در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
پیش بینی فوتبال

زلزله چیست ؟

what earthquake زلزله چیست ؟

آسمونی : زلزله لرزش ناگهانی پوسته جامد زمین است که هر از چند گاهی در نواحی که بر روی بند زلزله خیز قرار دارند رخ می‌دهد. این پدیده طبیعی دارای خصوصیات و وی‍ژگیهای منحصر به فردی است، که آگاهی از پدیده‌های همراه زلزله ، شناخت گسلها و انواع آن در تعیین الگوی لرزه زمین ساخت و رژیم لرزه خیزی مناطق مختلف دارای اهمیت است.

لرزش ناگهانی پوسته‌های جامد زمین ، زلزله یا زمین لرزه نامیده می‌شود. دلیل اصلی وقوع زلزله را می‌توان افزایش فشار بیش از حد داخل سنگها و طبقات درونی زمین بیان نمود. این فشار به حدی است که در سنگ گسستگی بوجود می‌آید و دو قطعه سنگ در امتداد سطح شکستگی نسبت به یکدیگر حرکت می‌کنند. به سطح شکستگی که توأم با جابجایی است، گسل گفته می‌شود. وقتی که سنگ شکسته می‌شود، مقدار انرژی که در زمان طولانی در برابر شکستگی حالتهای مختلفی را برای آزادسازی انر‍ژی نهفته شده بوجود می‌آورد.
بطوری که در ابتدا فشار و نیروهای درونی ممکن است باعث ایجاد یکسری لرزه‌های خفیف و کوچک در سنگها شود که پیش لرزه نامیده می‌شود. بعد از اینکه فشار درونی بر مقاومت سنگها غلبه کرد انرژی نهفته آزاد می‌گردد و زمین لرزه اصلی رخ می‌دهد، البته نباید از اثر لرزشهای کوچکی که بعد از زمین لرزه اصلی نیز اتفاق می‌افتد و به نام پس لرزه معروف هستند، چشم پوشی کرد. لرزه ، پیش لرزه ، لرزه اصلی و پس لرزه مجموعا یک زمین لرزه را نشان می‌دهند.
باید توجه داشت که تمام زلزله‌ها با پیش لرزه‌ها همراه نیست و همچنین پیش لرزه را نمی‌توان مقدمه وقوع یک زلزله بزرگ دانست، زیرا در بسیاری از موارد یک زلزله مخرب خود یک پیش لرزه فوق العاده مخربی بوده است که در تعقیب آن اتفاق افتاده است. همچنین در بسیاری از زمین لرزه‌ها زلزله اصلی بدون هیچ لرزه قبلی و یکباره اتفاق می‌افتند، زلزله‌هایی هم در اثر عوامل دیگر مثل ریزشها (مثلا ریزش سقف بخارهای آهکی و زمین لغزشها) و یا در بعضی موارد فعالیتهای آتشفشانی نیز بوجود می‌آید که مقدار و شدت آنها کمتر است.

- عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=73045
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

