در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
پیش بینی فوتبال

آب مایه حیات است

Water is the lifeblood آب مایه حیات است

آسمونی : همه می دانیم که بیش از دو سوم کره زمین را آب فرا گرفته است. اما زمانی به ارزش آب شیرین پی می بریم که بدانیم از این همه آب موجود در جهان تنها حدود 2/5 در صد آن را آب شیرین تشکیل داده است و از این مقدار هم حدود 70 در صد آن به صورت یخ در قطب شمال و جنوب یا به صورت آب های زیر زمینی عمیق با عمق بیش از 2000 متر می باشد که برای ما غیر قابل دسترسی می باشد.

در مجموع می توان گفت از کل آب های موجود بر روی این کره خاکی تنها 1 در صد آن به صورت آب شیرین قابل شرب برای بشر می باشد،که بر اساس گزارش سازمان یونسکو اگر همه آب های موجود در جهان را یک گالن فرض کنیم کل آب شیرین را باید به اندازه یک قاشق چای خوری در نظر گرفت.

پنجاه سال پیش، زمانی که جمعیت در این سیاره از نیم جمعیت کنونی آن کمتر بود، درک مشترک این بود که آب یک منبع بی‌نهایت است. مردم مانند امروز ثروتمند نبودند، کمتر کالری مصرف می‌کردند و گوشت کمتری می‌خوردند، بنابراین آب کمتری برای تولید مواد غذایی نیاز بود. آنها به یک سوم حجم آبی که ما در حال حاضر از رودخانه برداشت می‌کنیم نیاز داشتند. امروز، رقابت برای منابع آب بسیار شدید تر است. دلیل این است که در حال حاضر بیش از هفت میلیارد نفر بر روی زمین وجود دارند، مصرف گوشت و سبزیجات و آب در حال زیاد شدن است و رقابت برای آب در بخشهای صنعتی، شهری و سوخت‌های زیستی بیشتر شده است.

مقدار کل منابع آب شیرین نیز به دلیل تغییرات آب و هوایی که موجب عقب نشینی یخچال‌های طبیعی، کاهش جریان رودخانه و کوچک شدن دریاچه‌ها شده، کاهش یافته است. بسیاری از آبخوان‌ها (سفره‌های آب زیرزمینی) که بیش از حد پمپ شده‌اند به سرعت پر نمی‌شوند. اگر چه کل منابع آب شیرین مورد استفاده قرار نگرفته است، بسیاری آلوده، شور، نامناسب و یا غیر قابل دسترس برای مصارف شرب، صنعت و کشاورزی شده‌اند. برای جلوگیری از یک بحران جهانی آب، کشاورزان باید برای افزایش بهره‌وری برای پاسخگویی به تقاضاهای رو به رشد برای مواد غذایی تلاش کنند، در حالیکه صنایع و شهرها به دنبال پیدا کردن راه‌هایی برای استفاده بهتر از آب باشند.

Water is the lifeblood1 آب مایه حیات است

بحران آب در ایران

طبق پیش بینی‌ها در سال 1400 سرانه آب به کمتر از 1400 مترمکعب برای هر فرد در سال خواهد رسید و این به معنی ورود به بحران آبی است. طبق آمارهای رسمی و به اعتقاد کارشناسان ایران درآستانه بحران آب به سرمی برد و طی سال‌های آینده تامین آب به یکی از بزرگ ترین چالش‌های کشور در بسیاری ازاستان‌ها، شهرها ومناطق تبدیل خواهد شد. ایران ازنظرجغرافیایی دربخش نیمه خشک و خشک جهان قرارگرفته به شکلی که میانگین بارش درایران حدود ۲۵۰ میلیمتراست درحالی که میانگین جهانی حدود ۸۵۰ میلیمتراست که بیش ازسه برابر میران بارش در ایران است.

بازددیکنندگان آسمونی فکر کنید به لحظه ای که آب آشامیدنی در دسترس نباشد … سخت است

بیاید با مصرف بهینه آب و صرفه جویی به بحران آب بر نخوریم.

