تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > زمین و محیط زیست > راه های نگهداری از محیط زیست
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • راه های نگهداری از محیط زیست

  Ways-to-preserve-the-environment1

  تعریف محیط زیست :

  به همه ی محیط هایی که در آن ها نوعی از ،زندگی جریان داشته باشد “محیط زیست ” گفته می شود از جمله : استخر آب،شهر، اقیانوس،کویر و… برای بقای یک محیط زیست،ارتباط متقابل موجودات زنده با یکدیگر و با عوامل غیرزنده،امری لازم و ضروری است.عوامل زنده ی یک اکوسیستم عبارتند از: تولید کننده(گیاهان سبز) مصرف کننده (جانوران) ،تجزیه کننده ها (باکتری ها و قارچ ها )مهم ترین ارتباط جانداران با یک دیگر،ارتباط غذایی است که به صورت زنجیره ی غذایی و شبکه ی غذایی جریان دارد و درنهایت همه ی جانداران کره ی زمین یک شبکه ی غذایی بزرگ به نام شبکه ی حیات را تشکیل می دهند. عوامل غیر زنده عبارتند از:

  دما،نور،آب،گازها،مواد شیمیایی،گرما،(که بیشتر از اشعه ی مادون قرمز حاصل از نور خورشید به دست می آید) برنامه های مربوط به زیست محیطی باید آن چنان در نظر گرفته شوند که بقای همه ی موجودات دریک سیستم تضمین گردد.

  روابط بین انسان و طبیعت یک بحث قدیمی است که تا مدت ها تصور می شد.طبیعت با نیروی تصفیه کننده و تنظیم کننده اش،تعرضات انسان را هضم خواهد کرد. افزایش جمعیت،تجارت های پر سود عاج فیل،شاخ کرگدن ها،پوست تمساح،جنگل زدایی و بهره برداری از جنگل ها و مصرف بیش از حد انرژی با سرعت زیادی موجب برهم زدن نظم موزون و شگفت انگیز مکانیزم جهان شده است.از طرفی بلا های طبیعی (سیل،آتش فشان،زلزله،و…)ویا تغییرات آب و هوایی باعث دگرگونی های مهمی در میراث جانداران زمین شده اند. کشته شدن گاو اهلی امروزی در سال 1672در لهستان ، ناپدید شدن خر کواگای معروف (به واسطه ی پوستش نیمه اسب و به واسطه ی گردنش نیمه گور خر بود) در سال 1880در آفریقای جنوبی،محو شدن دایناسور ها از کره ی زمین حدود 655 میلیون سال پیش و مواردی مشابه دیگر،تا انسان مصیبت فقر و حتی انهدام جهان زنده را سازمان دهی کند .

  دلایل مهم حفاظت از موجودات زنده عبارتند از :

  1- زنجیره ی حیات : جانوران ، محتاج گیاهان (برای تبدیل انرژی خورشیدی به غذا )و گیاهان محتاج جانوران (برای انتقال دانه های گرده و بارورکردن آنها )هستند و بقای جانوران منوط به بقای طعمه هایشان است. 2- یک گنجینه ی درمانی :معالجه ی %80جمعیت کشور های در حال توسعه با داروهای طبیعی توسعه می گیرد .منشاء بسیاری از داروها،جانوران به خصوص آبزیان هستند .در کشورهایی چون هند،چین،آمازون و آسیای جنوب شرقی،پزشکان گیاهان مختلفی را به طریقه ی سنتی استفاده می کنند. 3- یک انبار وسیع:طبیعت یک مخزن بزرگ مواد خوراکی است که هنوز چندان مورداستفاده قرار نگرفته و مواد غذایی انسان به این تنوع زیستی در محصولات کشاورزی وابسته است. 4- معدنی برای صنعت)تقریبا”در تمام شاخه های صنعت از نشاسته ها،شیره ی بعضی نباتات،روغن های گیاهی ،چربیهای گیاهی و حیوانی استفاده می شود و گیاهانی مثل نیشکر،چغندر قند و گندم،انرژی های سبز شناخته شده است.