دوچرخه ، یار همراه محیط زیست

همه ما می‌ دانیم که بشر به طرق مختلف به محیط زیست آسیب می رساند …

4 نظرات

 1. احمد فتحی

  از :احمد فتحی
  موضوع : گُسل ، مدرک و رد پا و همچنین کشف اسرار زلزله است
  قابل توجه زمین شناسان و زلزله شناسان
  گُسل در لحظه زلزله بوجود می آید یعنی گُسل اثر شکستگی پوسته جامد زمین که به حفره خالی شده زیرین خود فرو می افتد می باشد بنا براین گُسل فقط پس از زمین لرزه ها بوجود می آید و نشانگر آن است که در گذشته زلزله ای در منطقه ای رُخ داده است و هیچ قطعیتی در پیش بینی بروز زلزله را ندارد که آنها را به پیر و جوان تقسیم بندی می کنیم و از آنها وحشت داریم !
  سالهاست تلاش می کنم تا مقوله زلزله را از حیطه «آزاد شدن انرژی و استرس زمین » بیرون آورم و ماهیت اصلی آنرا که شکسته شدن قسمتی از پوسته زمین و سقوط آن به داخل حفره خالی شده زیرین است به مجامع علمی معرفی کنم … بسیار تلاش کردم چرا که تلفات جانی آن هر ساله بیداد می کند و می خواستم که با همفکری اساتید فن هر چه زودتر این رنج دیرینه بشراز طریق راهکارهای علمی به مرحله پیش بینی برسد .
  اگر ضمن صیانت از ماده و ذرت و حفظ بقاء و جاودانگی آنها ، ثابت می کردم که کُره زمین و سیارات در روند تکاملی به تحلیل می روند و کوچک می شوند ، معرفی زلزله آسان تر و قبل هضم تر می شد و متوجه می شدند که شکسته شدن تدریجی پوسته زمین و فرو افتادن آن در حفره خالی شده زیرین خود در دراز مدت به کوچک شدن زمین می انجامد و این یعنی اثبات ماهیت اصلی زلزله.
  مقالات بیشماری در اثبات کوچک شدن زمین و سیارات نوشته ام و در این رابطه علت اشتقاق قاره ها ، تغییرات حضیضی سیارات ، سلسله مراتب حجمی سیارات و همچنین تصاعد فاصله این سیارات از خورشید ، علت کوتاه شدن شبانه روز و بلند تر شدن سال کُره زمین را توضیح داده ام و حتی پا را فراتر نهاده و مقاله مفصلی با دلایل مدقن علمی و استدلالهای اصولی و منطقی بطوریکه فلسفه تضاد هگل را هم به آسمانها تعمیم داده و از آن مدد گرفته و توانستم چگونگی پیدایش منظومه شمسی را ارائه بدهم.
  اینک و این بار برای اثبات ماهیت زلزله که شکسته شدن قسمتی از پوسته جامد زمین و سقوط آن در حفره خالی شده زیرین آن است می خواهم از گُسل استفاده کنم .
  فُرم گُسل شناخته شده است …من هم گفته ام که پوسته جامد زمین به صورت بشقاب ته گود شکسته می شود و دهها متر فرو می افتد که لبه های این بشقاب ، گُسل است و مرکز این بشقاب هم مرکز زلزله.
  بنابر این لبه های این بشقاب ،گُسلها هستند.
  سوال من اینست که چرا پس از زمین لرزه و بوجود آمدن گُسل ، لبه های گُسل اختلاف سطح دارند ؟!…مشاهده شده است که اگر در عرض جاده ای گُسلی بوجود آید ،جاده دو طرف این گُسل یک تا دو متر اختلاف ارتفاع پیدا کرده و پلکان می شود !…چرا ؟!
  اگراین اختلاف سطح لبه های گُسل ، این بار از زاویه مطالب من بررسی شود متوجه می شویم که لبه مخالف سمت و سوی زلزله تغییر ارتفاع ندارد و این لبه گُسل به سمت زلزله است که در اثر فرو افتاده پوسته جامد زمین منطقه مقداری پائین تر رفته است یعنی این لبه های بشقاب است که مقداری فرو افتاده اند.
  از روی متراژ بالا آمدن آب چاههای عمیق منطقه زلزله زده می توانیم پی به متراژ سقوط پوسته جامد زمین منطقه ببریم.
  جالب است گفته شود همه خسارات و ویرانگری زلزله در محدوده داخلی خط گُسل و در وسعت این بشقاب است و خارج از مرز گُسل یا این بشقاب ویرانی نیست در زلزله خونبار سال 82 شهرستان بم این مورد به اثبات رسید …مرگز زلزله بم منطقه ارگ قدیم بود و دامنه خسارات از سمت مشرق تا بروات و تا گُسل بروات ادامه داشت ولی سکنین منازلی که بعد از این مرز گُسل قرار داشتند فقط لرزش و تنش شدید فرو افتادن پوسته جامد زمین منطقه داخل محدوده گُسل که مرکز آن ارگ قدیم بود را درک کرده بودند و اگر خسارات مختصری هم بوجود آمده بود حاصل از این تنش همجواری بود .
  احمد فتحی مدیر وبلاگ «اسرار ناب هستی »

 2. احمد فتحی

  زمین لرزه ،استرس زمین و آزاد شدن انرژی زمین نیست همه سیارات و قمرها این زلزله ها را دارند و با این لرزش ها به تکامل می رسند.
  با هر لرزشی مقداری از سطح زمین منطقه زلزله زده گود تر می شود و در دراز مدت کُره زمین به تحلیل می رود و کوچکتر می شود و در نتیجه آبهای ثابت سطح این کُره بالاتر می آید و تنها دلیل بالا آمدن دریا ها و اقیانوسها که این روزها به ناحق آنرا به آب شدن یخهای قطبی ارتباط داده اند همین زلزله ها و کوچک شدن کره زمین است .
  اگر زمین با زلزله ها کوچک نمی شد هرگز به تکامل و پیدایش حیات نمی رسید کسانی که به آسمان آشنا هستند با این ادعا شاید متوجه شوند علت سلسله مراتب حجمی و تصاعد مسافت این سیارات از خورشید و تغییرات حضیضی سیارات ،کوچک شدن آنها در اثر زلزله هاست.
  کاملاً واقفم که این صحبت من در زمان فعلی قابل هضم و پذیرش نیست و هیچکس مخصوصاً زمین شناسان نمی توانند بپذیرند که اجسام صُلب و سخت که محتویات درون زمین را تشکیل می دهند از داخل زمین خارج شوند و زمین کوچک شود به هر حال من تلاش خودم را در اثبات آن ادامه می دهم و مطمئنم در آینده نزدیک و روزی که دانش فیزیک هسته ای ما متوجه تبدیل پذیری ذرات و تبدیل ذرات درون زمین به ذرات نامیرای انوار شفق های قطبی شود و ببینند که محتویات درون زمین به صورت ذرات شفق های قطبی به فضا ساطع می شوند تا در گوشه دیگری از فضا زمینه ساز زایش ستارگان آینده باشند ،گفته هایم مورد پذیرش قرار خواهد گرفت و آن وقت است که کسی از زمین لرزه ها نخواهد مُرد .
  احمد فتحی مدیروبلاگ «اسرار ناب هستی »

