تازه های آسمونی
ثبت نام لاتاری96

ژئوفیزیک چیست ؟

what is geophysics1 ژئوفیزیک چیست ؟

آسمونی : ژئوفیزیک یک علم چندرشته‌ای است که با بکارگیری دانش و تکنیک‌های فیزیک، ریاضی، زمین‌شناسی و کامپیوتر به مطالعه نیروها و فرآیندهای فیزیکی که در گذشته و حال در حال تغییر سیاره ما بوده‌اند می‌پردازد. بعنوان مثال درک ماهیت زلزله‌‌ و حرکت و تغییر شکل قاره‌ها از مسائل مهمی هستند که همواره ذهن ژئوفیزیکدانان را به خود مشغول کرده‌اند.
اهمیت روشهای ژئوفیزیکی در آن است که به ژئوفیزیکدانان اجازه می‌دهد تا خواص فیزیکی درون زمین را که از دسترس مستقیم انسان خارج هستند اندازه‌گیری نمایند.

ژئوفیزیکدانان با استفاده از امواج لرزه‌ای و اندازه‌گیری میدان‌های گرانش و مغناطیس زمین می‌توانند خواص الاستیکی ومغناطیسی، چگالی، و دمای درون زمین را اندازه‌گیری کنند.
ژئوفیزیک را می‌توان به دوشاخه عمده ژئوفیزیک جهانی و ژئوفیزیک اکتشافی تقسیم نمود.

what is geophysics ژئوفیزیک چیست ؟

ژئوفیزیک جهانی علاقه‌مند به مطالعه فرآیندهای درونی و بیرونی است که در حال تغییر سیاره ما هستند و به مطالعه لرزه‌خیزی، میدان‌های گرانشی و مغناطیسی، تحول گرمایی و تغییر شکل زمین و همچنین فرآیندهای فیزیکی اتمسفر و …. می پردازد.

در ژئوفیزیک اکتشافی ژئوفیزیکدان با بهره‌گیری از روش‌های گوناگون به شناسایی لایه‌های کم‌عمق زمین جهت اکتشاف منابع انرژی و معدنی زمین می‌پردازد .
ژئوفیزیکدانان بطور گسترده‌ای از کامپیوتر در تحقیقات خود استفاده می‌کنند و خود بطور موثری در ابداع سخت‌افزار و نرم‌افزار کامپیوتری سهم داشته‌اند. امروزه آنها از کامپیوتر برای اخذ و فرآوری داده‌های حجیم ژئوفیزیکی و شبیه‌سازی فرآیندهای ژئودینامیکی استفاده می‌کنند. ژئوفیزیکدانان در زمره‌ اولین دانشمندانی هستند که توانسته‌اند مدلهای پیچیده مکانیک سیالاتی اتمسفر وگوشته زمین را بر روی کامپیوترهای موازی اجراء کنند.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=62359
loading...
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • کانال تلگرام آسمونی
 • تبلیغات اینترنتی
 • اینم جالبه !

  پیچند یا تورنادو چیست؟

  پیچند یا تورنادو پدیده ای است که در اکثر مناطق دنیا و بویژه در آمریکا …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تبلیغات اینترنتی