 

 • لطفاً مطلب زیر را مطالعه نمایید :

راه های صرفه جویی در مصرف آب

- عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=73940
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

دوچرخه ، یار همراه محیط زیست

همه ما می‌ دانیم که بشر به طرق مختلف به محیط زیست آسیب می رساند …

6 نظرات

 1. احمد فتحی

  پیدایش آب
  آب مایع حیات است.حیات در سیارات را از روی وجود آب می سنجند.هنوز دانش و توانایی علمی ما به آن حد از تکامل نرسیده است که بتوانیم وجود آب در سیارات خارج از منظومه شمسی را بررسی کنیم ولی می دانیم در سیارات نُه گانه منظومه ما ، آب وجود ندارد و تنها این کُره زمین است که سه چهارم آنرا آب فرا گرفته است یعنی در حال حاضر فقط کُره زمین است که در آن حیات وجود دارد.اگر علت بوجود آمدن آبهای کُره زمین مشخص شود،منشا بوجود آمدن حیات و ملکولهای اولیه جانوران و گیاهان هم کشف خواهد شد و این راز سر به مُهر که فرضیه های گوناگونی هم پبرامونشان ارایه شده از صندوقچه اسرار طبیعت بیرون خواهد آمد… آیا آب دریاها و اقیانوسها از بارش بارانها بوجود آمده است؟!پس ابرهایی که مسبب این بارش بوده انداز کجا و ازکدام تبخیر ها بوجود آمده بودند؟!این همان معمای طنز مرغ و تخم مرغ است که آیا اول مرغ بوجود آمده یا تخم مرغ! قدر مُسَلَم بارش و بارندگی ها پیامد و حرکت های بعدی بوجود آمدن آب هستند و بوجود آمدن یا سنتز ملکولهای آب را باید از زاویه ای دیگر و نگاهی نو جستجو کرد و این نگاه نو چیزی به غیر از فیزیک هسته ای و اندیشه های جدید در این زمینه نیست.باید فیزیک هسته ای را به اعماق زمین متصل کنیم و آهن و نیکل چگال را که دهها سال است با سماجت آنرا در مرکز زمین قرار داده ائیم از اندیشه هایمان بزدائیم و قبول کنیم که در درون زمین،متضاد ماده یعنی ضد ذرات وجود دارد…آری جهان ،جهان تضاد است و این متضاد ها هستند که تحت عنوان مثلث دانش ( تز،آنتی تز که باعث سنتز می شود) و به صورت هارمونی ، فیزیک و جهان را شکل می بخشند و حرکت و تولد را بوجود می آورند به هر حال اگر به صورت خلاصه بخواهیم منشا بوجود آمدن آب در سیاره زمین را تشریح کنیم باید بگویم در مقطعی از زمان و در مسیر تکامل زمین و زمانی که سیاره مان به فاصله حیاتی از خورشید رسیده بود ،فعل و انفعالات هسته ای ماده زایی از ضد ماده درون زمین شروع می شود که دو عنصر هیدروژن واکسیژن از این عناصر سنتز شده درون زمین به صورت ملکولهای آب به هم پیوند می خورند و از کف تاولهای اقیانوسی که هم اکنون هم وجود دارند و وجودشان هم از نگاه دانشمندان مرموز مانده است ، جوشش می کنند و نقاط گود زمین را می پوشانند و دریاها و اقیانوسها را بوجود می آورند و در نقاط مرتفع تر به طریق بخار آب داغ و از زیر پوسته زمین به لایه های زمین تزریق می گردند که منبع آبهای زیر زمینی را تشکیل می دهند بنا براین منشا شکل گیری منابع آبهای زیر زمینی و همچنین آب دریاها و اقیانوسها ، بارش و بارندگی ها نیستند بلکه این آبها در میلیونها سال پیش و در فعل انفعالات هسته ای از مرکز زمین به سطح زمین راه پیدا کرده اند .
  احمد فتحی مدیر وبلاگ «اسرار ناب هستی »

