تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > زمین و محیط زیست > چرا زمین، نیروی جاذبه دارد؟
تور اروپا - سرزمین میترا
ثبت نام لاتاری
املاک کوهک

چرا زمین، نیروی جاذبه دارد؟

why-is-earths-gravity

درک کردن این که ماهیت نیروی جاذبه چیست کار دشواریست و برای فهمیدن آن باید بسیار فکر کرد، اما ما در این مقاله آسمونی مثال ساده و قابل فهمی را شرح داده ایم:

شما فرض کنید که دو نفر به نام های: a و b از دو طرف دارند به یک جسم نیرو وارد می کنند و نیرو های این دو نفر نیز با هم برابر است، پس در این حالت جسم ثابت است وحرکت نمی کند.

حال اگر یکی از این دو نفر مثلا فرد b به این جسم نیرو وارد نکند و فقط فرد a نیرو وارد کند، جسم به حرکت درمی آید و به سمت راست حرکت می کند.

 

نیروی جاذبه هم همین کار را انجام می دهد و در حقیقت نیروی جاذبه نیز به اجسام نیرو وارد نمی کند بلکه یک نیرو از بی نهایت نیرویی که به جسم وارد می شود را از بین می برد و همین باعث می شود که جسم به سمت زمین و یا سیارات دیگر جذب شود.

زمین نیز دارای همین خصوصیت می باشد چرا که اگر زمین، دارای نیروی جاذبه نبود، اجزاء زمین بر سطح زمین متماسک نبودند و یکدیکر را نمی گرفتند.

 

البته عقیده نیوتن، کاشف نیروی جاذبه زمین این است که منشأ جاذبیت زمین، اراده آفریدگار است و بس. و آن نیروئی است معنوی که خودش درک نمی شود ولی از آثارش شناخته می شود. نکته قابل ذکر آنکه دانشوران سرعت جاذبه زمین را هفت میلیون برابر سرعت نور تشخیص داده اند با آنکه سرعت نور در هر ثانیه سیصد هزار کیلومتر می باشد. بشر تکامل یافته، با هزاران وسائل علمی موجود، هنوز به حقیقت جاذبه زمین پی نبرده است. آیا ماده ابتدائی به این حقیقت پی برده است که توانسته خود را دارای جاذبه کند؟! هرگز.

 

اما اگر جاذبه زمین وجود نداشت چه اتفاقاتی رخ میداد؟

اگر نیروی جاذبه زمین نبود، اجسامی که بر روی زمین هستند، سنگینی و وزنی نداشتند و از زمین به فضا می پریدند و همانجا می ماندند و باز نمی گشتند.

اگر نیروی جاذبه زمین نبود، آبهای دریاها در جای خود نمی ماندند و به زودی در فضا پخش می شدند.

اگر نیروی جاذبه زمین نبود، هوائی که کره زمین را فرا گرفته بر گرد زمین نمی ماند و می رفت و زندگی برای موجودات به واسطه از بین رفتن هوا محال بود.

اگر جاذبه زمین نبود، ابرها معلق می ماندند و آبهائی که از زمین در اثر تبخیر خورشید بالا رفته بود، باز نمی گشت.

اگر جاذبه زمین نبود، بارانی نمی بارید و برفی نبود. نه جوئی در زمین یافت می شد و نه رودی و دریائی در زمین باقی نمی ماند.

اگر جاذبه زمین نبود، تجاذبی که میان زمین و خورشید و ستارگان برقرار است، از میان می رفت. این تجاذب میان همه اختران موجود است و بدین جهت آسمانیها و زمین ما هر کدام در جای خود استقرار دارند و هر کدام با یکدیگر بعد معینی دارند. تجاذب میان زمین و خورشید که از میان می رفت، بعدی که میان زمین و خورشید موجود است، به ابعاد دیگری تبدیل می شد. نابودی حیات در زمین قطعی به نظر می رسید. تاثیرات حیاتی ستارگان دیگر، در زمین، نیز معدوم می گردید.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 3٫43 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=36021
 • تبلیغات اینترنتی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • اینم جالبه !

  ابر چیست و انواع ابرها + علت حرکت ابرها

  آیا می دانید ابر چیست؟ انواع ابر کدامند؟ حرکت ابرها چگونه است؟ علت حرکت ابرها …

  ۴۶ دیدگاه

  1. سلام
   چیزی که ما در دانشگاه خوندیم این بوده
   هر جسمی در جهان دارای نیروی جاذبه است و اجسام رو به طرف خودش میکشه، که مقدار این نیرو بستگی به جرم اون جسم داره
   یه فرمولی هست در فیزیک در رابطه با نیروی جاذبه که اون فرمول اگه اشتباه نکنم در M که جرم هستش و در ۱۰ به توان منفی ۲۰ و یه چیز دیگه ضرب میشه
   و چون اجسام کوچک جرم کمی دارن در نتیجه نیروی بسیار بسیار بسیار کمی از فرمول بدست میاد ولی زمانی که مقدار جرم زمین رو تو فرمول میزاریم عدد قابل توجهی میشه
   دلیل جذر و مد آب دریاها و اقیانوس ها هم به دلیل وجود نیروی کم جاذبه ماه هستش که از همین فرمول بدست میاد

  2. راز جاذبه رو نباید تنها در زمین جستجو کرد.بلکه در منظومه خورشیدی و حتی کهکشان

  3. لطفا یکی جواب منو بده . آیا در کرات دیگم جاذبه هست ؟ و اینکه حتی انیشتین هم نتونسته بفهمه جاذبه ماهیتش چیه؟!

  4. سلام.درباره نظریه اگه میخواهید ازمیش کنید برید یک قفل برارید که این قفل نقش زمین رو داره و اگه دقت کنید هرچی رو زمینه از زمین سبک تره حالا قفل که زمینه و سنگینه یه جسم سبک مثل فندک رو تو چادر که نقش صفحه فضا زمان رو داره بندازیم فندک بطرف قفل حرکت میکنه حالا قفل رو رو هوا نگر دارید فندک رو هم رو هوا قرا ر بدید به طرف قفل حرکت نمیکنه.خارج کردن این دو از چادر مثل خارج کردن زمین و اجسام روی آن از صفحه فضا زمان است. نتیجه میگیریم جاذبه زمین مشروط بر سه چیز است:صفحه فضا زمان ، زمین ، اجسام روی زمین. خدا نگهدار.

  5. سلام.به نظر من زمین از خودش جاذبه نداره.از اونجایی که زمین تویه یک صفحه ای به نام فضا زمان قرار داره حالا اگه ما این صفحه رو یک چادر در نظر بگیریم و زمین رو یک جسم سنگین و یک جسم سبک مثل یک ساعت رو در این چادر قرار بدیم ساعت که سبک تره به طرف زمین که سنگین تره حرکت میکنه . اگه دقت کرده باشید همه ی وسیله های روی زمین از زمین سبک ترن . پس اگه زمین از این صفحه خارج بشه جاذبه ای نداره. من یک نو جوان ۱۴ ساله ام و خودم به این نتیجه رسیدم . حال بعضیا بگن نه کسی بهش گفته . مهم نیس مهم اینکه من خودم فهمیدم.😘 این برا اونا که باور میکنن. خدا نگه دار.

  6. به نظر من نیروی جاذبه زمین بخاطر انواع فلزات و مواد معدنی مثل نفتو گاز . شیشه و جو و اکسیژن و انواع گازهایی هستکه روی زمین پراکنده و یا توی زمین حبس هستن! الان همین گاز و نفتی که میگن سوخت فسیلیه فکر میکنم دروغه ! چون اون کسی که این منابع رو ریز زمین کار گزاشته دلیلی داشته دلیلشم اینه که مثلا روغنی که توی موتور ماشین هست و ابی که توی رادیات ماشینه باعث خنک شده موتور ماشین میشه . این گاز و نفتها هم باعث میشن تا گرمای زمین کمتر بشه و ازبین بره ! همین گازی که توی لوله های شهری و فندکها و کمپرسور کولرهای گازی هست وقتی که فعال بشن ایجاد سرما میکنن و نفتی که چربه زیر زمین گرمای زمین رو به خودش جذب میکنه ! نیروی جاذبه زمین هم اینه . همین موادها باعث شدن تا برای زمین جاذبه به وجود بیاد و درصد اکسیژن زیاد و کربن و دی اکسید کربنی که روی زمین وجود داره این موادها اما دست به دست هم دادن تا جاذبه به وجود بیاد! شما ببینید سیارات دیگه هیچی ندارن . مثل فلزات . اکسیژن که اصلا! اب خیلی کم نفتو گازم که هیچ ! یا به مقدار کم ! جاذبه ای ندارن اما زمین از انواع مواد تکملیه و میتونه این جاذبه برای همین دلیل باشه! خالق زمین خیلی موجود باهوش و فهمیده ای بوده و سخت میشه باور کرد که میلیاردها میلیار ستاره و سیاره که توی جهان هستی وجود داره این خالق برای کره زمین و موجودات زندش ساخته باشه! بنظر میاد که تمام این ستارگان و سیارات از روز عزل وجود داشته اما فردی زمین رو از همه اینها تفکیک کرده باشه و زمین رو استراتژیک, کامل برای زندگی موجودات درست کرده باشه! اخه میلیاردها سیاره و ستاره و کهکشان فقط برای زمینیها ؟! باورش سخته ! بنظر دانشمندان ممکنه فرازمینیهایی وجود داشته باشن که بازمین این کارو کردن و قدرتهای انچنانی هم داشته باشن! ولی ادم سردرگم و گیج میمونه توی اینهمه اجرام اسمانی ! اگر موجودات فضایی زمین رو به این شکل در اوردن و موجودات رو به مرور درست کرده باشن پس یعنی خالق ماها همونان . پس خالق این موجودات کیه؟ اگر خدایی وجود داشته باشه . این سوال برای ادم درست میشه هر مخلوقی یه خالقی داره پس خدارو کی افریده؟ جواب سخته هیچکس هم نمیدونه ! اما امیدوارم که به همین زودیها جواب ما انسانها داده بشه که خالق اینهمه جرم و اسمانها کیه ؟ بعضیها میگن ممکنه زمین خودش همینطوری به جود امده باشه اخه مگه میشه اینهمه اجرام اسمانی و زمینی همینجوری و الکی و از عزل بوده باشه؟

   • تمام سیارات دارای جاذبه هستن ولی مقادیر متفاوتی رو شامل میشن ولی تمام سیارات دارای منابع معدنی کره زمین نیستن پس نظریه اشتباهه

   • کلی نظریه راجب جاذبه وجود داره…ولی به هیچ عنوان حرف شما درست نیست…
    من خودم بیشتر خم شدن فضارو دلیل جاذبه میدونم…
    البته درک کردن خم شدن فضا بسیار سخته

  7. نظریه اشتباهه

  8. دنیا لنگ همچین چیزیه بعد تو اینو ساختی خالی بند

  9. سلام مندر رابطه باجازبه زمین نظریه ای دارم نظریه کاملا متفاوت برای اثبات نظریم نیاز به افراد تقریبا اگاه در این رابطه دارم. لطفا بامن تماس بگیرید

  10. سلام
   مرسی بابت مطالب من حدود ۳۰۰۰ سایت و مقاله و ….. را مطالعه کردم . من حالا توانستم دلیل واقعی و منطقی ربایش زمین رو بفهمم , من یک وسیله ای ساختم که در روی زمین معلق می ماند بدون هیچ نیرویی , فقط با نیروی زمین کار می کند و با افزایش ولتاژ آلیاژ ها مقدار فاصله با زمین رو افزایش دهم.

   • با سلام خدمت شما دوست عزیز لطفا اگر می تونید فیلم ویا عکسی از وسیله ی ساخته ی خود برای من بفرستید ممنون میشم از شما .سعید دانشجوی مکانیک

   • اگه واقعا یه همچین چیزی ساختی پس باید بشه ماشین دنده هوایی ساخت!
    ازش فیلم بگیر بزار آپارات !

   • جوکه بابا
    کدوم وسیله
    الان رسانه ها باید پخش میکردن وسیله اقا رو

   • حسام لطفا به این ایمیل پیام بده asmzxas@gmail.com

    • در روی زمین معلق ماندن جالب است؟!!!یعنی یک دانشمندراربودی؟اگه میگفتی روی هوامعلق میماندیکچیزی یاحداقل روی آب اون موقع کسی شک نمیکردحسام خودت هستی پروفسور زرگری عزیز

     • راستی اینکه یکروز شبهابیداری یک موقع دقیقا۱۲ساعت بعدهم علتش کاملامشخص هست وبااینکه میدونم امیدی نیست امابازدعامیکنم موفق بشی…

   • قصد کوبیدن و توهین ندارم
    ولی بردار من بدون هیچ نیرویی و با افزایش ولتاژ؟!!!!!!
    مگه ولت خودش نیروی الکتریکی نیست؟
    حتی اگر هم ساخته باشی خیلی فروتن هستی که جایی نشون ندادی چون میتونه مسیر جدیدی داخل علم باز کنه.
    ولی با تمام این تفاسیر اگه ساختی معلومه دانشمند قابلی هستی اما انشا نویس خوبی نیستی

   • حسام عزیز لطفا برام ایمیل بفرست.hassan_zeynali@yahoo.com

   • آقا به این افراد میگن ترول!!!!! لذت و سرگرمیشون اینه بیان با این دست کامنت ها ملتو سرکار بزارن. شما چرا جدی می‌گیرین :))))

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.