   Ways-to-preserve-the-environment2

  حمایت از طبیعت:

  به منظور حفاظت از طبیعت می توان روش های زیر را انجام داد: حمایت قا نونی از انواع موجودات،حمایت قانون از محل های ویژه،فضاها،پارکها ،حفاظت گاههاو…خرید زمین به عنوان یک سلاح قدرتمند وگران قیمت توسط سازمان حفاظت محیط زیست. قوانین جالب توجهی در زمینه های مختلف مربوط به محیط زیست پایه گذاری شده است.که اگر این قوانین به نحو احسن اجرا شوند ومیان مجریان قوانین همکاری وهماهنگی وجود داشته باشد،می توان تاحدودی به حفظ محیط زیست امیدوار بود از جمله:قوانین 1961و1980در مورد آلودگی آب،1975در مورد فضولات 1985در مورد کوهستان ،1986در مورد ساحل دریاها،1987درمورد خطرهای جدی دیگر.به همراه وضع قوانین ،باید به مردم آموزش واطلاعات لازم داده شود تا احترام به محیط زیست از طریق آموزش به آنها القا شود.

  کشورهای متحده آمریکا وآلمان 60%از تحقیق جهانی در زمینه محیط زیست را به خود اختصاص داده اند ودر سطح اروپا بسیاری از برنامه های جامعه اقتصادی در مورد محیط زیست است .این میزان تحقیقات بسیار ضعیف است ونیاز به تحقیقات بیشتری در سطح جهانی دارد. فرمول”زمین یکی است ولی جهان چنین نیست” به ما یادآوری می کند که باید بین مردم کل جهان همکاری وهماهنگی لازم ایجاد شود تا همه بتوانند از این مکان مشترک یعنی زمین بهره ی کافی ببرند که به لطف خدا این ضرورت همکاری بین المللی از آغاز قرن 21تشدید شده است.

  ways-to-preserve-the-environment6 کاهش آلودگی هوا

  در گذشته مصرف روزانه انرژی مردم بسیار کم بود وبیشترین وسایل خانگی از جنس مواد قابل تجزیه مثل چوب بود که پس از مصرف ودور انداختن ،به طور طیعی تجزیه می شوند واز بین می روند.ولی امروزه در جهان صنعتی ،جنس بیشتر وسایل از مواد غیرقابل تجزیه مثل پلاستیک است که موجب آلودگی محیط زیست می شوند.از طرفی ماشینها نقش زیادی در آلودگی محیط زیست دارند. ماشینها هم در زمان تولید وهم در زمان مصرف ایجاد آلودگی می کنند. همه ما می توانیم به وسیله باز یافت مواد ووسایل خانگی واستفاده از وسایل عمومی ،سهم شایانی در کاهش آلودگی داشته باشیم. بازیافت زباله ها ی صنعتی نقش مهمی در صرفه جویی انرژی وکاهش میزان استفاده از مواد خام اولیه دارد. بازیافت قوطی ها وبطری ها باعث می شود تا زباله کمتری وارد محیط زیست شده وآلودگی کمتری ناشی از مصرف انرژی در محیط ایجاد می گردد. از طرفی کاهش بسته بندی ها وبازیافت بعضی از مواد شیمیایی استفاده شده مراحل تولید ،آلودگی صنعتی کاهش می یابد.

  طراحی وسایل مثل ماشین وکامپیوتر به شکل قابل بازیافت وساختن آنها به گونه ای که اجزا ومواد تشکیل دهنده آنها مجددا” مورد مصرف قرار گیرند ،در آینده باعث خواهد شد که به جای دور انداختن آنها(به دلیل جدا نشدن قطعات وعدم استفاده مجدد)مواد خام آنها قابل بازیافت واستفاده مجدد باشند. در سالهای اخیر مهندسین به دنبال منابع انرژی تمیز تری بوده اند وتحقیقاتی در این زمینه انجام داده اند تا به راههایی برای کاهش آلودگی دست یابند. این انرژی ها عبارتند از :باد ،قدرت امواج دریا برای تولید انرژی ،استفاده از الکتریسیته برای تأمین نیروی محرکه اتومبیل ها ،تأمین انرژی از یک منبع قابل شارژوذخیره شدن مثل باد وخورشید.در صورت تحقق یافتن این راهها آلودگی ناشی از اتومبیل ها به شدت کاهش خواهد یافت.