 2. احمد فتحی

  اجتماعات وشهرها در کنار رودخانه ها ،چشمه سارها و قنات ها شکل گرفته اند یعنی نقطه عطف و منشاء اولیه بوجود آمدن آبادی ها آب بوده است و بعداً این آبادی ها گسترش،بزرگتر و تبدیل به شهر یا کلان شهر شده اند بنابراین شریان حیات شهرها آب است و اگر روزی این شریان حیاتی قطع شود چنان فاجعه ای پیش خواهد آمد که تصورش هم وحشتناک است.
  اگر یکی از شهرهای حاشیه کویر دچار این مصیبت شود تکلیف چیست ؟! آیا فقط برای تأمین آب آشامیدنی این جمعیت چند میلیونی امکان انتقال آب از شهرهای مجاور وجود دارد؟وقتی که شهرهای مجاور هم تشنه هستند از کجا آب بیاوریم؟!
  فعلاً منابع آب های محدود زیر زمینی مانند افیون چنان تخدیرمان کرده است که اجازه چاره اندیشی و برنامه ریزی های ضروری و حیاتی بارش های مصنوعی را نمی دهد ودر نظریه پردازی هایمان دل خوش کرده ایم به تجدید پذیری که مثلاً اگر سال پُر آبی در پیش داشته باشیم این منابع لبریز خواهد شد ! غافل از اینکه منابع آبهای زیر زمینی مانند معادن دیگر در میلیونها سال پیش بوجود آمده اند و حالا که این آبها را برداشت کرده ایم جای خالی وفضای خای آنها بر اثر سنگینی لایه های خشک شده «لایه غیر اشیاع » بالای سطح آب ، تخلخل های خاک و فضاهای جایگاه آب در هم فشرده شده و دیگر اجازه نفوذ آب به این لایه ها داده نمی شود .
  هر ساله سطح منابع آبهای زیر زمینی یک متر و شاید هم بیشتر پائین تر می رود حالا تا کی بتوانیم تکنولوژی حفاری چاههای عمیق را با این پائین رفتن سطح آبهای زیر زمینی هم راستا کنیم مشخص نیست ولی قدر مُسَلَم در دو هزار متری و سه هزار متری اگر آبی هم وجود داشته باشد شور است همراه با نفت وگاز! روزگاری آنهم در چهل سال پیش که هنوز پمپ های آب مکنده قوی سانتریفوژ بوجود نیامده بود ، سطح منابع آبهای زیر زمینی بالا و در هفت متری بود بطوریکه با دلو و طناب هفت متری آب را از چاه بالا می آوردند و درختان کهنسال هم احتیاج به آبیاری نداشتند چون ریشه آنان در این آبها قرار داشت و اینک این عمق هفت متری به سیصد متر رسیده ! و این فاجعه است.
  فاجعه از این جهت که خشک شدن لایه های زمین باعث عایق الکتریکی زمین «کم شدن مقاومت الکتریکی زمین » و فرار ابرها از منطقه و عدم بارندگی و بیابان زائی شده است.
  اینک در بحران بی آبی هستیم و آزارهای آنرا حس می کنیم و تنها چاره و راه نجاتمان باران زائی ابرهاست ولی دست آزیدن به این امر حیاتی مستلزم شناختن چگونگی باردارشدن الکتریکی ابرها و چگونگی تخلیه این بار و تولید باران است اما متأسفانه شناخت ما به الکتریسیته در حد انرژی است وهنوز آنرا از نگاه مادی نمی شناسیم و به خاطر همین است که در بارش های مصنوعی موفق نبوده ایم ــ احمد فتحی

