خانه > علمی و دانستنی > علوم > چشمان مرکب ربات ها
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

چشمان مرکب ربات ها

compound-eyes-robots

نسل بعدی سیستم بینایی ربات ها احتمالا بر اساس چشم حشرات طراحی می شود که در این بخش، آسمونی به بررسی آن می پردازد.

بهتر است بدانید که مغز سنجاقک‌ها به اندازه یک دانه برنج است و وسعت دید آنها همانند دید آدمی نیست، اما قدرت ردیابی در این حشره بی نظیر است و چشمان این حشره به شکل خارق العاده ایی می‌تواند بر روی جسم در حال حرکت متمرکز شود.

تحقیقات انجام گرفته بر روی این حشره، این مسئله را نشان می دهد که در زمان ردیابی یک سوژه‌ی متحرک، این حشره بسیار خوب عمل می‌کند و می توانند طعمه مورد نظر خود را با سرعت 27 متر بر ثانیه تعقیب کنندو در ۹۷ درصد تعقیب و گریزهای خود موفق به گرفتن شکار هستند. این قدرت تعجب بر انگیز باعث شده تا گروهی از محققان دانشگاه آدلاید استرالیا طبق نتایج کسب شده از تحقیقات بر روی سنجاقک‌ها وسایر حشرات برای بهبود و ارتقای سیستم بینایی رباتیک استفاده کنند.

یکی از پیچیده ترین چالش‌های پیش روی محققان، ایجاد قابلیت درک دقیق بصری برای ردیابی اشیاء در حال حرکت در در پس زمینه ی محیط است؛ این قابلیت تشخیص را انسان دارد، اما با دقت بالا نمیتواند این کار را بکند.

این کار نیاز به قدرت مغزی بالا دارد که انسان به خوبی حشرات نمیتواند از چشمان خود استفاده کرده و این کار را بکند؛ انسان باید جسم را شناسایی کرده و ان را از پس زمینه ی محیط جدا کند و بر روی آن تمرکز کرده و آن را ردیابی کند. از این رو دانشمندان،از این رو بهتر است از چشمان حشرات الگوبرداری شود.

compound-eyes-robots(1)

پژوهشگران این مرکز به جای تمرکز بر سیستم بینایی انسان در هنگام دنبال کردن هدف متحرک، به سیستم بینایی و چشم مرکب حشرات توجه داشته‌اند. کار و تحقیق در دانشگاه آدلاید بر روی ساز و کار دید حشرات باعث این پیشرفت شده که به تقلید از ردیابی بینایی حشرات با تمرکز بر پس‌زمینه به جای تمرکز بر هدف استفاده کرده و سپس به هدف اجازه‌ی حرکت برخلاف آن را دهند.

این رویکرد حواس‌پرتی را کم می کند و از زمان شناخت محیط اطراف و ردیابی مسیر جسم می کاهد،از طرفی زمان بیشتری را برای انجام محاسبات می‌دهد.این به اصطلاح دید فعال در عین حال که حرکات ریز و درشت را زیر نظر خواهد داشت، تمرکز را بر روی پس زمینه محیط نیز معطوف می‌کند.

در تست‌های اولیه، این الگوریتم بیست برابر سریع‌تر از الگوریتم‌های ردیابی هدف معمولی انجام گرفته است و در اینجا لازم به ذکر است که این تست ها توسط شبیه سازی های آزمایشکاهی صورت گرفته است و هنوز بر روی یک ربات اجرا نشده است، که محققان دانشگاه آدلاید در گام بعدی خود قصد اجرای این فناوری بر روی ربات ها را دارند.

 

برای آشنایی با مورچه های ربات شرکت فستو، بر روی لینک زیر کلیک کنید :

مورچه های ربات شرکت فستو

 

 

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4٫00 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=113429
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  بیوتکنولوژی چیست؟

  بیوتکنولوژی موضوع جدیدی است که این روزها در سراسر جهان در حال گسترش است. اگر …

  2 دیدگاه

  1. جالب بود

  2. اسماعیل

   احسنت عالیه.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.