  Ways-to-preserve-the-environment4

  حفظ حیات وحش

  بخش عظیمی از کره زمین در گذشته های دور پوشیده از جنگلهای سر سبز بوده است . جنگل های پر باران استوایی به دلیل وضعیت آب وهوایی خاص خود بسیار غنی بوده ودارای اکوسیستم پیچیده ای می باشند ودر حال حاضر انواع گونه های گیاهی وجانوری موجود در این مناطق بیشتر از تمام زیستگاهها ی دیگر جهان می باشد. امروزه با افزایش جمعیت انسان برای کشاورزی ،راه سازی،ساختمان سازی و… به قطع درختان این جنگل ها پرداخته ومنجر به نابودی این مناطق می گردد ،محافظت از حیات وحش به منظور تضمین آینده،وظیفه تمام مردم جهان است که خوشبختانه در این مسیر گامهای مثبتی برداشته شده است. در سال 1992بیشتر ملتهای جهان پیمان همکاری های دوجانبه ای را امضا کردند که از نابودی گونه های گیاهی وجانوری جلوگیری می کند .بسیاری از این کشورها قبلا” توافقنامه ممنوعیت تجارت گونه های در معرض خطر را امضاءکرده اند . برای حفظ گونه ها ی در حال نابودی باید روش زندگیمان را عوض کنیم ودر عمل (نه تنها حرف)به محافظت وحمایت از حیات وحش بپردازیم.

  Ways-to-preserve-the-environment5

  توصیه هایی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست :

  1- عدم استفاده و یا کاهش استفاده از فرآورده های خطرزا و مسموم در مصارف خانگی و تجاری 2- مهار ریختن پس مانده های فرآورده های شوینده، رنگهای شیمیایی،حلالهای شیمیایی و سموم آفت کش های مستعمل 3- تشویق اصناف در تقبل مسئولیت در قبال محیط زیست 4- اطلاع عموم مردم از برنامه ها در حفاظت از محیط زیست و ارتقای آنها 5- گزارش تخلیه غیر قانونی زباله و تخطی از مقررات 6- جلوگیری از قطع بی رویه درختان ونابودی جنگلها ومراتع. 7- جلوگیری از شکار بی رویه جانوران ، آبزیان و… 8- مراقبت از آبها وجلوگیری از آلودگی منابع آبی(رودخانه ها،دریاهاوسایر منابع) 9- تفکیک زباله هااز هم(کاغذ-پلاستیک-مواد یکبار مصرف و…)وبازیافت پس مانده ها 10- جلوگیری از تولید زباله وآموزش درست مصرف کردن 11- اسراف نکردن در منابع طبیعی مثل نفت ،گاز،آب و.. 12- کاهش استفاده از اسپری ها که باعث تخریب لایه ازن می شوند. 13- جلوگیری از آلودگی هوا مخصوصا” در شهرهای بزرگ با آموزش فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه 14- جدی گرفتن پیام مسئولین برای حفاظت از محیط زیست 15- اجرای طرحهای آموزشی برای فرهنگ سازی 16- اجرای طرحهای همکاری سازمان محیط زیست با سایر ارگانها حتی مدارس در -پاک سازی مراتع،جنگل ها،سواحل دریاها،پارکها و… 17-  منابع اصلی آلودگی شناخته شود وفهرستی از مواد آلوده کننده مشخص شود.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (47 votes, average: 3٫94 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=49085
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  فعال ترین آتشفشان جهان

  آیا می دانید فعال ترین آتشفشان جهان در کدام کشور قرار دارد؟ اگر می خواهید …

  60 دیدگاه

  1. با سلام
   برادر و خواهر گرامی امروز که هرکدام از ما در حال دیدن این همه کارشکنی و بیداد و ظلم به طبیعت و محیط زیست هستم و از دیگران می خواهیم کاری بکنند روز شروع است ، روز شروع از خودمان ، باید برای فردای محیط زیستمان کاری بکنیم امروز فقط می توانیم از مسکن های موقت برای بدتر نشدن اوضاع استفاده کنیم و درمان همان کار فرهنگی است دوست عزیز شما خودت برای محیط زیست چه کرده ای آیا در محیط خوابگاه یا منزل از روش صحیح تفکیک زباله استفاده می کنی ؟ آیا در هنگام خرید از گرفتن بیشتر کیسه های نایلکسی انصراف می دهی آیا در محل کار خود حتی یک گلدان سبز داری ؟ پس نخواهیم دیگران برایمان کاری کنند بیایم خودمان شروع کنیم .

  2. دوستان گروهی تشکیل دادیم درشیراز بنام گروه ماهیگیران ودوستداران طبیعت بیش از یکصدوبیست عضو فعال که اکثریت ان استاد هستند متاسفانه کاری از دست ماساخته نیست سخن گفتیم درس دادیم نصیحت کردیم تمنا کردیم خودراتحقیر کردیم متاسفانه تا دولتها به مجریان محیط زیست اختیار تام ندهند {البته با مامور خاطی هم به شدت وسرعت برخورد اخراج وزندان توام با هم نشود}از محیط وطبیعت شیراز هیچ چیزی نخواهد ماند دوستان در روستاهای سپیدان نوراباد یاسوچ وووبا دور روش ابزیان وکل ماهیها رانابود میکنند ومحلیها هم مامورین محلی هم بصورت غیر علنی انها راساپورت میکنند با موتور برق وبخصوص با مرگ ماهی وکلر وسیانور تمام ابزیان رابه قتل میرسانندوحتی باعث بیماری ان مصرف کننده ماهی ودرطی زمان مرگ ناشی از خوردن ان ماهی میشوند تورابه ناموستان اگر شرف غیرت وجدان معرفت ناموس دارید قوانین بسیار شدید وحتی اعدام برای این قاتلان پست فطرت به تصویب برسانید جان تمام گونه های ابزی وحتی انسان بااین سم سیانور که متاسفانه دراختیار کشاورزان میباشد به هدر میرود اینها قاتلند بیرحم ووحشیند نه گرسنه ونیازمند اگر شما کاری نکنید خودنیز شر ف وابرو وناموس وغیرت ندارید فریاد بزنید این اراذل رااعدام کنند در صداوسیما اعلام کنید روستا حرف ما رااهمیت نمیدهند وحتی تهدید به مرگمان میکنند دوبار بخاطر دعوا بااین اراذل واوباش وحفظ محیط زیست چاقو خوردم زخمی شدم ضربه چوب اراذل سرم راتامدتها گیج کرده بود فریاد بزنید من به دکتر خانم ابتکار این را درمراسم ختم مدیر زیست استان گوشزد کردم هشدار دادم به دادمان برسید دلمان خون است لااقل این دوقشر پست فطرت قاتل را به اشد مجازات برسانید فرهنگ با جریمه مجازات ساخته میشود مخصوصا بر قاتل بیرحم اوباش ومخرب نباید ترحم کرد تلفن من درزیر میباشد رضابانکی 09370224972مسایل زیادیست که بعدا حضورا عنوان میکنم از جمله تصرف غیر قانونی حریم رودخانه ها وبرگرداندن ابها ی رودخانه ها به زمینشان وکشیدن ابها ی رودخانه به زمنهایشان باپمپ وووو

  3. ارزیابی خسارات

  4. اقا در دانشگاه شهید مهاجر اصفهان شخص بی کفایتی بنام دکتر ولی معاون اداری کارش شده قطع درختان کهنسال نارون و میوه به گونه ای که سال قبل من ترم یک به این دانشگاه رفتم محیط ان خصوصا حیاط خوابگاه مملو ار درخان میوه و درختچه های گل و گلهای رز زیبا بود که این محیط دوری از شهر و دیارم که شمال بود را برایم آسان مینمود و بسیار سبز و خوب بود ولی این آقا چند وقتی است که معلوم نیس با چه کینه ای به جان درختان افتاده و کسی هم جلودارش نیس تورو خدا دوستداران طبیعت به داد این درختان بیچاره برسید همین چند روز پیش یکی از دانشجویان خوابگاه اقدام به خودکشی نمود و به رحمت خدارفت باور کنید یکی از دلایل خودکشی او بی حس و حالی محیط خوابگاه بود طبق گفته مشاورین. خداوکیلی یکی بداد ما برسد………..

  5. معنی کلمه

   آفرین خیلی خوب بود .

  6. این نوشته متعلق به چه کسی هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  7. با عرض سلام و خسته نباشید ، سایت شما مطالب خوبی داره اما خیلی بهتر می شد اگر روی گرافیک سایت کار می کردید .

  8. kh khub bud mmnun 🙂

  9. TWILIGHT SPARKLE

   برو بینیم بابا خیلی سایتتون داغون????????

  10. عالییییییی بود تشکر

  11. متنش خیلی قشنگه ولی درمورد اون چیزی که میخواستم نبود!

  12. ممنون برای تحقیق من عالیییییییییی عالی بود!!!!!!!!!!!!

  13. عالی ولی بهتر ش کنید

  14. محمدعلی

   عالی بود

  15. علیرضا موسوی

   خیلی خوبه برا تحقیقم استفاده کردم عالیه حرف نداره برای یک تحقیق علمی

  16. خخخخخخخخخخخخخییییییییییییییییییییلللللللللللللللللللیییییییییییییییییییییییییییییییییی خخخخخخخخخخخخخخخخخووووووووووووووووووووووووببببببببببببببببببببببببببببببببب

  17. بسیار عالی بود ممنون

  18. ممنون خسته نباشید خوب بود 🙂 فقط ای کاش نام نویسنده ، محل نشر و … رو هم مینوشتین

  19. با سلام و خسته نباشید خدمت تمام دست اندر کاران این مطلب مطلب تان خیلیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی عالی بود !!!

  20. خوب بود برای درسم استفاده کردم

  21. بسیار مفید بود دستتون درد نکنه
   میسی از سایتتون☺☺☺

  22. خیلی عالی بود.

  23. خدا خیرتون بده عالی بود دمتون گرم

  24. خدا خیرتون بده

  25. عالی است

  26. امیر علی

   مممنون استفاده کدم

  27. هیچکس براش مهم نیست تو تلگرام ی گروه برای حفظ محیط زیست تشکیل دادم ولی همه ی اعضا یکی یکی ترک کردن گروهو.
   حالا گروه های جک و متن همه پرن.
   همه الکی فقط شعار میدن.

  28. عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود من واقعا ممنون

  29. ابراهیم حسن زاده

   عالی بود.

  30. خیلی خوب بود واسه انشای مدرسه استفاده کردم

  31. عااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی

  32. با سلام . از شما ممنونم که راهکارهایی برای حفاظت از محیط زیست می گذارید.

  33. بسیار عالی و آموزنده بود
   برای کارعملی مدرسه استفاده کردم
   موفق باشید و سربلند..

  34. خوب بود ولی به کارم نیومد

  35. عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

  36. عالییییییییی بود از شما ممنونم و بهتون خسته نباشید میگم

  37. عالی بود در تحقیق مدرسه استفاده کردم

  38. خیلی بد بود.

  39. خیلی خوب از این برای درس دانشگاه ام استفاده کردم

  40. بددد وخوبببب

  41. عالییییییییییییییییییییییییییییییییی بود برای روز نامه دیوریمم باحال بود بچه هادعاککنین تواین مسابقه نفر اول بشم مث بربچ والیبال ک همیشه یکن البته هرچند ب پای اونا نیرسم:)

  42. خوب بود فقط ب درد من نیخور

  43. با سلام و خسته نباشید
   مرسی از سایتتون . استفاده کردم من دبیر هستم برای طرح سوال اومدم اینجا
   عذر میخوام آیا اسراف کردن با س هست یا ص ؟؟؟؟
   لطف کنید اصلاح کنید 🙂

  44. زهرا جون

   استفاده کردم واسه تحقیق مدرسه خیلی ممنون

  45. عالییییییییییییییییییییییییی

  46. بدددددددددددددددددد

  47. خیلی بد بود

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.