 3. احمد فتحی

  آب…
  باعث امیدواری ست که بشر به آن درجه از آگاهی و مسئولیت های حیاتی رسیده است که انجمن های جهانی حمایت از حیوانات ، حفاظت از جنگلها ، جلوگیری و چاره جوئی از گرم شدن کُره زمین و غیره و غیره را ساخته است و هر ساله با کنفرانسها و نشست های جهانی ، پیگیری های مستمر و اثر گذاری هم انجام می گیرد ولی افسوس …افسوس که بزرگترین و مخرب ترین خطر زیست محیطی زیر گوشش است و اعتنائی به آن ندارد! می بیند که زندگی آینده خودش و نسل های آینده اش در معرض خطر تشنگی و بی آبی است غم به دل راه نمی دهد شاید هم دلخوش منابع آبهای زیر زمینی و آب چاههای عمیق است ! و نمی داند این آبهای زیر زمینی محدودیت دارند و بارشها ابداً تأثری در ازدیاد آنها نداشته و ندارد . این آبها در مقطع زمانی به حیات رسیدن کُره زمین همزمان با ساخته شدن آب دریا ها و اقیانوسها در درون زمین ساخته شده و از زیر پوسته زمین با فشار و به صورت داغ به لایه های زمین تزریق شده اند.
  بدبختی بشر از زمانی شروع شد که به عنوان اشرف مخلوقات خود را مالک طبیعت دانست و فکر کرد که هر چه وجود دارد متعلق به اوست و برای او بوجود آمده …ابتدا ضمن قتل عام حیوانات ،گوشت و اندام جانورانی که مشابهت فیزیولوژی نزدیکی با او داشتند خورد وبار سنگین امراض و بیماری های گوناگون را بر دوش کشید .این انسان طبیعت ستیز خودخواه در تکامل زیستی خود به بهانه عقل و شعور شدیداً با طبیعت تقابل داشت و تیشه ها به ریشه خود زد و اینک با کمال بی پروائی و بی فکری و عدم مسئولیت نسبت به زندگی آیندگان به منابع آبهای زیر زمینی یورش برده و حریصانه خون زمین را میمکد…این آبها برای خوردن و آبیاری درختان بوجود نیامده اند . این منابع آبهای زیر زمینی در قاموس طبیعت فلسفه خاص و مهمی دارند که بسیار مهمتر از خورده شدن و ریخت و پاش و کشت کاری ست ما حق نداریم با هزار لیتر از این آب ، مثلاً یک کیلو گندم برداریم حتی اگر از گرسنگی رنج ببریم .
  باید اینگونه فکر کنیم که آب زیر لایه ای زمین ، ودیعه و امانتی ست از جانب طبیعت و فلسفه وجود این آبها ،مرطوب نگه داشتن لایه های خاک زمین است تا رسانای الکتریکی باشند و ابرها بتوانند از این لایه های مرطوب و رسانای الکتریکی ، بار الکتریسیته خود را به اعماق زمین منتقل کنند تا بارش نمایند
  این رطوبت لایه های زمین و رسانای الکتریکی را مقاومت الکتریکی می نامم و هر منطقه ای مانند کویر لوت که جاذبه الکتریکی آن صفر باشد ، ابر نمی تواند بار الکتریسیته خود را در آنجا تخلیه و شروع به بارش نماید.
  پس فلسفه منابع آبهای زیر زمینی و هدف طبیعت از بوجود آوردن ، ریختن آنها در کام و حلقوم من یعنی اشرف مخلوقات نیست .ما باید در فکر پروژه های باران زائی ابرها باشیم البه نه با آلوده کنندگانی مثل نمک های نقره و با هزینه های سنگین هوائی و پروازی …پروژه باران زائی را میبایست همراستا با مکانیزم های طبیعت انجام داد اولین گام این است به این مرحله از دانش برسیم که بدانیم آنچه باعث بارندگی ها می شود اول فشار هواست و دوم تخلیه بار الکتریکی ابرها در مناطق مستعد که این مناطق مستعد به شرایط مقاومت الکتریکی لایه های زمین آن منطقه وابسته است …نوشته هایم در مورد چگونگی باران زائی ابرها در آرشیو وبلاگم موجود است ــ احمد فتحی مدیر وبلاگ« اسرار ناب هستی »