 3. احمد فتحی

  فرو چاله ها ، رمزگُشای اسرار زمین لرزه
  « قابل توجه هیدرو ژئولوژیست ها و زلزله شناسان »
  در علم زمین شناسی و در مورد فروکش کردن و فرو رفتن سطح زمین با دو مقوله مهم و قابل توجه « فرونشست » و « فروچاله » روبرو هستیم که این دو مقوله بسیار با هم متفاوت و منشاء بوجود آمدن مختلفی دارند که متأسفانه زمین شناسان هر دو را با یک چوب می رانند و علت بوجود آمدن هر دو را برداشت بی رویه از آبهای زیر زمینی و پائین رفتن سطح آبهای زیر زمینی می دانند .
  شک نیست که در این پنجاه ساله اخیر بیرحمانه به تاراج منابع آبهای زیرزمینی پرداختیم و سطح این منابع را بطرز وحشتناکی پائین برده ایم که اثرات مخرب آنرا اینک حس می کنیم .
  یکی از اثرات این تخریب و پائین بردن منابع آبهای زیر زمینی ، فرونشست زمین دشت هاست که فعلاً تا نیم متر در بعضی نقاط فروکش کرده و ترک هائی بر سطح زمین بوجودآورده که این معضل در رفسنجان بیداد می کند بطوریکه این ترک های زمین باعث شکاف سقف و دیوارهای منازل و ساختمانها می شود و مردم این منطقه به این ترک های فرو نشستی زمین ، « درُم زمین » می گویند بنا براین فروکش کردن سطح وسیع و گسترده اما با پائین رفتن محدود و در حد دهها سانتیمتر ، « فرونشست » است و بررسی این موضوع در حیطه و پژوهش و مسئولیت هیدروژئولوژیست هاست و این مورد را در منطقه رفسنجان و دیگر مناطقی که بی رویه
  دست به استخراج منابع آبهای زیر زمینی زده اند و نمی دانند که موهبت های طبیعت میراث گذشتگان به ما نیست تا حیف ومیل کنیم بلکه امانتی است از آیندگان در دست ما ، مشاهده می گردد.
  و اما « فرو چاله » که ناگهان گودال خوفناکی به قطر حدود 60 متر و به ژرفای حدود صد متر بوجود می آید هیچ ارتباطی با برداشت بی رویه از منابع آبهای زیر زمینی ندارد و این موضوع فقط در دایره تحقیقات زمین شناس و زلزله شناس است که متأسفانه هنوز دانش زلزله شناسی هم به آن مرحله از تکامل نرسیده است که پی به ماهیت زمین لرزه ها ببرد و حفره های خالی شده زیر پوسته جامد زمین را بشناسد.
  زیر پوسته جامد مناطق زلزله خیز زمین بی وقفه خالی می شود و سپس این پوسته می شکند و بر روی مذاب زیرین فرو می افتد که این فروافتادن ها زلزله است و جای شکستگی ها هم گسل می باشد که تداوم این عمل باعث تحلیل رفتن و کوچکتر شدن زمین می شود و اشتقاق وپراکندگی قاره ها و حرکت قاره آمریکا به سمت وسوی اقیانوس زلزله خیز آرام به علت تحلیل رفتن و کوچک شدن کره زمین می باشد یعنی نه تنها کره زمین بلکه همه سیارات با اقمارشان در روند تکاملی خود به تحلیل می روند وکوچک می شوند.
  در اینجا باز هم متذکر می شوم که در روند خالی شدن زیر پوسته جامد مناطق زلزله خیز زمین ، ذرات و محتویات نامیرا و جاوید درون زمین به صورت انوار شفق قطبی از قطبین زمین خارج و به پهندشت فضا ساطع می شوند تا در گوشه دیگری از فضا ، ملات و مصالح زایش ستارگان آینده باشند.
  اگر در منطقه داوران رفسجان فرو چاله ای به نام « چاه دریا » بوجود آمده مسبب آن وجود حفره و فضای خالی زیر آن بوده که در مقطع نا معلومی از زمان باعث سقوط و فرو افتادن قسمتی از خاک پوسته زمین این منطقه شده است و همچنین گودال اختیار آباد کرمان و یا فرو چاله های بوجود آمده در کبوترآهنگ همدان و بسیاری نقاط دیگر همه و همه این فرو چاله ها در اثر خالی شدن زیر پوسته جامد زمین و فرو افتادن بوجود می آیند .
  فرو چاله ها به دو صورت نمود دارند :
  1 ـ اگر فرافتادن ها در وسعت وشعاع محدود ولی ژرفای عمیق باشد منجر به پیدایش چاه دریا و یا گودال اختیارآباد می شود.
  2 ـ اگر فرو افتادن وسقوط پوسته جامد زمین در وسعت وسیع و ارتفاع سقوط کم صورت پذیرد زمین لرزه ای مانند زلزله بم و یا زلزله ورزقان رخ میدهد که این فرو چاله به شکل بشقابی و اختلاف ارتفاع لبه های گسل یا لبه های این بشقاب در حد حداکتر یک متر یا دو متر ولی ارتفاع فرو کش کردن در مرکز بشقاب یا مرکز زلزله محسوس تر است بطوریکه باعث بالا آمدن سطح آب چاههای مرکز زلزله و یا زنده تر شدن و پر آب تر شدن قنات هائی که به مسیر مرکز بشقاب روان هستند می شود.
  تفاوت فرونشست و فروچاله:
  1 ـ فرونشست در اثر پائین رفتن سطح منایع آبهای زیرزمینی به صورت ندریجی و به ملایمت و به کُندی بوجود می آید ولی فرو چاله به صورت ناگهانی وسریع قسمتی از پوسته زمین می شکند و به داخل حفره خالی شده زیرین خود سقوط میکند.
  2 ـ فرو نشست در همه مناطق کره زمین که برداشت بی رویه از منابع آبهای زیر زمینی داشته اند بوجود می آید ولی فرو چاله ها فقط در مناطق زلزله خیز رُخ میدهد .
  3 ـ فرونشست ها در حد 50 سانتیمتر هستند ولی ژرفای فرو چاله ها گاهی به بالاتر از صد متر می رسد .
  4 ـ وسعت فرونشست ها وسیع و همراه شکاف وترک های زمین است ولی وسعت و قطر دایره فرو چاله ها در حد و حدود 60 متر و یا کمتر است .
  بی مناسبت نیست اگر گفته شود چنانچه به ناگهان سطح آب منابع زیرزمینی منطقه ای به طرز عجیب وغیر متعارف و دور از ذهنی پائین رود تعجب نکنید چون به ناگهان فرو چاله ای پنهان و عظیم با ژرفای بسیار زیاد در اعماق پنجاه یا صدمتری زیر سطح زمین بوجود آمده و آب های زیر زمینی منطقه را به درون خود بلعیده است .
  احمد فتحی مدیر وبلاگ « اسرار ناب هستی »

 4. احمد فتحی

  تشریح زمین لرزه از نگاهی نو…
  همه چیز آرام است و مردم در منازلشان آسوده آرمیده اند که ناگهان طبیعت انگار چکش به دست و عصبانی چنان ضربه محکمی از زیر پوسته جامد زمین به پوسته زمین می کوبد که همه به هوا پرتاب می شوند. گاو صندوق مغازه ای بر روی سکوی مرتفعی قرار می گیرد ، دیوارهای اتاق از جا بلند می شوند و سپس ضمن فرود آمدن بر وسط فرشهای اتاق قرار می گیرند و این از مشاهدات شخصی خودم بود که در زلزله غم انگیز بم آنرا به وضوح دیدم.
  بنابراین موضوع بسیار مهمی که هنوز ناشناخته مانده این است که شروع زلزله های سهمگین با ضربه ای هولناک می باشد و بعد از این ضربه است که حرکات و لرزش های نوسانی شروع می شود.
  در بعضی از زمین لرزه های هولناک و سهمگین جهان مشاهده شده است در اثر این ضربه ،جسد مردگانی که تازه دفن شده اند از مقبره های خود به بیرون پرتاب شده بودند.
  بنابراین زلزله سهمگین چیزی به غیر از ضربه پرتابی نیست که این ضربه فقط یکبار صورت می گیرد و پس آن است که لرزشهای افقی شروع می شود و متأسفانه زلزله ها فقط به عنوان لرزش شناخته شده اند و کسی از این ضربه مخرب اولیه خبر ندارد حال سوال اینست این ضربه هولناکی که از زیر پوسته جامد زمین به پوسته وارد می شود و به ناگهان همه چیزسطح زمین را به هوا پرتاب می کند و مردم را از هستی ساقط می کند ، از کجا بوجود می آید؟!
  در جواب باید بگویم بر اثر عوامل مختلفی که توضیحات علمی آنرا در همین وبلاگ داده ام ، زیر پوسته جامد زمین خالی می شود و بین پوسته جامد و مذاب زیرین حفره و فضای خالی بوجود می آید و هر چه این حفره گسترش پیدا کند ، پوسته سنگین و پُر وزن زمین تکیه گاه و ساپورت خود را از دست می دهد و تنها بسته به استحکام نوع ترکیبات خاک خود به صورت سقف پوکی در می آید که هر آن احتمال شکستن و فرو ریختن آن وجود دارد که هر از گاهی تکه هائی از این سقف فرو می ریزد و پیش لرزه ها را بوجود می آورد ولی وقتی که تمامی سقف پائین بریزد زلزله اصلی بوجود آمده به این معنی که پشت بام این سقف که زیستگاه مردم است به ناگهان و در اثر شکسته شدن ، دهها متربه طرف پائین سقوط می کند و بر روی مذاب زیرین فرو می افتد که محل این شکستگی ها ، گُسل است .
  این چند ثانیه ای که پوسته سقوط می کند برای انسانها محسوس نیست ولی بعضی از حیوانات متوجه آن می شوند و واکنش نشان می دهند.
  لحظه ای که این پوسته جامد شکسته شده و سقوط کرده با مذاب زیرین خود برخورد می کند ، واکنش این برخورد ، ضربه ای بسیار شدید است که هر چه روی سطح این پوسته و یا به اصطلاح پُشت بام این سقف وجود دارد با شدت به هوا پرتاب می شود و تازه این شروع کار است چرا که پوسته فرو افتاده در مذاب سیال و الاستیکی به مانند قایقی در آب ، تلاطم و نوسان دارد و حرکات نوسانی و لرزشی خود را تا دهها ثانیه ادامه میدهد تا در مذاب ثابت و مستقر شود ولی استقرار کامل آن سریع تمام نمی شود و هرازگاهی با پس لرزه موضع جدیدی در مذاب می یابد که این پس لرزه ها تا صدها بار و تا مدتهای مدید ادامه می یابد .
  با این کیفیت ، زلزله ، شکسته شدن پوسته زمین و فرو افتادن آن در درون حفره خالی شده و بر روی مذاب زیرین است بنابراین سطح زمین منطقه زلزله زده مانند بشقاب ته گودی فرو می رود و منطقه گودتر می شود و اگر بخواهیم متراژ سقوط پوسته زمین منطقه زلزله زده را محاسبه کنیم می توانیم از متراژ بالا آمدن آب چاههای عمیق آنجا این مقدار را بدست آوریم چراکه وقتی پوسته زمین در اثر زلزله فرو می افتد ، آبهای زیر زمینی مناطق اطراف جهت نگهداشتن سطح همترازی به سوی منطقه زلزله زده که گودتر شده هجوم می آورند در نتیجه سطح آبهای زیر زمینی این منطقه زلزله زده بالا می آید که این مقدار بالا آمدن آب چاهها به معنی مقدار پائین رفتن پوسته جامد منطقه زلزله زده است .
  لازم به ذکر است که برخورد پوسته جامد با مذاب زیرین که منجر به ضربه هولناک می شود همراه با صدای مهیب است که این صدا در زلزله خونبار سال 82 شهرستان بم از درون زمین شنیده شد .
  احمد فتحی مدیر وبلاگ «اسرارناب هستی»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی