت دهد همچنین دست ها و سر آنها نیز قادر به حرکت است. از لحاظ هوشیاری این ربات ها تقریبا شبیه به انسان هستند اما قادر به انجام همه ی کارها نیستند.

ربات Otonaroid قادر است تعظیم کند و بچرخد. آنها قادرند که اخبار را بخوانند و البته در تلفظ کلمات هم مشکل دارند آنها برای بازدید کنندگان اخبار و گزارش هواشناسی را نیز میخوانند.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4٫50 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=72718
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  بیوتکنولوژی چیست؟

  بیوتکنولوژی موضوع جدیدی است که این روزها در سراسر جهان در حال گسترش است. اگر …

  نظرات

  1. به نظر من این سایت باید روبات های ساده باید بزارید

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.