 4. احمد فتحی

  پروژه باران زائی
  آب مایه حیات و تداوم زندگی ست . نگران از بی آبی ها هستیم. ابرها روز بروز بخیل تر می شوند و بدون قطره ای بارش از منطقه عبور می کنند ما هم با حسرت بدون هیچ اقدامی فقط با نگاه بدرقه شان می کنیم !
  هر ازگاهی با هواپیما ، موادی از نمک های نقره بر سطحشان می پاشیم ولی با این ده دقیقه بارش ، خرجش به دخلش نمی ارزد وجوابگی امید بخشی از فردای بی آبی ها و تشنگی ها نیست .
  از طرفی ، زمان فوران آتشفشانها و لحظه جلوه نمائی صاعقه ها دیدن دارد. ابرها در چنین لحظاتی بار الکتریکی خود را به شکل صاعقه و با رگه های نور بسیار شدید به طرف ماگمای در حال خروج و مخصوصاً به طرف دهانه آتشفشان پرتاب می کنند .
  این ترفند و این تردستی طبیعت بر دانش امروزی بشر ، رمز و رازاست و علم ما متأسفانه هنوز به آن مرحله از تکامل نرسیده است که پی به علت بروز صاعقه ها بر فوران آتشفشانها ببریم و بدانیم که چرا این رگه های جرقه صاعقه ها بیشتر به دهانه آتشفشان در حال فوران اصابت می کند ؟! که اگر به این مورد مهم فیزیکی آشنا گردیم و علت این امر را کشف کنیم ، دوران نگرانی و دلهره از عدم بارندگی و خست ابرها به سر خواهد آمد و ابرها فرمانبردار مطلق ما در بارندگی ها خواهند شد و آنوقت معضل پیش روی کویر و بیابان زائی هم برای همیشه بر طرف و در هر گوشه از کویر لوت را که اراده کنیم به ابرها فرمان گسیل و بارش خواهیم داد.
  اما رسیدن به این واقعه شیرین و بزرگ شرط دارد و شرطش اینست که پژوهشگری واقعیت نگر باشیم و دنیا و فیزیک آنرا همانگونه که هست بپذیریم.
  مشکل کنونی اصحاب دانش و ناکامی های تحقیقاتی عصر حاضر تعصبات حراست از آموخته های قبلی «علوم وارداتی » و ضابطه دنباله روی از دانشمندان ماقبل است و اگر اندیشه آن دانشمند از واقعیت دور بوده ، سرسختانه و گاهی با عصبانیت حاضر به پذیرش نیستیم و با چوب اتهام شبه علم و القابی از این دست ، نو اندیشان را از خود دور می کنیم و اینچنین است تکراری به دور خود می چرخیم.
  کُره زمین دارای نیروی مهم جاذبه الکتریکی ست که این نیرو باعث جذب الکتریسته سطح و پیرامون زمین مانند الکتریسیته ابرها و انتقال آنها به درون زمین می شود.
  انتقال پرتابی الکتریسیته ابرها به زمین ، صاعقه است و صاعقه فقط به نقاطی از زمین که جاذبه الکتریکی بالائی داشته باشد برخورد می کند .
  بار الکتریکی یا الکتریسیته ابرها ، تجمع الکترونهاست و این الکترونها هم دارای بار منفی هستند.
  در فیزیک این جهان ، ذرات خواهان جذب به سوی متضادشان هستند بنابراین الکترونهای منفی «الکتریسیته » هم تمایل شدید دارند تا به متضاد خود یعنی پوزیترونهای مثبت برسند و جایگاه پوزیترونهای مثبت هم ستاره ضد ماده درون زمین است اینجاست که سطح و پوسته زمین الکتریسیته خواه می شود و سیم های اِرت صاعقه گیرها و چاههای اِرت صنعت برق تعریف خودشان راپیدا میکنند .
  در نیروی جاذبه الکتریکی کُره زمین و در رسیدن الکترونهای منفی سطح زمین به پوزیترونهای مثبت درون زمین ، وسیله انتقال و حمل « سیم برق ـ سیم اِرت » لازم است که این وسیله باید هادی و رسانای جریان الکتریکی باشد و ضریب هدایت الکتریکی مطلوبی داشته باشد که پوسته جامد زمین بواسطه داشتن نوع ترکیبات تشکیل دهنده خود ، نقش واسطه حمل یا نقش سیم برق انتقال دهنده الکتریسیته سطح زمین به اعماق زمین را داراست حال هر چه ترکیبات سازنده پوسته منطقه ای رسانا تر باشد آن منطقه دارای جاذبه الکتریکی بیشتر و بخاطر قدرت بیشتر تخلیه بار الکتریکی ابرها ، بالاترین سرانه بارندگی ها را خواهد داشت .
  آتشفشان ، سوپاپ فشار مذاب درون زمین است .وقتی که فشار مذاب بالا رود ، این مذاب که ماگما نام دارد ازروزنه ای به سطح زمین راه پیدا کرده و فوران می کند.
  ماگمای مذاب ، رسانائی مطلوبی در انتقال جریان الکتریکی دارد و چون در لحظه فوران ، این ماگما به صورت پیوسته از زیر پوسته جامد به سطح زمین روانه می گردد ، مانند سیم اِرت به قطر و ضخامت دهانه آتشفشان ، دهانه آتشفشان را به اعماق و مرکز زمین اتصال الکتریکی می دهد یا می توانیم اینگونه بگوئیم و اینگونه تصور کنیم که در لحظه فوران آتشفشان ، روزنه آتشفشان چاه اِرت ژرفی به اعماق زمین است که سیم اِرت این چاه ، ماگمای در حال فوران آن است.
  به همین علت این فوران آتشفشان دارای نیروی فوق العاده قوی جاذبه الکتریکی ست که باعث می شود ابرهای پیرامون به سوی دهانه فوران تجمع و بار الکتریکی خود را به صورت صاعقه سمت و سوی آن پرتاب نمایند و باعث بارندگی گردند.
  نتیجه :
  پرتاب صاعقه ها بر دهانه آتشفشان در حال فوران ثابت می کند
  که :
  1 ـ جهان با آنچه تاکنون از علوم وارداتی آموخته ایم مغایرت دارد…دنیا ، دنیای تضاد است والفبای فیزیک هم تضاد ذرات می باشد .
  2 ـ با نگاهی به این فرایند طبیعت و از همین کانال و با اطمینان خاطر ، پروژه باران زائی ابرها را شروع کنیم و بدانیم اگر شرایط مطلوب تخلیه بار الکتریکی ابرها را در منطقه ای فراهم آوریم ، بارش های در خور توجه ای خواهیم داشت مثلاً اگر در ارتفاعات سرشاخه های سدها با پوشش مثلاً توری فلزی و به هم متصل کردن آنها صاعقه گیر بسازیم و کابل اِرت این صاعقه گیرها را به چاه اِرت پائین دامنه وصل کنیم ، بارندگی بسیار رضایت بخشی بوجود خواهد آمد و مهمتر اینکه با این روش می توانیم چهره مناطق کویری و بیابانی را عوض کنیم یعنی اگر در مناطق کویری چنین صاعقه گیر هائی بسازیم و سیم اِرت آنها را دهها کیلومتر دور تر و در مناطق خوش آب و هوا که دارای جاذبه الکتریکی بالائی ست به چاه اِرت وصل کنیم ، این منطقه مُرده کویری سرسبز و زنده خواهد شد.
  احمد فتحی مدیر وبلاگ « اسرار ناب هستی »

 5. ببخشید عیب نداره مطالب آسمونی را با ذکر منبع بنویسیم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی